Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.02.2008, 23:04:34
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

un articol interesant :)http://www.ziua.net/display.php?data=2008-02-20&id=233436&kword=manuscrise+de+1600+ani
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.02.2008, 05:48:21
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
.... vei vedea ca cei care au ajuns la indumnezeire sunt luati direct in Cer....
um adica au ajuns la indumnezeire?:dozingoff:
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.02.2008, 05:48:31
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
.... vei vedea ca cei care au ajuns la indumnezeire sunt luati direct in Cer....
cum adica au ajuns la indumnezeire?:dozingoff:
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.02.2008, 15:09:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

II Petru 1,4: " Prin care El ne-a harazit mari si pretioase fagaduinte, ca prin ele sa va faceti partasi dumnezeiestii firi, , scapand de stricaciunea poftei celei din lume".
Imi este greu sa-ti explic. Pe scurt: sa ajungi sa Il iubesti pe Dumnezeu mai mult decat orice din viata ta. Cine reuseste ajunge la indumnezeire, adica a fi aidoma lui Dumnezeu, fara insa a fi Dumnezeu. Adica a ajunge la starea de Adam din rai, dar cu o experienta, care face ca diavolul sa nu mai aiba putere asupra ta.

Pentru mai multe amanunte foarte valoroase, pe care nu le-am gasit in alta parte, citeste "Viata Sf. Ierarh Nifon" pe care o asesti aici pe Crestin-Otrodox la cartile de pe prima pagina. O lecutura usoara si placuta, plina de invataminte. Ne arata in special felul in care ne ajta Dumnezeu in acest proces de indumnezeire, intr-o masura hotaratoare si definitiva. Intelegem de aici de ce efortul oamenilor este necesar dar nu e suficient.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.02.2008, 16:31:15
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
II Petru 1,4: " Prin care El ne-a harazit mari si pretioase fagaduinte, ca prin ele sa va faceti partasi dumnezeiestii firi, , scapand de stricaciunea poftei celei din lume".
Imi este greu sa-ti explic. Pe scurt: sa ajungi sa Il iubesti pe Dumnezeu mai mult decat orice din viata ta. Cine reuseste ajunge la indumnezeire, adica a fi aidoma lui Dumnezeu, fara insa a fi Dumnezeu. Adica a ajunge la starea de Adam din rai, dar cu o experienta, care face ca diavolul sa nu mai aiba putere asupra ta.

Pentru mai multe amanunte foarte valoroase, pe care nu le-am gasit in alta parte, citeste "Viata Sf. Ierarh Nifon" pe care o asesti aici pe Crestin-Otrodox la cartile de pe prima pagina. O lecutura usoara si placuta, plina de invataminte. Ne arata in special felul in care ne ajta Dumnezeu in acest proces de indumnezeire, intr-o masura hotaratoare si definitiva. Intelegem de aici de ce efortul oamenilor este necesar dar nu e suficient.
aha.am inteles.
sti tu pe cineva care a reusit sa ajunga la indumnezeire(aidoma lui Dumnezeu) fara a fi insa Dumnezeu?Oricum nu cred ca ADAM intra in categoria asta.
eu stiu pe cineva care a dorit asa ceva.tu sti alte exemple?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.02.2008, 17:56:44
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, insa, dupa cadere, omul si-a cam pierdut asemanarea cu Dumnezeu pentru ca a devenit din ce in ce mai rau, iar indumnezeirea reprezinta acea recapatare a asemanarii cu Dumnezeu, adica a deveni sfant(sau cat mai aproape de sfintenie).Asa au fost si Sfintii de-a lungul timpului, pentru ca Duhul Sfant lucra prin ei.Asta inseamna indumnezeire, iar nu inlocuirea lui Dumnezeu;)...(pt tot_jean)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.02.2008, 18:13:43
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

exista o scala,un etalon sa stim cit de aproape sau de depart suntem de sfintenie?sau exista un etalon pentru a fi numit Sfant?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.02.2008, 22:02:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
exista o scala,un etalon sa stim cit de aproape sau de depart suntem de sfintenie?sau exista un etalon pentru a fi numit Sfant?
Percepi eronat sfintenia. Sfintenia nu inseamna perfectiunea sau desavarsirea prin noi insine. Sfintenia inseamna o impletire a umanului cu divinul fara confundare. O patrundere a umanului de dumnezeire. Apostolul Pavel spune: "Nu mai traiesc eu, ci Hristos este Cel care traieste in mine". Aceasta unire tainica ne este data in Hristos la Schimbarea la Fata cand umanitatea era transparenta fata de dumnezeire, fara sa dispara sau sa se confunde cu dumnezeirea, ca in Vechiul Testament cu rugul carea ardea insa nu se mistuia.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.02.2008, 22:28:05
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

nu cred ca percep eronat.....doream sa inteleg ce vrea sa zica oni91.daca ai vazut.....ca o citam.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.02.2008, 10:15:23
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit


Pentru a ne da seama daca santem pe cale ,trebuie sa facem ce spune Hristos :
Cine vrea sa fie primul sa fie ultimul si sluga a tuturor .
(sluga , cuvantul nu place oamenilor) .

Adica sa fii saritor , sa-i servesti pe altii , sa fie ultimul care se aseaza la masa , sa dai intaietate in orice imprejurare ,sa-l lasi pe altul sa vorbeasca inaintea ta ,sa te faci ca nu vezi cand cineva te ia in ras ,sa acoperi greseala altuia(gresala care care duce la vrajba ,neintelegere , razbunare, orice suferinta ) ca si Dumnezeu sa te acopere pe tine , sa-i multumesti necontenit lui Dumnezeu pentru toate.
Si lista poate continua la infinit .

Sa -i consideri pe altii (cel putin) cu nimic mai prejos decat tine . Si eu m-am gandit , acest lucru este imposibil, nu se poate . Dar nu-i adevarat , e Duhul Sfant care lucreaza care te face sa vezi lumea cu alti ochi ,fie chiar si pentru cateva secunde ,pentru inceput ! O lume de frati , ce frumos ar fi !!!!!!!!!!!

Dac am face macar o scurta "pauza ", sa ne gandim ca avem ceva comun , enoooorm de mult ne leaga ,este chipul lui Dumnezeu , santem toti oameni .
Deci cum sa-l asupresc pe cel asemenea mie ? De nepriceput !

Sa indrepti unde se poate , unde nu , sa taci .
Caci daca omul are urechile " astupate "degeaba-i vorbesti , stim cu totii sau, cu siguranta , eu . Ii vine si lui chemarea . Rabdare , rabdare , rabdare !
Fiecare primeste sansa lui in viata .

Deci daca am inceput macar sa tac , sa nu raspund la provocari ieftine, sa ma stapanesc in orice situatie , sa nu-i doresc raul nimanui , inseamna ca am facut deja un pas ....!

Greuuuuuuuuu, greu de tot . Dar nu imposibil .
Despre gradul de sfintenie ,sa-i intrebam pe sfinti ,sau sa luam seama cum traiesc !
Iertare ca v-am rapit timpul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06