Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.05.2010, 21:39:45
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
O multime de romani au parasit in ultmii ani Romania.
Adresez o intrebare celor care au plecat : De ce, care a fost/este motivatia ?
In acelasi timp, adresez aceeasi intrebare, celor care au ramas : De ce, care a fost/este motivatia ?
Pai presupun că pot fi multe motive, fiecare are motivele sale, nu se poate vorbi în numele tuturor; însă este trist fenomenul ăsta, și mai ales faptul că spiritul național nu prea mai există; practic, din câte văd, doar În Biserică mai există români [ nu în Biserică la propriu, ci printre credincioși ].

Însă cei nu foarte apropiați de Biserică, în dorința de a avea un trai mai bun, se gândesc să plece, nemulțumiți de România...

Ar trebui să se facă ceva, nu știu, ceva să renască poporul ăsta... cred că încă mai persistă frica pe care au băgat-o bolșevicii, comuniștii în părinții noștrii [ trupești mă refer ].

Și poate că se și transmite frica asta mai departe la copiii, la generația noastră. Mie cel puțin care sunt destul de slab în credință, îmi e greu uneori să-mi fac cruce când trec pe lângă Biserică sau să vorbesc în public altundeva decât la Biserică despre ceva creștin; ca și cum s-ar fi transmis teroarea comunistă; comunism care a șters o națiune și a făcut o mulțime de oameni care ocupă fizic aceeași țară; nu știu dacă se mai poate numi popor ceea ce e în general, in românia.

Pe fondul ăsta, al absenței spiritului național... pleacă... că nu-i leagă nimic de "țărișoara" lor.

Le dă bani. Mulți.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.05.2010, 22:10:23
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Eu cand am vrut sa plec,eram prea mic,cand am avut varsta necesara am simtit ca nu mai avea rost.Pana la urma am fost in vest dar in calitate de turist.Personal nu cred ca asi putea sa ma acomodez ,ma refer sa raman definitiv acolo.Am stat prea mult in Bucuresti pentru a ma simti acasa in alta parte.Dar s-a intamplat ceva care mi-a lasat un gust amar ..Cand am venit in tara am realizat cat de anormal se desfasoara lucrurile la noi.Chiar si dupa o perioada relativ scurta petrecuta in Vest(cateva saptamani) am simtit ca la ei se desfasoara lucrurile pe fagasul normal..Asa cum ar trebui sa fie si la noi,nu aveau perversitatea noastra,nu erau grabiti si fara chef de vorba ca noi,au simtul comunitatii si respectul pentru cel de langa ei,conducatorii lor dau dovada de patriotism si asi fac bine treaba..poate or fura si ei dar mai fac si pentru contribuabil,nu stiu mi sa parut ca asa trebuie sa fie iar eu m-am simtit in parte ca un mucos din Ferentari plimbandu-ma prin casa boierului in timpul petrecerii.Asta in conditiile in care m-am integrat perfect in peisaj atat de mult(datorita fizicului) incat nu-si dadeau seama ca nu sunt de-al lor decat cand deschideam guritza sa le explic in engleza mea de coltul bocului ca nu vorbesc limba lor..Nu pot gandi de ce au plecat multi si nici de ce au ramas restul dar asta am simtit eu.Cunosc pe cineva care a plecat u parintii in Canada el avea vre-o 25 de ani atunci.Dupa 2 ani s-a intors in Romania la o conditie sociala clar mai mizera decat acolo pentru ca citez:Nu am prieteni,ei se distreaza alt-fel ami par putin robotizati,ami este mai bine aici.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.05.2010, 00:28:30
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si totusi Romania este considerata gradina Maicii Domnului, oare dc???
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.05.2010, 00:39:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Si totusi Romania este considerata gradina Maicii Domnului, oare dc???
Pai, sa zicem, pentru inceput, ca romanii care au plecat, adicatele cam 5.000.000, vor nu vor, constiient sau nu, sunt unelte/scule in mana Dumnezerii, si raspandesc in iuropa, credinta cea dreapta...pe un pret modic..cativa arginti in plus...
Deci, ca si o gradina ce se respecta, imprastie semintele...in patru zari, peste patru mari...(nu este o ironie, asa ca, nu tabarati)

V-a trecut prin minte, si o astfel de motivatie ? Nu ? Iaca-ta ca, incalcite sunt caile Domnului...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.05.2010, 00:51:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Pai, sa zicem, pentru inceput, ca romanii care au plecat, adicatele cam 5.000.000, vor nu vor, constiient sau nu, sunt unelte/scule in mana Dumnezerii, si raspandesc in iuropa, credinta cea dreapta...pe un pret modic..cativa arginti in plus...
Deci, ca si o gradina ce se respecta, imprastie semintele...in patru zari, peste patru mari...(nu este o ironie, asa ca, nu tabarati)

V-a trecut prin minte, si o astfel de motivatie ? Nu ? Iaca-ta ca, incalcite sunt caile Domnului...
Este adevar in ceea ce zici.
Daca nu ar fi emigrati atatia ortodocsi (de toate neamurile), ortodxia ar fi necunoscuta in occident. Asa, exista biserici, apar carti in limbile de aici, exista deci si occidentali care se hranesc din credinta ortodoxa sau chiar devin ortodocsi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.05.2010, 00:55:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Si totusi Romania este considerata gradina Maicii Domnului, oare dc???

Cu cele milioane de avorturi in ultimii ani....considerata de cine gradina Maicii Domnului? Nu cred chiar de catre Maica Domnului....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.05.2010, 00:58:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb naivitati

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Si totusi Romania este considerata gradina Maicii Domnului, oare dc???

Si Muntele Athos ce este daca nu gradina prea iubita a Sfintei Fecioare?

Sa nu ne imbatam cu apa nesfintita, totusi? Avorturi (cum spunea Noessisia) ca in Romania mai rar in alte tari europene!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.05.2010, 01:00:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cu cele milioane de avorturi in ultimii ani....considerata de cine gradina Maicii Domnului? Nu cred chiar de catre Maica Domnului....
Poate chiar asa este considerata de Maica Domnului. Nu fiul ei a spus ca a venit sa-i vindece pe cei bolnavi( cu multe avorturi la activ) nu pe cei sanatosi care, folosind acelasi exemplu dat de tine, fac copii citi da Domnul?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.05.2010, 01:02:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate chiar asa este considerata de Maica Domnului. Nu fiul ei a spus ca a venit sa-i vindece pe cei bolnavi( cu multe avorturi la activ) nu pe cei sanatosi care, folosind acelasi exemplu dat de tine, fac copii citi da Domnul?
Ba da, dar parerea mea este ca intreaga lume este gradina Maicii Domnului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.05.2010, 01:02:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cu cele milioane de avorturi in ultimii ani....considerata de cine gradina Maicii Domnului? Nu cred chiar de catre Maica Domnului....
Pai, ar trebui sa scriem cate o petitie, una la parlament, una la guvern(sic!) si una la presidentie, in care sa cerem interzicerea intreruperii voluntare de sarcina. Sau, ai putea sa strangi una suta mii de semnaturi, dupa care mergi in parlament si initiezi o lege...Intrebarea este : Vei gasi cele o suta de mii de semnaturi ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 00:07:30