Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2008, 15:31:07
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Marele teolog , Parintele Dumitru Staniloae , spunea ca ecumenismul este o creatie a masoneriei iar pe masoni , biserica ortodoxa ii considera niste rataciti .

In cele ce urmeaza , voi incerca sa expun un scurt istoric al iluminatilor ( perioada de inceput ) uneltele satanei .

Liderul "Iluminatilor", Adam Weishaupt, s-a nascut pe 6 februarie 1748, ca fiu al unui rabin.
Adam Weishaupt era si un initiat. Studiase doctrinele anti-crestine ale maniheistilor, care il introdusesera pe Weishaupt in astrologie, in magie si in medicina oculta. Un anume "negustor Kolmer" din Iutlanda (teritoriu la granita Germaniei cu Danemarca) il initiase in practicile magice egiptene inca din 1771. Weishaupt studiase, in acelasi timp, puterea misterelor eleusine si ale cultului secret al pitagoreicilor. El se mai initiase in invataturile esenienilor, "Cabala" sau "Misterele lui Solomon".

In 1774, Weishaupt a scris un articol programatic, "Sidonii Apollinarus Fragment", care trebuia sa pregateasca opinia publica pentru "doctrina ratiunii". In acest articol, el scrie: "Principii si natiunile vor disparea de pe fata Pamantului. Rasa umana va deveni o singura familie, iar lumea va apartine oamenilor rationali".

La 1 mai 1776, sub conducerea familiei Rotschild, cu sprijinul altor familii de evrei germani bogati - Wessely, Moses, Mendelsson - si a unor bancheri (Itzig, Friedlander) -, Weishaupt fondeaza in secret societatea "Vechii cautatori de lumina din Bavaria", care va deveni mai cunoscuta sub denumirea "Ordinul Iluminatilor". Weishaupt a sustinut ca numele provenea din vechi scrieri si insemna "cei care detin Lumina". Se referea, asadar, la persoanele "iluminate", spiritual si intelectual.
Ordinul Iluminatilor a avut, initial, cinci membri:
Adam Weishaupt,
Mayer Amschel Bauer (Rothschild),
Kollmer (cel care l-a initiat in 1771 pe Weishaupt in practicile oculte egiptene),
Francis Dashood (initial membru in "Satanic Hellfire Club") si
Alphonse Donatien de Sade (cunoscutul scriitor).
I
n 1783, numarul membrilor "Ordo Illuminati" atingea 600 , iar peste un an acest numar depasea 3000 de membri. In 1786 "Iluminatii" isi constituisera filiale secrete ale ordinului in numeroase state europene: Germania, Austria, Ungaria, Anglia, Scotia, Polonia, Franta, Belgia, Elvetia, Italia, Olanda, Spania, Suedia, Transilvania, Rusia si Irlanda. La aceeasi data, "Ordo Illuminati" se infiltrase in America (in 1785, la New York functiona societatea secreta "Colombia", care le apartinea), precum si in Africa. Primul profet al "Ordinului", cel care intocmise o doctrina de la care mai tarziu s-au inspirat alte societati secrete influente - "Carbonarii" lui Giuseppe Mazzini, "Liga Dreptilor" lui Karl Marx sau "Decembristii" lui Cernisevski - a fost Adam Weishaupt, din acest punct de vedere poate cel mai influent om al secolului XIX. Doctrina lui, Novus Ordo Seclorum, a supravietuit veacului si a schimbat lumea in secolul XX :

1) Abolirea monarhiei si a oricarei puteri ordonate;

2) Abolirea proprietatii private;

3) Abolirea mostenitorilor;

4) Abolirea patriotismului;

5) Abolirea familiei (a casniciei si instruirea in comun a copiilor);

6) Abolirea tuturor religiilor.

Intre 16 iulie si 29 august 1782, la Wilhelmsbaden a avut loc al doilea Congres Masonic, sub presedintia baronului de Braunswick. Congresul de la Wilhelmsbaden a incercat sa faca o conciliere intre diverse secte francmasonice: rosicrucieni, necromanti, cabalisti si umanitaristi. La Congres a fost prezent si Adam Weishaupt, care a reusit sa fuzioneze Ordinul Iluminatilor cu masonii din lojile engleze si franceze. Congresul mai este important si pentru ca a coincis cu emanciparea evreilor din Imperiul Habsburgic. Totodata, a fost pus la punct in mare secret planul Revolutiei franceze . Contele de Virieu, un mason care a participat la congresul secret de la Wilhelmsbaden, i-a dezvaluit ulterior unui prieten: "Nu pot sa-ti spun ce s-a hotarat acolo. Pot doar sa-ti spun ca este mult mai grav decat iti inchipui tu. Conspiratia care s-a pus in miscare la Wilhelmsbaden este atat de perfect organizata, incat nu au scapare nici monarhia, nici biserica".
Unul dintre acestia a fost George Washington, presedinte al SUA, care participa la Congres in calitatea sa de mason.

http://saccsiv.weblog.ro/


Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2008, 15:40:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Ce sa-i faci , asta este... noi suntem mici, neinsemnati, ce putem face noi decit sa ne rugam si sa avem taria sa suportam ce va veni in continuare. Putem insa sa ne consideram binecuvintati ca trecutul nostru, toate experimentele care s-au facut la noi ne-au calit si nu o sa ne lasam cu una cu doua...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2008, 11:45:03
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

In cea ce ma priveste eu nu pot fii deacord cu blamarea totala a masoneriei in primul rand deoarece pentru ca noi cei din afara ei nu cunoastem adevarata fata a ei dupa cum am putut eu vedea ea se bazeaza pe valorile morale mai mult decat pe cele religioase iar blamarea ei doar pe aceste criterii nu cred ca poate duce la ceva bun ci spre un nou holocaust, ma intreb daca papa Ioan Paul alII lea sau PREA SFANTUL TEOCTIST pot fi considerati masoni daca au incercat impacarea dintre diferitele confesiuni!Cred ca ar trebui sa ni se dezvaluie din interiorul masoneriei credinta lor si mai ales ce inseamna aceasta si cum ne afecteaza pe noi ceilanti caci altfel riscam sa se repete istoria adica riscam sa dam vina pentru tot ce este rau pe ei fara a cauta adevaratii vinovati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2008, 12:29:44
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

crede-ma ca exista dovezi... ma risc daca spun ca si eu le-am vazut? ??? ... si nu-i deloc ortodox ceea ce fac ei in particular... depaseste chiar si orice limita a moralei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2008, 14:19:24
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Papa Ioan Paul al doilea este vinovat de abrogarea decretului ce interzicea clericilor catolici sa faca parte din masonerie si a ridicat si "anatema" data masoneriei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2008, 18:10:58
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Nu inteleg ce legatura are articolul cu masoneria,cat despre ea nu mai convins se spunea mai sus ca cunoaste din surse sigure dar oare e posibil?daca masoni sunt bine organizati precum spuneti cum de voi ati putut intra acum urmeaza sa-mi spuneti ca lumea e condusa de ei si toate relele vin de la ei sa fim seriosi eu nu ii apar dar nici nu-i pot invinui fara sa inteleg adevarul despre ei il veneraza spuneti pe lucifer eu din cea ce am gasit nu am aflat din contra am vazut ca in lojele lor sunt si crestini si mozaici si budisti si musulmani cea ce pe mine ma face sa cred ca intradevar este o organizatie care nu prea are legatura cu religia .Pot accepta ca incearca sa conduca lumea dar economic vorbind sau politic dar nu religios:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2008, 18:13:10
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Fratilor imi este teama sa nu cadem in gresala nazista cand au fost condamnati evrei pentru saracia si necazurile germanilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2008, 11:02:32
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

lol
nu pot sa cred ca n-ai auzi de celebrele Fratii... si cam cu ce se ocupa...
hai, daca erau doar o mana de oameni care acuzau masoneria, era altceva, dar cand si-au dat seama atatia cat rau fac masonii... ar trebui sa ne punem un semn de intrebare.
si cred ca un exemplu celebru este Oreste Scarlat Teodorescu (fostul coleg al lui Mircea Badea) care a avut curajul sa atace masoneria in emisiunile sale din cauza ca i-a distrus familia, l-a lasat fara afaceri etc; la un moment dat chiar a invitat niste capi ai masoneriei pe care... i-a cam facut de kko... ma mir ca mai are glas.

Citat:
am vazut ca in lojele lor sunt si crestini si mozaici si budisti si musulmani cea ce pe mine ma face sa cred ca intradevar este o organizatie care nu prea are legatura cu religia .Pot accepta ca incearca sa conduca lumea dar economic vorbind sau politic dar nu religios
eu de ce tipam pe aici si nu ma baga nimeni in seama? exact asta spuneam... (teoretic/oficial) nu-si schimba nimeni religia cand intra in masonerie; ceea ce este grav pt noi, ortodocsii. pt ca respectivul poate spune ca e ortodox, isi face o cruce ortodoxa, dar in schimb nu stim ce ascunde... si foarte usor ne putem pacali.
este adevarat ce spui tu, ca incearca sa conduca lumea econimic, politic etc... dar ce alta arma mai puternica decat religia exista? prin ce alt instrument, mai puternic decat religia, ar putea manipula atatia oameni?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2008, 17:43:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Primele trei grade reprezintă doar nada și legitimația umanistă a francmasoneriei . Abia gradele superioare, cele care descind din Ordinul Cavalerilor Templieri, devin periculoase. Templul umanist al francmasonilor este "sinagoga lui Satan", este reuniunea ecumenică în rebeliune a creaturilor împotriva Creatorului sub stindardul înșelător al fraternității, al toleranței, al umanismului celui fără de Dumnezeu. Cum masoneria de astăzi este organizată de evreii sioniști, războiul dus de ea este îndreptat cu îndîrjire specială împotriva creștinismului.

"Dogma jidovească și spiritul jidovesc, teorie și realizare, totul este îndreptat împotriva Bisericii creștine și împotriva capului ei nevăzut, Iisus Hristos", este strigătul de alarmă al unui eminent creștin (Em. Bărbier). "Evangheliile trebuiesc arse - scrie rabinul Tarphan -, fiindcă păgînismul este mai puțin periculos pentru credința evreiască decît creștinismul". "Război de moarte creștinismului" răcnea Fr. Viviani. "Trebuie sa extirpăm lepra devorantă a creștinismului", țipa Gambeta. "Va veni vremea - cobește un înverșunat mason -, cînd crucile și icoanele vor fi aruncate în foc, potirele și vasele sfinte schimbate în unelte folositoare, bisericile prefăcute în săli de concert, de teatru sau de adunări, și cînd n-ar putea sluji unui asemenea scop, în hambare de grîne, și în grajduri de cai".


http://www.sihastru.net/mirem/ceor/articol_ghimn.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2008, 18:21:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În cadrul ritualului scotian al celui de al 33-lea grad ( ultimul și cel mai important al masoneriei, si care înseamnă –suveran, mare inspector general), se vorbeste de instaurarea unei religii masonice, ca ultim tel si deziderat, după ce în prealabil se va fi petrecut distrugerea Bisericii Catolice.
http://laurentiudumitru.ro/blog/2007/12/25/crestinism-masonerie-incompatibilitati/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Certificatul de nastere a crestinismului la noi Florin-Ionut Biserica Ortodoxa Romana 6 04.04.2011 16:04:16
"Autenticitatea" crestinismului oni91 Teologie si Stiinta 20 04.05.2010 16:32:34
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04
nat. geographic-o arma impotriva crestinismului? alexandra28 Generalitati 61 02.09.2007 01:05:03