Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 22.09.2009, 23:33:34
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Cand ai raspuns fatarnicule la ce azis ovidiu. N-ai raspuns decat de umplutura, tu, nu el. Mai esti si mincinos pe deasupra.
D-le Iustin, repostez un raspuns pe care l-am dat d-lui Ovidiu-s, pe cand ma numeam "vasinec".

http://www.crestinortodox.ro/forum/n...reply&p=120036

Ca sa nu va obositi sa cautati, copiez raspunsul, in ghilimele si cu caractere italice:

"Acele citate le-ati mai repostat de multe ori (altceva nu stiti sa faceti) si ati si primit raspuns la ele, tot de multe ori.

Noi am mai discutat de nenumarate ori aceste versete. Daca ne uitam in topicul "Despre penticostali, baptisti, adventisti", intre pag. 27-31 dvs. si cu mine (ma numeam "mariann") am discutat aceleasi probleme. Acest lucru il recunoasteti si dvs., intr-o postare ulterioara, de pe topicul "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte" (titlu mincinos). Redau un fragment din postarea in care recunoasteti acest lucru:

"Am discutat si eu cu sectantul respectiv de mai sus atunci când intra pe forum sub denumirea de Mariann, această problemă a inexistentei constiente a sufletului după moarte" (am copiat dintr-o postare a dvs.)

Apoi, pe topicul pe care ne aflam, reincepe discutia pe aceleasi probleme, incepand de la pag. 12. Desi v-am raspuns, treptat la toate intrebarile (nu cred ca am scapat ceva), dvs., in disperare ati inceput sa postati in mod repetat aceleasi si aceleasi intrebari, doar ca sa umpleti paginile.

Ati primit raspuns la toate problemele ridicate, in repetate randuri (Schibarea la fata, pilda bogatului nemilostiv, 1 Petru 3:18,19; Marcu 9:43,44; 2 Corinteni 5:8,9; Matei 2:31,32, etc).

Cu toate acestea, ultima dvs. postare (cea de azi 26.02.2009 sau 23.02.2006), o putem regasi aproape identic, in paginile acestui topic, chiar de cate 2-3 ori pe aceeasi pagina. Revedeti paginile 15, 17, 19, 21, 22, 23, 24, 26, 32, 34, 35, 36, 37, 41, 46, 47.

Puteti sa va manifestati neputinta repostand, in continuare, aceleasi texte la care ati primit raspuns. Deocamdata, mai sunt si alti parteneri de discutie. Dvs. sunteti doar o caseta care se tot reia si nu cred ca merita sa va raspund decat atunci cand voi avea prea mult timp
"

Dupa acesta postare a mea, din 02.03.2009, d-l Ovidiu-s a continuat sa reposteze acelasi articol de umplutura, de nenumarate ori.

De mentionat ca si dvs. stiti de acele postari ale d-lui Ovidiu-s sin de raspunsurile mele (erati activ pe forum, chiar pe topicurile unde se desfasurau discutiile dintre mariann/vasinec (adica eu) si d-l Ovidiu-s. Iar acum faceti pe nestiutorul. Cine este, pana la urma, fatarnic si mincinos?
  #412  
Vechi 23.09.2009, 10:00:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Din intrebarea dvs. intuiesc ca faceti confuzie intre duhul de viata dat de Dumnezeu si sufletul viu, care este omul in intregime. Sau, va imaginati existenta unei entitati constiente, care paraseste trupul mort (tipic filozofiei antice grecesti - in special a lui Platon).

Sa vedem ce spune scriptura:

Facerea 2:7(redau din memorie): "Dumnezeu l-a facut pe om din tarana si i-a suflat in nari suflare de viata. Si astfel omul s-a facut un suflet viu."
Adica, tarana+suflare de viata (sau duh de viata)=suflet viu.

Moartea este exact procesul invers si omul ajunge ceea ce a fost inainte de a fi creat.
"Tarana se intoarce in pamant cum a fost si duhul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat."(Eclesiastul 12:7)

Deci, pana la revenirea Domnului Iisus Hristos, sufletul (omul) "doarme" (Sfanta Scriptura asemuieste moartea cu un somn). "Iar tu du-te, pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarasi odata, in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor."(Daniel 12:13)
fiindca mi-e mila de voi, sectantzi shi ortodocshi ca va ratacitzi shi ca va prabushitzi in scripturi am sa incerc sa va talmacesc din Mila lui Dumnezeu pentru noi, pentru tot omul cu sufletul intunnecat:


"Dumnezeu l-a facut pe om din tarana si i-a suflat in nari suflare de viata. Si astfel omul s-a facut un suflet viu."

țărână + suflare de viață = suflet viu

se vede ca tzarana e formata din tza shi rana, deci pamantul, olul are nevoie de un tzarush ca sa nu mai stea mereu intr-o rana, caci fara tzarush omul din pamant se prabusheshte..., deci intai de toate a plamadit Dumnezeu vasul din pamant, vas din lut, vas mic din lut shi nu din marmura...

apoi suflare este format din sus shi aflare... deci Cunoashterea de sus

viatza din vi + atza deci viatza este asha de suptzire ca o atza shi trebuie sa te lashi dus dupa atza ca altfel daca o tai, ascultarea de sus, atunci unde vi? incotro mergi, la cine te duci shi de unde vi? shi cine eshti?

deci se vede ca ascultare shi cunoashtere de sus pusa in vas curat shi pe dinafara shi pe dinauntru, adica sfanta lumina a suflat Dumnezeu in narile omului...

shi ce s-a format?

un suflet viu,

adica su + flet, adica sus + flecareala + letargie adica starea asta de pomflet caci a mancat din fructul pomului cunoshtintzei binelui shi raului shi de acum se crede intzelept, el, omul, el credinciosul, el lupul rapitor imbracat in haina sfanta... caci inainte de a fura de la Dumnezeu era un copil senin, un suflet suflat in curat caci Adevarul era Rai shi Eden...

viu de la vi+iu adica vi daca iubeshti (pe Dumnezeu shi pe aproape shi toata creatzia Domnului fara sa judeci tu, atunci eshti suflet viu, fiindca nu shtii sa pacatuieshti shi chiar nu pacatuieshti shi daca ai shti)

dar omul a pacatuit shi atunci viu este in sensul amagirii, caci omul ii zice mereu Domnului ca viu, viu, stai ca viu shi io, dar omul nu mai vine, shi Domnul il ashteapta, dar credinciosul Sau nu mai vine... ca e uituc credinciosul shi amagitor... zice viu in sensul ca vine dar candcolo nu numai ca nu vine ci se ingroapa in BAR shi acolo ishi petrece toata viatza ba mai il shi duce in Biserica pe prietenul sau BARa... shi in casa shi in pat shi in TV shi peste tot asha incat vine la Dumnezeu cu BAR cu tot, cu tot barul cu BARa shi cu tot burdeloqqqlhul lui ispăvlovAici facandu+se pe sine vierme in carligul dracului de la unditza dracului sau facandu-se fagash pentru ideile sofisticariotului... cautand sa puna pietre de poticnire inaintea orbilor pentru ca fiii imparatziei sa manance din jertfele idoleshti... mandrie potrivitnica sofistictactoe...

deci asha o patzitm noi aici.

"Tarana se intoarce in pamant cum a fost si duhul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat."

aici trebuie sa ne dam seama ca daca ne vom uni cu vasul atunci vom fi tzarana iar daca vom asculta shi uni cu Duhul Sfant ne vom intoarce la Dumnezeu cel Viu... iar intre aceste stari este Caldeenia caldiceilor... a celor ce se cred vii dar sunt cu sigurantza morti faini shi mandri osebitori shi alintatzi iubind iezerul HUzUR.

"Iar tu du-te, pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarasi odata, in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor."(Daniel 12:13)

se arata ca Daniel e trimis undeva pana va veni sfarshitul, se va odihni shi se va scula iarashi odata, in partea lui de moshtenire, la sfarshitul zilelor, deci dupa zilele lui antichrist... dupa ce Hristos va scoate afara fiara pustiirii de la loc sfant

Citat:
Faceti si dvs. comparatie intre doua credinte:
- credinta in suflete nemuritoare, care-si primesc rasplata si merg in rai sau in iad, inainte de revenirea Domnului Iisus Hristos impreuna cu rasplata Sa ("Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui"-Apocalipsa 22:12).
- credinta in inviere si viata vesnica, la revenirea Domnului Iisus Hristos.("Vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui si vor iesi afara din ele. Cei care au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata."(Ioan 5:28,29))
ambele credintze sunt corecte,
-sufletele nemuritoare vor primi pana la judecata iadul sau raiul vremelnic, in care starea lor se mai poate schimba in bine sau in rau functzie de rugaciunile Bisericii

-dupa sfarshitul Trambitzarii de pe urma cand toate duhurile shi totzi vor auzi glasul judecatzilor lui Dumnezeu, de oriunde s-ar afla sufletul acela, unii vor invia spre Raiul Veshnic fiind pururea cu Hristos iar altzii spre judecata shi osanda veshnica...

pana atunci insa noi ne aflam spre sfarshitul miilor de ani cand iadul bine pregatit a ieshit din locul unde era legat shi a venit ca sa inshele shi sa inghita pana shi pe cei aleshi... cu care va face euBARisshtia shi astfel vor exista oameni unitzi cu dracii pe la cinci palme... pe la mijloc... shi lepadandu-se de Hristos prin partzi vor arunca din laturi puzderie de spini shi scaietzi shi mure incercand sa-i invalmasheasca pe creshtini in algele de pe fundul marii ca sa rataceasca ei calea shi sa mOAra mereu la mOAra dracilor... unde vor manca broashte shi omizi shi rame shi furnici pana or sa se sature de atata potopiala shi istov...

caci rasplata pacatoshilor este pacatul... faradelegea, nelegiuirea... iar a sfintzilor este fericirea Raiului vietzuind pururea cu Sfanta Treime shi binecuvntarea Sa impreuna cu bucuria a toate oshtirile Cereshti.

Last edited by vsovi; 23.09.2009 at 10:33:24.
  #413  
Vechi 23.09.2009, 17:42:00
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
D-le Iustin, repostez un raspuns pe care l-am dat d-lui Ovidiu-s, pe cand ma numeam "vasinec".

http://www.crestinortodox.ro/forum/n...reply&p=120036

Ca sa nu va obositi sa cautati, copiez raspunsul, in ghilimele si cu caractere italice:

"Acele citate le-ati mai repostat de multe ori (altceva nu stiti sa faceti) si ati si primit raspuns la ele, tot de multe ori.

Noi am mai discutat de nenumarate ori aceste versete. Daca ne uitam in topicul "Despre penticostali, baptisti, adventisti", intre pag. 27-31 dvs. si cu mine (ma numeam "mariann") am discutat aceleasi probleme. Acest lucru il recunoasteti si dvs., intr-o postare ulterioara, de pe topicul "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte" (titlu mincinos). Redau un fragment din postarea in care recunoasteti acest lucru:

"Am discutat si eu cu sectantul respectiv de mai sus atunci când intra pe forum sub denumirea de Mariann, această problemă a inexistentei constiente a sufletului după moarte" (am copiat dintr-o postare a dvs.)

Apoi, pe topicul pe care ne aflam, reincepe discutia pe aceleasi probleme, incepand de la pag. 12. Desi v-am raspuns, treptat la toate intrebarile (nu cred ca am scapat ceva), dvs., in disperare ati inceput sa postati in mod repetat aceleasi si aceleasi intrebari, doar ca sa umpleti paginile.

Ati primit raspuns la toate problemele ridicate, in repetate randuri (Schibarea la fata, pilda bogatului nemilostiv, 1 Petru 3:18,19; Marcu 9:43,44; 2 Corinteni 5:8,9; Matei 2:31,32, etc).

Cu toate acestea, ultima dvs. postare (cea de azi 26.02.2009 sau 23.02.2006), o putem regasi aproape identic, in paginile acestui topic, chiar de cate 2-3 ori pe aceeasi pagina. Revedeti paginile 15, 17, 19, 21, 22, 23, 24, 26, 32, 34, 35, 36, 37, 41, 46, 47.

Puteti sa va manifestati neputinta repostand, in continuare, aceleasi texte la care ati primit raspuns. Deocamdata, mai sunt si alti parteneri de discutie. Dvs. sunteti doar o caseta care se tot reia si nu cred ca merita sa va raspund decat atunci cand voi avea prea mult timp
"

Dupa acesta postare a mea, din 02.03.2009, d-l Ovidiu-s a continuat sa reposteze acelasi articol de umplutura, de nenumarate ori.

De mentionat ca si dvs. stiti de acele postari ale d-lui Ovidiu-s sin de raspunsurile mele (erati activ pe forum, chiar pe topicurile unde se desfasurau discutiile dintre mariann/vasinec (adica eu) si d-l Ovidiu-s. Iar acum faceti pe nestiutorul. Cine este, pana la urma, fatarnic si mincinos?
Pur si simplu nici nu le consider raspunsuri tot asa cum si voi nu luati in considerare multe din postarile si argumentele noastre la care veniti cu tot felul de subrefugii si atacuri la persoana, ca sa nu mai vorbesc de lipsa de logica si coerenta. ABERATII
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #414  
Vechi 23.09.2009, 21:09:47
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Pur si simplu nici nu le consider raspunsuri tot asa cum si voi nu luati in considerare multe din postarile si argumentele noastre la care veniti cu tot felul de subrefugii si atacuri la persoana, ca sa nu mai vorbesc de lipsa de logica si coerenta. ABERATII
Repet ceea ce i-am spus in repetate randuri si d-lui Ovidiu-s. Alte raspunsuri mai bune nu am. Atata stiu. Nu trebuie sa fiti de acord cu mine. Dar nici nu ma puteti acuza ca nu am raspuns (pe deasupra ma faceti si fatarnic si mincinos). Am obosit raspunzad de mai multe ori (cred ca am ajuns sa raspund si de 20 de ori la aceeasi problema - multumiri fie aduse d-lui Ovidiu-s) la aceleasi postari.

D-l Ovidiu reposteaza acelasi articol cu aceleasi intrebari, doar ca sa umple forumul, nu pentru ca nu i-am raspuns. Sau, poate va considera ca i-am raspuns, doar atunci cand voi fi de aceeasi parere cu dumnealui

Nici eu nu sunt de acord cu raspunsurile dvs. Dar, nu consider ca nu mi-ati raspuns. Dimpotriva, si dvs. ati fost nevoit sa-mi repetati unele raspunsuri la unele postari repetate de mine.
  #415  
Vechi 24.09.2009, 18:43:44
spiri_don
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biblia spune: "Feriți-vă de proorocii mincinoși" (Mat. 7:15). "Se vor ridica Hristoși și prooroci mincinoși" (Mat. 24:24). "Să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile....căci in lume au ieșit mulți prooroci mincinoși" (1 Ioan 4:1).
Domnule Iustin, am citit afirmatiile tale despre Ellen White, insa da-mi voie sa le cataloghez ca fiind false. Daca tu imi dovedesti ca Ellen White se contrazice in vreun fel cu Biblia, atunci iti dau dreptate in tot ceea ce ai spus. Astept raspunsul tau...
  #416  
Vechi 26.09.2009, 00:56:25
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spiri_don Vezi mesajul
Biblia spune: "Feriți-vă de proorocii mincinoși" (Mat. 7:15). "Se vor ridica Hristoși și prooroci mincinoși" (Mat. 24:24). "Să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile....căci in lume au ieșit mulți prooroci mincinoși" (1 Ioan 4:1).
Domnule Iustin, am citit afirmatiile tale despre Ellen White, insa da-mi voie sa le cataloghez ca fiind false. Daca tu imi dovedesti ca Ellen White se contrazice in vreun fel cu Biblia, atunci iti dau dreptate in tot ceea ce ai spus. Astept raspunsul tau...
Poti sa-mi arati un profet care a trait din vanzarea propriilor profetii si care a dus-o mai mult decat decent asa cum a trait ea?? Daca cultul adventist are duhul profetiei cu care se mandrea pe vremea cand traia Ellen White, unde este acum un alt profet asemenea ei. Ea a fost ridicata de sotul ei, un om de afaceri care a castigat de pe urma ei si a ,,viziunilor,, ei.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #417  
Vechi 26.09.2009, 06:53:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Poti sa-mi arati un profet care a trait din vanzarea propriilor profetii si care a dus-o mai mult decat decent asa cum a trait ea?? Daca cultul adventist are duhul profetiei cu care se mandrea pe vremea cand traia Ellen White, unde este acum un alt profet asemenea ei. Ea a fost ridicata de sotul ei, un om de afaceri care a castigat de pe urma ei si a ,,viziunilor,, ei.
Tipic. Cand apare o intrebare suparatoare, se agita o fantosa umpluta cu rumegus. Mult rumegus...
  #418  
Vechi 28.09.2009, 01:55:18
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Iustin32 dvs vorbiti din ce ati auzit, insa niciodata nu ati deschis una din aceste carti. Am citit multe carti bune, unele foarte bune, insa nici una nu se compara(exceptand Cartea Sfanta), cu ceeace a scris femeia asta. Poate din intamplare sau din pura curiozitate vei deschide intr-o buna zi cartea - Tragedia Veacurilor - apoi fa comentarii.
  #419  
Vechi 04.10.2009, 22:23:50
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Domnule Iustin32 dvs vorbiti din ce ati auzit, insa niciodata nu ati deschis una din aceste carti. Am citit multe carti bune, unele foarte bune, insa nici una nu se compara(exceptand Cartea Sfanta), cu ceeace a scris femeia asta. Poate din intamplare sau din pura curiozitate vei deschide intr-o buna zi cartea - Tragedia Veacurilor - apoi fa comentarii.
Ce fel de viata a avut Ellen White ca sa merite a-i citi cartile cu texte plagiate sau ,,imprumutate,,? Si-a impartit ea averile saracilor si a urmat saraciei lui Hristos si Sfintilor? Nu. S-a lepadat ea de lume si de propriile patimi asa cum au facut profetii si Sfintii care I-au urmat lui Hristos? Nu. Ea si sotul ei afacerist au infiintat o asociatie familiala de vandut carti plagiate din care a castigat destui bani. Care din profeti au facut asa ceva? Cate carti ale Sfintilor care i-au urmat cu adevarat lui Hristos si cerintelor Lui privind desavarsirea ai citit tu ca sa ma intrebi daca am citit din cele ale ,,profetesei,, voastre plagiatoare?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #420  
Vechi 04.10.2009, 22:44:48
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Ce fel de viata a avut Ellen White ca sa merite a-i citi cartile
Totusi, este o persoana careia i se acorda foarte multa atentie, inclusiv de catre dvs. Este si acesta un mod de apreciere.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25