Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.07.2010, 13:55:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sufletul este chipul lui Dumnezeu în om, persoana cu facultățile rațiunii simțirii și voinței. Animalul nu are așa ceva; după cum spunea Sf. Siluan, animalele sunt pamânt, deci fără suflet.
De fiecare data cand citesc astfel de idei ma enervez la culme! Am intalnit oameni mai rai ca cainii, de fapt jignesc cainii daca fac comparatia asta! Am zis si o mai zic inca o data: daca animalele nu au suflet inseamna ca nici omul nu are... omul e un animal netrebnic, cea mai spurcata creatura de pe pamant!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2010, 14:15:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sufletul este chipul lui Dumnezeu în om, persoana cu facultățile rațiunii simțirii și voinței. Animalul nu are așa ceva; după cum spunea Sf. Siluan, animalele sunt pamânt, deci fără suflet.
Daca tinem cont de perioada secolelor III si IV existau notiuniile de suflet rational si irational (animal)- mai multe detalii Apolinarismul. Deci prin suflet se desemna viata- care putea fi constienta sau inconstienta. Astazi noi folosim intr-un sens restrans notiunea de suflet pentru a nu se crea confuzii. Asta am avut in vedere. Iertare daca am produs tulburari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.07.2010, 14:24:08
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De fiecare data cand citesc astfel de idei ma enervez la culme! Am intalnit oameni mai rai ca cainii, de fapt jignesc cainii daca fac comparatia asta! Am zis si o mai zic inca o data: daca animalele nu au suflet inseamna ca nici omul nu are... omul e un animal netrebnic, cea mai spurcata creatura de pe pamant!
Nervozitatea e un semn că nu ai dreptate. Mânia omului nu lucrează dreptatea lui Dumnezeu. Faptul că omul e atât de decăzut nu înseamnă că animalele trebuie să aibă suflet. Nu e nici o logică în ce spui.

Repet: animalele nu sunt persoane; persoana e o formă de existență rațională în conștiința căreia se reflectă existența întregului univers. Valoarea unei persoane umane este inestimabilă. Poți să spui același lucru despre animale?

Și despre care animale? Toate au suflet sau doar unele? Au suflet insectele sau animalele care sunt omorâte pentru a fi mâncate sau doar câinii?

Cât despre alegerea câinilor, referirea e nefericită. Câinele e un animal spurcat care își mănâncă excremementele iar în Noul Testament, în Apocalipsă prin câini sunt denumiți practicanții de perversiuni sexuale:

22,15: Afară câinii și vrăjitorii și desfrânații și ucigașii și închinătorii de idoli și toți cei ce lucrează și iubesc minciuna!


Sf. Apostol Pavel îi numește câini pe evreii vicleni:
Filipeni 3, 2: Păziți-vă de câini! Păziți-vă de lucrătorii cei răi! Păziți-vă de tăierea împrejur.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.07.2010, 16:26:54
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Si totusi, animal inseamna "insufletit", de la lat. anima.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2010, 17:16:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
In Paradis pot sta cu cainele meu?
Cu adevarat dramatic ar fi ca in Paradis sa stea cainele singur...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2010, 20:06:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu adevarat dramatic ar fi ca in Paradis sa stea cainele singur...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.07.2010, 11:02:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iisus S-a rastignit pentru mantuirea oamenilor, nu a cainilor. Despre caini nu ne-a vorbit nimic. Oamenii pot primi Duh Sfant. La caini nu se pune aceasta problema. Oricat am iubi animalele, sa nu uitam ce putem dobandi in plus, fata de ele.

Stim oare sigur daca noua ni se cuvine raiul? Mantuirea e o problema serioasa, nu o gluma. Sfantul Macarie s-a smerit pana cand s-a vazut in Rai de teama sa nu-l inhate diavolii din pricina mandriei si sa-l arunce in iad.

Animalele nu avorteaza precum oamenii, nu-si parasesc puii si nu se dedica slujirii pacatului in asa hal ca omul. Totusi sa-L lasam pe Dumnezeu sa decida cum va impodobi Raiul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2010, 14:28:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Apai, drajii miei, rugata-va sa nu deschida Dumnezau Raiul si pentru
necuvantatoare, ca s-ar ocupa locurile numa' cu oile si caii din lume.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2010, 14:51:45
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Animalele nu au nevoie de mantuire,pentru ca ele sunt fara de pacat,nu au neascultat fata de Dumnezeu,asa cum a facut omul in Eden,pentru a dobandi cunostinta binelui si mai ales a raului.Din punct de vedere al alscultarii fata de Dumnezeu,animalele sunt cu mult deasupra omului a carui fire rebela,neascultatoare si uneori obraznica l-a determinat pe Creator sa isi trimita Fiul pentru a rascumpara pacatele stramosesti.

Animalele vor ajunge astfel automat in Paradis (unde in Biblie scrie ca leul va sta laolanta cu mielul) pe cand omul trebuie sa se lupte aici pe pamant pentru a ajunge acolo.

la fel si copii care trec la Domnul inainte de a li se fi desvoltat constiinta binelui si raului (inclusiv copii ucisi prin avort) ajung automat in Paradis,tocmai pentru k nu au pacate,iar pacatul primordial a fost deja rascumparat de Hristos.

Deci,raspuns la intrebarea ta: Cainele tau va ajunge sigur in paradis,tu esti in dubii....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2010, 14:56:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu cred ca nu prea stim ce e paradisul, din cauza asta ne ocupam care mai de care cu wishful thinking si dulci fantezii despre ce ne-ar placea noua sa se intample..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paradis in formare florin.oltean75 Generalitati 9 29.05.2011 21:22:33
As dori mai multe informatii despre Paradis si Iad adelina.e Generalitati 7 31.07.2010 08:39:50