Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.07.2009, 13:50:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oamenii se schimba mult prea putin de-a lungul vietii,numai ca nu stim noi sa le vedem adevarata fata ori refuzam sa o facem.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.07.2009, 14:02:27
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu cred ca oamenii care se intorc la Dumnezeu se schimba. De asemenea, tuturor ne zac multe in noi, si la unii e necesar sa se manifeste toate, sa treaca prin mai multe faze, ca sa se asheze in albie
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.07.2009, 14:08:44
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu se schimba oamenii atat, cat se schimba perceptia noastra asupra lor si cunoasterea lor. E foarte important sa iubim omul si cand dam de partile lui urate, sa nu ne scarbim, ca nici Dumnezeu nu se scarbeste de noi. E ca si cum am cunoaste pe cineva foarte frumos fizic si poate la un moment dat i s-ar ridica bluza si s-ar vedea o buba urata, sau o tumoare. Bineinteles ca reactia obisnuita ar fi sa ne scarbim, dar sper sa invatam sa trecem peste aceasta reactie "obisnuita" si sa continuam sa iubim omul...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.07.2009, 14:21:36
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ooooooooooo, ba da s-a schimbat, parea un om rau, dar era doar o masca. Era cinic si spunea tot felul de lucruri doar ca sa isi creeze o imagine negativa. Dar el de fapt in adanc cauta virtutea. Cred ca toata viata o sa ma minunez de cum il vedeam la inceput si cum il vad azi...
exact asta mi se intampla mie acum... dar deiferenta este ca tu lai inteles si ai avut rabdare...ai trecut poate peste reactiile rele si a fost ok...

ce ma doare mai mult este ca eu nu am ocazia sa arat ca nu sunt asa,nu am sansa de a demonstra...
__________________
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. G. J. G. Marquez
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.07.2009, 14:25:37
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu se schimba oamenii atat, cat se schimba perceptia noastra asupra lor si cunoasterea lor. E foarte important sa iubim omul si cand dam de partile lui urate, sa nu ne scarbim, ca nici Dumnezeu nu se scarbeste de noi. E ca si cum am cunoaste pe cineva foarte frumos fizic si poate la un moment dat i s-ar ridica bluza si s-ar vedea o buba urata, sau o tumoare. Bineinteles ca reactia obisnuita ar fi sa ne scarbim, dar sper sa invatam sa trecem peste aceasta reactie "obisnuita" si sa continuam sa iubim omul...
ai exraordinara dreptate... oooffff Doamne... de ce nu am si eu acum parte de atata intelegere... de ce nu exista cineva langa ''ea'' care sai explice astea???
cum se intampla ca sa fie asa,si de ce nu poat avea o sansa? eu ma rog la Dumnezeu pentru asta,pentru o sansa, sa pot dovedi ca am avut o masca urata,mandria....
__________________
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. G. J. G. Marquez
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.07.2009, 15:05:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Talking Draga Anna

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Imi trimite Dumnezeu viitorul sot sau e alegerea mea? Dar daca Dumnezeu are unul special pregatit pentru mine inseamna ca pacatuiesc daca aleg altul sau in cel mai bun caz o sa am parte doar de suferinte ca o consecinta a alegerii gresite? Sau daca "alesul" nu m-a asteptat si s-a casatorit deja cu altcineva?
Ce credeti? Cum e?
Nu stiu cum mia sarit ce ai scris tu ca prima foaie de la forum.
Hai sati explic eu cum merge chestia cu alegerile de barbati sau femei. Sa incep cu femeile ca alea sunt care aleg prostii care se lasa alesi.
In primul rand,sa nu te lasi pe seama lui Dumnezeu ca mosneagul ila are pe cap probleme mult mai aprige decat sati aleaga perechea.Numai uite ce se intampla in lume si o sa intelegi la ce mam referit. Nu ai alta posibilitate decat sa iei tu initiativa ca barbatii care flirteaza cu tine, sti tu ce vor...
Asa ca tie iti ramane functia de a incepe cu un barbat care nu a inceput cu tine dar dupa informatile care le vei primi de la altii,are calitatile astea: E plin de bani,are un serviciu bun,masina,casa,de preferat o vila ,un contulet incarcat la banca,o asigurare de viata si este cat mai bolnav.
Frumusetea si sexul nu ia in consideratie ca astea sunt lucruri care trec insa banii,daca sunt multi vor ramane destui .
Se poate ca la inceput o sa trebuiesti sa uiti momentan de cat de bine tea educat maicata si nu uita ca "telul scuza posibilitatile". Daca vrei sa mananci mure trebuie sa intri intre spini.
Asa,sa ma inviti la nunta.Iti promit ca voi veni cu nevasta, copii si nepotii.

Cum trebuie sa procedeze barbatii? Cititi mai sus si faceti invers....
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.07.2009, 15:39:11
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu stiu cum mia sarit ce ai scris tu ca prima foaie de la forum.
Hai sati explic eu cum merge chestia cu alegerile de barbati sau femei. Sa incep cu femeile ca alea sunt care aleg prostii care se lasa alesi.
In primul rand,sa nu te lasi pe seama lui Dumnezeu ca mosneagul ila are pe cap probleme mult mai aprige decat sati aleaga perechea.Numai uite ce se intampla in lume si o sa intelegi la ce mam referit. Nu ai alta posibilitate decat sa iei tu initiativa ca barbatii care flirteaza cu tine, sti tu ce vor...
Asa ca tie iti ramane functia de a incepe cu un barbat care nu a inceput cu tine dar dupa informatile care le vei primi de la altii,are calitatile astea: E plin de bani,are un serviciu bun,masina,casa,de preferat o vila ,un contulet incarcat la banca,o asigurare de viata si este cat mai bolnav.
Frumusetea si sexul nu ia in consideratie ca astea sunt lucruri care trec insa banii,daca sunt multi vor ramane destui .
Se poate ca la inceput o sa trebuiesti sa uiti momentan de cat de bine tea educat maicata si nu uita ca "telul scuza posibilitatile". Daca vrei sa mananci mure trebuie sa intri intre spini.
Asa,sa ma inviti la nunta.Iti promit ca voi veni cu nevasta, copii si nepotii.

Cum trebuie sa procedeze barbatii? Cititi mai sus si faceti invers....

hahahahahhahahahahaha, bun asa, ti-ai ales bine nick-ul, evreul...
Imi pare rau, deja am ales, si e sarac lipit pamantului...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.07.2009, 15:54:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu se schimba oamenii atat, cat se schimba perceptia noastra asupra lor si cunoasterea lor. E foarte important sa iubim omul si cand dam de partile lui urate, sa nu ne scarbim, ca nici Dumnezeu nu se scarbeste de noi. E ca si cum am cunoaste pe cineva foarte frumos fizic si poate la un moment dat i s-ar ridica bluza si s-ar vedea o buba urata, sau o tumoare. Bineinteles ca reactia obisnuita ar fi sa ne scarbim, dar sper sa invatam sa trecem peste aceasta reactie "obisnuita" si sa continuam sa iubim omul...
Eu zic ca problema intr-un cuplu este foarte simpla: este stiut lucrul ca avem cu totii calitati si defecte.Problema se pune doar: pot trai cu defectele celuilalt?
Daca pot,e perfect!Daca nu,inseamna ca mai bine sa imi vad de drum.
Si mai este ceva de inteles: nimeni nu are obligatia sa ne suporte toate hachitzele si defectele,asa ca,daca iubim cu adevarat pe celalalt,avem grija sa il menajam pe cat posibil si sa nu il ranim sub nici o forma.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.07.2009, 16:12:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu stiu cum mia sarit ce ai scris tu ca prima foaie de la forum.
Hai sati explic eu cum merge chestia cu alegerile de barbati sau femei. Sa incep cu femeile ca alea sunt care aleg prostii care se lasa alesi.
In primul rand,sa nu te lasi pe seama lui Dumnezeu ca mosneagul ila are pe cap probleme mult mai aprige decat sati aleaga perechea.Numai uite ce se intampla in lume si o sa intelegi la ce mam referit. Nu ai alta posibilitate decat sa iei tu initiativa ca barbatii care flirteaza cu tine, sti tu ce vor...
Asa ca tie iti ramane functia de a incepe cu un barbat care nu a inceput cu tine dar dupa informatile care le vei primi de la altii,are calitatile astea: E plin de bani,are un serviciu bun,masina,casa,de preferat o vila ,un contulet incarcat la banca,o asigurare de viata si este cat mai bolnav.
Frumusetea si sexul nu ia in consideratie ca astea sunt lucruri care trec insa banii,daca sunt multi vor ramane destui .
Se poate ca la inceput o sa trebuiesti sa uiti momentan de cat de bine tea educat maicata si nu uita ca "telul scuza posibilitatile". Daca vrei sa mananci mure trebuie sa intri intre spini.
Asa,sa ma inviti la nunta.Iti promit ca voi veni cu nevasta, copii si nepotii.

Cum trebuie sa procedeze barbatii? Cititi mai sus si faceti invers....

Foarte interesant...si pe lumea de apoi tot cu banii ramai?
Am avut ocazia sa aleg de-a lungul timpului tot felul de barbati,care mai de care,cu bani,aratosi,cu prestanta in societate...am decis sa le fac vant rand pe rand si am ramas la ceea ce am nevoie:un om cu suflet.
PS:Nu o sa uit nici in ziua de astazi un individ care ma curta acum cativa ani,facuse peste noapte bani in America,venise sa ma ia la plimbare cu un Pontiac dupa care prietenele mele isi suceau gatul,insa in afara de asta,saracul nici prea multa minte nu avea,iar educatia si caracterul ...no comment.A avut socul vietii lui ca o femeie il poate refuza pe el,efectiv nu putea ingurgita informatia asta si probabil i-a scurtcircuitat toti neuronii pe moment.
Oricum,mare lucru nu cred ca a inteles,probabil m-o fi catalogat dusa cu pluta ca dau cu piciorul la asemenea "chilipir"!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 14.07.2009, 11:36:32
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Lumea de apoi nu ma ocupa ca

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Foarte interesant...si pe lumea de apoi tot cu banii ramai?
Am avut ocazia sa aleg de-a lungul timpului tot felul de barbati,care mai de care,cu bani,aratosi,cu prestanta in societate...am decis sa le fac vant rand pe rand si am ramas la ceea ce am nevoie:un om cu suflet.
in viata trebuie sa te ocupe problemele vietii. Dupa aia,o sa ma ocup cu problemele "de apoi".
Dupa cat ma cunosc,posibilitatile mele a ajunge in rai sunt foarte mici si de fapt nu imi pasa ca nu acolo sunt toti prietenii mei. Sti tu cum se zice,mortii cu mortii, vii cu vii. Si," mult mai bine sa fi tanar, sanatos si cu parale decat batran ,bolnav si fara un ban..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25