Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.07.2010, 00:05:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am avut curiozitatea sa vad Metropolis (cel original, anul 1927!) deoarece m-am intalnit de multe ori cu "aluzii" la acest film (prin videoclipurile pop moderne, pt cine e atent la detalii).
Filmul este impresionant!
Evident difera f mult de filmele moderne de actiune sau sf.. este un film mut, dar este f bine realizat.
Trailer
(mai ales tema femeii robot pusa in slujba elitelor am gasit-o reluata de multe ori.. de ex. in videoclipurile lady gaga)

Last edited by anna21; 06.07.2010 at 00:08:12.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.07.2010, 18:33:22
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ultimul film vazut de mine a fost iron man 2,pentru mine a fost un film superb cu actori de cea mai inalta clasa
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.07.2010, 20:23:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit metropolis

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am avut curiozitatea sa vad Metropolis (cel original, anul 1927!) deoarece m-am intalnit de multe ori cu "aluzii" la acest film (prin videoclipurile pop moderne, pt cine e atent la detalii).
Filmul este impresionant!
Evident difera f mult de filmele moderne de actiune sau sf.. este un film mut, dar este f bine realizat.
Trailer

(mai ales tema femeii robot pusa in slujba elitelor am gasit-o reluata de multe ori.. de ex. in videoclipurile (mai ales tema femeii robot pusa in slujba elitelor am gasit-o reluata de multe ori.. de ex. in videoclipurile lady gaga)
Metropolis este un film vizionar.
Desi criticii apreciaza tipic ca personajul principal este un simbol cristic, mie dimpotriva mi se pare ca este un film despre anticrist.
In orice caz este f actual.
Lumea metropolis este impartita in elite care traiesc in placeri si muncitori care au un oras subteran in care muncesc pana la epuizare. Cand accidente de munca se intampla, mortii sunt reprezentati (simbolic) ca inghititi de moloch.. jertfe (inevitabile, afirma conducatorul orasului) pt progresul acelei lumi.
Freder, fiul conducatorului orasului are o revelatie (o vede pe Maria - imaginea bisericii) si coboara din paradis in subterana sa descopere acea lume. Isi asuma identitate de muncitor (de aceea el este considerat o imagine hristica de catre critici).
Conducatorul cetatii (Rothwang, parca il chema - referire la rotschild?) impreuna cu un om de stiinta realizeaza un robot (Futura).. care prin metode stiintifico-magice ia infatisarea Mariei.
Scopul robotului? Manipularea maselor, instigarea lor la evolta si autodistrugere.

Sa vedem imaginea robotului:

Acum sa privim spre identitatea asumata de cele mai populare "artiste" actuale:

Este asemanarea intamplatoare?
Madona are un intreg videoclip pe tema Metropolis.
Lady gaga.. la fel, isi asuma evident identitatea robotului Futura.


Desigur robotul -marioneta din film insela oamenii pt ca acestia o credeau de partea lor (o credeau a fi Maria). Ea nu se arata sub chipul adevarat decat elitelor:


Este o reprezentare a desfranatei din Babilon (fiintele care sustin ansamblul sunt reprezentari ale celor 7 pacate de moarte - care in film s-au erau statui in catedrala, dar s-au "despietrit" si au plecat in lume impreuna cu moartea in momentul in care robotului i s-a dat viata).

(In film mai apare o simbolistica a ochiului - unul singur, nu doi.
De ex. atunci cand robotului i se dau instructiunile de manipulare a multimii (instigare la revolta), aceasta inchide un ochi pentru cateva secunde.)

Ca sa duc povestea filmului pana la capat.. oamenii se revolta sub conducerea robotului (pe care ei o credeau biserica - asta este simbolistica filmului), dar era de fapt desfranata din babilon. Isi distrug orasul.
Intr-un final, elitele si muncitorii se impaca - impacare mediata de Freder (fiul conducatorului orasului) sustinut de Maria (cea reala, nu robotul). Deci conform filmului, nu vine finalul omenirii, ci doar Freder, productia elitelor.

Sper ca nu v-am plictisit. Eu am fost impresionata de actualitatea filmului si de forta mesajului.
(Daca nu va place filmul, nu dati vina pe mine.. Nu a avut succes la public.. deh, nu este die hard sau avatar :)))))

Last edited by anna21; 07.07.2010 at 20:26:22.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.07.2010, 23:21:22
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-au placut Avatar (chiar daca l-am vazut de mult), Green Zone, Benjamin Button, Mândrie și Prejudecată, The Hangover si altele. Toate merita 9 (doar avatar 10). Nu stiu cine sunt regizi...

Uh, uitam: Final Destination 1, 2, 3, 3D si Jennifers's Body: imi plac filmele horror.

Last edited by Sekhmet; 07.07.2010 at 23:25:09.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.07.2010, 09:35:46
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

vreau sa vad predators....mi-a placut seria...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.07.2010, 10:24:02
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

bab`aziz mi-a placut foarte mult , mai ales ca nu a fost realizat de lumea occidentala. Este un film(si nu un documentar) despre sufism si calea ezoterismului musulman . Foarte bine realizat.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.07.2010, 10:54:51
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Recomand cu toata caldura filmele lui Tarkovski si Kieslowski.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.10.2010, 02:08:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit film documentar

Un film documentar f bun despre lumea in care traim (istoria recenta):
The Century of Self
Linkul este catre partea 1 din patru (ca filmul dureaza vreo 4 ore). Din pacate nu l-am gasit tradus. Este in engleza.

Eu am vazut deocamdata doar prima parte in care se arata cum uriasa masina de propaganda americana (="public relations" ca termenul de propaganda avea conotatii negative) a fost pusa in miscare de nepotul lui Freud, Edward Bernays - un om vizionar care a schimbat definitiv mentalitatea oamenilor convingandu-i sa cumpere stiluri de viata irationale. El este cel care a initiat uriasa campanie prin care a schimbat atitudinea femeilor fata de tigari (ca pana la el era rusinos ca o femeie sa fumeze), de exemplu. Bernays si altii din generatia lui (Lippmann, de exemplu, jurnalist care s-a gandit cum media poate forma opinia publica si manipula masele in directia dorita) au modelat practic socitatea actuala.. merita vazut.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.10.2010, 13:54:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Metropolis este un film vizionar.

A se observa steaua din fundal, simbol masonic daca are un colt indreptat in jos, directie contrara inaltarii spre Dumnezeu (vedeti ispitirea din Carantania), deci preferata de adeptii celui rau.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.10.2010, 16:42:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A se observa steaua din fundal, simbol masonic daca are un colt indreptat in jos, directie contrara inaltarii spre Dumnezeu (vedeti ispitirea din Carantania), deci preferata de adeptii celui rau.
Tu ai citit ce am scris eu? Sau doar te-ai uitat la poze?

edit: acum vad ca de fapt ai taiat textul meu.. ca sa para mesajul meu ce vrei tu sa para? sau cum? Aici este o incercare sa ma ataci pe mine? Ca sa nu fac eu presupuneri aiurea.. fii bun si explica ce vrei.

(ca nu m-ai lamurit cu butoiul de aghiazma mare ce spui ca-l faci saptamanal tu personal! Ce poti face saptamanal cu un butoi de aghiazma? Ai lasat in aer threadul cu medicina naturista.. poate acolo ar fi trebuit sa postezi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut spre_rasarit Generalitati 52 18.01.2011 10:25:09
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 00:02:51
Mark a dat ieri ultimul lui spectacol ! cristiboss56 Generalitati 4 02.07.2009 21:00:33
Ce parere aveti despre acest film ,l-ati vazut? ce v-a atras? tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 7 04.05.2009 22:38:47