Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2007, 19:55:52
flory64 flory64 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

De un an de zile s-au mutat sub mine la bloc o familie care in primele 3 luni in fiecare saptamana faceau scandal cu strigate si urlete pe tema banilor ( nu ca n-ar avea, dar de ce cheltuie unul mai mult ca celalalt)Le-am spus ca imi fac rau mie si familiei mele ,l-am mai trimis pe sot la usa si nu i s-a deschis ,am mai batut in podea,i-am sunat la interfon si ne-au injurat fara sa apucam sa zicem ceva.....fara nici o schimbare Eu am inceput sa fiu f nervoasa, sa-mi fac plan de a ne muta ...........E f greu!Acum scandalurile sunt mai rare .am citit cele 9 novene in 9 zile de marti catre Sf.Anton
Intre timp s-au mutat deasupra mea o familie cu 2 copii care cum se trezesc incep si alearga si trantesc cu diferite obiecte.Nici la acestea n-am prea avut audienta!
E o adevarata tortura psihica pt mine in special!Sa ma fi blestemat cineva ?! Ce sa fac sa-mi linistesc vecinii?! Ce rugaciuni sa mai zic sau e cazul de slujbe?! AJUTOR!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2007, 20:22:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory64
De un an de zile s-au mutat sub mine la bloc o familie care in primele 3 luni in fiecare saptamana faceau scandal cu strigate si urlete pe tema banilor ( nu ca n-ar avea, dar de ce cheltuie unul mai mult ca celalalt)Le-am spus ca imi fac rau mie si familiei mele ,l-am mai trimis pe sot la usa si nu i s-a deschis ,am mai batut in podea,i-am sunat la interfon si ne-au injurat fara sa apucam sa zicem ceva.....fara nici o schimbare Eu am inceput sa fiu f nervoasa, sa-mi fac plan de a ne muta ...........E f greu!Acum scandalurile sunt mai rare .am citit cele 9 novene in 9 zile de marti catre Sf.Anton
Intre timp s-au mutat deasupra mea o familie cu 2 copii care cum se trezesc incep si alearga si trantesc cu diferite obiecte.Nici la acestea n-am prea avut audienta!
E o adevarata tortura psihica pt mine in special!Sa ma fi blestemat cineva ?! Ce sa fac sa-mi linistesc vecinii?! Ce rugaciuni sa mai zic sau e cazul de slujbe?! AJUTOR!
Cinstit sa fiu, cam asta este viata la bloc, cu bune si relele ei. Nu esti singura care suporti astfel de manifestari. Multe familii se afla in conflicte de acest gen. Rugaciunea este extrem de utila, dar in cazuri mai grave, exista politie, justitie. Galcevele, clevetirile, rautatea au fost si vor exista cat va fi viata pe acest pamant. Intelegerea, dragostea , smerenia sant mult mai de pret.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2007, 09:40:53
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

mie imi suna a ispita ,si cred ca daca nu te rogi pt acele persoane nu se va schimba nimic
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2007, 15:40:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..exista o lege care interzice poluarea fonica a vecinilor..amenzile sunt f.marimergand pana la 10 mil.Intereseaza-te la administrator..nici efectul rugaciunii nu trebuie exclus......dar ceea ce relatezi tu ca fac ei nu e mare branza...atat de tare te deranjeaza????????Eu n-am avut niciodata urechi pentru ce fac vecinii..s-au mi-am zis ca-s tineri si n-au minte(vecinii de la 10 care sambata de sambata ascultau manele si aveau ceva boxe..)ba ca-s batrani si-s dusi cu pluta, am cautat sa nu ajung la usa lor niciodata,dar nici noi nu suntem printre cei pasnici..vecinul de jos saracul insa nu se plange fiindca iubeste copiii..mai trantesc,pocnesc,bat mingea.Ai rabdare daca numai ce ai relatat se intampla e cea mai inteleapta solutie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2007, 15:42:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..stii ca este o fobie.?.nu stiu exact denumirea ..cei care nu suporta zgomote ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2007, 15:58:15
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

am si eu o vecina, o preoteasa chiar. ea nu stiu daca face rugaciuni sa ne linistim, pt ca noi suntem cei care o victimizam. eu mai tip la sot ,la copii, am vocea ca o trompeta cand ma enervez, ala micu plange, aia mare se culca tarziu si topaie pe la 10 deasupra dormitorului vecinei. nu tot timpul, dar se intampla . ea a venit la usa la inceput si s-a plans, i-am dat dreptate, am mai remediat situatia,dar din cand in cand mai calcam stramb . dumneaei bate in teava caloriferului ca o baba . eu stiu ca s-a obisnuit cu linistea din anii in care apartamentul nostru n-a fost locuit. dar eu nu-mi pot lega copiii de pat ca sa-i asigur linistea. asa e la bloc. si eu am suportat unde stateam inainte repetate inundatii de la o batrana care statea deasupra mea si nici eu, nici parintii mei nu i-au cerut vreodata despagubiri, desi ne picta peretii cu suroaie, uneori fix dupa ce zugraveam in casa. si o sa-mi suporte si mie vecina copiii pana mi-or creste. eu copii cuminti si muti nu stiu sa fac, eu fac numai din astia obraznici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2007, 16:34:59
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Pentru cei care sunt in varsta si nu au bunul simt - exista politia. Daca este vorba de copiii vecinilor - mai multa rabdare. Nu pot sa cred ca acestia din urma se joaca si dupa ora 24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2007, 16:41:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)rabdati-i e mare lucru sa nu provoci un razboi in bloc...eu am tacut si cand m-au inundat de era sa pice peretele....sunt tot felul de caractere in bloc,la noi abia asteapta unii sa muscam momeala..oricum ne privesc cu ochi rai desi nu deranjam pe nimeni prea tare(decat vecinii de jos..dar vorba Irinei nu pot lega copiii)..am auzit de multe ori ca astfel de tensiuni s-au sfarsit la tribunal,prin a vinde casele.Pana la urma nu e cel mai rau lucru de pe pamant asta..pana ne facem case pe pamant(in cer)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2007, 18:04:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory64
De un an de zile s-au mutat sub mine la bloc o familie care in primele 3 luni in fiecare saptamana faceau scandal cu strigate si urlete pe tema banilor ( nu ca n-ar avea, dar de ce cheltuie unul mai mult ca celalalt)Le-am spus ca imi fac rau mie si familiei mele ,l-am mai trimis pe sot la usa si nu i s-a deschis ,am mai batut in podea,i-am sunat la interfon si ne-au injurat fara sa apucam sa zicem ceva.....fara nici o schimbare Eu am inceput sa fiu f nervoasa, sa-mi fac plan de a ne muta ...........E f greu!Acum scandalurile sunt mai rare .am citit cele 9 novene in 9 zile de marti catre Sf.Anton
Intre timp s-au mutat deasupra mea o familie cu 2 copii care cum se trezesc incep si alearga si trantesc cu diferite obiecte.Nici la acestea n-am prea avut audienta!
E o adevarata tortura psihica pt mine in special!Sa ma fi blestemat cineva ?! Ce sa fac sa-mi linistesc vecinii?! Ce rugaciuni sa mai zic sau e cazul de slujbe?! AJUTOR!
:)cu Psaltirea si Rabdare. Au mai facut-o si altii inaintea ta si au reusit in parte;)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2007, 03:19:04
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:)Nimeni n-a observat ca flory a citit "9 novene"? :dozingoff:
Draga flory mai bine urmeaza sfaturile Jenicai.
Reply With Quote
Răspunde