Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 07:57:16
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru femei

Nu este folositor femeilor crestine sa isi asocieze alt exemplu de viata decat pe acela al Mantuitorului pentru care Sfinte Mucenite si-au dat viata, trupul si sufletul in mainile Lui. Am intalnit femei ratacite care se cred Maica Domnului si nu este folositor aceasta si nu este folositor sa te crezi nimeni altul decat acela care esti tu botezat in numele Sfintei Treimi. Singurul exemplu desavarsit si de urmat in viata este acela al Mantuitorului si al Sfintilor care s-au lepadat de sine si de satana si au slujit Sfinteri Treimi morti fiind pentru lumea aceasta si chiar primind moarte martirica dupa cum Mantuitorul spune ca cel ce se iubeste pe sine acela nu este demn de mine si numai cel care-si da sufletul pentru Mine acela si-l castiga.
Va spun cu dragoste sa va ajute Dumnezeu !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 10:13:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu este vorba despre adevarata iubire de sine.Tocmai ca trebuie sa te iubesti ca si creatie divina,iar aceasta nu are legatura cu egocentrismul.
Este vorba,insa de acel ego de care trebuie sa ne lepadam si care reprezinta luciferul din noi.
Nu sunt sigura,totusi,ca am inteles foarte bine referitor la acele femei:aveau probleme psihice si se credeau Maica Domnului sau...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2010, 10:20:00
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Revin

Si va spun alceva mult mai potrivit ! Am gresit prima data iar admin-ul n-a vrut sa stearga prima postare.

Acum va spun ca fiecare femeie sa se creada Maicuta Domnului ca este foarte bine ! Si sa ne ajute bunul Dumnezeu ca in fiecare familie sa fie Sfinti asemenea Mantuitorului si Sfinte Fecioare dupa exemplul Vietilor nestricacioase.

Asa sa imi ajute Dumnezeu !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 20:14:52
De ce unele femei nu au dureri la nastere? taluta Intamplari adevarate 72 01.09.2010 17:00:30
Femei in BOR - sfinte, sotii, surori de sfinti sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 10 28.07.2010 14:47:40
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16