Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2007, 23:10:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Rugaciune,rabdare si comunicare.Eu am stat de vorba cu vecinii care deranjau dupa miezul noptii si au inteles si s-au indreptat.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.08.2007, 12:00:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Bine ati spus parinte , dar lipsa de comunicare este o boala foarte grea .
Cum scapam de ea?

Eu am auzit de oameni care s-au despartit la batranete sub pretextul ca "n-am reusit sa comunicam niciodata " .
E trist , nu ?

Cine cunoaste retete de vindecare ?

maria
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.08.2007, 14:12:27
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria, draga mea Maria, spunea parintele Porfirie asa: Ceea ce nu puteti spune celor de langa voi prin cuvinte ( uneori suntem ascultati alteori nu)spuneti prin Rugaciune. Cand vecinul/sotul/sotia/fiul/fiica nu au timp sau rabdare sa te asculte, pleaca genunchii la Maicuta Domnului, Stapana noastra si spune-i Ei. Stapana mea, pune-i Tu in inima ceea ce eu nu reusesc sa ii pun nici macar in gand...Azi nu am venit sa iti cer nimic! ci sa ma aduc pe mine insumi Tie, invata-ma Tu cum sa iubesc pe altii cu iubirea Ta:)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2007, 15:28:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Jenica tu la ce scoala ai crescut ?
Te intreb foarte serios , ca nu poti avea un nivel de intelegere fara sa ai Binecuvantare din inima unui iubitor de Dumnezeu .

Si pe mine m-a crescut cineva si-i multumesc tare mult ,o viata intreaga n-am acumulat cat am primit din partea acestui suflet drag .

Asta e adevarata milostenie , zidirea de inimi curate fara ura , fara frica , fara invidie (incercam sa devenim). Ce frumoasa ar fi lumea daca aceste patimi n-ar exista !

Iti multumesc inca o data pentru vizita ta la Pr. Arsenie .
Mare bucurie ,cum spui tu ,noi ajungem mai greu sau deloc santem legati cu diferite probleme . Asa e voia Lui .Ii multumesc pentru tot .

cu drag
maria
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2007, 16:47:04
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Binefacatorul" meu a fost si este pr Mina Dobzeu:)Sfintia Sa mi-a fost si tata si mama.. cat despre scoala sunt un om prost, fara "studii" la Sorbona, am doar un liceu tras de coada:D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2007, 16:56:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ma distrezi !:D
Vezi ca mai spunea cineva ca n-are studii si a disparut repede de pe forum !

Hai sa mai si radem un pic ca nu-i pacat !:D
maria
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2007, 23:48:18
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory64
De un an de zile s-au mutat sub mine la bloc o familie care in primele 3 luni in fiecare saptamana faceau scandal cu strigate si urlete pe tema banilor ( nu ca n-ar avea, dar de ce cheltuie unul mai mult ca celalalt)Le-am spus ca imi fac rau mie si familiei mele ,l-am mai trimis pe sot la usa si nu i s-a deschis ,am mai batut in podea,i-am sunat la interfon si ne-au injurat fara sa apucam sa zicem ceva.....fara nici o schimbare Eu am inceput sa fiu f nervoasa, sa-mi fac plan de a ne muta ...........E f greu!Acum scandalurile sunt mai rare .am citit cele 9 novene in 9 zile de marti catre Sf.Anton
Intre timp s-au mutat deasupra mea o familie cu 2 copii care cum se trezesc incep si alearga si trantesc cu diferite obiecte.Nici la acestea n-am prea avut audienta!
E o adevarata tortura psihica pt mine in special!Sa ma fi blestemat cineva ?! Ce sa fac sa-mi linistesc vecinii?! Ce rugaciuni sa mai zic sau e cazul de slujbe?! AJUTOR!
Acum catva ani ma aflam intr-un salon de spital.Eram asa bolnava ca nu suportam o atingere un zgomot.Deasupra salonului meu se afla un salon de copii,va imaginati ce zgomote faceau se tranteau sacaune se auzea zdupueli...dar de la aceste zgomote mi-a venit tamaduirea.Cum?Am descoperit ca nu am iubire pt aproapele meu.Si din clipa acea am inceput sa strig la MAICA DOMNULUI STAPANA NOASTRA A ORTODOCSILOR sa ma ajute sa iubesc:Im-i veneau in minte numai cugete frumoase despre aproapele meu si tot ce este urat despre mine.Dar si acum cand aud atatea lucruri urate tot MAICA DOMNULUI ma ajuta.Asta este sfatul meu roagate la MAICA DOMNULUI a ortodocsilor. PREA SFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUESTENE.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2007, 15:14:12
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

apropo de vrajmasi si alte lucruri,pe ortodoxia exista o rugaciune "de retinere" exact asa se numeste de cind am citit-o imi e foarte draga ,poate te ajuta ,ca drept sa spun nu sunt o atotstiitoare dar de acatistul pt vrajmasi...de unde il iau si eu ca tare sa fi curioasa... Cit despre MARIA a ortodoxilor...pai eu cred ca e doar o singura MARIE .iar poate ea e catolica ,deci draga mea incearca sa te rogi la FECIOARA si sigur se mai domolesc macar cei adulti.:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.01.2008, 19:42:28
deliana68 deliana68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

albinuta draga cumpara-ti de la farmacie ANTIFOANE (sunt niste dopuri care se pun in urechi) si foloseste-le numai seara la culcare, si numai cand este nevoie. Sfatul meu este sa nu le apesi foarte tare in urechi, este suficient si mai putin.
Reply With Quote
Răspunde