Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2010, 14:27:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
.... ar trebui sa mentionez ca aceste discutii sunt purtate intre persoane care cunosc bine (soti, parinti, veri, frati, prieteni f apropiati), nu intre 2 persoane care s-au cunsocut la vreun dineu, sau pe strada sau la vreo petrecere. ca intr-adevar astea ar fi discutii frivole.
aaa, pai daca vorbsti cu parintii se schimba lucrurile.
Da, spune-le tot ce gandesti.. :).

Asta-mi aminteste de o discutie cu sora mea, in care mi-a spus ceva ce a deranjat-o la sotul meu atunci cand noi nu eram casatoriti.
Am ramas masca: bine, soro, astepti 10 ani sa-mi spui asta?
Ea s-a gandit ca nu ar fi facut nici un bine sa-mi spuna atunci ce o deranja, oricum o chestie minora.. Poate ca s-a gandit bine. Dar daca ajunge sa-mi spuna dupa 10 ani...
Deci faci si tu cum crezi, pana la urma.

Last edited by anna21; 22.01.2010 at 14:33:20.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2010, 14:30:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Suntem tentati sa descoperim in ceilalti in primul rand propriile noastre patimi ascunse. Este fapt binecunoscut. Cine dispretuieste prostii, se teme de fapt ca el este catalogat astfel, de ex.. poti sa te gandesti si la alte situatii.

In general, cand deschizi gura te prezinti in primul rand pe tine.
Este bine sa te obisnuiesti sa nu critici oamenii in absenta lor.. macar pentru simplul fapt ca nu esti in locul lor si trebuie sa le dai un drept la replica.
Daca vrei sa te porti cu intelepciune, vorbeste intotdeauna pe ceilalti de bine. Vei castiga increderea prietenilor si simpatia dusmanilor.
Cum sa fie asa ceva adevarat??? eu nu cred ca oamenii isi mascheaza propriile temeri sau isi vad reflexia defectelor lor in ceilalti atunci cand se exprima in legatura cu ceva negativ ( nu stiu ce stii tu, dar eu una nu cred asa ceva...asta ar insemna ca oamenii in general nu se cunosc, nu stiu cum sunt vazuti si perceputi ), cand de fapt poate chiar nu au temeri de acest gen si dezaproba exact ceea ce nu ii caracterizeaza de fapt, exact ceea ce e incompatibil cu ei...simplu!

In rest sunt de acord cu tine....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2010, 14:30:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Spui ceva neutru.
Fiul meu merge la gradinita si intr-o zi mi-a descris toti colegii lui. Mi-a placut f mult ca nu a spus nici un lucru negativ. M-am gandit ca am de invatat de la el.
Nu trebuie sa incerci sa placi, ci sa fii constienta ca parerile tale, chiar obiective si bine intentionate pot ajunge la urechile celui criticat sub alta forma. Mie mi s-a intamplat de multe ori ca lucruri pozitive sa fie rasucite si rau interpretate.
Parerile nu trebuie intotdeauna exprimate. Parerile se pot schimba etc.
Poate ca cel din fata ta nu crede despre ca este ipocrita, de ex. Dar cand tu o vei descrie astfel, si cel din fata ta poate sa-si schimbe parerea despre ea din rau in mai rau (da, vai, este SI ipocrita).
cui crezi ca-i pica bine sa auda ca e facut in fel si chip? hahahahah.... dar daca persoanele dragi mie imi atarg atentia ca-s prea directa (offff.... asta-i un defect), sau prea categorica, sau exagerez, nu ma supar, ca stiu ca-mi vor binele si nu o fac din rautate. la mine daca o persoana mi se pare ipocrita, chiar este. iti dau un exemplu. fac cunsotinta cu o persoana, n-o cunosc, e prima data cand imi iese in cale si n-o plac. nu ma intreba de ce, nu o plac, ceva imi repugna. imi spun: stai linistita, nici nu stii cine este, si cataloghezi din start ca nu-ti place. si ma port dragut, amabil, sincer... si la ceva timp persoana ma loveste pe la spate. crede-ma ca mi s-a intamplat de multe ori si mereu spun: daca prima impresie e negativa, inseamna ca persoana e negativa. cum cunosc o alta persoana, parca mi se sterge memoria si iar o iau de la capat: dragut, amabil, sincer.... si iar imi scot cutitul din spate peste ceva timp.
deci la mine greu imi schimb parerea. ipocrita nu m-a facut nimeni, ca deobicei spun in fatza.... dar "exagerata" da... hahahhahaha
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.01.2010, 14:36:32
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
de multe ori ma intreb daca barfesc, imi spun parerea sau judec pe cineva.
de ex: ma inteaba X ce parere am de Y si spun despre Y ca este o persoana rea, care imi da fiori si imi este profund antipatica. eu spun ca:
1. mi-am spus parerea despre Y, pentru ca asa cred despre Y.
2. dar nefiind de fata Y, inseamna ca barfesc,
3. si spunand ca e o persoana rea, ar inseamna ca o si judec, nu?
cum trebuie facut sa nu cadem in pacat?
cand imi spun doar parerea?
Punctul meu de vedere:
-barfa-cand se cauta nod in papura unei persoane fara motiv;
-parere-cand spui altuia parerea ta(justa,fara adaugiri)despre o persoana;
-judecata-cand analizezi pe cineva(rele si bune) si dai un verdict.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2010, 14:37:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un instrument de masurare ar putea fi:

Ceea ce spui despre o persoana in absenta acesteia,sa o poti spune fara jena si in cand ea este de fata...
Acum ceva timp,deoarece se apropia Postul Mare am mers la o distinsă doamnă care mi-a pricinuit și i-am pricinuit multă supărare rugând-o să ne împăcăm și să uităm tot ce a fost.A început să mă certe spunându-mi că nu fac nimic bun să sunt plină de răutate și de defecte și că nu mă iartă.

Aceea persoană exact asta a făcut.A spus fără jenă ceea ce ar fi spus și în absența mea. Cui a folosit aceasta? Totul a rămas nerezolvat așa cum este și acum.

Last edited by dorinastoica14; 22.01.2010 at 14:40:08.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2010, 14:39:52
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum ceva timp,deoarece se apropia Postul Mare am mers la o distinsă doamnă care mi-a pricinuit și i-am pricinuit multă supărare rugând-o să ne împăcăm și să uităm tot ce a fost.A ânceput să mă certe spunându-mi că nu fac nimic bun să sunt plină de răutate și de defecte și că nu mă iartă.

Aceea persoană exact asta a făcut.A spus fără jenă ceea ce ar fi spus și în absența mea. Cui a folosit aceasta? Totul a rămas nerezolvat așa cum este și acum.
tie ti-a folosit ca ti-ai cerut iertare. sa stii ca-i foarte greu sa-ti ceri iertare. ceea ce ai facut ar trebui sa facem cu totii, indiferent de cum ne primesc ceilati.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2010, 14:40:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum sa fie asa ceva adevarat??? eu nu cred ca oamenii isi mascheaza propriile temeri sau isi vad reflexia defectelor lor in ceilalti atunci cand se exprima in legatura cu ceva negativ ( nu stiu ce stii tu, dar eu una nu cred asa ceva...asta ar insemna ca oamenii in general nu se cunosc, nu stiu cum sunt vazuti si perceputi ), cand de fapt poate chiar nu au temeri de acest gen si dezaproba exact ceea ce nu ii caracterizeaza de fapt, exact ceea ce e incompatibil cu ei...simplu!

In rest sunt de acord cu tine....
Cunosc si eu un tip.. asta le tot reprosa prietenelor lui: ca sunt proaste. Si pe acest criteriu le schimba. Dar ele nu erau asa, unele erau si cu doua facultati..Problema era a lui, clar.
Pana cand am gasit situatia descrisa intr-o carte de psihologie.. exact cu acuzarea prostiei.

In plus, am mai descris situatia cu sotul meu care ma innebunea de cap: nu stii engleza, nu stii engleza. Asa o fi, dar cumva ma descurc in sua. Prin semne, desigur.
(El a avut acest "handicap" al limbii cand a dat examenele de specialitate in sua.. parte din examen era interviu cu pacienti, unii cu accent hispanic sau mai stiu eu ce.. examenul l-a trecut lejer, dar cred ca a avut multe cosmaruri pe tema asta inainte de examen. Acum imi reproseaza ca nu am invatat spaniola. De ce oare? o fi avand legatura cu faptul ca limba spaniola este un avantaj in cautarea unui nou job, iar el abia o intelege?)

Mai am si alte exemple.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.01.2010, 14:41:45
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Punctul meu de vedere:
-barfa-cand se cauta nod in papura unei persoane fara motiv;
-parere-cand spui altuia parerea ta(justa,fara adaugiri)despre o persoana;
-judecata-cand analizezi pe cineva(rele si bune) si dai un verdict.
cred ca as ar sta lucrurile, dar numai tu stii ca ti-ai spus parerea justa, ceilalti or sa spuna ca ori esti barfitor, ori invidios, ori nu-ti vezi barna din ochi, in schimb vezi doar paiul din ochiul lor
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2010, 14:53:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
cred ca as ar sta lucrurile, dar numai tu stii ca ti-ai spus parerea justa, ceilalti or sa spuna ca ori esti barfitor, ori invidios, ori nu-ti vezi barna din ochi, in schimb vezi doar paiul din ochiul lor
Stii cum e asta...imagineaza-ti un creion de cinci metri inaltime, hexagonal, cu laturile de 10 m latime,fiecare.Fiecare latura de cate o culoare.La doi metri distanta de fiecare latura,asezata pe scaun,cate o persoana.Creionul asezat vertical,bineinteles.Tu intrebi:
ce culoare are creionul?Pun pariu(mare pacat) ca aproape toti vor spune culoarea pe care o vad.Si sa nu-i lasi sa se ridice de pe scaun cae jale...De asta in sfintele carti lumea este numita mare(si a iesit din mare...) caci ca apele marii ne leganam de colo colo.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2010, 15:03:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cunosc si eu un tip.. asta le tot reprosa prietenelor lui: ca sunt proaste. Si pe acest criteriu le schimba. Dar ele nu erau asa, unele erau si cu doua facultati..Problema era a lui, clar.
Pana cand am gasit situatia descrisa intr-o carte de psihologie.. exact cu acuzarea prostiei.

In plus, am mai descris situatia cu sotul meu care ma innebunea de cap: nu stii engleza, nu stii engleza. Asa o fi, dar cumva ma descurc in sua. Prin semne, desigur.
(El a avut acest "handicap" al limbii cand a dat examenele de specialitate in sua.. parte din examen era interviu cu pacienti, unii cu accent hispanic sau mai stiu eu ce.. examenul l-a trecut lejer, dar cred ca a avut multe cosmaruri pe tema asta inainte de examen. Acum imi reproseaza ca nu am invatat spaniola. De ce oare? o fi avand legatura cu faptul ca limba spaniola este un avantaj in cautarea unui nou job, iar el abia o intelege?)

Mai am si alte exemple.
Dar eu as spune ca e mai mult e o strategie de intimidare/depersonalizare ...in sensul ca persoana nu vede neaparat defectul respectiv in persoana careia ii reproseaza acest lucru, dar incearca sa i-l induca mai mult si constant. E un soi de invidie ceva " De ce sa fie celalalt mai cu mot, ia sa-l desfiintez un pic...sa nu mai stie ce e cu el!!!!" daaaar in opinia mea acest lucru se poate intampla cred cu precadere in randul celor influentabili, pentru ca indiferent de ce iti spune cineva, poti si dinstinge intre intentie si realitate...zic si eu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09