Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 07.03.2017, 09:33:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Adrian, orice duh critic din partea noastră, nu poartă pacea lui Dumnezeu. Criticându-i mereu, noi nu facem decât să cădem în cealaltă extremă și să facem voia dezbinătorului. Mi se pare necugetat, ca să nu spun mai mult, a le stabili noi locul de veci. În ciuda faptului că noi suntem părtinitori, Dumnezeu nu este așa, El vrea ca toți să ne întoarcem și același gând ar trebui să îl avem și noi, altfel trasformăm credința noastră într-o ideologie.
Reply With Quote
  #1332  
Vechi 07.03.2017, 11:46:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adrian, orice duh critic din partea noastră, nu poartă pacea lui Dumnezeu. Criticându-i mereu, noi nu facem decât să cădem în cealaltă extremă și să facem voia dezbinătorului. Mi se pare necugetat, ca să nu spun mai mult, a le stabili noi locul de veci. În ciuda faptului că noi suntem părtinitori, Dumnezeu nu este așa, El vrea ca toți să ne întoarcem și același gând ar trebui să îl avem și noi, altfel trasformăm credința noastră într-o ideologie.
Ai dreptate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1333  
Vechi 07.03.2017, 18:09:57
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

https://youtu.be/cxJGmufXEnQ
Reply With Quote
  #1334  
Vechi 07.03.2017, 21:38:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Din entraliile schismei:
https://danielvla.wordpress.com/2017...lie-in-grecia/

Ovidiu,
Ai dreptate, promit ca voi fi mai rezervat. Totusi, stim cu totii, caci spre deosebire de radenisti, noi mai stim cite ceva despre cateheza, cit de periculos soteriologic este momentul sfidarii unei caterisiri...asta nu a inventat-o "suslik", e cam...reala. Raspopitii si cei amagiti de ei se cam joaca cu focul. Focul de Jos. Zi ca nu e asa!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1335  
Vechi 08.03.2017, 09:42:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Din entraliile schismei:
https://danielvla.wordpress.com/2017...lie-in-grecia/

Ovidiu,
Ai dreptate, promit ca voi fi mai rezervat. Totusi, stim cu totii, caci spre deosebire de radenisti, noi mai stim cite ceva despre cateheza, cit de periculos soteriologic este momentul sfidarii unei caterisiri...asta nu a inventat-o "suslik", e cam...reala. Raspopitii si cei amagiti de ei se cam joaca cu focul. Focul de Jos. Zi ca nu e asa!
Despre Sfântul Nectarie, ce părere ai? De ce îl cinstește lumea ca ierarh? A trecut printr-o lunga perioada de defaimare, pe nedrept. Nimeni nu i-a putut lua nimic din ceea ce i-a dat Dumnezeu. El are judecățile Lui și e bine ca e așa....

Exista și caterisiri nedrepte. Una e sa caterisesti un preot pentru ca nu a ascultat episcopul și alta e sa-l caterisești pentru ca nu a ascultat de Dumnezeu. Toți trebuie sa ne supunem lui Dumnezeu. Ne iubim semenii, dar în Adevăr. Le spunem frumos unde greșesc, le cerem se întoarcă la Adevar și apoi îi primim la Împărtășanie! Nu ciopârțim adevărul, ca sa se simtă bine toți oamenii, fără sa ne mai pese de Dumnezeu!

Pentru o mancare gustoasa, nu e nevoie doar de zahar! Mai pui și sare, și piper etc... Iar pentru mantuire, nu e nevoie doar de iubire, ci și de adevăr. Iubirea si incurajarea ereziei si a pacatului nu este plăcută lui Dumnezeu.

În Anglia, homosexualii deja lupta pentru cununii religioase! Pai unde ajungem cu iubirismele noastre? Cui ne închinăm, dacă acceptam în Biserica așa ceva?

Avem datoria sa luptam pentru curăția Bisericii lui Hristos. Adevărul e adevăr și minciuna e minciuna. Suntem ceea ce iubim.
Reply With Quote
  #1336  
Vechi 08.03.2017, 10:08:12
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

antonia, ai mai adaugat cateva grade la smoala cu ultimul mesaj. sau ai o linie directa cu Dumnezeu...

altfel... la multi ani de 8 martie!
Reply With Quote
  #1337  
Vechi 08.03.2017, 10:22:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Despre Sfântul Nectarie, ce părere ai? De ce îl cinstește lumea ca ierarh?
Ai idee de cate ori a scris Sf. Nectarie despre "Biserica Catolica" ? Ar trebui sa-l bagati si pe el la gramada cu ierarhii din vremea de astazi.
Reply With Quote
  #1338  
Vechi 08.03.2017, 13:51:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai idee de cate ori a scris Sf. Nectarie despre "Biserica Catolica" ? Ar trebui sa-l bagati si pe el la gramada cu ierarhii din vremea de astazi.
Asa este, totusi, titlul cartii e sugestiv: "De ce Papa și supușii lui s-au despărțit de Biserica lui Hristos."
Cartea am gasit-o aici: http://www.eviasieghina.ro/Papa/Sfan...iaSchismei.pdf

Dar, din cate am inteles, contestatarii spun ca s-au recunoscut si celelalte culte ca biserici. Altfel nu ar avea niciun temei acuzarea de erezie, asa cum am mai spus. Dar e gresit ce spun contestatarii, pentru ca nu s-a facut asta, desi cred ca asta s-a vrut de catre Patriarhia Ecumenica. Dar Hristos e Capul Bisericii si nu va putea ramane o erezie in Biserica, ca S-o darame. E posibil ca prin acest Sinod sa se fi dat o puernica lovitura ecumenismului, desi, probabil, s-a intentionat sa fie invers. Acum toata lumea poate citi ca celelalte culte nu sunt recunoscute ca biserici.
Reply With Quote
  #1339  
Vechi 08.03.2017, 14:16:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu cred ca a fost nu stiu ce lovitura dar au evitat o formulare care depasea clar invatatura ortodoxa. Dar ultrasii nu vor nimic mai putin, trebuia sa fi scris acolo macar eretici daca nu adunarea papistasilor ca sa se bucure si ei.
Reply With Quote
  #1340  
Vechi 08.03.2017, 15:53:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, totusi, titlul cartii e sugestiv: "De ce Papa și supușii lui s-au despărțit de Biserica lui Hristos."
Cartea am gasit-o aici: http://www.eviasieghina.ro/Papa/Sfan...iaSchismei.pdf

Dar, din cate am inteles, contestatarii spun ca s-au recunoscut si celelalte culte ca biserici. Altfel nu ar avea niciun temei acuzarea de erezie, asa cum am mai spus. Dar e gresit ce spun contestatarii, pentru ca nu s-a facut asta, desi cred ca asta s-a vrut de catre Patriarhia Ecumenica. Dar Hristos e Capul Bisericii si nu va putea ramane o erezie in Biserica, ca S-o darame. E posibil ca prin acest Sinod sa se fi dat o puernica lovitura ecumenismului, desi, probabil, s-a intentionat sa fie invers. Acum toata lumea poate citi ca celelalte culte nu sunt recunoscute ca biserici.
inseamna ca e clar, numa rusii, grecii si romanii intra in rai, restul la smoala.
Reply With Quote
Răspunde