Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 26.02.2017, 20:31:03
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul

Doar cartea lor sfanta nu este voie sa fie tradusa in alte limbi, numai in araba. Asa au devenit unul din cel mai mare popor al pamantului.
eu am incercat sa-l citesc in romaneste, dar n-am reusit mare lucru. mai bine vezi ce faci cu gotii aia, ca inca se imprastie peste tot, opreste-i pe undeva.

las-o pe antonia, ca imparte acelasi cip cu sofia...
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 26.02.2017, 20:35:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Predica Sfantului Nicolae Velimirovici la Duminica iertarii si inceputul Postului Mare:

“Tu insa, cand postesti“, spune Domnul, “unge capul tau si fata ta o spala, ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.”

Aceasta este cea mai buna alcatuire ce o primim pentru postire. Iar intelesul de suprafata este deslusit. Cand postesti, fa aceasta pentru Dumnezeu si pentru mantuirea sufletului tau, nu pentru oameni. Nu este catusi de putin important ca oamenii sa vada si sa stie ca tu postesti – cu adevarat, este mai bine pentru tine ca ei sa nu vada si sa nu stie. Pentru aceasta tu nu astepti de la oameni nici o rasplata. Si ce-ti pot da ei, care, ca si tine, se bizuie pe Dumnezeu pentru toate lucrurile? Este important ca Dumnezeu sa vada si sa stie. Si Dumnezeu va vedea oricum; nu poti sa ascunzi nimic de Dumnezeu. Asadar, nu arata postirea ta prin nici un semn vazut; El citeste aceasta in launtru, chiar in inima ta. Asa cum ti-ai uns capul inainte de a posti, fa aceasta si cand postesti; si asa cum ti-ai spalat fata ta inainte de a posti, fa aceasta si cand postesti. Fie ca faci aceasta sau te infranezi de la aceasta – nici una dintre aceste alegeri pe care le faci, nu-ti va spori meritul tau; daca faci aceasta sau te infranezi de la aceasta nici nu te va mantui, nici nu te va duce la pierzare.

predica integrală: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2013/...a-despre-post/
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 26.02.2017, 20:42:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cât despre prezența troparul Ceasului al III-lea în epicleză, Părintele Pruteanu explică destul de clar: http://www.teologie.net/data/carte/P...nterpolare.pdf
Asa cum banuiam, pare a fi tot o problema falsa sau, cel putin, fara o importanta foarte mare. E citat episcopul Porfirie Uspensky, care a scris aberatia cu lampa de la Ierusalim. Din cate am inteles parintii colivari au vrut sa schimbe aceasta practica din Biserica. Asa cum afirmau si alte exagerari, cred ca e foarte buna practica existenta la noi in Biserica, cea din vechime.
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 26.02.2017, 20:43:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul

las-o pe antonia, ca imparte acelasi cip cu sofia...
Incepi sa scrii SF! Dar nu-i nimic. Se poarta! Acum trebuie sa te iert si pe tine!
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 26.02.2017, 21:04:20
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Incepi sa scrii SF! Dar nu-i nimic. Se poarta! Acum trebuie sa te iert si pe tine!
era o metafora, ma belle...
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 26.02.2017, 21:19:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum banuiam, pare a fi tot o problema falsa sau, cel putin, fara o importanta foarte mare.
Cum să nu aibă importanță? Știu, nu ai cum să înțelegi dacă tu în timpul prefacerii te faci că fredonezi o cântare ce se audede de la strană. Troparul în epicleză este prezent doar la români și la ruși, spre exemplu la greci nu auzi așa ceva. Noi, cel mai probabil, am preluat de la ruși.

Dacă ai face un mic exercițiu de gramatică ai observa că troparul în acel loc nu are sens și rupe continuitatea cererii:

Încă aducem Ție această slujbă cuvântătoare și fără de sânge, și Te chemăm, Te rugăm și cu umilință la Tine cădem: Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte[...]

Apoi preotul ridicându-și mâinile zice troparul Ceasului al III-lea: Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi...

[...] și fă, adică, pâinea aceasta, Cinstit Trupul Hristosului Tău, iar ceea ce este în potirul acesta, Cinstit Sângele Hristosului Tău, prefăcându-le cu Duhul Tău cel Sfânt.


Am îngroșat cuvintele care arată o continuitate fireacă a cererii, iar prezența troparului în mijlocul epiclezei nu este potrivit. Te adresezi Tatălui:"Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte", apoi Fiului: "Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi..." și apoi iarăși Tatălui: "și fă, adică, pâinea aceasta...".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum afirmau si alte exagerari, cred ca e foarte buna practica existenta la noi in Biserica, cea din vechime.
Nici un manuscris vechi al Liturghiei Sfântului Vasile sau a Sfântului Ioan, până în secolul al XV-lea și chiar al XVI-lea, nu prevedea citirea acestui tropar.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 26.02.2017, 21:38:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Antonia, am uitat să precizez, predica Sf. Nicolae Velimirovici am postat-o special pentru tine. Sper să fi înțeles că spălatul sau nespălatul trupului nu au nimic în comun cu mântuirea, atâta timp cât o faci pentru igiena trupului - necesară! Așa cum nu te poți duce la biserică nespălat, neîngrijit, așa și în societate.

Last edited by simpllu; 26.02.2017 at 22:49:30.
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 26.02.2017, 22:32:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Ovidiu, gasesc subiectul foarte important...

...mult prea important pentru a fi expediat intr-un topic care nu ii este destinat.
Voi deschide un nou topic, unde, daca s-ar putea, ar fi fain nu doar sa citam din sfintiile lor, ci si sa invitam preoti (da, stiu, din pacate nu prea vin pe forumul asta).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 26.02.2017, 22:39:21
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Lasă bre că e bine să puți, cu cât mai jegos cu atât mai sfânt. Te speli pe dinți? Dă-i naibii, bei supă.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 26.02.2017, 22:46:26
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratoon Vezi mesajul
Lasă bre că e bine să puți, cu cât mai jegos cu atât mai sfânt. Te speli pe dinți? Dă-i naibii, bei supă.
Bleah!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde