Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.11.2007, 16:18:22
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

MAI, OAMENI BUNI SCUZATI-MA CA AM VRUT SA SCRIU daca DA-S TASTELE ALATURI SI A IESIT ALTCEVA!!!!!!!! RADETI DAR NU MI-O LUATI ANUME DE RAU!!!!!!!!!!
cred ca a bagat subiectul discutiei coada
Reply With Quote
  #82  
Vechi 23.11.2007, 17:43:12
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

sa-l intareasca in credinta ca a vazut Dumnezeu ca e slab si nu cumva sa-l atace "celalat" si prin slabiciunea credintei sa se piarda
Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.11.2007, 18:06:25
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

in concluzie, paca toasa, daca nu crezi ca acolo la tiganca ala rau, fin si inteligent psiholog ti-a vazut credinta cat jumatate de samanta de mustar si a "aruncat-o" asa sa vada cat de bine tine, atunci credem noi cei de pe forum pentru tine, numai vezi-ti de viata si nu-ti mai face rau
cauta si te convinge singura de efectul placebo studiat in"dublu orbsi sa-ti mai dau un exemplu : sun cazuri in psihiatrie in care bolnavii sunt foarte convinsi ca sunt foarte bolnavi si sunt atat de convinsi incat vin la camerele de garda contorsionati de dureri in general viscerale
in general sunt cunoscuti si tratamentul consta intr-o injectie intradermica cu apa distilata complet inofensiva din pv chimico-medical dar atat de cumplit de dureroase( pentru ca decoleaza straturile pielii) incat saracii sint convinsi ca li s-a administrat un medicament miraculos ca isi revin la fel de miraculos prim puterea creierului lor
atata putere are mintea lor ca mobilizeaza oganismul substantele iritative necesare generarii durerii si apoi le indeparteazadupa ce sunt convinsi ca au fost tratati cu medicamentul "ala bun, care doare"
sper ca toti forumistii sunt sanatosi la minte si nu fac o greseala
INDE PUI TU CREDINTA SA PUNA SI DUMNEZEU MILA!!!!!!!!!!
SI DUISCIPLINEAZA-TI MINTEA
ERA CEVA CU PAZA MINTII ..... POATE CAUTI
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.11.2007, 19:21:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat, stinge cu dreapta TA cea atotputernica focul ce m-a cuprins. Inceteaza-mi boala si cu milostivirea TA ridica-ma din patul durerii, intru slava Numelui TAU. Ca TU esti Doctorul sufletelor si al trupurilor noastre, HRISTOASE DUMNEZEULE, si TIE slava inaltam: TATALUI si FIULUI si SFANTULUI DUH, acum si pururea si in vecii vecilor. AMIN . +
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.11.2007, 12:07:10
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

buna. in primul rand va zic tuturor "buna " , sunt noua in bransa :p. pacatoasa, hai sa iti zic ceva. de ce ti-e teama de-aia ti se intampla. am cunoscut un om care tot asa s-a dus la o tziganca undeva pe la tzara ca sa ii ghiceasca in cartzi si i-a zis ca va muri peste nusj cati ani si ca orice va face , orice va incerca sa faca pt a opri aceasta, nu va reusi. a trecut un an, au trecut doi, trei .. se apropia de termenul pe care i-l daduse vrajitoarea. de fpt nu era o vrajitoare adevarata, cel putin eu nu cred. era o tziganca ce se facea ca spune adevaruri pt a lua bani de la lumea naiva, mai ales de la cei care sunt speriati si au nevoie de ajutor in diverse. insa teama ca va pieri il imbolnavea putin cate putin ca o otrava care isi face greu efectul, dar eficient. si devea din ce in ce de speriat incat e schimbas total, se izolase nu mai vb cu nimeni. nu mai era omul pe care il stiam dinainte. intr-o noapte a facut hiper tensiune de spaima. bine ca nu era singur acasa, mai era fata lui cu o prietena de-a ei parca si l-au dus repede la spital. e bine acum omul insa, se vedea ca tocmai frica de moarta il omora. s-a dus la un preot , s-a spovedit si acum e bine mersi. sunt sigura ca el acum priveste toate astea ca pe o amintire neplacuta. du-te spovedeste-te, roaga-te la Dumnezeu ( citeste rugaciunile de la acatistul Maicii Domnului ) si ai sa veI ca putin putin iti vei reveni. nu lasa teama si raul sa te cuprinda. iti faci rau singura cu temerile tale. nu le mai lua in seama. pt ca raul asta vrea, sa te chinui. vb serios. sper sa iti fie de folos comm meu. take care :)

Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.11.2007, 13:35:25
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Profesorul meu de fizica din facultate spunea: "Datul banilor la vrajitoare nu este altceva decat taxa pe prostie."

Pacatoasa, doar nu crezi ce iti spune un om care iti pretinde bani pentru a-ti spune acel lucru. Mie unul imi plac vrajitorii/vrajitoarele numai din povesti, filme sau jocurile video. Atunci chiar si eu mi-as dori sa fiu un vrajitor. ^_^

Uite, noi iti spunem ca nu vei muri la 28 de ani. Si nu iti luam bani pentru acest lucru. ;) Crezi ca acesta ar fi un motiv suficient ca sa ai incredere in ce iti spunem noi ? Hai sa iti dau un exemplu destul de convingator dupa parerea mea: cati dintre oameni credeau ca in anul 2000 va veni sfarsitul lumii ? Nu era numai unul singur. Erau multi. Si nu erau numai vrajitori. Ei bine, cati dintre ei crezi ca au avut dreptate ? :P

Apropo, daca vrajitoarea ti-ar fi spus ca la 28 de ani ti s-ar intampla, sa zicem, sa ai un copil, cei ai fi crezut despre asta ? Ideea e nu ca vrajitoarele spun prostii ci ca te sperie ceea ce ai auzit. Relativ la acest lucru exista numai 2 posibilitati: ori e adevarat ori nu. Daca nu e adevarat, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca e adevarat (ceea ce e foarte putin credibil), atunci oricum nu mai e nimic de facut si iar nu ai de ce sa iti faci griji.

Sfatul meu este sa stai linistita si sa iti vezi de viata ta. :) Sa nu crezi in prostiile altora, cu atat mai mult daca nici macar nu au aprobare de la primarie. ;)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.11.2007, 18:59:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa concluzionam, cu siguranta vei muri ! De ce ? Pentru ca nimeni nu scapa de moarte, insa clipa sfarsitului numai Bunul Dumnezeu o stie.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.01.2008, 12:57:29
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Va multumesctuturor celor care mi ati raspuns...
Sa va spun ce mi s-a mai intamplat:(
...am avut un accident de masina in care ca prin minune am scapat(Maica Domnului ne-a pazit)...insa ceea ce ma ingrozeste este ca mi s-a spus ca voi avea un accident la 25 de ani si nu mi se va intampla nimic, dar ca ma voi imbolnavii de cancer...am fost la doctor si ce sa vezi un chist de 12mm care trebuie urmarit si investigat...Ma rog la bunul Dumnezeu sa nu mi se intample asta pentru ca nu vreau sa cred ca avem un destin prestabilit...Nu VREAU...Si ma intreb oare asa este avem noi un destin prestabilit...Cred ca daca pana la urma s-ar intampla asa as fi foarte dezamagita...Of e atat de greu...:(
Iti multumesc ANNA pt ca mi ai acordat atata timp...tu ce crezi oamenii au deja un destin trasat?...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.01.2008, 13:59:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ai inceput sa ai o obsesie ,eu nu cred in destin ,dar cred in puterea omului de a-si face o soarta buna prin invierea lui sufleteasca.
Nu trebuie sa ne gandim la ce ni s-a ghicit ,nici nu cred ca este bine ,mai degraba este deja un pacat credinta in ghiceli .
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.01.2008, 15:10:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Va multumesctuturor celor care mi ati raspuns...
Sa va spun ce mi s-a mai intamplat:(
...am avut un accident de masina in care ca prin minune am scapat(Maica Domnului ne-a pazit)...insa ceea ce ma ingrozeste este ca mi s-a spus ca voi avea un accident la 25 de ani si nu mi se va intampla nimic, dar ca ma voi imbolnavii de cancer...am fost la doctor si ce sa vezi un chist de 12mm care trebuie urmarit si investigat...Ma rog la bunul Dumnezeu sa nu mi se intample asta pentru ca nu vreau sa cred ca avem un destin prestabilit...Nu VREAU...Si ma intreb oare asa este avem noi un destin prestabilit...Cred ca daca pana la urma s-ar intampla asa as fi foarte dezamagita...Of e atat de greu...:(
Iti multumesc ANNA pt ca mi ai acordat atata timp...tu ce crezi oamenii au deja un destin trasat?...
1pacatoasa, tu ai 25 de ani?
2cand ai avut accidentul exact shi in ce a constat el?
3ai condus tu?
4chistul respectiv e cancereros? benign sau malign? oricum multe cancere sunt vindecabile.

Poi ca nu avem un destin prestabilit e simplu de demonstrat, mai greu e sa demonstram ca sigur nu avem un destin prestabilit. Dar atunci nu am fi altceva decat nishte mortzi. Fiindca atunci ai putea sa intrii pana in panzele albe shi sa zici ca totul tzi-a fost prescris, shi atunci deosebirea dintre tine shi o bila pe care o lashi sa se rostogoleasca intr-un jgheab nu exista. Shi atunci iata shi concluzia, fie suntem mortzi shi noi dar shi bila, fie suntem vii ca asha e destinul, dar atunci shi bila e vie ca intre noi shi ea nu se vede nici o deosebire. Care ar fi?

Dar uite ca shi eu, daca ash shti unde locuieshti shi cum te cheama, itzi pot stabili destinul. Ca pot! Daca imi pun in gand sa te sechestrez catziva ani, iata ca tzi-am schimbat destinul, sau sa te iradiez sa faci cancer, sau sa te otravesc, shi poate ca imi pot pune in minte sa te shi impushc, shi iar tzi-am schimbat destinul radical. Dar atunci dracii, pot shi ei? pot cu sigurantza, dar singurul destin care-i intereseaza este iadul... deci nu e interesat ala rau de moartea ta fizica decat in masura in care ajungi in iad, dar nici asta nu-i intereseaza ci mai degraba cum sa te exploateze viu fiind shi ushor manipulabil cat mai mult ca daca nu te pot manipula shi eshti indumnezeit deja nu te mai pot ei folosi la scopurile lor, shi atunci chiar itzi vor raul ca sa nu se ia dupa tine shi altzii shi sa ne scape din mana, ca nu-i intereseaza la nivel de persoana caderea ci la nivel de multzime de oameni, ca doar pentru marii duhovnici s-or fi luptand la nivel de persoana....... dar cine poate shtii, ca astea sunt banuieli, dar ca sunt mari lucratori la filaj shi ishi noteaza tot ce faci, shi apoi folosesc ce au "filmat" shi inregistrat in tot felul de moduri ca sa le cedezi increderea fie lor fie la tot felul de indeletniciri draceshti cum ar fi astrologiile, ghicelile in cafea, cartzi sau zodii sau tot felul de minciunele shi manipulari shi apoi gata au imprashtiat pacatul ca polenul shi ai devenit shi tu un mic dracushor, dar nu-tzi dai seama, ca nu te prea vezi cu ce te ocupi.... shi uite asha pe deoparte te intuneci iar pe de alta parte itzi faci pacate de care nu itzi dai seama... pana intr-o zi cand chiar vei da seama, asha cum o vom face cu totzii... fireshte, cand bineintzeles ca o sa zici, vai, daca shtiam, ce scurta e viatza, shi unde o sa ajung ma mai opream din atatea.......destine...pacatoase. daca-ash fi shtiut... ei bine uneori chiar shtii ca exista shi proorocii reale... shi tot degeaba. Deci chiar e mai bine sa nu shtii ca e mai grav daca shi shtii ce se va intampla shi tot nu itzi schimbi atitudinea stricacioasa de suflete....:( .... ehe, daca-am shtii.... poi shtim ca orice pacat v-a aduce mai devreme sau mai tarziu moartea, dar pacatul cel mare e pacatul cel mai apropiat de tine, numai sa nu ne inchinam shi sa fim sluga pacatului in loc sa fim sluga lui Dumnezeu, ca doar pacutul fiecaruia Dumnezeu il shtie cu adevarat, shi il shtie mai mult ca sa-l mantuie, ca altfel pentru ce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48