Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2010, 20:28:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Crestinismul este tocmai aceasta religie,a pacii ,a intelegerii,in care fiecare sa dea in smerenie intaietate celuilalt. Si oricine il va face prost sau nebun pe fratele sau sa fie judecat ca un ucigas de suflet. Vedeti ! Nu se spune pentru care motiv ai dreptul sa iti jignesti aproapele.Ci pentru oricare motiv ai face-o ,e ca si cum i-ai fi luat viata.Caci tocmai asta i-ai si luat:speranta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.10.2010, 21:50:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Haideti, doamna, sa nu ne mai ascundem dupa deget cu analize semantice.

Cuvantul "papistas' are, in limba romana, o conotatie peiorativa. Punct. 99% din cei care il folosesc il folosesc pt. a-si exprima dispretul, antipatia, superioritatea, dezaprobarea pentru Biserica de rit roman a lui Isus Cristos.

Ia aratati-mi si mie unde ati gasit acest cuvant in texte catolice ?!
Nu am realizat pana acum conotatia peiorativa, dar voi tine minte acest lucru. Daca nu va place, nu va place si gata.

Am gasit si acesta explicatie:
papista adj./s. com.
1 desp. Denominación que aplican los protestantes y los cismáticos a los católicos.
2 Se aplica a la persona que defiende con vehemencia y sigue con rigor las disposiciones del Papa de la Iglesia católica.
In acest ultim caz putem sa folosim linistiti cuvantul papistas.

Am putea si noi, ortodocsii, sa ne suparam ca ne numiti schismatici, desi nu suntem... dar faptul nu ne atinge catusi de putin.

Last edited by Miha-anca; 12.10.2010 at 21:52:48.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.10.2010, 23:46:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am realizat pana acum conotatia peiorativa, dar voi tine minte acest lucru. Daca nu va place, nu va place si gata.
Faptul ca nu simti durerea celui de linga tine cind il jignesti se datoreaza faptului ca nu traiesti o viata comunitara, si esti fara rusine de repercursiuni. Daca cei din jur ar stii cine esti si tu la rindul tau ai cunoaste pe acesti oameni nu ai mai face-o!. Daca ai fi fata-n fata cu un preot catolic cu care ai stat la masa sau de vorba de ex., ...gindeste-te, oare ai mai jigni?

Identic se comporta si copiii in scolile unde profesorii nu se cunosc cu parintii lor si nu tin legatura cu comunitatea scolii.
Daca profesorii ar fi continuat sa viziteze pe elevi acasa asa cum se facea pe vremuri, problemele de jigniri, obraznicii si atitudini negative ar fi fost eliminate.

Scuza-ma daca te-am mihnit dar asa este!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.10.2010, 23:49:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Faptul ca nu simti durerea celui de linga tine cind il jignesti se datoreaza faptului ca nu traiesti o viata comunitara, si esti fara rusine de repercursiuni. Daca cei din jur ar stii cine esti si tu la rindul tau ai cunoaste pe acesti oameni nu ai mai face-o!. Daca ai fi fata-n fata cu un preot catolic cu care ai stat la masa sau de vorba de ex., ...gindeste-te, oare ai mai jigni?

Identic se comporta si copiii in scolile unde profesorii nu se cunosc cu parintii lor si nu tin legatura cu comunitatea scolii.
Daca profesorii ar fi continuat sa viziteze pe elevi acasa asa cum se facea pe vremuri, problemele de jigniri, obraznicii si atitudini negative ar fi fost eliminate.

Scuza-ma daca te-am mihnit dar asa este!
andreicozia, bati campii!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.10.2010, 23:54:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
andreicozia, bati campii!
da,da te las sa le mai rumegi o leaca...poate o sa intelegi, daca nu, e ok si asa... Dumnezeu cu tine!

bine zis" Nu aruncati margaritarele la porci"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.10.2010, 00:22:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Faptul ca nu simti durerea celui de linga tine cind il jignesti se datoreaza faptului ca nu traiesti o viata comunitara, si esti fara rusine de repercursiuni. Daca cei din jur ar stii cine esti si tu la rindul tau ai cunoaste pe acesti oameni nu ai mai face-o!. Daca ai fi fata-n fata cu un preot catolic cu care ai stat la masa sau de vorba de ex., ...gindeste-te, oare ai mai jigni?

Identic se comporta si copiii in scolile unde profesorii nu se cunosc cu parintii lor si nu tin legatura cu comunitatea scolii.
Daca profesorii ar fi continuat sa viziteze pe elevi acasa asa cum se facea pe vremuri, problemele de jigniri, obraznicii si atitudini negative ar fi fost eliminate.

Scuza-ma daca te-am mihnit dar asa este!
Andrei, vorbesti in necunostinta de cauza. Eu am papistasi - de data asta am spus-o intentionat - in familie.
Si apoi nu avem voie sa atacam persoana, pe care nici n-o cunoastem personal, si daca o cunoastem personal cu atat mai putin; noi atacam ideile si cuvintele prin care oamenii isi expun ideile.
Pentru mine cuvantul "papistas" vine de la cuvantul "papa" , inseamna "papal" si nu are conotatie negativa.

Nu m-ai mahnit, doar ma intrigi cu ideile tale, schimbare care a survenit odata cu venirea pe forum a "celuimaialesdintreprimiipamanteni". De atunci ma tot intreb: "De ce?" si nu gasesc raspuns care sa imi placa.
Scuza-ma si tu, daca te-am mahnit...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.10.2010, 00:24:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am gasit si acesta explicatie:
papista adj./s. com.
1 desp. Denominación que aplican los protestantes y los cismáticos a los católicos.
2 Se aplica a la persona que defiende con vehemencia y sigue con rigor las disposiciones del Papa de la Iglesia católica.
[/b]
Doamna, dupa cum rezulta din definitia pe care ati avut bunatatea sa ne-o impartasiti, este un termen pe care il folosesc la adresa catolicilor schismaticii si protestantii.

Fata de aceasta situatie, va raman doua variante:

1. Sa nu folositi termenul, si sa atrageti atentia oricui il foloseste ca nu e cazul sa o faca;

2. In eventualitatea in care continuati sa achiesati la utilizarea acestuia de catre coreligionarii dumneavoastra, sa lamuriti problema - ce sunt acestia - protestanti sau schismatici ?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.10.2010, 01:54:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Doamna, dupa cum rezulta din definitia pe care ati avut bunatatea sa ne-o impartasiti, este un termen pe care il folosesc la adresa catolicilor schismaticii si protestantii.

Fata de aceasta situatie, va raman doua variante:

1. Sa nu folositi termenul, si sa atrageti atentia oricui il foloseste ca nu e cazul sa o faca;

2. In eventualitatea in care continuati sa achiesati la utilizarea acestuia de catre coreligionarii dumneavoastra, sa lamuriti problema - ce sunt acestia - protestanti sau schismatici ?
Vad ca va referiti exclusiv la punctul 1. Eu ma referam la punctul 2. am retinut insa punctul 1.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.10.2010, 10:06:22
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pentru mine cuvantul "papistas" vine de la cuvantul "papa" , inseamna "papal" si nu are conotatie negativa.
daca vi se adsreseaza cineva cu apelativul "muiere" va deranjeaza?
("muiere" fiind cuvantul neaos romanesc pentru neologismul din frantuzeste "femeie")

nu conteaza ce conotatie dati dumneavosatra personal unor cuvinte sau expresii, ci faptul cum sunt acestea receptionate de ceilalti la momentul vorbirii

ce ziceti de adresarea "bulea Maria"?
pare cel putin suspecta
totusi, in sat la bunica, acesta este un semn de respect si pretuire fata de femeile mai in varsta

am auzit chiar ca, in unele zone din tara, "fa" este apelativ de politete
asta nu stiu sigur


acestea arata ca este important sa folosim exact cuvantul/gestul cu semnificatia general acceptata

si semnul sfintei cruci facut intr-o comunitate, sa se faca asa cum se face in comunitatea respectiva
daca este facut cu intentia corecta, gestul este corect interpretat de Dumnezeu
sau nu credeti ca este capabil Dumnezeu sa inteleaga?!?
un om care nu are mana dreapta isi va face semn cu mana stanga si Dumnezeu ii va primi semnul - putem fi siguri de asta!

sa nu uitam ca Mantuitorul nu si-a facut semnul Sfintei Cruci, ci a trait si murit semnul Sfintei Cruci
__________________
catolica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.10.2010, 11:44:13
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Spune-mi si mie, de ce s-o iau de la capat de capul meu, cand am traditia de 2000 de ani a Bisericii Ortodoxe ? !
daca singurul tau argument sunt acei 2000 de ani atunci iti recomand religia hindusa, care are vreo 5000 de ani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 21:42:35
Doresc un raspuns urgent! ecaterina7 Botezul 45 24.12.2011 22:13:54
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 10:20:38
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 22:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 09:33:31