Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2009, 10:11:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Constiinta morala si legea lui Dumnezeu.

Pentru buna functionare a constiintei este nevoie de neincetata supraveghere. E nevoie, de asemenea, si de cercetarea voii lui Dumnezeu si de tinerea poruncilor Lui. Prin acestea constiinta omului se „subtiaza", devine extrem de subtila, eliberandu-se din ratacirea ce i-o provoaca iubirea egoista de sine si deschizandu-se adevarului iubirii. Proprie constiintei desavarsite este absoluta subtilitate sau subtirime si un nemarginit spatiu de miscare. Astfel, Sfintii se dovedesc a fi absolut neiertatori si fata de cele mai mici nedesavarsiri ale lor, desi imbratiseaza cu nemarginita dragoste intreaga lume.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2009, 19:34:45
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Constiinta morala : infailibil si incoruptibil judecator, care hotaraste in fiecare clipa cand vrem sa-l ascultam si a carui voce ajunge chiar la acela ce vrea sa o asculte, oricat de mult i s-ar impotrivi.Ma gandesc ca este chiar vocea sufletului , vocea nemuritoare si dumnezeiasca, calauza sigura a unei fiinte nestiutoare si marginite, dar inteligenta si libera.Fara constiinta eu nu simt nimic in mine care sa ma ridice deasupra animalelor.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2009, 20:19:12
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit morala ortodoxa

un subiect deosebit de interesant,din punctul meu de vedere,despre care nu stiu decat atat:
constiinta morala inseamna glasul constiintei,este,daca pot spune asa,indrumatorul nostru pe calea spre Dumnezeu.
cu search pe google am aflat de cursuri de teologie morala ortodoxa;cred ca dezvoltarea unui asemenea subiect ar interesa pe majoritatea dintre noi si nu numai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2009, 20:58:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
un subiect deosebit de interesant,din punctul meu de vedere,despre care nu stiu decat atat:
constiinta morala inseamna glasul constiintei,este,daca pot spune asa,indrumatorul nostru pe calea spre Dumnezeu.
cu search pe google am aflat de cursuri de teologie morala ortodoxa;cred ca dezvoltarea unui asemenea subiect ar interesa pe majoritatea dintre noi si nu numai.
Se foloseste adesea sintagma "constiinta morala este glasul lui Dumnezeu in om". Vorbim de constiinta morala numai in masura in care o raportam la o lege morala- care exprima voia lui Dumnezeu, altfel avem o constiinta psihologica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2009, 21:31:49
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Se foloseste adesea sintagma "constiinta morala este glasul lui Dumnezeu in om". Vorbim de constiinta morala numai in masura in care o raportam la o lege morala- care exprima voia lui Dumnezeu, altfel avem o constiinta psihologica.
te rog,indica macar cateva repere - lecturi care-mi pot risipi ceata din minte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2009, 14:21:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Se foloseste adesea sintagma "constiinta morala este glasul lui Dumnezeu in om". Vorbim de constiinta morala numai in masura in care o raportam la o lege morala- care exprima voia lui Dumnezeu, altfel avem o constiinta psihologica.
Eu ti-am dat definitia din DEX, eu de aia vorbesc.
Morala se refera la oameni, indiferent de cine credem ca este data, de mine sau de Dzeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2009, 17:43:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
te rog,indica macar cateva repere - lecturi care-mi pot risipi ceata din minte.
Am avut in vedere faptul ca in urma pacatului constiinta poate fi intunecata. In cazul sfintilor putem spune ca avem o constiinta luminata de har.
[SIZE=2]Sfintenia lui Dumnezeu apare ca invadarea constiintei omului de catre o instanta suprema, transcendenta, care face sa se nasca in noi o vointa de curatie si o aspiratie spre mai multa maretie. Smerenia si dorinta de curatie astfel suscitate sunt adevarata cunoastere de sine. In fata sfinteniei constiinta noastra dobandeste o acuitate extrema; aceasta nu poate veni decat din revelatia unei constiinte superioare facuta constiintei noastre. Sfantul Simeon Noul Teolog spune: "Cand sufletul ajunge astfel iar mintea sa se cufunda in harul Duhului pana in adancurile smereniei in Hristos Dumnezeu, el incepe atunci sa nu mai stie lumea intreaga ca si pe cei din lume si sa nu mai priveasca la sine insusi; dupa ce a staruit in aceasta meditatie si a prefacut-o in obisnuinta, el nu se mai vede decat pe sine insusi in neinsemnatatea si josnicia lui extrema si este convins ca nici uri alt suflet din lume nu este atat de nevrednic ca el".[/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2009, 12:23:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Din punct de vedere crestin constiinta morala este functia fiintei umane prin care comportamentul uman este evaluat din punct de vedere moral. Ea este o functie a spiritului uman similara functiei cunoasterii (sau altora).

In ceea ce priveste calitatea aprecierii morale a comportamentului uman, constiinta morala presupune educatie, presupune influenta mediului, ca si celelalte functii ale personalitatii morale. Tertulian spunea despre constiinta morala ca poate fi acoperita de intuneric pentru ca nu este Dumnezeu, dar nu poate fi nimicita pentru ca este de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2009, 22:20:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sfântul Pavel vorbeste despre constiinta care mustra pe toti oamenii si pe care si pagânii urmând-o se pot mântui.

Sfântul Ioan evanghelistul spune ca daca inima nu ne osândeste avem îndraznire la Dumnezeu.

Ava Dorotei a scris despre glasul constiintei morale care se astupa prin calcarea ei, adica prin pacatele cu voia.



Un duhovnic îmi atragea atentia asupra falsei constiinte, asupra constiintei superstitioase. Nu tot ce ni se pare bun e bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2009, 23:18:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In masura in care ne raportam la legea lui Dumnezeu suntem mai mult sau mai putin exigenti cu noi insine. Constiinta morala pe parcursul urcusului sau al regresului duhovnicesc sufera modificari semnificative. Noul Testament, Filocalia si Mantuirea pacatosilor, Proloagele, alaturi de indreptarele de spovedanie si de alte carti scrise de sfinti, precum si un duhovnic incercat ne ajuta mult sa ne formam o constiinta morala in acord cu voia lui Dumnezeu.

Dar o constiinta de acest fel este un dar de la Dumnezeu care se obtine si se mentine cu ajutorul Sau. Cu ajutorul lui Dumnezeu putem dobandi taria de a alege virtutea in locul patimilor si dorinta de a fi pe placul lui Dumnezeu. Singuri nu putem face NIMIC. Putem sa decidem singuri daca-I cerem sau nu ajutorul lui Dumnezeu, caci alegerea de a merge pe o cale sau pe alta ne apartine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Morala crestina vs morala atee topcat Generalitati 575 27.01.2014 12:48:27
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Sa ne intrebam constiinta... laurastifter Morala Crestina 53 15.03.2012 16:55:08
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20