Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2013, 20:17:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti dau dreptate , dar parca cand pleaca cineva din lumea asta nu=i bine sa-l vorbesti de "rau" , indiferent cine a fost aici !
Iata niste vorbe pe care pe mine m-au socat in astfel de momente , venite din partea unui artist extrem de cunoscut , vorbe care nici in gura ultimului om nu credeam ca pot sa le aud !
Iertare dar asa este textul reprodus dupa vorbele unui "om ":
Nu ma dau batut. Sper sa ma auda de unde este acum. Am sa ii atac firmele”, a afirmat Nicu Covaci, cand a aflat de moartea maestrului. Liderul trupei Phoenix a afirmat ca Nicolaescu ii datora 800.000 de euro, din drepturile de autor, iar faptul ca marele regizor a parasit lumea celor vii nu va fi un impediment in recuperarea acestor bani.
Sa il ia mama dracului. Cata iubire i-am purtat de-a lungul anilor, cu atat mai mult m-am convins ca a fost un om lipsit de caracter. Am sa ii atac firmele! Trebuie sa vorbesc cu avocatii mei, pentru ca nu obisnuiesc sa ma dau batut. Omul asta imi datora 800.000 de euro. Fiind securist, in gasca cu marlanii si mitocanii care conduc tara, nici cei de la Finante nu au reactionat. Am trimis experți care au descoperit ca are sa imi dea drepturile de autor pe 40 de ani de zile. A fost mana in mana si cu avocatii, m-au scos de pe genericul filmului, un film de succes, de altfel. Nu mai continui… Mesajul meu este ca nu ma dau batut!”, a declarat Nicu Covaci
Iata, lucruri pe care eu nu le stiam... Si care nu ma surprind. Cand un om nu are nici un Dumnezeu, oare de cine sa se teama?
Un lucru imi amintesc bine, ca si cum a fost ieri. In revista "Pentru Patrie", din timpurile de demult, in cuprinsul catorva pagini, era un articol al lui Ilarion Ciobanu. Nici macar nu stiam ca acest actor are un talent literar cu totul miscator. Pusese in el toata durerea si amaraciunea, toata neputinta si revolta inabusita... Si pe tot parcursul acelui articol, nu spusese odata despre cine-i persoana care il adusese in acea stare. Dar dintre cei care-l cunosteau, intr-un fel sau altul "mai bine", stiau. "Maestrul" se dadea mare prieten cu Ilarion, mai ales ca filmau atat de des. De la o vreme, regizorului i-a casunat pe sotia actorului care era se pare deosebit de frumoasa, apoi, trimitandu-l pe Ilarion intr-o alta directie, spunandu-i ca vine si el, s-a dus acasa la acesta si, cu flerul lui de mare crai, si-au facut de cap in timp ce "fraierul" astepta "seful". Atunci am considerat ca un "prieten" mai perfid ca asta nu poate exista pe lume! De-atunci mi-a cazut antipatic... Si au trecut foarte multi ani... Din pacate, nici batranetea nu l-a facut mai intelept!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #12  
Vechi 03.01.2013, 20:19:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine zici N. Priceputu. Dumnezeu să-l ierte!

Last edited by ovidiu b.; 03.01.2013 at 20:22:01.
  #13  
Vechi 03.01.2013, 20:24:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fraților, dacă zicem „Dumnezeu să-l ierte”, hai să încercăm să-l iertăm și noi, măcar acum, căci dacă a făcut rele, nu-i este deloc ușor în clipele astea, și nu de pomenirea faptelor sale discutabile duce lipsă, ci de rugăciune pentru sufletul său.
Iarta-ma, frate, dar aici nu de barfa e vorba, sau cel putin asa cred, ci de durerea ca acest om a avut o viata intreaga la dispozitie si nu s-a rugat niciodata pentru aproapele lui, ca sa-l ierte Dumnezeu. Care Dumnezeu sa-l ierte, daca el NU CREDEA? De ce ar spune cineva pentru el "Dumnezeu sa-l ierte", daca el nu avea pentru nimeni un astfel de sentiment? Poate... sa-i fie cenusa usoara!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #14  
Vechi 03.01.2013, 20:26:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Trenul destinului a sosit alaturi de clipa despartirii.Nu ma voi numara printre cei care cu siguranta va vor judeca viata,suntem atat de eroi dupa bataliile noastre meschine,doar vreau sa va multumesc pt filmele care mi-au insotit copilaria si poate ea este cea care vrea cel mai mult sa-si ia la revedere de la dvs.Stiu ca nu va placeau discursurile moarte si v-ati fi dorit o simpla strangere de mana si un zambet.Mergeti in pace si fie ca Cel de Sus sa va calauzeasca pasii dincolo de scena vietii noastre.La revedere maestre.
Dumnezeu sa-l ierte. A fost un mare actor si regizor
  #15  
Vechi 03.01.2013, 20:28:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate nu-i nimeni 100% necredincios. Poate măcar în ultimul ceas s-a căit. Nu putem ști. Iar dacă nu, cu atât mai dureros.
  #16  
Vechi 03.01.2013, 20:30:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iarta-ma, frate, dar aici nu de barfa e vorba, sau cel putin asa cred, ci de durerea ca acest om a avut o viata intreaga la dispozitie si nu s-a rugat niciodata pentru aproapele lui, ca sa-l ierte Dumnezeu. Care Dumnezeu sa-l ierte, daca el NU CREDEA? De ce ar spune cineva pentru el "Dumnezeu sa-l ierte", daca el nu avea pentru nimeni un astfel de sentiment? Poate... sa-i fie cenusa usoara!...
amice, stii cum se zice: despre morti, numai de bine! Are cine sa-l judece
  #17  
Vechi 03.01.2013, 20:35:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubirea desăvârșită, Dumnezeul-Om, a sfărâmat porțile iadului și a morții.
  #18  
Vechi 03.01.2013, 20:38:55
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, stii cum se zice: despre morti, numai de bine! Are cine sa-l judece
Bine, "amice"... Mare noroc are de... rugaciunile voastre.
Sub umbra mortii, unii iau aerul sfinteniei si ascund sub pres fapte meschine ca si cum n-ar fi fost... Aici nu-i vorba daca eu il iert sau nu. Nu mie mi-a facut ceva. Si chiar daca mi-ar fi facut, nu se punea problema sa nu-l iert. Aici voi vreti sa impuneti doar vorbe de lauda, dar imputiciunea si putregaiul unde le ascundeti? Sa-l ierte Dumnezeu, daca vrea, dar macar sa-i cunoasteti ratacirea, ca sa stiti cam de cate matanii e nevoie pentru ca Dumnezeu sa-i mai usureze din povara! Vitejilor, voi, sunteti in stare de asa ceva, sau doar vorbe, ca nu va doare gura?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #19  
Vechi 03.01.2013, 20:46:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Bine, "amice"... Mare noroc are de... rugaciunile voastre.
Sub umbra mortii, unii iau aerul sfinteniei si ascund sub pres fapte meschine ca si cum n-ar fi fost... Aici nu-i vorba daca eu il iert sau nu. Nu mie mi-a facut ceva. Si chiar daca mi-ar fi facut, nu se punea problema sa nu-l iert. Aici voi vreti sa impuneti doar vorbe de lauda, dar imputiciunea si putregaiul unde le ascundeti? Sa-l ierte Dumnezeu, daca vrea, dar macar sa-i cunoasteti ratacirea, ca sa stiti cam de cate matanii e nevoie pentru ca Dumnezeu sa-i mai usureze din povara! Vitejilor, voi, sunteti in stare de asa ceva, sau doar vorbe, ca nu va doare gura?
amice, eu nu caut sa-l laud. Faptul ca a fost senator PSD, prieten cu tovarasul Iliescu, "spune MULTE" despre el. Eu nu pot sa zic mai mult decat atat: Dumnezeu sa-l ierte!
  #20  
Vechi 03.01.2013, 20:52:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Dumnezeu sa-l ierte" merge la toata lumea, chiar daca in unele cazuri pare a fi doar o formalitate inutila.

Si e bine ca in cazuri controversate sa nu se exagereze cu elogiile fara masura pentru ca in mod sigur se vor trezi si replici de cealalta parte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare