Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 04.10.2009, 11:14:23
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ovidiu-s ai spus ca nu m-ai acuzat cu nimic,dar iti cer sa iti mai recitesti comentariul.Ai spus ca sunt"sectar penticostal" iar condor "sectar adventist,uitand ca acestea nu sunt secte,iar apoi ai spus ca as mai fi nu stiu cine si nu stiu cu ce religie fara sa stii cu adevarat acestea.Oare acestea nu sunt acuze?Il rog pe Iustinian sa spune daca intr-adevar are cont cu peetor,ca eu in nici un caz.Ai fost suparat de vocabularul meu,dar la al tau nu privesti?Te uiti la paiul din ochiul altuia?Nu sunt perfect,personal ma consider ca si apostolul Pavel cel mai pacatos dintre oameni.Poate am fost mai dur.Dar nu m-am referit la mine ci la alte comentarii ale tale nu tocmai obiective.De aceea daca am lasat impresia ca am ceva cu tine imi cer scuze,de aceea nu vreau sa mai intram in polemici,pentru ca acestea chiar nu imi plac.
  #1172  
Vechi 04.10.2009, 12:21:42
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Acum condor vad ca ai adus totusi cateva citate biblice pentru a-ti sustine punctul de vedere.Asta ma bucura.Cu toate acestea este posibil sa fi privit altfel lucrurile,nu tocmai corect biblic,la fel cum este posibil si in cazul meu.Unele lucruri in Sfanta Scriptura nu sunt clare,lasa loc mai multor interpretari.Biblia spune,(in evanghelii sau in epistole,nu stiu clar,poate stii tu mai bine)ca Isus inainte sa invie in acele zile dupa ce a murit pe cruce,a predicat celor din Inchisoare(Locuinta mortilor),iar intr-un alt loc spune ca a luat cheile Locuintei mortilor.Ai spus ca Locuinta mortilor va exista pana la judecata finala.M-am exprimat gresit cand am spus ca nu mai exista.Intr-adevar ea exista,dar doar pentru cei de dinaintea jertfei lui Isus,care au murit in pacat.Pentru cei de dupa Isus din prisma acestor fapte amintite,adica biruinta lui Isus asupra Locuintei mortilor,ea ar putea sa nu mai existe.Asta nu schimba cu nimic apocalipsa 20:13,adica va avea loc invierea celor care se afla in locuinta mortilor,adica a celor morti inainte de jertfa de pe cruce.Uite ca sa iti arat ca Biblia face deosebire intre locuinta mortilor si alt loc in care merg sufletele celor de dupa Isus iti dau sa analizezi doua versete din Apocalipsa:
"Apocalipsa 20:13 Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Apocalipsa 20:14 Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." Primul verset l-ai amintit chiar tu.Daca exista doar Locuinta mortilor Biblia specifica clar ca Locuinta Mortilor a dat inapoi pe cei care erau acolo,dar Biblia spune ca si Marea si Moartea.Pai bine cei inecati nu tot in Locuinta mortilor mergeau?Dupa invierea lui Isus probabil ca nu.
Dar acum la urma urmei,ca exista sau,nu are importanta.Cert este ca locul ei va fi luat de iad,dupa Marea Judecata.Este plina biblia de referiri la iad,la pedeapsa vesnica(nesfarsita si pentru totdeauna).Ar fi sa umplu tot forumul de citate biblice daca ar fi sa le scriu pe toate,dar asa cum spunea si Mantuitorul:"cine are urechi de auzit sa auda."
Ai spus fiind sigur pe tine Lucifer va disparea.Ba bine ca nu.Cel putin asa ne spune Biblia:
"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR".(nu doar diavolul ci si fiara si prorocul mincinos,care probabil au fost oameni,si dupa rationamentul tau trebuiau nimiciti rapid pentru totdeauna).Acum nu mai putem sa rastalmacim cuvintele,aici chiar se amplifica ideea continuitatii vesnice.Ai adus un citat din Ezechiel.Nu pot sa spun ca nu este adevarat ce spune Ezechie,dar depinde la ce moarte se referea.In Biblie se spune ca plata pacatului este moartea,dar vedem ca nu murim fizic rapid dupa ce am savarsit un pacat.Deseori iadul este numit Moarte vesnica.Foarte probabil ezechiel la asta s-ar fi referit.Moarte vesnica adica imposibilitatea schimbarii si mantuirii.De asemenea un om pacatos mai este numit si mort in pacate.
Ai amintit iar despre Sodoma si Gomora.Intr-adevar Biblia vorbeste despre un foc vesnic,dar daca analizam sintagma se poate concluziona ca se refera la provenienta focului,nicidecum la continuitatea sa.Cred ca putem cu totii sa intelegem la ce se refera,si vad ca si tu ai inteles.Vad ca ai facut o analiza gramaticala a cuvantului"suflet.Ai zis ca suflare de viata provine de la verbul a sufla,foarte adevarat,dar si suflet provine tot de la a sufla,ca doar au aceeasi radacina gramatical vorbind.
Ca sa rezolvam o data pentru totdeauna chestiunea vesniciei sufletului sa analizam vorbele lui Isus,pentru ca vad ca iti place analiza:"Ce i-ar folosi unui om sa castige toata lumea daca, si-ar pierde sufletul?"Adventistii spun ca sufletul dispare o data cu moartea fizica a omului,cu alte cuvinte in momentul cand omul isi pierde viata,isi pierde automat si sufletul.
Dar toti ne vom pierde viata la un moment dat,dar atunci de ce a spus Isus aceste lucruri?A spus aceste lucruri pentru ca sufletul este vesnic,de aceea nu trebuie sa ni-l vindem pentru nimic in lume.Dumnezeul universului,Domn vesnic,a suflat suflare de viata,deci a pus in noi ceva vesnic.
Revenind la chestiunea Miller,ai spus ca White nu l-a sustinut pe acesta,ci l-a crezut.Eu personal din ce ai spus rezulta tot acealasi lucru ce l-am spus si eu.Ca l-a crezut,asta e de ajuns sa cred ca l-a sustinut,poate nu verbal,dar oricum.Eu cand cred ceva sustin acel lucru,poate chiar si involuntar.Si ma intreb de ce l-a crezut cand Biblia spune sa nu facem asemenea previziuni.Oricum nu mai are aceasta importanta.Si m-ai intrebat de ce nu am vorbit si despre cartile adventistilor.Tocmai pentru a fi impartial nu am facut-o,pentru ca oricat de mult ar dori sa fie obiective nu isi pierd subiectivitatea,si aceasta este normal.
  #1173  
Vechi 04.10.2009, 13:05:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Aceasta însă zic, fraților: Carnea și sângele nu pot să moștenească împărăția lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moștenește nestricăciunea. 1Cor 15:50

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă. 1Petru 3

Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. 1Petru 4:6

Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea. Fapte 2:27-21

Hristos a murit si s-a pogorit cu duhul , propovaduind duhurilor din inchisoare , El s-a coborit in Iad dar nu a ramas acolo.

Ce mai ai a spune la asta?S-a coborit Iisus cu trupul in Iad(locuinta mortilor)?Nu.Erau in Iad(locuinta mortilor) oameni cu tot cu trup(in inchisoare).Nu, ci erau duhuri, cu duhul.Propovaduind evanghelia in Iad(locuinta mortilor) duhurilor(celor care au murit) oare nu au fost acestia constienti de propovaduire , atunci daca nu ar fi fost constienti cum ar fi posibil ca ei sa fie judecati dupa propovaduirea lui Hristos?Deci vedem ca cei care au murit care cu duhurile erau in locuinta mortilor sau in Iad , la fel ca si Iisus cel coborit cu duhul in locuinta mortilor(Iad) au fost total constienti de ce se intampla , la fel si Iisus a propovaduit unor duhuri care au putut sa-l asculte , si El , Iisus a fost activ in `timpul mortii sale` cu duhul.La fel cum viata nu se opreste cu moartea ci ea continua in duh.De asemenea "Dumnezeu este Domnul Dumnezeul duhurilor si a tot trupul" "cel ce face pe ingerii sai duhuri si pe slujitorii sai para de foc".De asemenea Scriptura zice , ca, carnea si sangele nu poate sa mosteneasca imparatia lui Dumnezeu.De asemenea Iisus a zis , ca fii lumii acesteia sa insoara si se marita , dar fii lumii spirituale , nici nu se mai insoara nici nu se mai marita ci sunt la fel ca ingerii.
+

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar ,


19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Vedem ca au murit atat bogatul cat si saracul.Unul a fost dus in sanul lui Avraam de catre ingeri si altul a ajuns in Iad.Vedem ca sufletele dupa moarte continua sa existe , iar bogatul era in totalitate constient de viata lui si de ceea ce se intampla cu el , ba chiar mai constient decat era inainte sa moara.Vedem ca bogatul e preocupat de fratii lui care inca mai sunt in viata, de acolo de unde e, si stie de ei, e constient de fiecare lucru.

Fapte 5:17 Și sculându-se arhiereul și toți cei împreună cu el - cei din eresul saducheilor - s-au umplut de pizmă.

Fapte 23:8 Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.

Vi se pare cunoscut?Inviere inseamna viata sufletului, spiritului in contextul acesta si cel ce urmeaza.


27. Și apropiindu-se unii dintre saducheii care zic că nu este înviere, L-au întrebat:
28. Zicând: Învățătorule, Moise a scris pentru noi: Dacă moare fratele cuiva, având femeie, și el n-a avut copii, să ia fratele lui pe femeie și să ridice urmaș fratelui său.
29. Erau deci șapte frați. Și cel dintâi, luându-și femeie, a murit fără de copii.
30. Și a luat-o al doilea, și a murit și el fără copii.
31. A luat-o și al treilea; și tot așa toți șapte n-au lăsat copii și au murit.
32. La urmă a murit și femeia.
33. Deci femeia, la înviere, a căruia dintre ei va fi soție, căci toți șapte au avut-o de soție?
34. Și le-a zis lor Iisus: Fiii veacului acestuia se însoară și se mărită;
35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela și învierea cea din morți, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
36. Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii și sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.
37. Iar că morții înviază a arătat chiar Moise la rug, când numește Domn pe Dumnezeul lui Avraam, și Dumnezeul lui Isaac, și Dumnezeul lui Iacov.
38. Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El. -Luca 20:27-38

23. În ziua aceea, s-au apropiat de El saducheii, cei ce zic că nu este înviere, și L-au întrebat,
24. Zicând: Învățătorule, Moise a zis: Dacă cineva moare neavând copii, fratele lui să ia de soție pe cea văduvă și să ridice urmași fratelui său.
25. Deci erau, la noi, șapte frați; și cel dintâi s-a însurat și a murit și, neavând urmaș, a lăsat pe femeia sa fratelui său.
26. Asemenea și al doilea și al treilea, până la al șaptelea.
27. În urma tuturor a murit și femeia.
28. La înviere, deci, a cărui dintre cei șapte va fi femeia? Căci toți au avut-o de soție.
29. Răspunzând, Iisus le-a zis: Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Matei 22:23-29
Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
+

Apocalipsa
9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?
  #1174  
Vechi 04.10.2009, 13:47:17
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor
Ovidiu-s ai spus ca nu m-ai acuzat cu nimic,dar iti cer sa iti mai recitesti comentariul.Ai spus ca sunt"sectar penticostal" iar condor "sectar adventist,uitand ca acestea nu sunt secte,iar apoi ai spus ca as mai fi nu stiu cine si nu stiu cu ce religie fara sa stii cu adevarat acestea.
Dar ce sunt domnule peetor? In biblie nu găsești nicăieri cuvântul "confesiune" si "cult". Găsești doar Biserică și erezie (sectă).
Problema este că dumneata și sectanții dumitale care incearcă să își revendice o tradiție crestină perfect valabilă și biblică vă raportați la filozofia acestei lumi, nu la Scripturi.
Statul român a recunoscut statutul de culte ale anumitor credinte (printre care si acelea penticostale și ale Martorilor lui Iehova!!!), dar statul român este un stat laic și democratic care are relații diplomatice și prietenești cu orice stat democratic al lumii, indiferent de credintă, rasă sau obiceiuri.
Insă din punct de vedere al Bisericii lui Hristos, aceste "culte" sunt fie păgâne, fie eretice, să vă intree bine in cap vouă la tremurători, la "penti".
căci:
2 Cor. 6. 15-16 "15.ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? Sau ce înțelegere este între templul lui Dumnezeu și idoli?"
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1175  
Vechi 04.10.2009, 13:59:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Insă din punct de vedere al Bisericii lui Hristos, aceste "culte" sunt fie păgâne, fie eretice, să vă intree bine in cap vouă la tremurători, la "penti".
Domnule ovidiu, cu tot respectul, dacă Cultul Penticostal este păgân și eretic, Cultul Ortodox este la fel pentru mult mai multe motive, să vă intre bine în cap lucrul acesta - ca să mă exprim la fel de colocvial.
  #1176  
Vechi 04.10.2009, 14:05:12
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Biblia spune,(in evanghelii sau in epistole,nu stiu clar,poate stii tu mai bine)ca Isus inainte sa invie in acele zile dupa ce a murit pe cruce,a predicat celor din Inchisoare(Locuinta mortilor),
Citeste 1 Petru 3:18-20 (versetele la care faci referinta). Nu este corect ca ai pus in paranteza "locuinta mortilor" (ca sa explici ce inseamna "inchisoare"). Este o adaugire de a ta si este pacat.

In acele versete se face referire la moartea Domnului Iisus Hristos si invierea Sa. Se spune ca a inviat in duhul; adica in acelasi Duh cu care S-a dus sa propovaduiasca "in zilele lui Noe, cand se facea corabia". Duhul lui Hristos a vorbit si celor din vechime (din vremea lui Noe). Dar n-au ascultat si au pierit (doar opt suflete salvate - suflet insemnand omul in intregime).

Iar "inchisoarea" era acel pamant, de pe care n-au scapat decat Noe si ai sai.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
iar intr-un alt loc spune ca a luat cheile Locuintei mortilor.
Aici sunt depasit. Astept sa-mi arati exact acel loc din Sfanta Scriptura unde scrie asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ai spus ca Locuinta mortilor va exista pana la judecata finala.M-am exprimat gresit cand am spus ca nu mai exista.Intr-adevar ea exista,dar doar pentru cei de dinaintea jertfei lui Isus,care au murit in pacat.Pentru cei de dupa Isus din prisma acestor fapte amintite,adica biruinta lui Isus asupra Locuintei mortilor,ea ar putea sa nu mai existe.
Nu te-ai exprimat gresit. Ai gresit, pur si simplu. Iar acum incerci sa o dai la intors, nefacand altceva decat sa accentuezi greseala.

Si cei de dupa Hristos mor (la fel ca cei dinaninte) si asteapta invierea. Despre moartea si invierea lor (la revenirea Domnului) ne vorbeste Sfantul Apostol Pavel:

"Caci Insusi Domnul, cu strigatul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, se va cobora din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos". (1 Tesaloniceni 4:16)

Cat despre acea victorie asupra mortii: Sfantul Apostol Pavel vorbeste depre un timp, care va sa vina: "Cand trupul acesta supus putrezirii se va imbraca in neputrezire si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, se va implini cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta. Unde iti este biruinta moarte? Unde iti este boldul moarte?"(1 Corinteni 15:54,55). Pana atunci... murim si asteptam invierea din morti. Domnul Iisus Hristos ne-a daruit mijlocul prin care putem primi viata vesnica. Dar, toate la vremea lor.

Nu mai comentez toata pledoaria aceea despre nemurirea celor de dupa Hristos.



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ai spus fiind sigur pe tine Lucifer va disparea.Ba bine ca nu.Cel putin asa ne spune Biblia:
"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR
"Iazul de foc este moartea a doua" (Apocalipsa 20:14). Ce intelegi prin "moartea a doua"?


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
In Biblie se spune ca plata pacatului este moartea,dar vedem ca nu murim fizic rapid dupa ce am savarsit un pacat.Deseori iadul este numit Moarte vesnica.Foarte probabil ezechiel la asta s-ar fi referit.Moarte vesnica adica imposibilitatea schimbarii si mantuirii.De asemenea un om pacatos mai este numit si mort in pacate.
De ce sa murim rapid? Se pare ca faci o confuzie intre moartea intaia si moartea a doua. Moartea intaia (asta de care avem toti parte) nu este o pedeapsa pentru pacat. Este doar o consecinta a vietii noastre pacatoase: traim intr-o lume in care trupul se degradeaza, in care exista boli, accidente, etc. si murim.

Dar, exista o inviere si o judecata. Dupa acestea, pentru unii urmeaza moartea a doua, din care nu mai exista salvare.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ai amintit iar despre Sodoma si Gomora.Intr-adevar Biblia vorbeste despre un foc vesnic,dar daca analizam sintagma se poate concluziona ca se refera la provenienta focului,nicidecum la continuitatea sa.
Parca sustinea ca vesnic inseamna ceva continuu (cu trimitere sigura la dictionare). In loc de "se poate concluziona" nu era mai frumos sa spui "am gresit"?


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Adventistii spun ca sufletul dispare o data cu moartea fizica a omului,cu alte cuvinte in momentul cand omul isi pierde viata,isi pierde automat si sufletul.
Pana cand vei continua sa faci afirmatii mincinoase (ma simt nevoit sa folosesc acest termen) despre adventisti? Adventistii nu cred in moartea fizica. Cred ca exista moarte, pur si simplu. Si de aceea cred ca exista inviere, pur si simplu.

Cand omul moare, se intampla exact ceea ce ne spune Sfanta Scriptura: "se intoarce tarana in pamant, cum a fost si se intoarce duhul (suflarea de viata) la Dumnezeu care l-a dat".(Eceziastul 12:7). Adica, din om ramane exact ceea ce a fost inainte de a fi creat.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Dumnezeul universului,Domn vesnic,a suflat suflare de viata,deci a pus in noi ceva vesnic.
"A pus in inima lor chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu."(Ecleziastul 3:11).

Difera ceea ce ne spune Sfanta Scriptura de ceea ce vrei sa sugerezi.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Revenind la chestiunea Miller,ai spus ca White nu l-a sustinut pe acesta,ci l-a crezut.Eu personal din ce ai spus rezulta tot acealasi lucru ce l-am spus si eu.Ca l-a crezut,asta e de ajuns sa cred ca l-a sustinut,poate nu verbal,dar oricum.Eu cand cred ceva sustin acel lucru,poate chiar si involuntar.Si ma intreb de ce l-a crezut cand Biblia spune sa nu facem asemenea previziuni.
Am spus ca White l-a crezut pe Miller pe cand era o tanara metodista (de biserica adventista nici nu se vorbea). Ce legatura are asta cu adventistii de ziua a saptea?
Pana sa cerceteze Sfanta Scriptura a crezut tot felul de bazaconii. De greselile Ellenei White, pe cand era o tanara metodista necunoscatoare, se leaga multi si le pun in carca adventistilor. Nu te mai certa cu Ovidiu-s. Se pare ca sunteti amandoi in aceeasi barca.



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Oricum nu mai are aceasta importanta.
Folosesti cam des aceasta formula, dupa ce spui nedevaruri. Ca sa se vada cat de intelegator esti. Daca nu are importanta ceea ce chiar tu spui, de ce nu taci?


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Si m-ai intrebat de ce nu am vorbit si despre cartile adventistilor.Tocmai pentru a fi impartial nu am facut-o,pentru ca oricat de mult ar dori sa fie obiective nu isi pierd subiectivitatea,si aceasta este normal.
Asa ca ai ales sa rasfoiesti ce iti gadila mai placut urechea. Cerceteaza macar, lucrari impartiale. Sau, studiaza din mai multe surse diferite (din care nu pot fi excluse sursele adventiste - daca este vorba despre adventisti).
  #1177  
Vechi 04.10.2009, 18:10:56
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Vad ca iar ma faci mincinos si ai devenit putin nervos.Pentru mine nervozitatea celui care nu este de acord cu mine este un semn ca s-ar putea sa am dreptate,altfel nu vad de ce se poate enerva cineva,cand are argumente viabile.M-ai acuzat ca am adaugat in paranteza Locuinta mortilor si ai spus ca este pacat.Eu nu am adaugat nimic,in paranteza am spus care este parerea mea proprie in legatura cu acel termen,ce inseamna pentru mine(am vazut ca nu ai fost de acord ,este parerea ta)dar nu ma apuc eu sa tin lectii de gramatica acum.Unde scrie ca "inchisoare era acel pamant,de pe care n-au scapat decat Noe si ai sai"?Acum as putea sa spun ca si tu minti,dar stiu sa identific o opinie de o minciuna.Ai spus,cel putin eu asa am inteles(ca sa nu mai spui dupa aia ca mint) ca Locuinta mortilor este singurul loc in care merg cei morti.Dar acum de ce se vorbeste despre o inchisoare?Cam te autocontrazici.Eu personal cred ca atunci cand Petru a utilizat termenul Inchisoare s-a referit la Locuinta mortilor,asta nu ma opreste insa sa iti respect opinia ta diferita.Acum cu existenta si inexistenta Locuintei Mortilor ai spus ca am gresit cand am afirmat ca nu mai exista.Avand in vedere ca este o chestiune teologica delicata este probabil sa fi gresit.Uite asta ne difera pe amandoi:eu imi recunosc greselile.Ai spus:"Nu mai comentez toata pleoaria aceea despre nemurirea celor dupa Hristos".Iti spun acum:conform Bibliei toti suntem nemuritori,dupa ce am murit fizic("pur si simplu",doar ca unii isi vor petrece nemurirea,vesnicia in rai,iar altii in iad).M-ai intrebat ce inteleg prin"moartea a doua".Moartea poate avea mai multe sensuri.Daca tu ii dam sensul de distrugere pentru totdeauna,asta inseamna ca nu ar mai trebui sa vorbim de o a doua moarte.Dar se vede clar ca nu este folosit termenul la sens propriu.Un om poate fi considerat mort de catre Dumnezeu,chiar fizic viu fiind.Moartea a doua pentru mine inseamna sfarsitul oamenilor vesnic si pentru totdeauna,sfarsitul continuu si spiritual al omului,pe cand moartea intai sfarsitul fizic.Poate tu vezi altfel lucrurile,e parerea ta.Ai spus ca fac confuzie intre moartea intaia si a doua.Ba bine ca nu.Tocmai asta am vrut sa arat(acum nu mai spune ca o dau la intors ca iti devine un tic),cand am zis ca plata pacatului este moartea,nu moartea fizica,ci acea vesnica.In rest ce ai spus tu ca exista o inviere si o judecata,nu a zis nimeni ca nu.Acum ma binedispui cand mi-ai amintit ca am spus ca vesnic inseamna continuu si nu se potriveste sensul cu foc vesnic.Normal ca nu se potriveste,trebuie sa tinem cont de contexte cand explicam termenii,dar nu vreau sa tin lectii de gramatica acum.Asta nu inseamna ca am gresit.Ai spus ca adventistii nu cred in moarte fizica.Acum ma intreb daca adventistii traiesc vesnic.Poate nu stii ce inseamna moartea fizica.Prin moartea fizica,m-am referit la "moartea,pur si simplu".Am folosit acest termen tocmai ca s-o delimitez de moartea vesnica sau "moartea a doua".Si eu cred in inviere,doar este specificata biblic.
Iar ai amintit de afirmatii mincinoase.Chiar nu pot sa inteleg de ce ai aceasta impresie.Din asta ar reiesi ca imi caut anumite interese sau mai stiu eu ce.Nu mai bine spui ca am adus afirmatii cu care nu esti de acord?Ai adus un citat din Eclesiastul.Foarte frumos citat.Dar cine a pus in om gandul vesniciei,oare nu Dumnezeu?
Iar cu vechea chestiune White-Miller,nu stiu de ce tot mai continuam aceasta disputa.Ca era metodista ca nu era,eu am vrut sa spun ca "a gresit" si cu asta basta.Vad ca ai gasit o asemanare intre mine si Ovidiu-s,ne-ai pus pe amandoi in aceeasi barca.Eu te contrazic si Ovidiu-s sigur ca are o alta parere.In spatele acestei afirmatii insa vad o usoara iritare oricat de mult te abtii.Nu inteleg de ce,daca spui sau daca ai afirmatii puternice.
Te-ai intrebat de ce folosesc formula "oricum nu are importanta".Daca nu are importanta si totusi spun,o fac pentru ca sa nu ramai cu impresia ca nu am argumente.In ceea ce priveste rationamentul legat de afirmatiile lui Isus,am folosit tocmai ideea acestui topic,adica ca adventistii nu cred in existenta sufletului dupa moarte pe care vad ca nu o negi.Acum o dai la intors,cum iti place sa spui,din tot ce am spus eu legandu-te doar de "moartea fizica"(mi se pare curios).Ca sa iti mai dau de gandit iti mai pun o data sa meditezi la aceste citate,care vin in contradictie cu ideea inexistentei iadului si a sufletului dupa moarte.Daca nici acum nu poti sa vezi clar lucrurile imi pare rau si nu mai are rost sa mai continuam discutia pentru ca presimt ca o sa ne jignim si e pacat:
Matei 16:26 Si ce-ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde SUFLETUL !
Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR"
Apocalipsa 6:9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar SUFLETELE celor ce fuseseră junghiați din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, și din pricina mărturisirii, pe care o ținuseră.
Apocalipsa 6:10 Ei strigau cu glas tare, și ziceau: "Până când, Stăpâne, Tu, care ești sfânt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?"
Luca 16
Faptele apostolilor 2:27 căci nu-mi vei lăsa SUFLETUL în Locuința morților, și nu vei îngădui ca Sfântul Tău să vadă putrezirea.(Il apreciez pe Danut 7 care da dovada de o cunostinta biblica ampla,doar ca am folosit o alta traducere biblica pe care am folosit-o si pana acum ca sa nu iti ingreunez citirea lor)
Mai clar decat atat nu stiu ce sa iti mai aduc,daca nici aceste versete biblice nu sunt de ajuns sa te convinga.
  #1178  
Vechi 04.10.2009, 18:32:43
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Am ramasa dator cu un verset Biblic legat de cheile Locuintei mortilor.
Iata-l:
Apocalipsa 1:17 Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și-a pus mâna dreaptă peste mine, și a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
Apocalipsa 1:18 Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu țin cheile morții și ale Locuinței morților.
  #1179  
Vechi 04.10.2009, 20:19:30
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Vad ca iar ma faci mincinos si ai devenit putin nervos.
Stai linistit ca nu ma enervez asa usor. M-am calit in discutii cu persoane ca d-l Ovidiu-s si Iustin32. Doar am schimbat stilul de discutie cu tine, pentru ca m-ai dezamagit prin lipsa ta de onestitate.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Unde scrie ca "inchisoare era acel pamant,de pe care n-au scapat decat Noe si ai sai"?Acum as putea sa spun ca si tu minti,dar stiu sa identific o opinie de o minciuna.Ai spus,cel putin eu asa am inteles(ca sa nu mai spui dupa aia ca mint) ca Locuinta mortilor este singurul loc in care merg cei morti.

Nu te face ca nu pricepi. Nu am spus ca ar fi o minciuna modul de interpretare a versetelor din Sfanta Scriptura. M-am referit clar la minciunile spuse despre adventisti (pe acestea nu le poti contesta): ba ca au facut preziceri, in continuarea lui Miller; ba ca ei cred ca sufletul dispare, etc.

Probabil ai ceva contra bisericii adventiste. Si, cum aceasta biserica poate fi atacata numai cu minciuni (lucru de care m-am convins pe acest forum), nu puteai sa faci exceptie.
  #1180  
Vechi 04.10.2009, 21:49:54
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

2. Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer. 3. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe S 4. Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască. (II Cor 12

Cum a putut Sf Pavel sa iasa afara din trup, daca nu exista suflet constient?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17