Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 16.03.2007, 22:44:29
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Faci misto... dar in final poate ai dreptate.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 21.04.2007, 13:59:23
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Medicamentele au efect in timp, sunt patita, nu disperati si luati-va tratamentele toti cei cu probleme.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 09.08.2007, 23:17:02
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Sunt bine, nu am murit.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 09.08.2007, 23:24:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maicuta Domnului sa te aibe in paza Stefan:) Poate maine voi pleca eu sau altul..nu stim noi Dzeu stie...Important este sa incercam sa pastram legatura cu El prin rugaciune, spovedanie si Sf Impartasanie daca avem dezlegare:rolleyes:
jenica
Reply With Quote
  #185  
Vechi 10.08.2007, 13:56:39
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Stefan,nu ai mai mult de 20 de ani,nu?Cam toti adolescentii sunt bantuiti de astfel de ganduri,din motive mai mult sau mai putin reale,trebuie sa te gandesti Stefan ca in lumea asta sunt oameni cu probleme mult mai mari decat ale tale,gandeste-te la ei(gandeste-te la copiii fara parinti care sunt batuti,chinuiti,violati prin orfelinate-eu am cunoscut astfel de cazuri sociale dramatice)si daca esti un om bun,cu sufletul curat(de ce sa te lingusesc numai tu stii asta,nu?)o sa-ti vezi si neputintele tale nu numai pe ale mamei,incearca sa o intelegi(poate mama la randul ei a primit si ea tot o astfel de educatie ,in care cuv.boule si tampitule erau repetate la infinit).Inteleg ca nu este placut sa ti se adreseze tot timpul asa,poate ar trebui sa-i spui pe un ton civilizat lucrul asta si mai ales sa nu o mai sacai..e simplu fa ce ti se spune si mama ta poate o sa-ti adreseze si cuvinte frumoase.Unele mame sunt impietrite la suflet din cauza unor suferinte care le-au marcat..cauta s-o intelegi si cauta sa nu o copiezi mai tarziu(ca de regula ce invatam in familie isi pune amprenta asupra vietii noastre in viitoarea familie,cea intemeiata de tine).De multe ori am auzit tineri care fusesera rasfatati cu boule si idiotule strigandu-si si ei la randul lor astfel copiii,desi la vremea respectiva tocmai acest tip de comportament fusese condamnat de ei ....adica respecta-ti parintii ca sa ai tu zile multe pe pamant,parca asa spune psalmistul....e nevoie de mai multa cooperare din partea ta(desi nu ai povestit prea mult ,cam asta rezulta din povestirea ta)si mai ales din iubire invata sa lasi de la tine...de multe ori cand eram mai tanara, am simtit revolta fata de parinti,fata de mine,fata de oamenii de pe strada,toti mi se pareau ciudati,toti mi se parea ca ma persecuta).....acum am invatat sa nu mai cartesc impotriva lor...si mi-am dat seama ca a fost o mare greseala din partea mea ...pierdere de timp,de sentimente..acum ma gandesc tot timpul daca se intampla sa ma mahneasca tata (care are patima bauturii)la vorba aceea a psalmistului si am un mare sentiment de mila fata de el si de neputinta lui,nu mai simt ura din adolescenta :).Adeca mai bine sa cauti s-o intelegi pe mama decat s-o urasti si sa te urasti si pe tine in felul asta..daca semeni iubire,iubire vei culege.
cu drag as sta la povesti cu tine si ti-as spune si povestile altora care ti-ar putea fi de mare folos....fii barbat si nu te mai smiorcai,nu te complace in situatia asta,nu te mai gandi la sinucidere,nu ai motive, povestea ta este o poveste clasica multi f.multi adolescenti au povesti asemanatoare de viata..si totusi sunt puternici si nu se sinucid,daca toti tinerii si-ar taia venele gandeste-te ce populatie am avea..si mai ales ce s-ar intampla cu tine...e o minune ca traiesti,ca esti sanatos,nu suferi de boli grele de Sida de cancer...ce mai vrei?pretuieste viata pe care ti-a dat-o Dumnezeu..si nu te grabi ca un nerod sa judeci in pripa lucrurile,invata sa chibzui.Ai rabdare,inabusa-ti sentimentele de furie,invata sa ai control si roaga-te mai ales sa te lumineze Dumnezeu sa fii mai intelept..si citeste...sa fie a doua ta lume daca pe prima o urasti
Reply With Quote
  #186  
Vechi 12.08.2007, 04:10:51
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Stefan daca mai urmaresti acest thread, incearca o spovedanie sincera, te vei simti ca un fulg de usor, vor disparea multe griji si frustrari si Parintele te va sfatui ce sa faci mai departe si-ti va da Dumnezeu tot ce-ti doresti tu :)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 13.08.2007, 20:41:47
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Ai dreptate, am gresit.
Nu trebuie sa iei lucrurile asa.In viata avem parte de lucruri bune si rele,cele rele sunt ca sa ne intarim,sau nu stii de dreptatea lui Iov,cum Dumnezeu a lasat ca diavolul sa il ispiteasca si toate pentru a deveni si mai ravnitor dupa Dumnezeu.Capul sus ce e al tau e pus deoparte, daca ai asteptat 8 ani nu inseamna ca ai asteptat destul.Poate nu e inca vremea.Daca nu s-a intamplat pana acum inseamna ca asa e bine pentu tine, deocamdata.Nu trebui sa cartesti si sa Il judeci pe Dumnezeu,El stie de ce face lucrurile asa cum le face.Nu deznadajdui.Mai mergi la Biserica si roaga-te si Dumnezeu sigur iti va trimite pe cea care sa te completeze, sa fie jumatatea ta.dar trebuie sa starui in rugaciune.Ia parte la toate Sfintele Taine si ai sa vezi ca lucrurile vor lua un fagas bun.Doamne ajuta! :)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 14.08.2007, 00:37:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

bine ca recunosti ca ai aceste pacate egoismul si mindria de care suferim toti si impotriva carora tre sa luptam toata viata ,dar singuri nu putem si tre sa ne rugam lui DUMNEZEU sa ne ajute, sa nespovedim pacatele la un preot bun spre care il rogi pe DUMNEZEU sa te indrepte si treptat lucrurile se vor indrepta.noi nu avem voie sa ne luam viata pe care ELne-a dat-o pt a ne duce fiecare dintre noi crucea noastra;sa nu uitam ca DUMNEZEU a dus-o primul pt noi. Sinuciderea este considerata cel mai mare pacat,caci noi nu avem voie sa ne luam viata,ci cel care ne-a dat-o ,adica DUMNEZEU ,ne va lua-o de pe acest pamint cind va considera EL de cuviinta.EL sa te ajute si sa te lumineze.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 14.08.2007, 02:02:26
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

draga stefan sunt si eu alaturi de tine. incearca sa comunici mai mult cu cei din jur, sfatuieste-te si cu medicul si cu preotul si hai sa traim macar pana la alegerile viitoare sa vedem daca mai castiga basescu o data la presedintie. dupa aia, cautam un alt motiv pentru care sa continuam amarata asta de viata. si pana la urma o sa te insori , o sa ai copii, o sa vezi ca trebuie sa traiesti pentru ei , sa le dai tot ajutorul de care au nevoie in viata, sa le oferi in educate lucrurile care ti-au lipsit tie, si mai vorbim noi dupa aceea,sa vezi daca n-am avut dreptate ca sunt destule motive sa traiesti.
ps. iti spun totul din experienta, sieu eram o mare amatoare de sinucidere in tinerete, dar lucrurile s-au schimbat, chiar si faptul ca baietii ma ignorau. acum ma inteleg de minune cu sexul opus si nu ma mai ignora nimeni.
timpul vindeca ranile. Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 14.08.2007, 05:29:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
Sunt bine, nu am murit.
Stefane, ma bucur ca ne mai scrii si sper ca lucrurile au evoluat mult, spre bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 29.06.2014 00:34:11