Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.09.2010, 14:12:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
... am realizat ca imi racesc gura de pomana si stric orzul pe giste. ... .
va multumesc pentru modul de abordare. as fi preferat insa sa veniti cu argumentatii solide in favoarea unei compatibilitati intre practicile reiki si viata in Hristos conform invataturii ortodoxe.

prin atitudinea dumneavoastra nu faceti decat sa intariti pozitia de incopatibilitate.

Nu putem "sluji la 2 stapani"... nu putem cauta mantuirea si la Hristos si prin tehnici si practici mistico-religioase straine de ortodoxie.

Sfanta Scriptura arata clar pedeapsa celor care alearga si la alti dumnezei... si practici mistico-religioase straine de Dumnezeul caruia ii apartin:
"2. Iar Ohozia, căzând printre gratiile foișorului său cel din Samaria, s-a îmbolnăvit și a trimis soli și le-a zis: ?Duceți-vă și întrebați pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului: Mă voi însănătoși eu oare din boala aceasta?" și aceștia s-au dus să întrebe.
3. Atunci îngerul Domnului a zis către Ilie Tesviteanul: ?Scoală și ieși înaintea trimișilor regelui Samariei și le spune: Au doară în Israel nu este Dumnezeu, de vă duceți să întrebați pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului?
4. De aceea așa zice Domnul: Din patul în care te-ai suit, nu te vei mai coborî, ci vei muri". Și s-a dus Ilie și le-a spus.

5. Atunci s-au întors solii la Ohozia și acesta le-a zis: ?De ce v-ați întors?"
6. Iar ei i-au răspuns: ?Ne-a ieșit înainte un om și ne-a zis: Întoarceți-vă și vă duceți la regele care v-a trimis și-i spuneți: Așa zice Domnul: Au doar nu este în Israel Dumnezeu, de trimiți să întrebe pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului? De aceea nu te vei mai coborî din patul în care te-ai suit, ci vei muri". ...
Și apoi a murit Ohozia, după cuvântul Domnului pe care l-a rostit Ilie." IV Regi 1,2-6,17.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.09.2010, 14:18:51
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Reiki este tot un fel de bioenergie, o energie demonica. Exista un articol publicat in Formula As care explica acest lucru. Cel care a pus bazele medicinii bazate pe energia Reiki a murit in chip ciudat, nu-mi mai amintesc exact cum.

Si eu am crezut ca este ceva benefic. Asa ca am gasit o carte si am inceput sa aplic ce scria pe acolo. Cine iti garanteaza ca energia obtinuta astfel este divina? Daca nu ma opream la timp, ma indraceam. Dumnezeu a vrut sa gasesc informatiile necesare si asa ca am aruncat de urgenta cartea prin care erau prezentate tehnicile de obtinere si de utilizare a acestei energii.

Daca Hristos ar fi vrut acest lucru, ne-ar fi scutit de post, de rugaciune si de viata virtuoasa si ne-ar fi lasat in locul Noului Testament - energia Reiki!!! Cam asa ceva am gasit scris in articolele pe care le-am citit si care sunt impotriva utilizarii acestei energii.

Tocmai am citit pe Apologeticum cum Sfintii Inchisorilor fac minuni uimitoare. Sa le cerem cu nadejde ajutorul. Doamne ajuta!
Mai intai trebuie sa te initiezi in aceasta tehnica apoi sa incepi practica,nu e bine sa incepem sa practicam de capul nostru fara un maestru.Probabil ca a lasat si astfel de invataturi,din pacate biblia a suferit o groaza de modificari,multe manuscrise gasite sunt tinute in secret de catre Vatican.

Last edited by un.simplu.gand; 01.09.2010 at 14:24:06.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.09.2010, 14:39:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Reiki si Yoga

cititi acesti ariticol (in limba engleza) care arata clar incompatibilitatea dintre reiki si crestinism.

http://www.michaeljournal.org/reiki.htm

mai oamenilor, nu puteti lua din reiki sau yoga doar ce va place... doar sportul. asa cum am aratat in postarile anterioare in spatele acestor practici se afla o intreaga invatatura care nu crede in Hristos ca Dumnezeu adevarat si om adevarat si nici nu accepta Dumnezeu Duhul Sfant care este mai presus de orice energie creata din Univers.

invatatura de baza cea despre yin-yang este cu totul straina de crstinismul ortodox!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.09.2010, 15:08:42
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit reikiki

asa.... ce-am inteles eu: nenea asta s-a autoinitiat (aparent din astral) cu o asa-zisa stiinta "traditionala" care cica s-a pierdut. Nu i se pare nimanui cam prea accesibila si hilara situatia aceasta ce se incadreaza perfect in marjele contemporaneitatii noastre atat de mult iubite de baetii astia autoproclamati "maestri" . Unde spun Sf. Parinti ca tre sa accepti orice iti vine in forma de lumina? sau ca o vedenie (chiar si o bila/sfera de lumina) ?
Pt. a concluziona:
Baiatu asta a invatat/initiat(unde initium in latina insemna inceput) o stiinta "traditionala" disparuta de 2500 de ani( desi Hristos s-a nascut acum 2000 de ani si se spune pe wiki ca si Hristos practica aceasta reikiki) din carti si din astral.
Exista terapii medicinale ortodoxe, ce-i drept mai putin cunoscute , pentru ca in ziua de astazi suntem atrasi de fenomenalisme si exotisme.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.09.2010, 15:18:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu, nu

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si sa inteleg ca toti care nu sunt crestini se duc in iad? .
Nu. Sa intelegi ca Dumnezeu are alta judecata decat noi oamenii... In unul din volumele "Ne vorbeste Parintele Cleopa", parintele explica in ce fel.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-cleopa-vol-2/
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.09.2010, 17:20:08
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Domnule Eugen 7, imi puteti spune si mie unde se spune in articolul din wikipedia ca Reiki este un sistem religios, oriental sau de orice alta provenienta? Un citat, ceva, sincer nu am timp sa caut cu lupa acea intorsatura de fraza care v-a dat dumneavoastra astfel de idei.
In alta ordine de idei, yin-yang NU se refera la conversia energiei pozitive in energie negativa, ci la coexistenta lor intr-un echilibru universal.
Iar despre reincarnare, de asemenea unde ati citit? Reiki nu este o religie si deci fiecare practicant isi pastreaza religia dinainte de a practica Reiki. Asa cum si un medic nu amesteca medicina cu religia.
Cineva a intrebat unde este rugaciunea? Rugaciunea o spune ficare pentru sine. Ma intreb ce parere ati avea daca v-ati duce la medicul de familie si in loc de a va face injectia v-ar citi o rugaciune?

Un preot prin zona, ceva? Povesti cu preoti, sint destule vad, dar un preot? Cita vreme vorbiti de cele bisericesti, insa aruncati cu piatra si cu noroi fara a sti despre ce este vorba, iar prin zona nu e nici o fata bisericeasca sa expuna putina teologie, chiar incep sa cred ca acest forum este un loc pentru cei care vor sa se arate credinciosi si nu au unde.
A dat cineva un link la un moment dat despre feng-shui si despre reiki... e undeva mai in fata. Exista multi medici depasiti de situatie care apeleaza sau indeamna pe bolnav la rugaciune; de asemenea, in curtile spitalelor exista si capele. Prin urmare, lucrurile sunt de asa natura ca oricum ne-am invarti si oriunde am cauta tot la Iisus ajungem si tot la ortodoxie.


De ce nu va place ortodoxia? Eu am redescoperit-o in liceu si mi-am dat seama ca in ea sunt cuprinse cele mai multe aspecte ale vietii care privesc fiinta. Inteleg ca unui francez nu ii e chiar atat de usor de cuprins cu mintea dar noi!, noi suntem romani si ortodoxia e strict legata de traditia noastra si de "trairism". De ce e mai interesant reiki-ul decat Sfanta Impartasanie cu trupul si sangele Domnului?

" Crestinismul nu e o simpla scoala a cinstei, curatiei si dreptatii, ori o nobila si rationala explicatie a vietii(teologia mai bine decat zoologia ne dezvaluie tainele: Emil Cioran); ori un inalt cod de purtari( confucianismul, sintoismul); ori o terapeutica evazionista( stoicismul, yoga, zenul); ori un set de intrebari(taoismul); ori un act de supunere in fata Unicului(iudaismul, islamismul). E mai mult si mai deosebit: e invatatura lui Hristos, adica a dragostei si a salvatoarei putinti de a ierta." Nicolae Steinhardt, Jurnalul Fericirii
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.09.2010, 21:17:30
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabita_gabita Vezi mesajul
REIKI este un sistem de Iluminare spirituala care are printre efectele sale laterale si acela de a iti permite sa te vindeci singur sau sa ii vindeci pe altii. Sistem constituit si proiectat pentru a te conecta cu Sursa Universala de iubire , lumina si armonie, in scopul inlaturarii comportamentelor si atitudinilor Ego-ului, cum ar fi , mania, supararea, ingrijorarea, suferinta, care impiedica trezirea spirituala a omului.Cuvântul japonez "REIKI" înseamnă"energie vitală (ki) de proveniență spirituală (rei)". Energia REIKI este o energie de natură necunoscută științei actuale, dar care există și se manifestă în mod clar prin efectele sale benefice asupra ființei umane.

REIKI este știința și arta utilizării energiei universale în beneficiul propriu și al celorlalți. Cu ajutorul ei vrem să înfrumusețăm natura și viața, vrem să curățim oamenii de relele pe care ei le suportă, le gândesc și le fac.

Energia universală vine din Cosmos și ne străbate pe toți, dar unii o receptează mai mult, iar alții mai puțin. Printr-un tratament REIKI se restabilește circulația normală a energiei în organism și se completează necesarul de energie curată. Energia universală inundă, diluează energia uzată și o împinge pe traseele energetice, eliminând-o din corp.

REIKI este o metodă naturală de vindecare a trupului, sufletului și minții, întrucât energia universală acționează benefic asupra tuturor nivelelor energetice ale omului (fizic, eteric, astral, mental, cauzal).
Bravo, in sfarsit aud ce trebuie despre aceasta forma de vindecare, despre acest tip de MEDICINA. Aici e un forum ortodox si te vei intalni cu multe rautati. Cauzele nici nu mai conteaza.

Numai bine
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.09.2010, 21:42:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Mai intai trebuie sa te initiezi in aceasta tehnica apoi sa incepi practica,nu e bine sa incepem sa practicam de capul nostru fara un maestru.Probabil ca a lasat si astfel de invataturi,din pacate biblia a suferit o groaza de modificari,multe manuscrise gasite sunt tinute in secret de catre Vatican.
In urma cu vreo 15 ani, am avut si ,,fericirea'' de a lasa pe o asistenta care facea astfel de cursuri sa ma ,,energizeze'' si pe mine. Ma simteam ametita si fara putere dupa ce ieseam de acolo. De ce oare?
N-as recomanda nimanui asa ceva.

Last edited by antoniap; 02.09.2010 at 21:45:32.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.09.2010, 22:00:53
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

[quote=antoniap;284850]In urma cu vreo 15 ani, am avut si ,,fericirea'' de a lasa pe o asistenta care facea astfel de cursuri sa ma ,,energizeze'' si pe mine. Ma simteam ametita si fara putere dupa ce ieseam de acolo. De ce oare?
N-as recomanda nimanui asa ceva.[/QUOTE=antoniap:284850]
Depinde ce vibratie ai,mai pe inteles:cat de pacatos esti.Daca ai multe pacate,lumina care intra in tine te purifica si de aceea iti da o stare de rau,la fiecare se manifesta int-un fel.Gndestete cum e cand pui crucea pe un demonizat ?Asa este si cu lumina la care ai fost conectat dupa initiere ea iti arde toate pacatele.
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/

Last edited by un.simplu.gand; 02.09.2010 at 22:07:02.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.09.2010, 22:12:27
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

[quote=un.simplu.gand;284859]
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In urma cu vreo 15 ani, am avut si ,,fericirea'' de a lasa pe o asistenta care facea astfel de cursuri sa ma ,,energizeze'' si pe mine. Ma simteam ametita si fara putere dupa ce ieseam de acolo. De ce oare?
N-as recomanda nimanui asa ceva.[/QUOTE=antoniap:284850]
Depinde ce vibratie ai,mai pe inteles:cat de pacatos esti.Daca ai multe pacate,lumina care intra in tine te purifica si de aceea iti da o stare de rau,la fiecare se manifesta int-un fel.Gndestete cum e cand pui crucea pe un demonizat ?Asa este si cu lumina la care ai fost conectat dupa initiere ea iti arde toate pacatele.
Ai folosit cuvinte prea grele: vibratie, pacate, purificare, lumina. Nu stiai ca nu se poate si ca tot ce spui despre acest subiect e erezie? Eu de o saptamana ma lupt fara sa vreau cu morile de vant. Nu te lasa prins in astfel de dialoguri ca nu ajungi nicaieri cu ei.
Numai bine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52