Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.02.2010, 21:07:05
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Nu inteleg , daca cunoateti toate astea de ce mai puneti toate aceste intrebari?
Puneti o intrebare si va raspundeti singuri la ea.
Din pacate majoritatea lucrurilor pe care le spuneti aici sint false sau incomplete dar nu vreti sa ascultati care este realitatea.
Credeam ca sinteti oameni normali cu care se poate discuta...
Nu stiu despre ce profetii vorbiti aici,singura profetie pe care o cunosc este aceea ca Dumnezeu va pune capat acestui sistem de lucruri si va instaura pacea pe pamint care va fi guvernat de fiul Sau Isus Cristos, asa cum reiese in special din Apocalipsa.

Daca faptul ca esti educat sa fii politicos, intelegator, iubitor, cinstit,rabdator,curat,sincer,sa iti respecti familia si pe ceilalti si sa crezi in Dumnezeu este indoctrinare, atunci imi pare bine ca sint "indoctrinat"
  #82  
Vechi 01.02.2010, 21:12:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Nu inteleg , daca cunoateti toate astea de ce mai puneti toate aceste intrebari?
Puneti o intrebare si va raspundeti singuri la ea.
Din pacate majoritatea lucrurilor pe care le spuneti aici sint false sau incomplete dar nu vreti sa ascultati care este realitatea.
Credeam ca sinteti oameni normali cu care se poate discuta...
Nu stiu despre ce profetii vorbiti aici,singura profetie pe care o cunosc este aceea ca Dumnezeu va pune capat acestui sistem de lucruri si va instaura pacea pe pamint care va fi guvernat de fiul Sau Isus Cristos, asa cum reiese in special din Apocalipsa.

Daca faptul ca esti educat sa fii politicos, intelegator, iubitor, cinstit,rabdator,curat,sincer,sa iti respecti familia si pe ceilalti si sa crezi in Dumnezeu este indoctrinare, atunci imi pare bine ca sint "indoctrinat"
In ultima parte ai dat-o in bara. sora-mea e la martori. hai sa iti spun eu ce a invatat acolo: sa se rupa de restul familiei care e ortodoxa, sa nu isi inteleaga si sa-si sprijine mama (care a trecut prin momente foarte grele). tot timpul cand este intrebata cate ceva de mama ei sa o repeada (in schimb cu fratii ei de credinta e toata un zambet), sa minta (desi afirma ca ea nu minte - dar am prins-o de multe ori cu minciuna), sa nu isi gaseasca un loc de munca pentru ca trebuie tot timpul lsa fie a adunari. deci iata draga "sfintisorule" ce invata martorii la adunare. iata cu ce sunt indoctrinati
  #83  
Vechi 01.02.2010, 21:25:09
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

amarius, nu inteleg care-i treaba cu Gen.2-5, cred ca e o confuzie.
Numele Iehova vine de la tetragrama YHWH care inseamna "cel ce face sa devina".
Evident ca pe Dumnezeu nu il cheama Iehova cum nici pe Isus nu il cheama ...Isus, cum nici capitala Chinei nu este Beijing ...
Astea sint niste conventii sau adaptari in functie de limba fiecaruia.

Evident ca si printre martori sint si fanatici si mai puti scoliti etc, cum de fapt exista in toate formele de religie.Dar martorii nu ar trebui sa fie violenti nici macar in vorbire.
Iar de "prinderea emotionala" martorii n-ar trebui sa minta, aceata fiind o unealta specific Satanei.

Eu studiez biblia cu ei de vre-o 10 ani si sint devenit proclamator (botezat) de vre-o 3 dar n-am auzit nici-odata chestia ca Isus ar fi proroc.Asta zic musulmanii.Isus este fiul lui Dumnezeu.POate martorul ala avea idei personale sau asa era acum 15 ani.Intretimp s-au mai schimbat lucrurile.
  #84  
Vechi 01.02.2010, 21:29:36
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
amarius, nu inteleg care-i treaba cu Gen.2-5, cred ca e o confuzie.
Numele Iehova vine de la tetragrama YHWH care inseamna "cel ce face sa devina".
Evident ca pe Dumnezeu nu il cheama Iehova cum nici pe Isus nu il cheama ...Isus, cum nici capitala Chinei nu este Beijing ...
Astea sint niste conventii sau adaptari in functie de limba fiecaruia.

Evident ca si printre martori sint si fanatici si mai puti scoliti etc, cum de fapt exista in toate formele de religie.Dar martorii nu ar trebui sa fie violenti nici macar in vorbire.
Iar de "prinderea emotionala" martorii n-ar trebui sa minta, aceata fiind o unealta specific Satanei.

Eu studiez biblia cu ei de vre-o 10 ani si sint devenit proclamator (botezat) de vre-o 3 dar n-am auzit nici-odata chestia ca Isus ar fi proroc.Asta zic musulmanii.Isus este fiul lui Dumnezeu.POate martorul ala avea idei personale sau asa era acum 15 ani.Intretimp s-au mai schimbat lucrurile.
domnule sfintisor afla ca pe langa faptul ca multi martori sunt violenti in vorbire sunt violenti si in fapte. si astea nu sunt cazuri izolate.
din momentu ce negati ca Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat (si slava Domnului, e plina Scriptura de argumente)nici macar nu va incadrati in categoria "crestini"
  #85  
Vechi 01.02.2010, 22:46:06
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

mihai07, draga "demoniacule" (ca sa respect politetea)
interesant punctul tau de vedere, de fapt unghiul prin care privesti lucrurile.As fi tentat sa zic ca tot ce zici e adevarat, dar depinde din ce unghi privesti.
In realitatea problema este sora ta (de fapt sora mea, chestie de unghi).

In plus eu sint monoteist pe cind tu esti poli.Eu cred doar in Dumnezeu pe cind tu crezi in Dumnezeu, Dumnezeul adevarat nascut din Dumnezeu adevarat si daca nu ma insel exista si o atreia persoana, Dumnezeu nascut din Dumnezeu adevarat nascu din Dumnezeu adevarat (spiritul sfint, sau ai uitat de el?).
Adica un fel de balaur cu trei capete.
Tocmai aici este diferenta.Daca as fi crezut asa as fi ramas ortodox.Cine nu crede trece la alte religii.

BTW, tu nu minti nici-odata?
  #86  
Vechi 01.02.2010, 23:38:58
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
amarius, nu inteleg care-i treaba cu Gen.2-5, cred ca e o confuzie.
Numele Iehova vine de la tetragrama YHWH care inseamna "cel ce face sa devina".
Evident ca pe Dumnezeu nu il cheama Iehova cum nici pe Isus nu il cheama ...Isus, cum nici capitala Chinei nu este Beijing ...
Astea sint niste conventii sau adaptari in functie de limba fiecaruia.

Evident ca si printre martori sint si fanatici si mai puti scoliti etc, cum de fapt exista in toate formele de religie.Dar martorii nu ar trebui sa fie violenti nici macar in vorbire.
Iar de "prinderea emotionala" martorii n-ar trebui sa minta, aceata fiind o unealta specific Satanei.

Eu studiez biblia cu ei de vre-o 10 ani si sint devenit proclamator (botezat) de vre-o 3 dar n-am auzit nici-odata chestia ca Isus ar fi proroc.Asta zic musulmanii.Isus este fiul lui Dumnezeu.POate martorul ala avea idei personale sau asa era acum 15 ani.Intretimp s-au mai schimbat lucrurile.
si inca nu ai descoperit ca ti-au modificat-o?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #87  
Vechi 02.02.2010, 00:52:39
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
mihai07, draga "demoniacule" (ca sa respect politetea)
interesant punctul tau de vedere, de fapt unghiul prin care privesti lucrurile.As fi tentat sa zic ca tot ce zici e adevarat, dar depinde din ce unghi privesti.
In realitatea problema este sora ta (de fapt sora mea, chestie de unghi).

In plus eu sint monoteist pe cind tu esti poli.Eu cred doar in Dumnezeu pe cind tu crezi in Dumnezeu, Dumnezeul adevarat nascut din Dumnezeu adevarat si daca nu ma insel exista si o atreia persoana, Dumnezeu nascut din Dumnezeu adevarat nascu din Dumnezeu adevarat (spiritul sfint, sau ai uitat de el?).
Adica un fel de balaur cu trei capete.
Tocmai aici este diferenta.Daca as fi crezut asa as fi ramas ortodox.Cine nu crede trece la alte religii.

BTW, tu nu minti nici-odata?
Ceea ce nu inteleg unii oameni este ca la inceputul creatiei se arata SF. TREIME care nu este despartita
DUMNEZEU face cerul
DUHUL LUI DUMNEZEU se plimba pe deasupra apelor
DUMNEZEU a ZIS sa fie lumina
ZIS este CUVINTUL adica HRISTOS

.Dar pe parcursul bibliei SF. TREIME se separa pentru ca sa ajute oamenii ca sa poata intelege mai bine pe DUMNEZEU.Acest lucru incurca pe unii care nu pot crede ca DUMNEZEU poate sa se faca si om sau ce vrea DUMNEZEU sa se faca sau in ce sa se transforme.Pentru unii oameni DUMNEZEU e undeva acolo sus si trimite slugi sa faca treburile pe care DUMNEZEU nu are chef sa le faca.HRISTOS a spus ca cine slujeste este mai mare.
Oare dece eau spus demonii DUMNEZEU CEL PREA INALT si nu IEHOVA CEL PREA INALT pentru ca nu ar fi putut spune asa ceva ar suna ca si cum ar mai fi si alti Iehova si atunci numele nu ar mai fi fost respectat.
  #88  
Vechi 02.02.2010, 01:17:06
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
amarius, nu inteleg care-i treaba cu Gen.2-5, cred ca e o confuzie.
Numele Iehova vine de la tetragrama YHWH care inseamna "cel ce face sa devina".
Asta -"cel ce face sa devina"- cred ca este in Biblia lui Rotherham, si este gresit, dar nu asta-i problema.
Confuzie nu este ci in traducerea Cornilescu este la Gen. 2-5, iar in altele 2-4, Jehovah Elohim, yeh-ho-vaw el-o-heem,...


Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Evident ca si printre martori sint si fanatici si mai puti scoliti etc, cum de fapt exista in toate formele de religie.Dar martorii nu ar trebui sa fie violenti nici macar in vorbire.
Iar de "prinderea emotionala" martorii n-ar trebui sa minta, aceata fiind o unealta specific Satanei.

Eu studiez biblia cu ei de vre-o 10 ani si sint devenit proclamator (botezat) de vre-o 3 dar n-am auzit nici-odata chestia ca Isus ar fi proroc.Asta zic musulmanii.Isus este fiul lui Dumnezeu.POate martorul ala avea idei personale sau asa era acum 15 ani.Intretimp s-au mai schimbat lucrurile.
Sisu, asta era acum mai bine de 15 ani, am stat cu ei la discutii vreo trei luni, deoarece am crezut ca sunt crestini, adica il au pe Isus ca Mantuitor in toata plinatatea Lui, (deoarece nu am gasit biserica crestina ortodoxa in Belgia, dar pana la urma am cunoscut o adunare crestina de la penticostali cred) ... si era un batranel la vreo 60 de ani si o fatuta tinerica, violent in vorbire (scuze nu gaseam cuvantul potrivit dar si violenta verbala este o actiune cu putere care nu da libertate in gandire) probabil autoritari ar fi cuvantul, fara a lasa o discutie sa fie dezvoltata.
Poate tu nu ai avut nevoie de a-ti da seama ca esti prins emotional, deoarece nu le-ai dovedit contrariu.

Dupa ultima discutie cand au vazut ca Isus este ptr. mine D-zeu, sa stii ca nu ma salutau apoi si chiar intorceau capul cand ma vedeau, si are dreptate Mihai07, nu mai stau de vorba cu cei ce refuza credinta lor.
La fel am patit dupa o discutie cu doua fete (de la martorii Lui Yehova) si cunoscute din copilarie, dupa ce le-am explicat acelasi lucru despre Isus, de atunci intorc privirea cand ma vad. Sa stii ca nu stau in salutul lor dar educatie au pana la punct, cand considera ca nu se mai poate face nimic din punctul lor de vedere. Si asta pana in ziua de azi, merg sucite de cap, si la propriu si la figurat.
Ce lucruri sa se fi schimbat nu inteleg. Deoarece Isus a fost si ramane acelasi, eventual doctrina, desi nu cred.
  #89  
Vechi 02.02.2010, 01:34:01
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Tocmai aici este diferenta.Daca as fi crezut asa as fi ramas ortodox.Cine nu crede trece la alte religii.
BTW, tu nu minti nici-odata?

Studiezi Biblia cu ei de vreo zece ani.... Dar de ce nu ai studiat-o pe cand erai ortodocs? De ce nu ti-ai cunoscut mai intai propria religie, in care te-ai nascut? Cum ai putut sa te lepezi de ceva ce nici macar nu ai cunoscut?...
Si, Mihai, problema e alta: minciuna e "calitatea" de baza a tuturor sectantilor... nu numai a iehovistilor. Pentru ca Adevarul vine numai din Adevar si numai Isus Hristos este Adevarul si Lumina....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #90  
Vechi 02.02.2010, 01:43:44
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
In plus eu sint monoteist pe cind tu esti poli.Eu cred doar in Dumnezeu pe cind tu crezi in Dumnezeu, Dumnezeul adevarat nascut din Dumnezeu adevarat si daca nu ma insel exista si o atreia persoana, Dumnezeu nascut din Dumnezeu adevarat nascu din Dumnezeu adevarat (spiritul sfint, sau ai uitat de el?).
Sisu-le, D-zeu in forma, titlul, descriere,... mai simplu de inteles, este ca un nume de familie. Exemplu de nume familiar, Popescu. Familia are tata, mama si fiu. Daca ar fi D-zei, le-ai spune D-zeii Popescu, ,,acei,, din familia Popescu,...
Isus este doar nascut pe lumea aceasta, oamenii sunt creati, apoi nascuti de oameni,... iar Isus a fost Om ptr. noi, si D-zeu.

Alt aspect este ca Isus spune ca ,,D-zeu este dragoste,, si daca ar fi doar Unul, nu ar putea fi dragoste, deoarece ea necesita de la 2 persoane in sus. D-zeu prin existenta Sa si eternitatea Sa este dragoste, inainte de a fi creat ceva ingeri, oameni,...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43