Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 27.12.2011, 06:32:42
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Du-te nespalat pe corp , cu parul nesamponat de vreo 2 luni, cu dintii neperiati de au facut scut de protectie la scoala ori la facultate si sa vezi reactia colegilor si a profesorilor. @.@ Plus ca in regulile din incinta scolii este inclusa si igiena, din respect fata de colegi si cadrul didactic. Banuiesc ca asta se aplica si la servici. Duhovnicul meu mi-a spus ca nu e de acord cu cei care nu se spala si miros a transpiratie pe motiv de credinta si asa.

Am avut si eu in RO doua colege care erau certate cu apa si veneau la scoala de parca erau tiganci de la coltul magazinului, si nu erau prea iubite si admirate. Chiar ne-am vorbit sa le facem cadou de Mos Craciun o sticla de apa calda si un sapun. Nici nu puteai sta langa ele, iti cadea parul din nas. Si le-am si atras atentie de cateva ori, dar minunea a tinut 3 zile @.@

Mi se pare absurd sa te speli si sa stai neingrijit. Dar asta e parerea mea, iertare daca gresesc.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 27.12.2011, 08:06:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mie insusi subiectul topicului mi se pare deplasat...nu vad nici o legatura intre piosenie si mizeria trupului.
Asa cum biserica este trupul lui Hristos,asa si corpul este templul sufletului.
Si asa dupa cum in biserica atunci cand intri,nu miroase urat,nu gasesti gunoaie aruncate pe jos,ci afli curatenie,miros frumos si toate sunt primenite si aranjate,nu vad de ce cu corpul nostru ar sta diferit treburile.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #213  
Vechi 29.12.2011, 14:33:48
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

pai cei curat ii place si lui Dumnezeu,,,,cum adica sa stam jegosi?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 01.01.2012, 15:02:48
iulian_1976 iulian_1976 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Matei 6 :16

" Cand postiti ,sa nu va luati o infatisare posomorata ,
ca fatarnicii , care isi slutesc fetele ca sa se arate oamenilor ca postesc.
Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.
Ci tu cand postesti ,unget-ti capul si spala-ti fata,
ca sa te arati ca postesti nu oamenilor ci Tatalui tau ,
care este in ascuns ;si Tatalui tau care vede in ascuns ,iti va rasplati ''

Trageti voi concluzia. :)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 04.01.2012, 16:01:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Da, sambata e obligatoriu sa facem baie, inainte de sfanta liturghie.

Era si o poveste : doi tarani vin la piata in Bucuresti cu pepeni. Unul vinde mai bine si se duce sa doarma noaptea la hotel. A doua zi le povesteste si celorlati cum a fost la hotel : aer conditionat, asternuturi curate, era chiar si apa calda la baie; pacat ca nu era sambata, sa faca si el o baie...
Reply With Quote
  #216  
Vechi 17.01.2012, 23:39:24
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, sambata e obligatoriu sa facem baie, inainte de sfanta liturghie.

Era si o poveste : doi tarani vin la piata in Bucuresti cu pepeni. Unul vinde mai bine si se duce sa doarma noaptea la hotel. A doua zi le povesteste si celorlati cum a fost la hotel : aer conditionat, asternuturi curate, era chiar si apa calda la baie; pacat ca nu era sambata, sa faca si el o baie...
Da, auzisem si eu o gluma asemanatoare, dar cu olteni. Culmea ironiei e ca locuiesc in acelasi apartament cu o domnisoara olteanca, in varsta de 23 de ani, care pute ingrozitor. Si nu folosesc termenul "a puti" pentru ca vreau sa fiu rea. Dar "a mirosi urat" e deja un fel de understatement pentru ea. Si e fata, pentru numele lui Dumnezeu! E certata rau cu apa, am ajuns sa ii spun eu verde'n fata ca miroase urat si ca e cazul sa treaca pe sub dus din cand in cand. Dar nu e simte si continua sa imputa casa. Deja ma obsedeaza, am impresia ca si hainele mele miros a jegul ei. Sunt de neinteles oamenii astia!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 18.01.2012, 00:14:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Da, auzisem si eu o gluma asemanatoare, dar cu olteni. Culmea ironiei e ca locuiesc in acelasi apartament cu o domnisoara olteanca, in varsta de 23 de ani, care pute ingrozitor. Si nu folosesc termenul "a puti" pentru ca vreau sa fiu rea. Dar "a mirosi urat" e deja un fel de understatement pentru ea. Si e fata, pentru numele lui Dumnezeu! E certata rau cu apa, am ajuns sa ii spun eu verde'n fata ca miroase urat si ca e cazul sa treaca pe sub dus din cand in cand. Dar nu e simte si continua sa imputa casa. Deja ma obsedeaza, am impresia ca si hainele mele miros a jegul ei. Sunt de neinteles oamenii astia!
trist...foarte trist. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 18.01.2012, 11:02:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Cel mai bine e să stăm cu rapănul pe noi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 18.01.2012, 11:13:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
Si eu sunt de acord. Nu trebuie sa ne spalam. Apa dauneaza pielii. De sapun nu mai vorbim.
Dar mai am o recomandare. Tot pe baza Sfintei Scripturi. Nu se spune ca Hristos (iertati-mi vulgaritatea) si-ar fi facut nevoile fiziologice. Deci daca va vine sa fa abtineti.
Doamne mare e gradina Ta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 18.01.2012, 22:19:11
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Da, auzisem si eu o gluma asemanatoare, dar cu olteni. Culmea ironiei e ca locuiesc in acelasi apartament cu o domnisoara olteanca, in varsta de 23 de ani, care pute ingrozitor. Si nu folosesc termenul "a puti" pentru ca vreau sa fiu rea. Dar "a mirosi urat" e deja un fel de understatement pentru ea. Si e fata, pentru numele lui Dumnezeu! E certata rau cu apa, am ajuns sa ii spun eu verde'n fata ca miroase urat si ca e cazul sa treaca pe sub dus din cand in cand. Dar nu e simte si continua sa imputa casa. Deja ma obsedeaza, am impresia ca si hainele mele miros a jegul ei. Sunt de neinteles oamenii astia!
........................

Last edited by Zeytin; 30.09.2012 at 22:20:26. Motiv: ..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27