Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.10.2009, 15:00:01
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dai si tu un singur text biblic din care sa reiasa ca au pazit sambata in mod special.
Am dat nu unul, ci mai multe. Ție nu ți-am cerut decât unul singur, e atât de greu? Da, se vede că e imposibil.
  #142  
Vechi 03.10.2009, 15:46:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am dat nu unul, ci mai multe. Ție nu ți-am cerut decât unul singur, e atât de greu? Da, se vede că e imposibil.
ia mai da-le odata sa le vad.
  #143  
Vechi 03.10.2009, 15:56:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ia mai da-le odata sa le vad.
Fapte 13,14 -Antiohia anul 40 A.D. "Iar ei, trecând de la Perga, au ajuns la Antiohia Pisidiei și, intrând în sinagogă, într-o zi de sâmbătă, au șezut." Pavel merge la sinagogă pentru a sărbători Sabatul cu frații lui iudei.

Fapte 13,42 "Și ieșind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta viitoare să li se grăiască cuvintele acestea." Sabatul era serbat și de neamuri, nu numai de iudei.

Fapte 13,44 "Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu."

Fapte 16,13 45 A.D. Filipi (colonie romană cu foarte puțini iudei) "Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră." Pavel, dacă nu găsește o sinagogă, caută un loc de rugăciune pentru a serba sabatul.

Fapte 17,2 Tesalonic 46 A.D. " Și după obiceiul său, Pavel a intrat la ei și în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi" Iată care era obiceiul lui Pavel (ca și al lui Iisus), să serbeze sâmbăta. Nu sporadic, ici și colo, ci sambata după sâmbătă!

Fapte 18,4 Corint 49 A.D. "Și vorbea în sinagogă în fiecare sâmbătă și aducea la credință iudei și elini."

Matei 24,20 Ierusalim 70 A.D. "Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta." La anul 70, apostolii încă respectau sâmbăta și se rugau ca fuga lor să nu fie în sabat. Domnul le-a ascultat rugile: Când împresurarea Ierusalimului a fost oprita temporar de armatele lui Cestius, toți creștinii au fugit din oras. Nu era o zi de sâmbătă!

Deci reiese în mod clar că apostolii au păzit în mod special sâmbăta!
Atâtea texte vorbesc despre lucrul acesta. Dați-ne un singur text biblic din care să reiasă că "apostolii au păzit în mod special" duminica. Nu ai cum, nu există așa ceva!
  #144  
Vechi 03.10.2009, 16:23:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fapte 13,14 -Antiohia anul 40 A.D. "Iar ei, trecând de la Perga, au ajuns la Antiohia Pisidiei și, intrând în sinagogă, într-o zi de sâmbătă, au șezut." Pavel merge la sinagogă pentru a sărbători Sabatul cu frații lui iudei.

Fapte 13,42 "Și ieșind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta viitoare să li se grăiască cuvintele acestea." Sabatul era serbat și de neamuri, nu numai de iudei.

Fapte 13,44 "Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu."

Fapte 16,13 45 A.D. Filipi (colonie romană cu foarte puțini iudei) "Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră." Pavel, dacă nu găsește o sinagogă, caută un loc de rugăciune pentru a serba sabatul.

Fapte 17,2 Tesalonic 46 A.D. " Și după obiceiul său, Pavel a intrat la ei și în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi" Iată care era obiceiul lui Pavel (ca și al lui Iisus), să serbeze sâmbăta. Nu sporadic, ici și colo, ci sambata după sâmbătă!

Fapte 18,4 Corint 49 A.D. "Și vorbea în sinagogă în fiecare sâmbătă și aducea la credință iudei și elini."

Matei 24,20 Ierusalim 70 A.D. "Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta." La anul 70, apostolii încă respectau sâmbăta și se rugau ca fuga lor să nu fie în sabat. Domnul le-a ascultat rugile: Când împresurarea Ierusalimului a fost oprita temporar de armatele lui Cestius, toți creștinii au fugit din oras. Nu era o zi de sâmbătă!

Deci reiese în mod clar că apostolii au păzit în mod special sâmbăta!
Atâtea texte vorbesc despre lucrul acesta. Dați-ne un singur text biblic din care să reiasă că "apostolii au păzit în mod special" duminica. Nu ai cum, nu există așa ceva!
De ce nu judeci cu aceiasi moneda?Care era publicul primar la care se adresau apostolii?In toate circumstantele aratate de tine, se vorbeste despre sinagoga.Cand era mai oportun si mai bine sa vorbeasca celor prezenti in sinagogi daca nu sambata(cand toti se adunau).

Judeca cu aceiasi moneda:

Fapte 20:7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții.
1Corinteni 16:1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
Apoc 1.10 "Am fost în duh în zi de duminică și am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiță,"

Majoritatea cazurilor cand este pomenita sambata este identificata cu scopul misionar , spre convertire.Nu zic ca,crestinii ar fi lepadat complet sambata, dar vedem ca randuieli sunt pentru ziua de duminica, la fel si nucleul format de crestini se aduna Duminica.Mai apoi dupa evanghelizare crestinii s-au delimitat de evrei si de sarbatorile lor.
  #145  
Vechi 03.10.2009, 20:06:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu trebuie sa uitam ca primi crestini proveneau dintre iudei. Este firesc pentru inceput sa observam aceast imbinare intre sambata si duminica. Pacat ca se ignora perioada apostolica- a Printilor Apostolici- de la acestia avem cele mai potrivite dovezi pentru staruinta in rugaciune a primilor crestini de sambata seara pana duminica seara.
  #146  
Vechi 03.10.2009, 20:12:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu trebuie sa uitam ca primi crestini proveneau dintre iudei. Este firesc pentru inceput sa observam aceast imbinare intre sambata si duminica. Pacat ca se ignora perioada apostolica- a Printilor Apostolici- de la acestia avem cele mai potrivite dovezi pentru staruinta in rugaciune a primilor crestini de sambata seara pana duminica seara.
Exact.Sunt scrieri clare inca de la primii parintii apostolici cu privire la tinerea duminicii.Incepand cu Sfanta Scriptura si cu Epistola din Evrei, in care Pavel vorbeste destul de clar despre o noua zi , si o alta zi de odihna diferita de cea a evreilor.
  #147  
Vechi 03.10.2009, 20:56:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce nu judeci cu aceiasi moneda?Care era publicul primar la care se adresau apostolii?
Publicul primar îl constituie iudeii, însă în textele indicate sunt reprezentate și alte categorii, respectiv greci si alte neamuri. Cum am mai spus, acest argument cade.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
In toate circumstantele aratate de tine, se vorbeste despre sinagoga.Cand era mai oportun si mai bine sa vorbeasca celor prezenti in sinagogi daca nu sambata(cand toti se adunau).
Nu în toate circumstanțele, ai uitat Fapte 16,13 în care se prezintă un serviciu de închinare în sabat în natură, nu în sinagogă. Deci și acest argument cade...

Judeca cu aceiasi moneda:

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Fapte 20:7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții.
1Corinteni 16:1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
Apoc 1.10 "Am fost în duh în zi de duminică și am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiță,"
Îmi prezinți în contrapondere trei texte dintre care unul nu vorbește despre serbarea duminicii (ucenicii frângeau pâinea zilnic + adunarea era cu ocazia plecării lui Pavel), al doilea vorbește despre ziua întâia ca despre o zi de lucru, iar al treilea este falsificat! Cu asemenea "argumente" te prezinți? Îmi pare rău pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Majoritatea cazurilor cand este pomenita sambata este identificata cu scopul misionar , spre convertire.
Asta este... ucenicii erau misionari, ei nu concepeau viața de creștin altfel decât o viață de misionar pentru Hristos.
  #148  
Vechi 03.10.2009, 21:00:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Exact.Sunt scrieri clare inca de la primii parintii apostolici cu privire la tinerea duminicii.Incepand cu Sfanta Scriptura si cu Epistola din Evrei, in care Pavel vorbeste destul de clar despre o noua zi , si o alta zi de odihna diferita de cea a evreilor.
Pot fi asemenea dovezi, însă nu de la apostoli și nu în Sfânta Scriptură. Pavel nu vorbește despre o zi de odihnă, ci despre "o altă zi" (care este astăzi).
  #149  
Vechi 03.10.2009, 22:12:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Duminica e cea mai clara dovada, ce vrei mai mult , citeste scrie clar negru pe alb in Evrei 4.
Nu am negat din pricina legaturii si radacinii iudaice ca la inceput apostolii sa fi tinut si sambata, dar cum iti zic si ti-am zis ai tot la fel de mult dovezi precum sunt despre duminica, si acelasi gen de "dovezi", daca consideri ca acele `dovezi` reprezinta tinerea sambatei in mod special , atunci judecand cu aceasi moneda la fel putem zice si despre duminica.Cum ti-am zis aceste doua zile sunt scoase in evidenta in NT sambata si duminica , doar astea doua.Despre primul verset mentionat Fapte 20:7 , se spune ca au frant painea si nu doar atat , ci si ca Pavel a tinut cuvantare(predica).Iar in a doua situatie in 1Cor 16:1-2 vedem o randuiala in zi de duminica, in mod special, precum Pavel a lasat Bisericilor din Galatia,zi in care se intalneau si se adunau toti.In al treilea caz, cel prezent in Apocalipsa, Apostolul Ioan zice ca era "in Duh".Ce inseamna a fi in Duh alta de a fi in slujire si rugaciune fata de Dumnezeu?Si aceasta in zi de Duminica.Citeste ce au avut de zis primii parinti apostolici , Ignatie Teoforul in Epistola catre Magnezieni, Epistola lui Barnaba , Ireneu al Lionului, Iustin Martirul, Eusebiu, s.a.m.d.

si Apostolul Pavel :
1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduința să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.
2. Pentru că și nouă ni s-a binevestit ca și acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credința la cei care l-au auzit.
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârșite de la întemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale".
5. Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Daca intregul context pana la versetul 9 nu iti e de ajuns , am sa aduc traducerea din greaca a v9 :

9ἄ.ρα ἀ.πο.λεί.πε.ται σαβ.βα.τισ.μὸς τῷ λα.ῷ τοῦ θε.οῦ·

Asadar s-a rezervat o zi de odihna ca cea a sabatului poporului lui Dumnezeu.

cuvantul care se traduce "s-a rezervat" : ἀπολείπεται(apoleipō)= it remains, is reserved: Heb. iv. 9;
cuvantul care se traduce in o zi de odihna : σαββατισμός (sabbatismos) = a Sabbath-keeping (from σαββατίζω (sabbatizō), to keep Sabbath, Exo 16:30).

sabbatismos este un diminutiv al cuvantului sabbat, si poate fi tradus in engleza ca "sabbath-like" , adica s-a rezervat o odihna ca cea a Sabatului poporului lui Dumnezeu.
  #150  
Vechi 03.10.2009, 22:26:40
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Publicul primar îl constituie iudeii, însă în textele indicate sunt reprezentate și alte categorii, respectiv greci si alte neamuri. Cum am mai spus, acest argument cade.



Nu în toate circumstanțele, ai uitat Fapte 16,13 în care se prezintă un serviciu de închinare în sabat în natură, nu în sinagogă. Deci și acest argument cade...

Judeca cu aceiasi moneda:



Îmi prezinți în contrapondere trei texte dintre care unul nu vorbește despre serbarea duminicii (ucenicii frângeau pâinea zilnic + adunarea era cu ocazia plecării lui Pavel), al doilea vorbește despre ziua întâia ca despre o zi de lucru, iar al treilea este falsificat! Cu asemenea "argumente" te prezinți? Îmi pare rău pentru tine.


Asta este... ucenicii erau misionari, ei nu concepeau viața de creștin altfel decât o viață de misionar pentru Hristos.
De ce minti ca e falsificat ? Ziua Domnului e aceiasi cu Duminica care asta inseamna.
-Sf Ignatie, ucenic al Sf Ap. Ioan Evanghelistul, martirizat la 107 spune:,, Cei ce traiau in lucrurile cele vechi au ajuns la o noua credinta, nemaitinanad sambata, ci traind dupa ziua Domnului, in care a rasarit si viata noastra prin moartea si invierea lui Iisus Hristos.,,
-Sf Varnava-96: ,,Serbam ziua Domnului cu bucurie fiindca acesta e ziua in care a inviat Iisus din morti."
-Pliniu cel Tanar-113-scrie Imp. Traian ca ,,crestinii se aduna in ziua soarelui si canta lui Hristos si se feresc de orice lucru.,,
- Sf Iusin Martirul-153- scrie:In ziua numita a soarelui, cand Hristos a inviat din morti, toti crestinii de prin sate si orase si campii se aduna si serbeaza ziua Domnului.,,
-Sf Clement al Alexandriei-194-zice:,,Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam ziua Domnului cu totii.,,
-Tertulian din Cartagina-200- zice : ,,Duminicile noi ne bucuram si tinem invierea Domnului.,,

__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12