Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2011, 12:35:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Sunt inregistrat pe forum de ~500 zile. Am 21 thread-uri deschise, din care vreo 8 cu stiri din ziare. Cale lunga pana la zilnic :) .
Eu am observat ce era de observat...si mai cred ca poate de fapt tu chiar triezi stirile, si ai fi tentata sa postezi si cate 1000 de stiri de genul asta zilnic, dar nu iti permite timpul...:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2011, 12:40:39
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Doar fiindca in ultima perioada au aparut atatea stiri, nu inseamna ca am umplut forumul sau il voi umple. Aici e sectiunea Generalitati, nu e forumul tot. Daca mai apare vreo stire despre defrisari sau inmormantari n-o sa deschid alt topic. Sunt peste 4500 thread-uri pe Generalitati, eu am deschis 21. Deal with it.

Last edited by cocacoc; 09.11.2011 at 12:44:12.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2011, 12:49:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Sunt peste 4000 thread-uri pe Generalitati, eu am deschis 21. Deal with it.
Nu ne deranjeaza, tu nu ai simtul ridicolului :) Sper, totusi, ca pe viitor sa vii cu ceva nou, nu cu aceleasi gen de stiri aburite. Da, unii preoti sunt lacomi, hrapareti, nesimtiti , colaborationisti, intra in tot felul de nelegiuri, afaceri dubioase, trafic de influenta ... dar, spune-mi, cand nu au fost asa? In fiecare perioada, in functie de circumstante, unii s-au dat la acte reprobabile. Au existat mizerii, a existat Inchizitie, au existat multe. Pana si un Iuda a existat printre cei 12 apostoli,nu? Daca prin astfel de stiri doresti sa insinuezi ca Ortodoxia se identifica cu ei, gresesti profund, in rest, daca ai alt interes, tot inainte ... cred intr-adevar ca te plicitesti crunt :) Mai multa originalitate iti doresc si vino cu ceva care sa ne surprinda.

Last edited by ioanna; 09.11.2011 at 12:55:59.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2011, 12:58:37
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
vino cu ceva care sa ne surprinda.
Acuma ma pregatesc sa fac niste giumbuslucuri. Altceva ai mai vrea ? Prajituri poate ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2011, 13:09:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Perfect,daca doar asa poti sa-ti educi simtul ridicolului. Ai cuvantul, esti liber(a) sa continui in aceeasi maniera: “free coca”!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2011, 14:16:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Prajituri poate ?
Nu, că nu prezinți destule garanții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2011, 14:46:22
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, că nu prezinți destule garanții.
Eu acum coc coca pentru eclere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2011, 14:54:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu acum coc coca pentru eclere.
miam, eclere, preferatele mele!
sper ca o faceti cu produse de calitate, nu faceti o triere si alegeti numai produsele nesanatoase, dar care sunt palcute de cei multi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2011, 16:03:42
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact, cum deschid forum-ul tot vad...cocacoc....si ce mai vede ea negativ in randul preotilor, ferit-a Sfantul sa ii atraga atentia si ei ceva pozitiv despre vreun preot!!!
Laasa, Andrusca, nu te mahni. Toate astea trebuie sa fie. Sfanta Biserica nu va fi ajunsa de portile iadului chiar daca este improscata cu noroi din afara si dinlauntru.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.11.2011, 16:22:17
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cocacoc,nu este cazul sa te ingrijorezi.Acest gen de fapte,care nu sunt in concordanta cu trairea ceruta unui slujitor al Domnului sau unui credincios,daca sunt reale,existau inclusiv pe vremea profetului Ieremia: ,,Caci de la cel mai mic pana la cel mai mare, toti sunt lacomi de castig; de la proroc pana la preot, toti insala."Acel ,,toti"nu trebuie perceput ca o generalizare ci ca o exemplificare a faptului ca nici o categorie sociala nu facea exceptie de la acest gen de comportament.Sau poate fi perceputa inclusiv ca o generalizare(Romani 3:10-18) daca plecam de la ideea ca traim intr-o lume a pacatului.Si atunci,ca si acum,existau ceea ce Apostolul Iuda numea ,,unii oameni, scrisi demult pentru osanda aceasta, oameni neevlaviosi, care schimba in desfranare harul Dumnezeului nostru"(Iuda 1:4).

Acei oameni,atunci ca si acum,credeau ca daca fac anumite activitati,de ochii lumii,ei fiind ,,niste stanci ascunse la mesele voastre de dragoste, unde se ospateaza fara rusine impreuna cu voi si se indoapa de-a binelea"(Iuda 1:12) pot pastra aparenta sfinteniei.Domnul insa nu se lasa inselat: ,,Ce nevoie am Eu de tamaia care vine din Seba, de trestia mirositoare dintr-o tara departata? Arderile voastre de tot nu-Mi plac, si jertfele voastre nu-Mi sunt placute."(Ieremia 6:20).

Pe vremea profetului Ieremia Domnul i-a avertizat pe israelitii ca: ,,Casele lor vor trece in stapanirea altora, ogoarele si nevestele lor de asemenea, cand Imi voi intinde mana asupra locuitorilor tarii, zice Domnul."(Ieremia 6:12).Nu as dori sa fortez textul dar as remarca faptul ca in ziua de azi multi isi pierd casele in favoarea bancilor,sau sunt indatorati pe viata,iar in multe zone se ridica din ce in ce mai mult voci care acuza vanzarea terenurilor agricole,sau vanzarea celor continand resurse,catre straini.Poate este doar o coincidenta desi eu cred ca situatiile biblice sunt invataturi eterne,iar judecatile lui Dumnezeu se petrec chiar sub ochii nostrii,fie ca ne dam seama acum sau nu.As inclina sa spun ca nu ne dam seama.

Inca din timpurile apostolice Biserica s-a confruntat cu acest gen de situatii.Mereu au existat,si vor exista precum graul si neghina,ticalosi,pedofili,corupti,lacomi,inselator i,oameni plini de ura sau de patima.La fel au existat si vor exista sfinti,oameni cu frica de Dumnezeu,slujitori plini de har.Cel de Sus ii stie pe toti si spre diferenta de oameni,cat de induhovniciti ar fi,EL stie toate gandurile si motivele care stau la baza fiecarui gest sau fiecarei vorbe spuse.EL ne va judeca pe toti,si daca cumva,desi nu cred ca acesta era motivul,te indigna acest gen de situatie,sa stii ca Biblia o arata,pe larg,spune de ce,spune si ce se va intimpla si mai ales spune si ce lectii trebuie intelese.

As incheia cu un citat din Apostolul Ioan: ,,Preaiubitule, nu urma raul, ci binele. Cine face binele este din Dumnezeu; cine face raul n-a vazut pe Dumnezeu.".Tu Cocacoc fa binele si nu iti face griji cu privire la raul pe care,poate,il fac altii.Dumnezeu iti va rasplati si tie si lor,fiecaruia dupa cum merita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii din diaspora sophia Preotul 131 15.06.2010 19:16:58
Cele doua preotii Marius22 Preotul 4 30.09.2009 12:13:02
CE ne fac preotii nostrii Laurentiu Generalitati 50 17.09.2007 18:18:11