Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2010, 15:19:48
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Mi-am demonstrat de prea multe ori ca nu sunt facuta sa-mi fac planuri , asa ca nu pot spune ce voi face atunci cand vine vremea , in schimb il rog pe bunul Dumnezeu si pe Sfanta lui Maicuta sa aiba grija de noi, sa ne ierte asa cum o face mereu , sa ne dea fiecaruia dupa putere…….
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2010, 16:30:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cand va veni vremea sa ne dea Dumnezeu tarie si curajul marturisirii!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2010, 21:28:56
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?
antihristul va fi acel om despre care nu poti sa spui ca este antihrist,atit este de amagitor.Va fi ecumenistul perfect,dind dreptate oricui ( mai ales evreilor ),si ortodocsilor,si catolicilor,protestantilor,musulmanilor,budistilor ,etc..."adevarul" in diversitate probabil,va fi pro-gay dar si pro-familie,pentru pace si impotriva razboiului,impotriva celor bogati dar si cu unii dintre ei,de partea celor oropsiti...etc,deci fiecare din acestia nu vor spune ca acela va fi antihristul ( riscind sa fii linsat daca o sa-l vorbesti de rau ).

De recunoscut o sa fie doar de fiii lui Dumnezeu,de oamenii sfintiti sau care se sfintesc...aceasta fiind si solutia la vremurile de acum si care vor veni......sfintirea noastra.Sa nu existe pacat de care avem stiinta, nespovedit,sa ne rugam Domnului sa ne arate si altele...cum spune psalmistul,...Fa-mi cunoscut Doamne sfirsitul meu si numarul zilelor mele care este,Ca sa stiu ce-mi lipseste....accentul punindu-l pe ultima parte,...deci cit mai deasa spovedanie si impartasire cu Hristos Dumnezeu,rugaciune deasa,si cind ne sculam,si cind mincam,si cind spalam vasele,si cind ne urcam in masina,si la lucru,si cind intilnesti un om,si la culcare...in orice actiune a noastra,sa punem inceputul ei prin Hristos...citeva cuvinte,nu mai mult.Citirea cartilor sfinte,si ar fi bine sa avem in casa Sfinta Scriptura si Sfintii Parinti la care avem evlavie.

O viata cit mai cumpatata...mai putin shopping,fara datorii pe la banci,fara dorinte de a acumula averi si bunuri,cu masura in toate,cit mai putin televizor,internet dar fara neglijarea celor de linga noi,cu mare atentie la prieteni ( ca de dusmani ne ferim si singuri )....etc.Copiii tinuti aproape de noi,dusi la biserica saptaminal,activitati de familie impreuna cu ei.....

Si nu in ultimul rind,gindul cit mai des la moarte...ca de fapt nu murim ci existenta noastra continua neintrerupta,secunda de secunda...chiar daca acela ne si omoara...omoara vint si nu om.Important fiind unde mergem dupa moarte....caci aceea este ori viata ori moartea adevarata.

PS.mai rau este daca nu ne omoara...ca 3 ani si jumatate trebuie sa traim ca cei care scormonesc in gunoaie,homelessi,si in oprobiul si dispretul tuturor....aceia pot,noi nu....daca nu ne sfintim.

Oricum,tot la Dumnezeu este scaparea noastra,daca vede ca o sa cadem atunci la alegere,dar din slabiciune...poate ne cade o racheta in cap mai inainte ( in razboiul care va veni ),sau da masina peste noi,sau o boala mortala,un vaccin malign...si tot ne duce in Rai....important este sa nu suferim si cirtim daca se intimpla asa ceva celor apropiati noua.

Cred ca am reusit sa scriu un mesaj lung,nu cred ca am sa-l pot termina...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2010, 22:31:14
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Criza economica va aduce incapacitate de plata si criza alimentara iar orasele vor ajunge in stapanirea bandelor de talhari care mai intai vor da spargere la unitatile militare si de politie pentru a se inarma si devasta magazine, depozite si a intra peste oameni in casa ca sa le violeze sotiile si copii(vezi viziunile staretului Antonie). Daca aceste lucruri au fost profetite de doua mii de ani incoace, putem noi sa nu le luam in seama si sa nu ne pregatim din timp sufleteste si trupeste pentru ele?
Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Esti tu sigur ca vei putea impreuna cu sotia si copii tai sa renunti la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Ai grija ca si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul sa facem:

. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Răspunde
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2010, 23:08:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Criza economica va aduce incapacitate de plata si criza alimentara iar orasele vor ajunge in stapanirea bandelor de talhari care mai intai vor da spargere la unitatile militare si de politie pentru a se inarma si devasta magazine, depozite si a intra peste oameni in casa ca sa le violeze sotiile si copii(vezi viziunile staretului Antonie). Daca aceste lucruri au fost profetite de doua mii de ani incoace, putem noi sa nu le luam in seama si sa nu ne pregatim din timp sufleteste si trupeste pentru ele?
Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Esti tu sigur ca vei putea impreuna cu sotia si copii tai sa renunti la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Ai grija ca si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul sa facem:

. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Răspunde
Mai rau va fi daca ne vor tortura pentru a ne pierde credinta cea adevarata.

Sa ne fereasca Preamilostivul Dumnezeu de asemenea sfarsit. Am putea noi rezista ani de tortura si schingiuiri cumplite precum au facut legionarii si sa nu ne lepadam de Hristos?

Doar El stie, asadar sa ne rugam ca sa ne izbaveasca de asemenea grozavie cu marea mila Sa.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2010, 16:30:02
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce ziceti de asta?

Este târâtă România în războiul altora fără știrea poporului? Brașovul tipărește cartele de raționalizare a hranei

http://2blackjack1.wordpress.com/201...zare-a-hranei/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2010, 20:40:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?
Voi alege exact cum ma va lumina Dumnezeu in acel moment...dar n-am inteles ce sa aleg? tu crezi ca vei mai avea timp sa alegi atunci daca n-ai facut-o pana acum?

Si...meditand la intrebarea ta mi-am adus aminte de un cuvant al pr. Constantin Coman, profesor de NT la Fac. de Teologie din Buc...
Parintele este un aparator al casatoriei si un familist convins. In cadrul unei conferinte despre casatorie, pe care parintele a tinut-o, la un moment dat a zis ca isi iubeste sotia foarte mult si "daca la dreapta judecata Dumnezeu ii va spune ca el va merge in rai si sotia lui in iad, el va refuza raiul".
M-a impresionat enorm.

Acum ca sa intelegeti esenta acestor spuse trebuie sa stiti ce este Taina Cununiei si ce se intampla acolo. Printre altele pr. Staniloaie spune ca femeia este data in grija barbatului ei, iar pentru barbat devine o datorie sa fie sprijin neconditionat sotiei lui...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2010, 20:52:48
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?
Nu stim ce vom alege mine daraminte peste doi ani .Si pe urma ce ne este scris in frunte-ne pus .Amin
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2010, 20:57:28
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ne vom ruga si ne vom strecura.....,daca este vorba de prigoana. Daca este vorba de cip, il voi refuza, cu ajutorul lui Dumnezeu, si voi rabda cei 3 ani de satanism. Sincer, n-am stofa de mucenic, dar nici de om care-si paraseste credinta...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2010, 23:43:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ce sa aleg, aleg si io o pestera mai uscata, ca-i vai de oasele mele,
e greu, taica, cu reumatismu' ista. Ati crezut cumva ca dintr-o mare
credinta, nu, taica, ca sa nu mai smintesc pe careva cu prostiile mele.
Ca vedeti cum tind sa mearga lucrurile intre "vecini crestini"!
Ieri:
- Doamne ajuta, vecine!
- Doamne ajuta. Da' unde mergi, vecine?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, vecine?
- Pai si eu merg la a mea. Doamne ajuta, vecine!
- Doamne ajuta, vecine!

Azi:
- Buna ziua, ereticule!
- Buna ziua. Da' unde mergi, ereticule?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, ereticule?
- Pai si eu merg la a mea. Te las, ereticule!
- Te las si eu, ereticule!

Maine:
- Piei satana, vanzatorule!
- Piei si tu. Da' unde mergi, vanzatorule?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, vanzatorule?
- Pai si eu merg la a mea. Mai pune mana pe Biblie, vanzatorule!
- Pune si tu, vanzatorule!

Poate visez eu si am cosmaruri, dar se pare ca se apropie.. rau.. rau..
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alege viata spre_rasarit Generalitati 0 26.03.2011 13:46:52
Un alt mod de a alege moartea costel Generalitati 29 24.02.2011 17:24:10
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 21:15:10
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45