Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2015, 00:18:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din orice traznaie putem scoate ceva "duhovniceste" daca apelam la cine stie ce giumbuslucuri intelectuale.

Dumnezeu ne cere sa fim sfinti, adica sa nu mai pacatuim deloc.
Ce putem noi sa realizam efectiv AZI, e partea a doua.
Ca sfant de o viata insa, tinta trebuie sa fie Hristos.

E mai bine sa pui standardele la 100% si sa realizezi 90% decat sa le setezi la 50% pentru ca mai mult ca sigur n-ai sa treci de 40%.
Nimic nu-l supara pe Dumnezeu mai tare decat mandria. Exista multi oameni virtuosi care cad din pricina mandriei. Asadar, chiar daca cineva ajunge la nepatimire, daca o tine una si buna ca e pacatos poate evita caderea cauzata de mandrie.

Asadar, omul aspira in taina la asemanarea cu Dumnezeu, adica la nepatimire cu vorba, cu fapta si cu gandul, insa stie ca o astfel de stare e tot un dar de la Dumnezeu, nu o victorie personala cu care sa se poata impauna. Necuratii nu șomează atunci cand omul duce lupta cea buna.

Cureti haina botezului de noroi, dar o stropesti cu ceara, cu vin, cu grasime ori cu motorina! E tot murdara. Dobandirea smereniei se face cu osteneala. Fara aceasta, suntem niste zerouri barate. Il putem ruga pe Dumnezeu sa ne ajute sa luptam cu pacatul, sa ne ajute sa scoatem bolovanii, apoi sa ne ocupam de pietre, de pietricele si in final de nisip si de praf. Daca iti pui de la inceput in gand sa scoti repede pana si praful, rad necuratii de noi si ne trezim cu alti bolovani.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.05.2015, 00:19:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophiateodora Vezi mesajul
Buna Gabriela,

Iti recomand cu caldura, daca ai de unde, sa faci rost si sa citesti cu sufletul cartea lui Teofan Zavoratul "Viata duhovniceasca si cum o putem dobandi". Iti recomand aceasta carte intrucat contine scrisori adresate unei tinere care, la fel ca tine, nu stia pe ce drum sa o apuce in viata. Sper sa poti face rost de carte !
Doamne ajuta SophiaTeodora

Multumesc frumos pentru recomandare. Sper sa o gasesc cand ajung acasa.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.05.2015, 00:19:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce imi plac mie procentele,suna ingineresc asa
100 % sa nu pacatuim nu putem ,doar Iisus a fost fara pacat
Dar putem sa iubim 100% pe Dumnezeu .
Faptele vin din iubire,nu din fixarea unui target
Daca eu imi fixez un target de 1 % , dar il fac cum trebuie , atunci Dumnezeu imi va darui si restul de 99% la care nu indrazneam sa visez
" Sluga credincioasa,peste putine ai fost credincioasa ,peste multe te voi pune !"
Deci nu cantitatea de pacate conteaza ci calitatea iubirii poate schimba un om
Uite ceva ne-ingineresc, ca sa nu mai vorbim inutil.

Rezultatul sunt 49 versete.
Sa te bucuri de fiecare:

http://bibliaortodoxa.ro/cautare.php...3%A2r&carte=-2
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.05.2015, 00:28:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite ceva ne-ingineresc, ca sa nu mai vorbim inutil.

Rezultatul sunt 49 versete.
Sa te bucuri de fiecare:

http://bibliaortodoxa.ro/cautare.php...3%A2r&carte=-2
Multumesc dar sunt incurabil ,nu deschid linkuri decat cand imi vine,nu stiu dupa ce reguli
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.05.2015, 00:35:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

E un indemn spre mediocritate. La moda in ziua de azi, e adevarat, dar ...
Nu cred ca e neaparat mediocritate ,si trebuie sa rezumi totul la carti
Fiecare isi asteapta cartea potrivita .
Crezi ca daca ai citit mai mult decat cineva esti mai destept mai bun mai luminat decat el?
Nu, ci depinde doar cu ce ai ramas si ce ti-a folosit .
10000 de carti folositoare x 100 pagini fiecare si un ocean de cuvinte ,daca ne am limita doar la forme ,nu am mai vedea esenta
Pentru fiecare vine un timp al cititului si un timp al regasirii.Nu neaparat acesti timpi coincid
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.05.2015, 00:39:16
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In contextul asta, poti sa iti pui o intrebare foarte simpla: Iubesti pe Dumnezeu? Daca da, intreaba-te si de ce iubirea asta nu te implineste?
Sa ne spui si noua cand gasesti raspunsul.
Nu stiti decat sa aruncati cu pietre domnule AlinB...altceva mai stiti?

Cat despre judecarea aproapelui, mai intai va rog sa treceti peste toate postarile dvs si sa va vedeti barna din ochi inainte de a incerca scoaterea paiului din ochiul celuilalt

Multumesc pentru participarea la acest thread dar nu sincera sa fiu nu reusiti sa ajutati prea mult.
Toate bune
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.05.2015, 00:45:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu stiti decat sa aruncati cu pietre domnule AlinB...altceva mai stiti?

Cat despre judecarea aproapelui, mai intai va rog sa treceti peste toate postarile dvs si sa va vedeti barna din ochi inainte de a incerca scoaterea paiului din ochiul celuilalt

Multumesc pentru participarea la acest thread dar nu sincera sa fiu nu reusiti sa ajutati prea mult.
Toate bune
Nu trebuie sa va suparati ,pentru ca poate fi purul adevar .
Daca as glumi as zice ,gura poacatosului,... dar cam asa ar trebui sa ne vedeti.
Sunt de aceiasi parere ca si Alin ,ca problema este undeva la felul cum percepeti credinta .
Stiu ca aceasta parere va supara acum ,ca aveti nevoie de incurajare , dar poate fi si un indemn spre ceva nou , sa incercati sa fiti fericita cu dv si cu Dumnezeu din inima dumneavoastra
Cand veti atinge acest prag ,toata viata in jur se va schimba .
Daca noi pacatosii am tacea,Dumnezeu v-ar vorbi prin alte lucruri,ca sa intelegeti ca fericirea pleaca chiar de la El ,indifferent cat de colosala vi se pare singuratatea .
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.05.2015, 00:49:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eh, nimic nou, vesnica problema a profetilor cu magarii vorbitori :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.05.2015, 00:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu stiti decat sa aruncati cu pietre domnule AlinB...altceva mai stiti?

Cat despre judecarea aproapelui, mai intai va rog sa treceti peste toate postarile dvs si sa va vedeti barna din ochi inainte de a incerca scoaterea paiului din ochiul celuilalt

Multumesc pentru participarea la acest thread dar nu sincera sa fiu nu reusiti sa ajutati prea mult.
Toate bune
Nu reclam nici o virtute, asta e diferenta.

Si parafrazand vorba "om sunt si nimic din ceea ce e omenesc nu imi este strain" pot zice ca pe buna dreptate ca ne-virtuos ma pot pronunta in privinta ne-virtutii altora, si e tare nesuferita si daunatoare mai ales cand e camuflata sub multa parere de sine deci uneori poate fi un act de caritate sa dai cu ea jos, pentru ca omul sa se vada asa cum este de fapt.

Si eticheta de ortodox am pus-o in urma numeroselor cereri in acest sens, a unora care se poticneau la fiecare pas de lipsa ei si din cauza asta nu puteau citi mai nimic din ce scriam :)
Nu cred ca i-a ajutat prea mult, dar am zis sa incerc.

Incearca sa gasesti totusi raspunsul la intrebarile alea 2 si ai sa-ti gasesti si linistea.
Altfel ai sa bajbai pana mori dupa barbatul-substitut-de-dumnezeu care sa se ridice la inaltimea virtutilor tale imaginare.

Stiu, ai facut un drum lung pana aici, poate ai dreptul sa te bucuri de asta, dar vezi ca si bucuria asta poate fi nu foarte departe de pacatele de-a dreapta care sunt echivalentul mortal al unei totale stagnari duhovnicesti si asta se simte chiar daca nu-ti dai seama care e de fapt cauza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.05.2015 at 01:01:05.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.05.2015, 01:03:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu reclam nici o virtute, asta e diferenta.

Si parafrazand vorba "om sunt si nimic din ceea ce e omenesc nu imi este strain" pot zice ca pe buna dreptate ca ne-virtuos ma pot pronunta in privinta ne-virtutii altora, si e tare nesuferita si daunatoare mai ales cand e camuflata sub multa parere de sine deci uneori poate fi un act de caritate sa dai cu ea jos, pentru ca omul sa se vada asa cum este de fapt.

.
Nu e rau , dar o fi bine ?

Si eu detectez la fel de tare parerea de sine a altuia , dar ma jenez sa o zic,ma gandesc sa nu observ totusi paiul aproapelui cand imi stiu barna .
Dar nu ma straduiesc destul de tare ,si de multe ori dezaprobarea imi scapa la semenele de punctuatie sau prin alte gauri minuscule .
Ceea ce dovedeste ca raul este in suflet si nu poate fi ascuns.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare