Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2010, 20:38:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Mariusica..eu nu am spus ca Maica Domnului vrea asa ceva de la noi..dar macar atat pot eu sa-i ofer drept multumire ptr ca mi-a binecuvantat pantecul cu inca un prunc.....sarcina nu e nici pe departe loterie nasterea de prunci e un dar de la Dumnezeu...medicul stie ca postesc, analizele mele sunt f bune...deci nu am niciun motiv sa cred ca fac ceva rau pentru copilul din pantece...duhovnicul mi-a spus ca pruncul creste cu anafora, aghiazma si Sfanta Impartasanie si eu cred si simt asta...degeaba mananc eu toate mancarurile sanatoase, cu carne sau fara, din lume daca imi lipsesc pruncul de Trupul si Sangele Mantuitorului care da viata...repet insa e doar parerea mea...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2010, 20:52:52
daniela_p daniela_p is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anculina Vezi mesajul
Sunt insarcinata in 14 saptamani si acum, in pragul Postului Mare, as vrea sa stiu daca ajunge sa postesc lunea, miercurea si vinerea. Nu stiu daca este bine sa nu mananc deloc o perioada asa de indelungata oua si lactate.
Draga mea, si eu sunt insarcinata in 20 sapt . Cred ca cel mai bine este sate sfatuiesti parintele duhovnic.si el va decide daca iti va da dezlegare la lactate si oua. Sa stii ca poti sa asimilezi cele necesare pentru copilas daca ai o alimentatie echilibrata chiar dc aceasta nu contine carne.
Nu uita ca in primul rand copilasul are nevoie de multa rugaciune.
Daca vrei iti pot sugera tot felul de mancaruri !
Sarcina usoara!
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.04.2013, 16:31:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Nu am auzit pana acum de un preot care sa ceara femeii insarcinate sa posteasca. Ma impresioneaza in mod deosebit aceasta deschidere si intelegere a Bisericii fata de anumite momente delicate din viata omului. Ar trebui sa invatam si noi din acest lucru, sa ne ferim de capcana de a intelege rigid lucrurile si astfel sa fim ravnitori cand nu trebuie, aratandu-ne fara dreapta socoteala.

Cand am fost insarcinata si mancam destul de des barnza si lapte, ajunsesem sa nu le mai suport, as fi mancat mancare de post cu mai multa placere. Cei ce tineau post (din casa) ma credeau o privilegiata, parca pofteau la ceea ce mancam, in timp ce eu as fi mancat cu multa placere mancarea lor de post.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2015, 12:23:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Acum depinde si ce iti permite stomacul si organismul sa mananci...tu poate vrei sa postesti, copilului nu-i face rau, sunt doar atatea mame vegetariene care fac copii si ii alapteaza, dar daca ai stomacul iritat, si nu tolereaza anumite mancaruri...nu prea ai ce sa faci, ca nici ca tratament nu poti lua orice medicatie ca sa il dregi, asa ca nu ai alta solutie decat sa mananci ceea ce nuiti face rau...sau sa rabzi de foame, dar asta nu e prea intelept. Sunt si asa destule femei, din pacate, care chiar nu pot manca nimic mai ales in primul trimestru de sarcina, de ajung la perfuzii...si nu stiu daca asta se intampla neaparat femeilor pacatoase, care nu au postit niciodata sau care au zamislit in post sau in alte circumstante pacatoase...sunt si femei drept-credincioase, practicante, care intampina dificultati in sarcina si mai apoi cu bebelusii ( colici ai alte suferinte) , sau care nu au lapte, stiu asta de la celelalte mamici de la mine din parohie, si slava Domnului sunt destule, si nu sunt pacatoase ca mine...mai e una singura care nu e cununata cu barbatul, dar nu a avut probleme in sarcini, desi e destul de inaintata in varsta, insa copiii se imbolnavesc destul de des, a fost de cateva ori in spital cu cel mic, si ea crede ca din vina lor, a parintilor, dar si celorlalte mame li se mai imbolnavesc copiii....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2015, 12:31:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nu am auzit pana acum de un preot care sa ceara femeii insarcinate sa posteasca. Ma impresioneaza in mod deosebit aceasta deschidere si intelegere a Bisericii fata de anumite momente delicate din viata omului. Ar trebui sa invatam si noi din acest lucru, sa ne ferim de capcana de a intelege rigid lucrurile si astfel sa fim ravnitori cand nu trebuie, aratandu-ne fara dreapta socoteala.

Cand am fost insarcinata si mancam destul de des barnza si lapte, ajunsesem sa nu le mai suport, as fi mancat mancare de post cu mai multa placere. Cei ce tineau post (din casa) ma credeau o privilegiata, parca pofteau la ceea ce mancam, in timp ce eu as fi mancat cu multa placere mancarea lor de post.
Acum ideal ar fi ca cei din casa sa ne lase sa mancam ceea ce simtim nevoia, sa nu ne impuna sau sa ne interzica anumite alimente, sa inteleaga ca mancam ceea ce ne cere organismul, si sa nu insiste ca trebuie musai una sau alta...bine, acum trebuie sa tinem si noi cont sa nu mancam pana ni se face rau, sau sa evitam ceea ce stim ca ne-a mai facut, atata cat mai avem discernamant, ca e posibil sa vrem ceva neaparat, sa mancam cu pofta si apoi sa ne faca rau....( strabunica mea de exemplu, la ultimul copil- al saselea, a mancat ceapa si usturoi verde, de era sa moara copilul...)...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2015, 12:53:58
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Acum ideal ar fi ca cei din casa sa ne lase sa mancam ceea ce simtim nevoia, sa nu ne impuna sau sa ne interzica anumite alimente, sa inteleaga ca mancam ceea ce ne cere organismul, si sa nu insiste ca trebuie musai una sau alta...bine, acum trebuie sa tinem si noi cont sa nu mancam pana ni se face rau, sau sa evitam ceea ce stim ca ne-a mai facut, atata cat mai avem discernamant, ca e posibil sa vrem ceva neaparat, sa mancam cu pofta si apoi sa ne faca rau....( strabunica mea de exemplu, la ultimul copil- al saselea, a mancat ceapa si usturoi verde, de era sa moara copilul...)...
Se intelege de aici ca astepti un bebelush! Asa-i?!!
Daca da, atunci te felicit si-ti doresc multa sanatate - tie si lui bebe, sarcina fara probleme si nastere usoara!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2015, 13:02:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc, sper sa imi ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa duc sarcina la capat, fara probleme...acum ma gandesc ca daca mi-au dat aceasta ultima sansa, in ciuda pacatelor pe care le-am avut si inca le mai am, ma vor sustine in continuare, Ei nu vor sa ma dezamagesca, numa eu sa nu ma dovedesc nevrednica si de data asta...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2015, 13:09:03
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc, sper sa imi ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa duc sarcina la capat, fara probleme...acum ma gandesc ca daca mi-au dat aceasta ultima sansa, in ciuda pacatelor pe care le-am avut si inca le mai am, ma vor sustine in continuare, Ei nu vor sa ma dezamagesca, numa eu sa nu ma dovedesc nevrednica si de data asta...
Sa fii convinsa ca va fi bine!
Roaga-te, fii linistita si increzatoare! Dumnezeu sa-ti ajute, sa fie totul bine si sa-l cresti pe bebe in frica si dragostea de El!

Cu drag!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2015, 14:12:22
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc, sper sa imi ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa duc sarcina la capat, fara probleme...acum ma gandesc ca daca mi-au dat aceasta ultima sansa, in ciuda pacatelor pe care le-am avut si inca le mai am, ma vor sustine in continuare, Ei nu vor sa ma dezamagesca, numa eu sa nu ma dovedesc nevrednica si de data asta...
Ia aminte ce spune Arsenie Boca despre pruncul din pantece.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2015, 14:52:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ia aminte ce spune Arsenie Boca despre pruncul din pantece.
Pai asta mi-e teama si mie...mai bine nu citeam
Oare e posibil, daca al meu barbat sau ceilalti membri ai familiei, sa nu fie cum se cuvine, sa faca rau inaintea lui Dumnezeu, sa ne ia darul inapoi, pedepsindu-ma si pe mine in felul asta pt ca stau cu ei?Intr-o vreme chiar m-am rugat la Dumnezeu si la Maica Domnului ca daca nu considera ca voi fi vrednica sa-mi cresc copilul cu dragosste si cu frica fata de Ei, sa nu imi dea copii niciodata..acum daca s-a intamplat ( desi nu stiu daca e ok ca s-a intamplat in post, dar totusi nu cred ca ar putea fi lucrarea necuratului, din cate stiu si eu diavolul nu trimite copii pe lume, nici chiar celor mai pacatosi adoratori ai lui, ci doar poate cel mult sa corupa pe cei facuti de Dumnezeu...), am zis ca poate asa a fost voia lui Dumnezeu, sa-mi mai dea o sansa...dar ma intreb, daca cumva El vede ca ceilalti vor sa mi-l ia sau sa-l corupa de pe calea credintei, sau ca eu m-as putea lasa ispitita sau as ceda presiunilor si as face cum vor ei, de frica sa nu mi-l ia ei, ( de ex daca familia tatalui nu va fi de acord cu educatia religioasa pe care as vrea sa i-o dau) nu mi-l poate lua El inapoi ( sau o sa ma pedepseasca pt neputinta mea, lasandu-ma sa-l vad cum creste necredincios ) ???

Desi, acum ma gandesc ca nici mie nu mi-au dat parintii educatia religioasa " pe tava", nici la scoala nu am facut religie, iar la biserica chiar ma rugam de ei sa mergem mai ales noaptea la Inviere cand eram prea mici ca sa ne lase singuri la ora aia, si mai ii induplecam sa mearga cu noi, dar cu proteste...pe urma sotul m-a lasat sa merg singura la Inviere, ba chiar sa stau toata noaptea, dar cu copilul sigur nu ma va lasa toata noaptea decat poate cand s-o face mare...eu tin minte ca imi spunea mama cand eram mica ca una lume sta toata noaptea la Inviere, pana dimineata, dar noi nu putem sta, ca...e prea obositor,insa iata ca facandu-ne mari, am fost lasati sa mergem si sa stam toata noaptea...asa ca ii voi spune si eu copilului, cand te vei face mai mare, sa poti sta toata noaptea, si o sa vrei sa stai, si o sa considere si tata ca nu e prea periculos, sau obositor, sau inoportun, o sa mergem...sau poate are noroc de un profesor bun de religie, daca s-o mai face pana atunci, care sa ii stranga pe mai multi colegi sa mearga impreuna...cine stie, daca vrea Dumnezeu, lucreaza mai presus de vointa noastra si de posibilitati...

Last edited by fallen; 12.01.2015 at 15:24:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 11:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 21:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 18:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55