Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2007, 20:47:56
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu intamplator ti-am dat acelasi sfat...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2007, 21:05:44
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Nu intamplator ti-am dat acelasi sfat...
Dar am un sfat si mai bun,gandeste cu mintea ta,nu mai da crezare unor carti sau oameni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2007, 23:51:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

E f. actual si interesant subiectul si tre sa spun ca sint intru totul de acord cu MARIUS-DANIEL.Parintele CLEOPA de la man.SIHASTRIA intr-un interviu acordat dl.-lui Sorin Dumitrescu spunea ca domnitorii nostri au fost profund crestini si unele mame ale unor domnitori s-au calugarit pe parcursul timpului;adica vrea sa atraga atentia ca au primit credinta din familie . Omul credincios detine adevaratele VALOTI MORALE si implicit si nationale.Noi acum ducem lipsa de un om providential ,adica cu credinta si frica de DUMNEZEU asa incit sa urmareasca interesele nationale ,binele poporului si nu pe ale sale personale .STEFAN CEL MARE a facut dupa fiecare victorie in semn de multumire adusa lui DUMNEZEU cite o manastire,comportament UNIC.SI FIECARE OM ESTE PERFECTIBIL CA ASTA ESTE SCOPUL IN CRESTINISM ,INDUMNEZEIREA OMULUI .Avem exemplu pe MARIA EGIPTEANCA;DECI SI DACA PE PARCURS A AVUT PACATE prin spovedanie ,impartasanie si nerepetarea pacatului omul se apropie tot mai mult de DUMNEZEU unii ,dupa silinta pe calea cea strimta ,ajungind la o curatire a sufletului si a trupului care il apropie tot mai mult de indumnezeire, DUMNEZEU a spus"DUMNEZEI SINTETI SI FII CELUI PREAINALT"
DECIT CU O ue ATEE CARE ARE IN SPATE MASONERIA mai bine o tara crestina,ca RUSIA,dar si acolo si la noi deja evreii au acaparat intreprinderi importante.
va indemn sa cititi pe www.eurosceptic.ro cum stam cu UE si cit de bune intentii are;si in completare pt a avea tabloul complet sa cititi pe www.odaia.go.ro[odaia de sus] sectiunea intitulata DIALOGUL SPIRITUAL DINTRE VALERIU GAFENCU SI RICHARD WRUMBRANT ,desi pare ca nu ar avea nici o leg. cu tema pusa in discutie o sa vedeti ca are si e f.f.actual.Dumnezeu sa ajute romanii sa voteze dupa voia lui ca am impresia ca neamul nostru se afla intr-un impas existential.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2007, 10:42:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, ce tot bagatzi cu evreii si masonii ca si cum ar fi raul cel mare de pe pamant?... oricum ce-mi pasa, n-au decat daca asta vor... dar am impresia ca e mai mult teoria conspiratziei si astfel va facetzi si politica noastra, fireshte :), si apoi orice grupare politica poate fi supusa tentatziei de totalitarism, si daca ma gandesc bine, tocmai asta si inseamna politica, adica sa te stradui ca, respectand regulile, sa devi celmaicel partid din toate, impunand la celelalte partide ... politica ta... sau ce sa insemne politica? o gadalire si o strangere de obrajori :dontgetit: ...

suntunOM: -poate nici macar in politica nu merge sloganul desi e la ordinea zilei :D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2007, 10:54:23
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Nu intamplator ti-am dat acelasi sfat...
Dar am un sfat si mai bun,gandeste cu mintea ta,nu mai da crezare unor carti sau oameni.
In acest caz, trag propriile concluzii pe baza unor informatii...Tu de unde te informezi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2007, 11:42:10
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Atata timp cat nu gandesc altii pentru tine,nu e greu sa-ti dai seama ce se intampla...si vei vedea ca vei avea si confirmarea...nu e greu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2007, 12:43:07
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Atata timp cat nu gandesc altii pentru tine,nu e greu sa-ti dai seama ce se intampla...si vei vedea ca vei avea si confirmarea...nu e greu
Revin: Elaborezi judecati de valoare pe baza unor premise (informatii). Tu de unde le obtii?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2007, 13:54:00
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

in fine, ne lungim, ar trebui sa aiba vreo legatura biserica sau religia cu politica?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2007, 23:04:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

religia,adica BOR, nu trebuie sa aiba nimic cu politica ,dar pt. ca o politica sa fie corecta tre sa se bazeze pe credinta.
pt. s.ovidiu:vremurile apocaliptice sint sosite deja ,zic duhovnicii de la noi si de aceea politica trebuie asociata si cu politica evreilor si a masoneriei,CARE POLITICA A LOR E REZULTATUL FAPTULUI CA EI SI AZI IL URASC PE HRISTOS.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2007, 00:38:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cozia, nu sunt ziarist, fii pe pace. Si m-am informat referitor la ce spuneai de EZ. Cred ca te referi la articolele pe care le-au scris cu calugarii aia care aveau un copil. Aveau si o inregistrare pe net cu tatal copilului.

Inca ceva...eu am intrat ca "Mirean" pe acest forum, fara sefi, fara date personale, la fel ca toti cei care posteaza aici. Propun sa incercam sa scoatem discutia din zona atacurilor la persoana, iar daca vrei sa o pastram acolo sa o facem argumentat.

Eu tot ce am postat am argumentat. Fii bun si fa acelasi lucru la capitolul "sefi", "cecuri".

Pe acest forum nu am facut decat sa apar BOR, e drept intr-un mod apreciat de unii ca "acid". Daca am gresit undeva arata-mi unde!

Vreau sa cred ca exista si ortodocsi care gandesc, nu numai "formalisti" care scosi din tipare se blocheaza si "dau la om". Nu cer decat argumente pentru afirmatiile tale...

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24