Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 26.09.2015, 19:38:21
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Ai citit cartea asta: Ecumenismul fără mască – erezia tuturor ereziilor

-daca nu citeste-o

"Ecumenismul este o mișcare mondială a Sionismului internațional și are ca unic scop cucerirea politică și religioasă a lumii.

Ecumenismul religios de astăzi este o mișcare de unire, pentru început, a ereticilor apusului cu ortodoxia. Într-o a doua fază se are în vedere unirea tuturor religiilor întru-una singură, uriașă, într-o panreligie. Scopul ultim, însă, este ca creștinismul, și în special ortodoxia, singura care deține adevărul, să dispară în acest malaxor. Se urmărește, așadar, ca în ultimă fază a acestui plan întunecat să fie substituită închinarea adusă Lui Dumnezeu cu cea adusă satanei."
Reply With Quote
  #162  
Vechi 26.09.2015, 21:40:17
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

https://dexonline.ro/definitie/ecumenism
În rest... sunt detalii.

Sincer să fiu, nu mă interesează ce vrea să facă «X» sau «Y» cu diverse «tipuri» de ecumenism.
Fiindcă sub acoperământul ecumenismului (sub pretextul ăsta) se pot creea tot felul de «acțiuni ecumenice». Dar ce treabă avem noi cu ei ?

Există teologi de mare valoare în lume. E misiunea lor să facă asta (Nu știu dacă unii din ei vor fi «oameni providențiali»... sau dacă însăși Providența va interveni în mod foarte direct, sau ca la primul conciliu ECUMENIC de la Niceea din anul 325)

Fiindcă nu mi-a plăcut niciodată să mă pierd în «bizantinisme» ("Mod de a acționa în viața publică și particulară prin intrigi, prin subtilități inutile sau frivole" - detalii https://dexonline.ro/definitie/bizantinism)... o să mai spun doar că și esticii și apusenii vor trebui să renunțe la unele lucruri.
La ortodocși știu de o banalitate (aparent «banalitate») și mi-aș dori renunțarea la «tradiția» ghidării după calendarul iulian când e vorba de Paște (lucru pe care nu-l mai fac la Crăciun), pentru ca Paștele să fie celebrat deodată în toată creștinătatea. La apuseni inventarea Purgatoriului pare un fel de «hai să ne jucăm»... iar la «Filioque» trebuie să renunțe fiindcă nu așa le-a spus Hristos.

Detaliile sunt mai multe. Nu le cunosc eu... Dar cred că progresul spre unificare va fi «ultra-accelerat» peste câteva decenii. Dacă le-au trebuit peste 900 de ani (în 1965) ca să anuleze fiecare anatemele din 1054, totuși în ultimul secol ritmul în care se merge spre reunificare este mult accentuat.

Sigur că mulți spun că în ultima jumătate de secol nu s-a făcut mare lucru. Dar aici e o chestiune care ține mai mult de diplomație (și lipsa diplomației a contat enorm în 1054), așa că vizita unui papă într-o țară ortodoxă (România) în 1999, prima oară de la 1054 încoace și vizita patriarhului Constantinopolului la Roma în 2004 înseamnă enorm. Și nu au fost doar astea. Multe au fost.

Sunt convins că multe detalii nu se cunosc decât de câțiva oameni (importanți în lumea creștinismului). Și ei știu mai bine decât noi că TREBUIE să lupte împreună. (Și așa sunt prea multe probleme cu «restul lumii» - fiindcă problema gravă ACOLO este... Ori dacă «luptă» separat va fi rău. Dar nu sunt ei așa de necunoscători... Doar că va lua ceva timp. Nu mai mult de secolul ăsta, părerea mea... Cred că mai dur va fi DUPĂ «reunificarea oficială». Atunci va fi nevoie de mai mult timp. Așa a fost mereu cu popoarele, cu «omul de rând»... așa-zis «conservator prin excelență». Au acceptat greu anumite lucruri)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #163  
Vechi 26.09.2015, 22:52:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și cu dogma, cu dogma cum rămâne?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #164  
Vechi 29.09.2015, 11:01:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și cu dogma, cu dogma cum rămâne?
ce intrebare ai pus si tu amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #165  
Vechi 14.10.2015, 20:21:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu trebuie sa ne inchinam zeului ,,Unitate", ci lui Hristos. Ce fel de unitate vrem sa realizam? Cu sau fara Hristos? UNESCO face presiuni ca educatia sexuala sa se realizeze incepand cu varsta de cinci ani, iar noi plangem dupa unitate...

https://searchnewsglobal.wordpress.c...a-masturbarii/

Ce fel de oameni vor fi pregatiti sa se inchine acestui zeu? Cine isi aroga dreptul de a le fura copilaria copiilor si pe Dumnezeu din sufletele lor? Daca nu-i pregatim pe copii pentru mantuire, atunci pentru ce-i pregatim? Cand sminteala ajunge politica, atunci crestinul nu trebuie sa se mai roage pentru unitate, ci pentru mantuire, asa cum ne-au invatat Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 15.10.2015, 00:03:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu este educatie sexuala, se poate face si educatie sexuala adecvata si conforma cu standardele morale crestine.

Educatia sexuala de care se vorbeste acolo de fapt e o scuza pentru introducerea unui platforme ideologice aberante pe care sa se poata construi mai tarziu persecutia crestinilor.

O data ce, prin re-educare se va ajunge sa se schimbe consensul general vizavi de aceste aspecte morale se va putea declansa si persecutia, binenteles in aplauzele societatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 15.10.2015, 08:40:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu este educatie sexuala, se poate face si educatie sexuala adecvata si conforma cu standardele morale crestine.

Educatia sexuala de care se vorbeste acolo de fapt e o scuza pentru introducerea unui platforme ideologice aberante pe care sa se poata construi mai tarziu persecutia crestinilor.

O data ce, prin re-educare se va ajunge sa se schimbe consensul general vizavi de aceste aspecte morale se va putea declansa si persecutia, binenteles in aplauzele societatii.
O astfel de platformă ideologica trebuie respinsa pana se mai poate. Crestinii trebuie sa lupte pentru o educatie sanatoasa in scoli, in acord cu morala crestina. Exista asociatii ale parintilor, exista preoti, calugari si monahi, existam si noi, cei care vom suporta consecintele unei astfel de educatii. Ce sensibilitate va mai avea un om sexualizat de mic? Cum se va purta cu cei mai mici ori cu cei de o varsta cu el? Dar cu varstnicii? Care ii vor fi sansele de mantuire?

Suntem oare fara nicio vina noi, cei care asistam pasivi la uciderea sufleteasca a tinerei generatii? Trebuie sa ne trezim in primul rand noi, cei educati in perioada comunista. Sa ne intrebam cum mai e corect (orto-) sa vietuim pentru a fi placuti lui Dumnezeu. Cu o credinta caldicica,
plina de compromisuri in niciun caz nu ne putem mantui. Dumnezeu nu se lasa batjocorit si ne vom primi pedeapsa ori aici ori dincolo.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 15.10.2015, 13:19:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O astfel de platformă ideologica trebuie respinsa pana se mai poate. Crestinii trebuie sa lupte pentru o educatie sanatoasa in scoli, in acord cu morala crestina.
Intentia este buna, armele folosite insa nu-s.
Aici intervin parintii.Nush la ce "lupta" te referi insa daca de la 7-8 ani
astia au tableta in pat si internetul, e clar ai pierdut lupta.
Astia pana la 10 ani si baietii si fetele vor avea pacate opritoare de la
Impartasanie.
Citat:
Suntem oare fara nicio vina noi, cei care asistam pasivi la uciderea sufleteasca a tinerei generatii? Trebuie sa ne trezim in primul rand noi, cei educati in perioada comunista. Sa ne intrebam cum mai e corect (orto-) sa vietuim pentru a fi placuti lui Dumnezeu. Cu o credinta caldicica,
plina de compromisuri in niciun caz nu ne putem mantui. Dumnezeu nu se lasa batjocorit si ne vom primi pedeapsa ori aici ori dincolo.
Mai mult deca sa-i anunti despre Evanghelie, sa le spui despre Iisus Hristos,
si de sfaturile Sfintiilor Parinti nu prea ai ce sa faci.
Exista o chestie care se numeste liber-arbitru peste care Dumnezeu nu
trece.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 19.10.2015, 19:19:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revoluția permanentă


Polemici
http://karamazov.ro/index.php/polemi...permanent.html
Reply With Quote
  #170  
Vechi 19.10.2015, 19:33:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ÎNDEMNUL PĂRINTELUI IUSTIN PÂRVU DE A MĂRTURISI CU TOȚII ADEVĂRUL (despre datoria creștină de a apăra ortodoxia)

https://raduiacoboaie.wordpress.com/...xia/#more-5159
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17