Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.02.2024, 22:52:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Miza va fi dreptul de proprietate, sănătatea mintală și sufletească a generațiilor de mâine, lagărul electronic, distrugerea fermelor și a micro fermelor vor fi teme importante.
Suna bine, insa oare ar accepta conditia, semnata cu negru pe alb, ca daca nu voteaza asa cum promit pentru a ne servi pe noi alegatorii sa ii "urechiem" si sa elibereze rapid locul altcuiva?
Aceeasi conditie ar trebui inclusa pentru orice candidat AUR si ceilalti. Tot ce promit public macar sa dovedeasca ca s-au straduit si au votat impotriva implementarii masurilor antipopulare.
Stiu ca suna naiv si utopic dar asta este tatica! Traim vremuri infernale in caz ca nu a-ti remarcat. Ce se intimpla este fara precedent.
Si de ce? Pentru ca mai toata puterea de pe glob este in prezent plina ochi, intesata de smenari sadici, mincinosi, gainari, golani stricati care mint fara simtul vinovatiei( este ceva absolut paradoxal, se uita fix in ochii tai si te mint fara sa clipeasca, cu calm) si ne cer pe toate canalele sa acceptam cele mai inumane, efectiv extraterestre, satanistice, criminale, DISTOPICE masuri pe care le-a auzit vreodata omenirea si asta toate la un loc, in buchet, se revarsa peste noi toti. Este foarte greu din ce vedem in jur sa dovedesti electoratului ca nu esti unul din lista de mai sus si ca doar joci teatru kabuki ( ca iti iubesti poporul) pina te vezi cu fundul in fotoliu.

Un mic exemplu:
Comisia pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne (LIBE) din Parlamentul European a aprobat implementarea variantei digitale a monedei euro.
https://evz.ro/comisia-libe-aproba-v...tala-euro.html

"Dintre cei 48 de europarlamentari care au votat în favoarea opiniei, trei au fost români, respectiv Marian-Jean Marinescu (PPE), Maria Grapini (PSD) și Ramona Strugariu (Renew), a transmis biroul de presă al europarlamentarului Cristian Terheș."

Last edited by cozia; 16.02.2024 at 01:20:51.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.02.2024, 22:30:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Un mic exemplu:
Comisia pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne (LIBE) din Parlamentul European a aprobat implementarea variantei digitale a monedei euro.
https://evz.ro/comisia-libe-aproba-v...tala-euro.html

"Dintre cei 48 de europarlamentari care au votat în favoarea opiniei, trei au fost români, respectiv Marian-Jean Marinescu (PPE), Maria Grapini (PSD) și Ramona Strugariu (Renew), a transmis biroul de presă al europarlamentarului Cristian Terheș."
Grapini nu are nicio treabă cu patriotismul, e o nesimțită căreia nu-i ajung mandatele în Parlamentul European, deși a făcut peste 1 mil de euro și va avea pensie specială ca europarlamentar.

E expresia omului care nu știe să se retragă când devine ridicol și defazat.

Vor trebui luați rând pe rând toți nenorociții trimiși de PNL-PSD-USR-PMP șamd în P.E. în 2019 să vedem ce a lucrat fiecare, cât rău a făcut în afară de Terheș nu s-a opus niciunul real.

Tre să mergi ca orbetele să-l votezi pe PSD PNL USR șamd că așa-ți zice papahagi, bănescu, bot, tișminețki și alte hiene.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.02.2024 at 22:32:57.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.02.2024, 10:31:45
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

https://m.facebook.com/story.php?sto...00044543944802

Maia Sandu

„Să nu renunțați niciodată”, acesta a fost mesajul lui Navalnîi când a fost întrebat ce-ar spune dacă ar fi arestat sau chiar ucis. Moartea lui Alexei Navalnîi într-o închisoare din zona Cercului Polar este o nouă tragedie care confirmă a câta oară că regimul de la Kremlin se teme de poporul său, se teme de democrație. În prezent, Rusia este o țară în care luptătorii pentru libertate nu mai ajung să trăiască în ea.

Un regim care își omoară oamenii ce au altă opinie este opusul a ce vrem noi să construim. Noi vrem ca Moldova să fie o țară în care oamenii au dreptul să gândească, să vorbească și să trăiască fără frică în pace și democrație. Alegerea noastră este să construim un astfel de stat și să devenim parte a Uniunii Europene, unde drepturile omului sunt respectate și fiecare viață contează.

Gândurile noastre se îndreaptă către familia lui Alexei Navalnîi, către toți rușii cu gândire liberă, care știu valoarea democrației și către cei care luptă curajos pentru libertate și drepturile omului în Rusia sau în orice colț al lumii, nevoiți să plece din cauza regimului de la Kremlin. Să nu renunțăm niciodată să luptăm pentru libertate, pentru viață și pentru valorile în care credem.
____

«Никогда не сдавайтесь», — таким было послание Навального, когда его спросили, что бы он сказал, если бы его арестовали или даже убили. Смерть Алексея Навального в тюрьме за полярным кругом — новая трагедия, которая каждый раз подтверждает, что кремлевский режим боится своего народа, боится демократии. В настоящее время Россия является страной, в которой борцам за свободу больше невозможно выжить.

Режим, который убивает людей, придерживающихся иного мнения, является противоположностью тому, что мы хотим построить у нас. Мы хотим, чтобы Молдова стала страной, где люди имеют право думать, говорить и жить — без страха, в мире и демократии. Наш выбор — построить такое государство и стать частью Европейского Союза, где уважаются права человека, и где важна каждая жизнь.

Наши мысли обращены к семье Алексея Навального, ко всем свободомыслящим россиянам, знающим цену демократии и к тем, кто храбро борется за свободу и права человека в России или в любой точке мира, вынужденных покинуть страну из-за политики Кремля. Давайте никогда не переставать, сражаться за свободу, за жизнь и за те ценности в которые мы верим.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.02.2024, 21:10:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Fake news ca minciuni construite programatic - Vasile Bănescu

Fake news ca minciuni construite programatic, deci pervers, sub inspirația demonului care bântuie subteranele manipulărilor (mediatice), sunt orientate exact împotriva celor ce denunță lucid impostura și trucarea realității în scop propagandistic, ușor decelabil în perioade critice.

Idei precum: vaccinurile fac ravagii zilnice, ele sunt făcute din fetuși avortați, din copilași sadic sfârtecați, promovate de așa-ziși oameni de știință de la Oxford, dar nu și din Voluntari sau alte mari centre universitare autohtone populate de spirite medicale gigantice, ignorate obraznic de lumea științifică mondială; solzii provocați de vaccinare și profețiți clar de mari „duhovnici” ne-au crescut, dar sub forme perfide, irecognoscibile; cărțile de identitate și pașapoartele biometrice acceptate și purtate cu inconștiență lucrează subtil asupra noastră; 5 G-ul ne paralizează mental, chiar el,
Prostănacul nu se dezminte nici când îi sunt arătate dovezile :


Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a murit la doar 46 de ani. "Vaccinarea reprezintă încă un pas spre revenirea la normalitate"


Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a murit în această dimineață. El se afla internat la Institutul Matei Balș din București, transmite Vrancea24.

Cătălin Toma s-a simțit mai rău în ultimele săptămâni, însă părea că și-a revenit. El și-a continuat activitatea și a participat, la începutul acestei săptămâni, la Paris, la o reuniune a Congresului Puterilor Locale de la Consiliul Europei.

Cătălin Toma avea 46 de ani. A fost primar al comunei Jariștea, senator, președinte al PNL Vrancea și, din anul 2020, președinte al Consiliului Județean Vrancea.

Conform unor surse medicale, Toma era vaccinat anticovid:

I-au gasit metale grele in sange. Rinichii erau si ei praf. Conform unor surse medicale de la spitalul la care a fost internat, analizele au scos in evidenta faptul ca avea metale grele in organism. Cu doar cateva zile inainte (12 - 13 februarie) fusese la Paris la o conferinta derulata la Consiliul Europei (sucursala Paris). Nimic nu anunța ca în mai putin de 36 de ore de la internare sa moara.”

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.02.2024, 08:07:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Conform unor surse medicale, Toma era vaccinat anticovid: I-au gasit metale grele in sange. Rinichii erau si ei praf.
Conform unor surse medicale sigure, bause si un ceai de tei cu o seară înainte. Câtă prostie poate suporta aceasta planeta! Dacă cei care s-au vaccinat au sangele plin de metale grele si rinichii praf, cum de mai traiesc bine mersi, cu sutele de milioane, fratziwoare?

Imi aduc aminte cum mai profeteau unii în barbă, după ce m-am vaccinat: mai vedem noi peste sase luni! Au trecut de vreo 2-3 ori perioada profetită. Dar acum tot aceiasi profeti vorbesc despre sase ani. În curând vor spune: " - mai vorbim noi peste 60 de ani!"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.02.2024, 21:09:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

https://www.activenews.ro/stiri/Vict...ticovid-187599

o moldoveancă stabilită în străinătate, cunoscută pentru activismul său manifestat în diasporă, a relatat pe pagina sa de Facebook că s-a ales cu o boală autoimună după vaccinarea anticovid: ”Am fost perfect sănătoasă fizic, apoi în 2023 au apărut dintr-o dată simptome după simptome”.

„2 ani în urmă, exact în februarie 2022, făceam a 3-a doză de vaccin, ca să completez ciclul de înstrucțiuni ale sistemului și să pot zbura în Moldova, la mama.

Celelalte 2 doze le făcusem în 2021.

Recunosc că, deși asumată, a fost o mare GREȘEALĂ din partea mea, și nu mai contează motivele, în primul rând căci speram astfel să putem circula liber, nu mai contează căci e fapt consumat, încă o lecție importantă învățată, și a fost ultimul vaccin, asta știu sigur.

Ce mă întreb eu acum uneori, mai ales în ultimile săptămâni de când mi s-a spus despre boala autoimună, dacă putea fi declanșată de vaccin.

Putea, spun din start mai ales că eu am fost bine, perfect sănătoasă fizic, apoi în 2023 au apărut dintr-o dată simptome după simptome.

Da, știu, și nu exclud alte motive, dar pe care deseori în viață le avem, din păcate, motive emoționale, stres. Or eu una le-am tot avut din plin în ultimii 10 ani.

Așa că, să fie o coincidență că totul mi se intâmplă anume ulterior vaccinării?

Deaceea am o mare curiozitate, deși tare sper să fiți cu toții bine, cei vaccinați, mai e cineva care a avut schimbări radicale, bruște, sau după o perioadă, ce țin de sănătate, în urma vaccinării?

Puteți să îmi scrieți în privat, dacă nu în comentariu.

Mulțumesc.

Gânduri bune.”, a scris Cristina pe contul ei de Facebook.

Mulți dintre urmăritorii moldovencei au precizat în comentarii că s-au confruntat cu o situație similară datorită vaccinului. Iatâ câteva dintre reacții:

„Iti doresc din inimă însănătoșire și multa sănătate Cristina Rodica Sibova
Eu și familia mea nu ne-am vaccinat ai tu știi ca noi am discutat despre asta public și motivele mele.
Dar am prieteni ,vecini care sau vaccinat și ei au recunoscut ca a 3 doza provocat cancerul. Din păcate unul deja nu mai este. Fff sănătos, bărbat, atlet și a plecat la vârstă de 46 ani. Vecinul are cancer la picior, dar urmează tratament deja de un an.
Și mai stiu cazuri care vaccin au provocat boli + la unii au slăbit imunitatea ff tare.”, a scris o femeie în comentarii.

*

„Draga mea, si eu am facut 3 vaccinuri, tot din aceleasi motive ca si tine, si ceea ce am observat, este ca inainte de vaccin, aveam o perioada de multi ani in care nu am racit, ei dupa vaccin, am avut niste raceli groaznice.
Oricum, nu m-as mai vaccina niciodata”, a scris o altă femeie.

Continuarea pe site.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.02.2024, 08:52:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Cam seamana cu gaina care in 1993 nastea pui vii direct pe paginile Evenimentului Zilei a lui Ion Cristoiu.

Active news...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.02.2024, 11:37:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Noua Normalitate deces subit la tinerete:

https://www.activenews.ro/stiri/Trag...e-nunta-187597

Veste tragică: profesoara Andreia Pavăl, care astăzi trebuia să se căsătorească, a murit subit ieri.

Veste tragică despre o tânără profesoară care astăzi avea programată cununia religioasă. Andreia Pavăl a trecut murit pe neașteptate chiar cu o zi înainte de a-și vedea fericirea cu ochii. Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională (CJRAE) este în doliu. Vineri, 16 februarie a.c., Andreia Pavăl a murit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.02.2024, 18:48:13
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Nu as vrea sa va spun direct dar sa stiti ca s-ar putea sa fie de la vaccin.
Nu e sigur dar corform unor surse medicale de la Maglavit...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.02.2024, 20:16:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Da, noua normalitate e să mori subit la o vârstă de până la 45 de ani fără diagnostice grave anterioare sau să explodeze bolile autoimune după 2020 încoace.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde