Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2008, 21:45:40
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Am mai fost pe acest forum cu un subiect legat de aceasta tema. Cunosc cam de 6 luni o fata, o iubesc si ea ma iubeste.Pentru ca a vrut sa fie sincera mi-a spus ca nu este virgina. Dar mi-a mai spus ca nu vrea sa mai pacatuiaca ca a gresit dar nu vrea sa mai repete, adica a spus ca nu v-a accepta sa facem dragosste inainte de casatorie. Suntem impreuna de 6 luni si nu s-a intamplat nimic intre noi si din anumite motive cred ca v-a mai dura cam un an pana la nunta.ce ma sfatuiti sa fac ?sa-i respect decizia sau sa ma despart de ea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2008, 21:58:30
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu e suficient sa-i para rau, orice pacat aduce o schimbare de care omul trebuie sa se vindece si pentru un astfel de pacat e necesara multa pocainta, pe care oamenii nu o fac de obicei fiindca acesta si alte pacate are si efectul ca îngroase mintea, care nu mai întelege gravitatea faptei, o priveste cu îngaduinta.

Nu cred ca e bine s-o parasesti, imagineaza-ti ce ar fi daca Dumnezeu ar parasi oamenii pentru pacate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2008, 22:32:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Dar mi-a mai spus ca nu vrea sa mai pacatuiaca ca a gresit dar nu vrea sa mai repete
E de apreciat faptul ca ea a fost sincera si ti-a spus acest lucru. Faptul ca ea a pacatuit este pe jumatate iertat daca a marturisit, si daca a luat hotararea ca nu va mai repeta acel lucru. In Sfanta Scriptura exista cazul proorocului Osea, care s-a casatorit cu o fata care nu era virgina. De asemenea Dumnezeu a iertat pe Israel care a curvit.

Vreau sa te intreb pe plan spiritual daca:
- Ea vine la liturghie, duminica daca o chemi?
- Crede in Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
sa-i respect decizia sau sa ma despart de ea?
Sunt multe motive care iti dau dreptul sa te desparti de cineva, dar faptul ca fata nu vrea sa mai pacatuiasca nu e un motiv sa te desparti de ea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2008, 22:46:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Am mai fost pe acest forum cu un subiect legat de aceasta tema. Cunosc cam de 6 luni o fata, o iubesc si ea ma iubeste.Pentru ca a vrut sa fie sincera mi-a spus ca nu este virgina. Dar mi-a mai spus ca nu vrea sa mai pacatuiaca ca a gresit dar nu vrea sa mai repete, adica a spus ca nu v-a accepta sa facem dragosste inainte de casatorie. Suntem impreuna de 6 luni si nu s-a intamplat nimic intre noi si din anumite motive cred ca v-a mai dura cam un an pana la nunta.ce ma sfatuiti sa fac ?sa-i respect decizia sau sa ma despart de ea?
Relatia inainte de casatorie inseamna desfrau. Cred ca este cel mai potrivit prilej de ati manifesta iubirea fata de prietena ta, altfel decat o fac majoritatea tinerilor care au ajuns sa reduca (confunda)iubirea la relatia trupeasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2008, 22:57:25
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
a facut dragoste inaintea mea cu mai multi baieti.
Deci este o chestie care s-a repetat. Practic daca a fost de mai multe ori se poate spune ca e recidivista. Cu toate astea recidivista sau nu, nimeni nu poate nega sinceritatea intoarcerii ei.
Probabil ca ea crede in Dumnezeu, dar e cert ca in momentul acela nu s-a temut de Dumnezeu, sau nu a prea pus la suflet pacatul.
Poate este o persoana superficiala si se plictiseste repede.

Sfatul meu este sa nu faci economie de bani de sucuri si sa mergeti la restaurant sa stati de vorba cat mai mult posibil in perioada asta. Incearca sa vezi din nou printre randuri care sunt interesele ei reale. Ce carti citeste? Ce filme ii plac? Ce planuri de viitor are? Care este atitudinea fata de ceilalti? Isi asculta parintii? Ii vorbeste de rau pe ceilalti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2008, 08:58:25
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Daca este o persoana care crede in Dumnezeu, si aceasta credinta a parut dupa ce a gresit atunci atitudinea ei este fireasca. Altfel, este nesincera.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2008, 12:19:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Am mai fost pe acest forum cu un subiect legat de aceasta tema. Cunosc cam de 6 luni o fata, o iubesc si ea ma iubeste.Pentru ca a vrut sa fie sincera mi-a spus ca nu este virgina. Dar mi-a mai spus ca nu vrea sa mai pacatuiaca ca a gresit dar nu vrea sa mai repete, adica a spus ca nu v-a accepta sa facem dragosste inainte de casatorie. Suntem impreuna de 6 luni si nu s-a intamplat nimic intre noi si din anumite motive cred ca v-a mai dura cam un an pana la nunta.ce ma sfatuiti sa fac ?sa-i respect decizia sau sa ma despart de ea?
poi ce intrebari sunt astea? adica tu eshti capabil sa o violentezi shi sa faci dragoste inainte de casatorie dupa ce ea te-a avertizat ca nu mai vrea sa gresheasca?
sigur ca sa te despartzi, adica sa stai la distantza shi cu hainele pe voi, ca tu vad ca nu mai ai rabdare shi o sa o tarashti in mocirla cum am facut shi eu cu dragostea mea... deci mai bine te despartzi pana nu pacatuieshti shi tu... dar ca sa-i faci shi ei un bine spune-i ca te despartzi fiindca nici tu nu eshti fecior shi daca nu o lashi in pace o faci sa fie adulterina... ca ma gandesc ca precis nu e prima ta iubita cu care ai avut relatzie amoroasa... iar daca pui astfel de intrebari, adica ne ceri noua acceptul sa-o violezi sau sa o paraseshti daca nu se lasa, inseamna ca eshti ceva bagabond de disco-bar din alea noi care s-au deschis prin Bucureshti shi in toata tzara, cu bari shi cu sarmane fete care danseaza pe masa sau se invart pe dupa bara ca in filmele americane... cluburi-bordel aduse de prin italia shi frantza pentru tot fotbalistul de maidan... fii domnule mai atent ce intrebi ca nu suntem la gradinitza.

iarta-ma ca am fost prea rau, dar daca te-ash intreba eu daca imi permitzi sa te batjocoresc shi satirizez sau sa nu-tzi fi dat nicio atentzie la intrebarile tale, cum mi-ai fi raspuns? ??????:(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2008, 06:19:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi ce intrebari sunt astea? adica tu eshti capabil sa o violentezi shi sa faci dragoste inainte de casatorie dupa ce ea te-a avertizat ca nu mai vrea sa gresheasca?

... iar daca pui astfel de intrebari, adica ne ceri noua acceptul sa-o violezi sau sa o paraseshti daca nu se lasa, inseamna ca eshti ceva bagabond

... fii domnule mai atent ce intrebi ca nu suntem la gradinitza.
bravo, ovidiu, bine zis! si m-ai mai si facut sa rad :D :D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2008, 07:07:51
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Puncte de veddere:
Ea nu mai virgina. Tu eshti?
Uni oameni se despart datorita nepotriviri in pat. Sunteti siguri ca va veti potrivi?
Intrebarea nu este daca sa o violezi sau nu, ci daca o iubsti sau nu...Multi barbati se potrivesc din multe pucte de vedere cu multe femei, casatoria este si o relatie de acceptiune. Sunteti pregatiti sa va acceptati unul pe celalalt cu defecte si calitati?
Analizeaza intai toate aspectele privitoare la VOI, dicerne daca VA iubiti si luati o decizie impreuna
Asta nu e un sfat, este ceea ce am facut eu. Desi pare hilar sunt necasatorit, mi-am dorit insa tot timpul o sotie iubitoare, tandra si intelegatoare.
Mult moroc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2008, 10:05:28
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor.r
Uni oameni se despart datorita nepotriviri in pat. Sunteti siguri ca va veti potrivi?
Pentru un crestin este inadmisibil sa testeze potrivirea la pat inainte de casatorie.
Capcanele unui astfel de lucru sunt imense, si cine face asta pe buna dreptate spunea inteleptul Solomon ca merge ca boul la macelar.
Ceea ce pare viitoarea sotie, in multe cazuri se dovedeste a nu fi.
Daca planul intelectual, emotional is spiritual sunt ok, partea fizica este probabil 99% ok, si in absolut nici un caz nu trebuie testata.

Citat:
În prealabil postat de victor.r
...o sotie iubitoare, tandra si intelegatoare.
Numai ca oferta este diferita de cerere, si o astfel de sotie este foarte foarte greu de gasit. Daca o piesa industriala poti sa o faci la strung perfect geometrica, un suflet de om, rar va fi asha. Asta este un lucru care pentru multi este greu de acceptat.
Reply With Quote
Răspunde