Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.07.2009, 21:24:58
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Va rog sa-l lasati in pace pe andrei.sa traiasca el in democratia lui perfecta.nu trebuie sa-i luam visele.nu fiti rai.atat mai are fratiorul nostru
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.07.2009, 21:55:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Va rog sa-l lasati in pace pe andrei.sa traiasca el in democratia lui perfecta.nu trebuie sa-i luam visele.nu fiti rai.atat mai are fratiorul nostru
Multumesc de urarile de bine in societatea de cea mai mare clasa si libertate de alegere a mizeriei de lucrurile fine si barbatesti. Stati linistiti ca o sa ma gindesc la societatea "perfecta" :)) pe care o coaceti bazata pe nationalismul vostru shovin in timp ce voi pescui la Atlantic gindindu-ma la voi si voi face scufundari la adincime cu delfinii si surf. Plec imediat dupa Liturghia de Duminica cind ma impartasesc.
Mare este Domnul!
Va doresc mult spor la schimbarea democratiei in ceva mai bun, ca doar aveti solutii multe dupa cum povestea Sergiu...am stat de curind vre-o doua luni in Romania si se vedeau deja primele semne, "rindunelele", si asta nu o spun eu ci mi s-a explicat de catre Adam Michnik, polonez, care a fost omul din spatele lui Lech Walessa, mai bine zis principalul ideolog si teoretician al miscarii Solidarnosti si cu care am avut placerea de a sta de vorba.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.07.2009, 22:28:48
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Bravo.drum bun
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.07.2009, 22:32:37
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Doamne feri..
Administratorii forumului ar face un bine sa inchida topicul.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.07.2009, 09:05:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Daca nu crezi in Iisus Hristos si ca El este Adevarul atunci poate nu are rost sa mai intram in detalii. Crestinismul nu este o doctrina ci este Adevarul dat de Dumnezeu. Nu stiu daca sunt in masura sa judec eu TOATA biserica catolica de la acele vremuri! S-ar putea sa fi existat anumite probleme! De asemenea trebuie sa fim constienti ca ce ajunge acum la noi este FILTRAT si trunchiat astfel incat sa nu ajungem niciodata la concluzia corecta. Doar nu esti atat de naiv incat sa crezi ca istoria cum e predata acum este si cea adevarata? "Cine controleaza prezentul, controleaza trecutul, si prin trecut viitorul"!!! "Elitele" au un plan al lor si acesta i-l vei deslusi pe bancnota de un dolar.
Cata lipsa de imaginatie la elitele din ziua de azi!!!
Citat:
Apropos, am cumparat in Anglia un Atlas frumos "History of the world". Stii ce scrie acolo despre Iisus?? "A fost un om care pretindea ca este trimisul lui Dumnezeu". Asta este hrana care este data cu forta tuturor acolo!
Aici este alta "hrana data cu forta" si nu vad de ce ar fi mai buna!
Citat:
Alta chestie: la Oxford era o asociatie a studentilor crestini. Un club al studentilor homosexuali i-a dat in judecata pe motiv ca denumirea acestei asociatii este discriminatorie pentru ca ei (homosexualii) se simt discriminati si ofensati de denumirea "Asociatia studentilor crestini"!!! Judecatorul a ordonat ca denumirea asociatiei sa fie schimbata, la fel si statutul, si mai mult, ca nu au voie sa refuze homosexuali in randul asociatiei!!!!
Asta este "idealul" catre care trebuie sa ne indreptam??
Adica tu sustii discriminarea pe criterii religioase sau de orientare sexuala? Traim intr-o lume imperfecta dar mai buna datorita unor atei si unor homosexuali! Iti las placerea sa descoperi cativa dintre ei. Crezi ca daca ar fi fost discriminati ne-ar fi fost mai bine?
Citat:
Ce s-a intamplat in Iran? Opozitia spune ca au existat fraude. Asa se intampla peste tot (vezi bush/kerry). Ce nu-ti vor spune niciodata televiziunile este ca chiar daca ar fi adevarate acele acuze tot actualul presedinte a luat mult peste jumatate din voturi! Deci este un presedinte ales! Si atunci te intreb: cu ce drept au iesit acei oameni si au facut taraboi???
In Iran manifestantii au fost impuscati de lunetisti! Daca asta nu ti se pare grav atunci ai intotdeauna dreptate!
Presedintele Iranului nu este ales in adevaratul sens al cuvantului cat timp trebuie sa primeasca acordul marelui preot (un soi de patriarh al lor) pentru a candida.

Citat:
Stii ce s-a intamplat in state cu opozantii lui bush in 2000?? Nu stii? Au fost batuti dusi la politie si batuti din nou si retinuti ilegal! Au transmis televiziunile ca s-a incalcat democratia in sua? Nu, pentru ca sunt aservite si au ordine ce sa transmita si ce nu! Am aflat ani mai tarziu de pe net! Stii ca s-a incercat impunerea cenzurii asupra internetului?? Stii cine au fost initiatorii? Iubitorii de "democratie"- SUA! Deci mai scuteste-ma cu defirambele ca sunt la serviciu si nu am nici o galeata alaturi sa vomit in ea!
Ti-ai raspuns singur:
Citat:
S-ar putea sa fi existat anumite probleme! De asemenea trebuie sa fim constienti ca ce ajunge acum la noi este FILTRAT si trunchiat astfel incat sa nu ajungem niciodata la concluzia corecta.
Nu stiu exact la ce te referi dar sa zicem ca SUA chiar a incercat sa cenzureze internetul. Cei care chiar au reusit sunt statele in care religie<=>stat.
Citat:
Nu este nici pe departe "cel mai violent film din istorie". Reavointa ta te da de gol!
Este cel mai violent in sensul de cel mai sangeros! Se poate vedea sange pe o fractiune mare din timpul total al filmului.
Citat:
Totusi gandeste-te la urmatoarele:
Iisus a murit la scurt timp dupa crucificare (3 ore). Nu a murit din pierdere de sange! Deci cam de ce crezi ca a murit?

Deci dupa ce a fost batut "ca-n filme" vezi "Patimile lui Cristos" pierderea de sange sigur ar fi avut o contributie! Totusi sunt curios sa aflu parerea ta despre moartea lui Iisus.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.07.2009, 11:54:10
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
....................
"Iar de eretic dupa prima si a doua mustrare desparte-te"
Nu cred ca mai e ceva de spus...
Cand simti ca conlocutorul are ceva gandire si cunoastere, chiar daca e pe alaturi macar poti sa discuti si poate sa inteleaga ceva. Tu pur si simplu NU INTELEGI ce scriu. Nu ai nici atentie suficienta si rabdare sa analizezi idei. Filmul de care spui nici macar nu se numeste cum zici tu! Iar Mantuitorul se scrie Hristos! Esti in lipsa de cunoastere si agramat pe deasupra si totusi te bagi la discutii ca si cum ai fi in tema... Imi aduci aminte de Don Quixote (da, asa se scrie!), numai ca ala poate era naiv dar cu inima buna, tu esti si naiv si rau intentionat...

Nu vreau sa ma ridic deasupra ta, probabil ca esti mai putin pacatos decat mine. Pur si simplu sunt lucruri care trebuie spuse asa cum sunt. Nu te obosi sa raspunzi ca nu mai continui pe acest thread/fir.
Multumesc tuturor celor care s-au obosit sa scrie parerea lor aici!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 17.07.2009 at 12:08:53.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.07.2009, 13:09:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
"Iar de eretic dupa prima si a doua mustrare desparte-te"
Nu cred ca mai e ceva de spus...
Cand simti ca conlocutorul are ceva gandire si cunoastere, chiar daca e pe alaturi macar poti sa discuti si poate sa inteleaga ceva. Tu pur si simplu NU INTELEGI ce scriu. Nu ai nici atentie suficienta si rabdare sa analizezi idei. Filmul de care spui nici macar nu se numeste cum zici tu! Iar Mantuitorul se scrie Hristos! Esti in lipsa de cunoastere si agramat pe deasupra si totusi te bagi la discutii ca si cum ai fi in tema... Imi aduci aminte de Don Quixote (da, asa se scrie!), numai ca ala poate era naiv dar cu inima buna, tu esti si naiv si rau intentionat...

Nu vreau sa ma ridic deasupra ta, probabil ca esti mai putin pacatos decat mine. Pur si simplu sunt lucruri care trebuie spuse asa cum sunt. Nu te obosi sa raspunzi ca nu mai continui pe acest thread/fir.
Multumesc tuturor celor care s-au obosit sa scrie parerea lor aici!
Argumentul tau fiind? Un atac la persoana nu rezolva nimic. Ti-am dat contraexemple la argumentatia ta si tot eu sunt neinformat? Ca nu "cunosc" exact ce vreti voi si nu cred in conspiratii inseamna ca sunt rau intentionat? Poate nu te-ai exprimat destul de clar si de aceea nu inteleg ce spui. Si te rog sa faci diferenta intre a intelege si a accepta fara critica un argument. Daca nu am aceeasi viziune ca si tine nu inseamna ca nu-ti inteleg argumentele. Daca uneori am "tras" pe langa, asta e, se mai intampla atrage-mi atentia in mod calm.
Scuze pt "Cristos" pur si simplu am fost neatent si grabit. Ce-i drept ca nu stiam de vreo regula si cum am auzit ambele forme in diverse ocazii n-am dat prea multa atentie. Sper ca ai sanctionat si pe ceilalti colegi de forum cand au facut asemenea greseli.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.07.2009, 13:15:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
"Iar de eretic dupa prima si a doua mustrare desparte-te"
Aici chiar am nevoie de explicatii pls. De ce sa lasi omul sa persiste in greseala? Ai toate argumentele, predici adevarul, de ce nu insisti eventual folosind alte metode sau argumente? Poate nu ai folosit cea mai buna argumentatie si e si vina ta ca nu te-ai facut inteles! Uneori profesorul e de vina ca elevul nu a inteles si e de datoria lui sa-si indrepte metodele pentru a nu persista in greseala.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.07.2009, 14:07:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

la span ne-am bagat sa slujuim, am fost la Cezar, inainte la mushcal, la tatucii jidovi ai comunismului sovietic iar acu am ajuns la span sa slujim shi la sheriful gLhulmii ... dar sa nu uitam ca adevaratul stapan la care slujuim este banul, mandria shi lacomia lui maiceva care ne sunt caracteristici natzionale... ca doar suntem un neam de betzivi inca de pe vremurile cele mai cele... dar nu trebuie sa scoatem prunii shi sa dam foc la vie ci sa scoatem naravul... cu Duhul blandetzii... ca altfel betzivii ashtia care vor sa insamantzeze in pamantul dulce al oqqqlhului ashtia se manie shi fac scandal shi sar la bataie... sau nu se vede cum se omoara ziua in amiaza mare? cum ucid pe oricine li se pune pata?

dar la span am intrat, ne-a cazut in fundul fantanii shi acolo suntem... norocul nostru ca ii avem cu noi pe cei 7 fratzi... shi pe Dumnezeu...

Last edited by vsovi; 17.07.2009 at 14:11:02.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.07.2009, 16:24:10
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Pt Dumnezeu,ce-ai scris acolo?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de unde sa ma rog icer82 Intrebari utilizatori 1 24.02.2010 14:18:37
Unde gresesc??? simona76 Generalitati 7 30.12.2009 13:59:35