Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2011, 07:52:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intrebat de BBC cum reactioneaza la criticile aduse in propria tara, regele Mihai a ras "ragusit". La 90 de ani, admirat in Romania, criticile ocazionale aruncate in directia sa ricoseaza, deoarece acesta are pielea ingrosata de luptele istoriei si amaraciunea exilului, scrie sursa citata.

Un reporter BBC l-a intrebat in legatura cu faptul ca presedintele Traian Basescu l-a acuzat, vara aceasta, ca a "tradat interesul national" predand Romania sovieticilor, cand a fost fortat sa abdice, in decembrie 1947.

"Nici macar nu merita sa reactionez la un asa lucru, pentru ca e foarte meschin, stiti bine. Si acesta este tipul. Cu cat sunt mai mici insultele, cu atat se crede mai mare. Nu-mi pasa!", a raspuns monarhul.

Presedintele Basescu, premierul si cativa ministri nu au participat la discursul regelui din Parlament la 25 octombrie, aminteste BBC.

Cum a fost cu "tradarea interesului national"

Regele, cu spatele drept ca bradul, se apleaca in fata pentru a-si aminti abdicarea.

"Era sfarsitul anului. Secretara mea m-a sunat de la Bucuresti si mi-a spus ca Groza ar vrea sa ma vada cat de repede posibil... pentru ca voiau sa vorbim despre o problema de familie. Tocmai ne intorseseram din Elvetia, si ma logodisem cu viitoarea mea sotie, asa ca eu am crezut ca despre asta vor sa vorbeasca", povesteste regele.

Petru Groza era premierul comunist, cunoscut drept "burghezul rosu", datorita cresterii sale intr-o familie instarita.

"Ei bine, intrebarea despre familie a fost, de fapt, cererea sa demisionez. Ca timpurile s-au schimbat, monarhiile nu mai conteaza, si tot felul de prostii de felul asta". S-a uitat pe geam si a observat ca trupele si-au ocupat pozitiile in jurul palatului regal. Groza l-a amenintat ca daca nu semneaza catul de abdicare va ordona executia a 1.000 de sustinatori ai monarhiei, arestati la manifestari.

"Ce trebuie sa faci intr-o astfel de situatie?", se intreaba retoric Mihai. Ca sa-si intareasca amenintarea, Groza i-a luat mana regelui si i-a pus-o pe pistolul pe care-l avea in buzunarul jachetei. A cedat in fata inevitabilului si a abdicat, scrie sursa citata.

Dupa o sedinta scurta a Parlamentului, a fost proclamata Republica, de o mana de deputati. Se punea capat monarhiei romanesti, care incepuse cu 66 de ani inainte.

Despre Antonescu si evrei

O alta critica ce i se aduce regelui din cand in cand este ca nu a facut suficient pentru a opri deportarea evreilor. Din nou, regele spune ca nu este cazul.

Maresalul Ion Antonescu, liderul pe timp de razboi al Romaniei, l-a exclus pe tanarul monarh, care avea doar 18 ani la izbucnirea Primului Razboi Mondial, din toate deciziile importante. Conducerea lui Antonescu a fost marcata de atrocitati antisemite, inclusiv legi discriminatorii, deportari si pogromuri.

Rabinul sef al Romaniei, Alexandru Safran, ii informa pe rege si mai ales pe regina mama Elena despre actiunile planuite impotriva evreilor. Regina a solicitat intalniri de urgenta cu Antonescu si a reusit sa obtina anularea multor masuri si ordine antievreiesti. Rolul ei este recunoscut de Yad Vashem.

"A fost extraordinar, cat de mult o respecta Antonescu pe mama. Chiar daca nu ii placea ce-i spunea, o asculta", isi aminteste Mihai.

Momentul de glorie al regelui a venit in august 1944, cand a cerut o intalnire cu Antonescu si i-a cerut demisia.

"Ce?? Si sa las tara pe mainile unui copil?" a replicat Antonescu.

Regele a rostit o fraza codificata si trei soldati si un capitan au intrat si l-au arestat pe maresal. Un guvern provizoriu a fost format si s-a anuntat armistitiul - sfarsitul ostilitatilor cu trupele sovietice. In decurs de cateva ore, avioanele germane au bombardat palatul regal, Romania s-a alaturat aliatilor, a devenit invingator in razboi si tara a fost scutita de distrugerea si moartea pe care o presupunea o cucerire de catre sovietici.

Antonescu a fost executat de autoritatile comuniste dupa razboi si nationalistii romani inca il acuza pe rege ca este responsabil de moartea eroului lor.

Nu prea stie ce spunea Hitler, dar se schimonosea

Regele Mihai este unul dintre putinii oameni in viata care poate sa spuna ca a luat pranzul cu Hitler. O data cu tatal sau in Bavaria in 1937, si cu mama sa in Berlin in 1941.

Nu-si poate aminti ce au mancat, dar isi aminteste ca Hitler a laudat performanta soldatilor romani pe frontul de est - pe atunci, inca mai luptau impotriva armatei sovietice.

Dar cum era Hitler? Regele Mihai spune ca nu-si aminteste multe din ce s-a spus - la una din ocazii nici nu a fost un translator care sa il ajute sa inteleaga discutia purtata in limba germana.

"Cateodata isi schimonosea fata..." povesteste regele, facand o grimasa.

In primul sau discurs in Parlament de 64 de ani, regele a avut si el o critica. "A venit timpul...sa ne rupem de relele obiceiuri ale trecutului", a spus regele Mihai.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.12.2011, 12:32:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Intrebat de BBC cum reactioneaza la criticile aduse in propria tara, regele Mihai a ras "ragusit". La 90 de ani, admirat in Romania, criticile ocazionale aruncate in directia sa ricoseaza, deoarece acesta are pielea ingrosata de luptele istoriei si amaraciunea exilului, scrie sursa citata.

Un reporter BBC l-a intrebat in legatura cu faptul ca presedintele Traian Basescu l-a acuzat, vara aceasta, ca a "tradat interesul national" predand Romania sovieticilor, cand a fost fortat sa abdice, in decembrie 1947.

"Nici macar nu merita sa reactionez la un asa lucru, pentru ca e foarte meschin, stiti bine. Si acesta este tipul. Cu cat sunt mai mici insultele, cu atat se crede mai mare. Nu-mi pasa!", a raspuns monarhul.

Presedintele Basescu, premierul si cativa ministri nu au participat la discursul regelui din Parlament la 25 octombrie, aminteste BBC.

Cum a fost cu "tradarea interesului national"

Regele, cu spatele drept ca bradul, se apleaca in fata pentru a-si aminti abdicarea.

"Era sfarsitul anului. Secretara mea m-a sunat de la Bucuresti si mi-a spus ca Groza ar vrea sa ma vada cat de repede posibil... pentru ca voiau sa vorbim despre o problema de familie. Tocmai ne intorseseram din Elvetia, si ma logodisem cu viitoarea mea sotie, asa ca eu am crezut ca despre asta vor sa vorbeasca", povesteste regele.

Petru Groza era premierul comunist, cunoscut drept "burghezul rosu", datorita cresterii sale intr-o familie instarita.

"Ei bine, intrebarea despre familie a fost, de fapt, cererea sa demisionez. Ca timpurile s-au schimbat, monarhiile nu mai conteaza, si tot felul de prostii de felul asta". S-a uitat pe geam si a observat ca trupele si-au ocupat pozitiile in jurul palatului regal. Groza l-a amenintat ca daca nu semneaza catul de abdicare va ordona executia a 1.000 de sustinatori ai monarhiei, arestati la manifestari.

"Ce trebuie sa faci intr-o astfel de situatie?", se intreaba retoric Mihai. Ca sa-si intareasca amenintarea, Groza i-a luat mana regelui si i-a pus-o pe pistolul pe care-l avea in buzunarul jachetei. A cedat in fata inevitabilului si a abdicat, scrie sursa citata.

Dupa o sedinta scurta a Parlamentului, a fost proclamata Republica, de o mana de deputati. Se punea capat monarhiei romanesti, care incepuse cu 66 de ani inainte.

Despre Antonescu si evrei

O alta critica ce i se aduce regelui din cand in cand este ca nu a facut suficient pentru a opri deportarea evreilor. Din nou, regele spune ca nu este cazul.

Maresalul Ion Antonescu, liderul pe timp de razboi al Romaniei, l-a exclus pe tanarul monarh, care avea doar 18 ani la izbucnirea Primului Razboi Mondial, din toate deciziile importante. Conducerea lui Antonescu a fost marcata de atrocitati antisemite, inclusiv legi discriminatorii, deportari si pogromuri.

Rabinul sef al Romaniei, Alexandru Safran, ii informa pe rege si mai ales pe regina mama Elena despre actiunile planuite impotriva evreilor. Regina a solicitat intalniri de urgenta cu Antonescu si a reusit sa obtina anularea multor masuri si ordine antievreiesti. Rolul ei este recunoscut de Yad Vashem.

"A fost extraordinar, cat de mult o respecta Antonescu pe mama. Chiar daca nu ii placea ce-i spunea, o asculta", isi aminteste Mihai.

Momentul de glorie al regelui a venit in august 1944, cand a cerut o intalnire cu Antonescu si i-a cerut demisia.

"Ce?? Si sa las tara pe mainile unui copil?" a replicat Antonescu.

Regele a rostit o fraza codificata si trei soldati si un capitan au intrat si l-au arestat pe maresal. Un guvern provizoriu a fost format si s-a anuntat armistitiul - sfarsitul ostilitatilor cu trupele sovietice. In decurs de cateva ore, avioanele germane au bombardat palatul regal, Romania s-a alaturat aliatilor, a devenit invingator in razboi si tara a fost scutita de distrugerea si moartea pe care o presupunea o cucerire de catre sovietici.

Antonescu a fost executat de autoritatile comuniste dupa razboi si nationalistii romani inca il acuza pe rege ca este responsabil de moartea eroului lor.

Nu prea stie ce spunea Hitler, dar se schimonosea

Regele Mihai este unul dintre putinii oameni in viata care poate sa spuna ca a luat pranzul cu Hitler. O data cu tatal sau in Bavaria in 1937, si cu mama sa in Berlin in 1941.

Nu-si poate aminti ce au mancat, dar isi aminteste ca Hitler a laudat performanta soldatilor romani pe frontul de est - pe atunci, inca mai luptau impotriva armatei sovietice.

Dar cum era Hitler? Regele Mihai spune ca nu-si aminteste multe din ce s-a spus - la una din ocazii nici nu a fost un translator care sa il ajute sa inteleaga discutia purtata in limba germana.

"Cateodata isi schimonosea fata..." povesteste regele, facand o grimasa.

In primul sau discurs in Parlament de 64 de ani, regele a avut si el o critica. "A venit timpul...sa ne rupem de relele obiceiuri ale trecutului", a spus regele Mihai.
si te astepti prietene ca eu sa-l cred pe cuvant pe Mihaita? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.12.2011, 12:34:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

In 1985 Guvernul Romaniei a inceput o actiune in justitie pentru a recupera tablourile vandute de fostul Rege Mihai I catre Galeriile Wildenstein &Co Inc. Actiunea a fost retrasa, ca mai apoi, in 1992 sa fie din nou initiata in SUA si Elvetia. Si acest proces a fost stopat in timpul regimului Ion Iliescu.
Ce s-a intamplat de fapt? Este vorba despre Colectia Regala de Arta a Romaniei !
In 1985, in fata Curtii din Texas, SUA, domnul Jacques Vergotti, cel care a fost administrator al Casei Regale intre 1944 si 1947, a declarat ca Regele Mihai
i-a cerut sa impacheteze si sa trimita la Londra 2 tablouri de El Greco : " San Sebastian" si " Canon Busio" (fiecare valorand cel putin 10 milionae $) si doua automobile Buick , cu ocazia casatoriei Printului Philip al Greciei cu Printesa Elizabeth, actuala Regina a Angliei.
Domnul Jacques Vergotti a primit confirmarea ca obiectele de arta au fost depozitate la " Union Bank Suisse" in Zurich, confirmarea fiind semnata de catre domnul Arthur Lang. Cele 6 tablouri semnate El Greco nu erau insa identificabile, valoarea declarata a unora a fost de 1 franc elvetian, conform inventariului.
Valoarea lor reala se ridica la 70-80 milioane de dolari.
Fostul Rege Mihai a declarat cu multe ocazii ca a parasit Romania fara nimic. Chiar la Prima TV fostul Suveran a acordat un interviu Cristinei Topescu in care declara ca atunci cand a parasit tara comunistii l-au controlat la sange, chiar si in fructe au bagat niste tepuse ca sa vada daca fostul rege nu a acuns acolo bijuterii. Dar dupa cum se vede fostul suveran Mihai I A MINTIT CU NERUSINARE! NU a parasit tara CU MANA GOALA!
Dupa casatoria la care a asistat in Anglia, Regele Mihai, s-a intors, spre surpriza tuturor, in Romania. Apoi a abdicat pentru el si urmasii lui si a plecat cu restul picturilor din Colectia Regala (42) si o pensie de 250.000$ pe an (in banii de azi aprox 5 milioane de dolari), toate fiind negociate cu reprezentantul lui Stalin, Visinski.
In procesul de la New York din 1985 Jeremy Epstein, reprezentantul Casei Wildenstein, a declarat ca a cumparat in 1976de la Regele Mihai unul din tablouri, pe care apoi l-a vandut in 1977 Muzeului de Arta Kimbell din Texas. Muzeul a trecut in catalog mentiunea ca tabloul apartinea "Mostenitorilor Regelui Carol II".
Un mare patriot si un mare rege nu? Prietene Ioan Cezar, portia mea de "margaritare" de la acest om (Mihai I), ti-o fac tie cadou de Craciun. Eu nu le vreau! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 26.12.2011 at 12:51:57.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.12.2011, 12:47:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si te astepti prietene ca eu sa-l cred pe cuvant pe Mihaita? Doamne ajuta!
In primul rand "Raul " , folosesti cuvantul PRIETEN in batjocura , iar NESIMTIREA ta merge mult mai departe ! Nu-i de mirare , caci un NESIMTIT nu are control asupra sa ! Sa-ti fie rusine om fara bun simt , OM NESIMTIT !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.12.2011, 12:51:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene, iti multumesc. Mie chiar sa stii ca imi plac margaritarele acelea, limba romana curata ca apa de izvor si mesajele demnitatii regale. Am ramas atent pe firul istoriei si imi spune inima ca "mai bine regalist decat fotbalist".
Deh, chestie de gust, fiecare cu alegerile lui, e loc sub soare pentru toata lumea, nu crezi?

Apropos, eu aleg monarhul si monahul. Asa, ca suna asemanator, nu de alta...

Eeei, sa cresteti mari mai copii, ca eu mi-am trait viata, nu regret nimic. Sa v-o traiti si voi cum v-o lumina constiinta si Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.12.2011, 13:36:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cat despre modul cum puneti voi problema, iata ce vad eu:

Mai intai, cand intrati in vorba cu oameni care v-ar putea fi parinti, s-ar cuveni sa fiti un pic mai respectuosi. Scotland si CristiBoss merita ceva mai multa consideratie din partea voastra, nu credeti? Rasfoiti si voi un pic postarile lor si activitatea lor de aici si sesizati cu usurinta ca au pus mult suflet, timp, dragoste pentru a lumina acest forum. Eu unul, desi nu am fost mereu in acord cu ei, iar cu Scotland chiar am avut o iesire urata, le sunt cu totul indatorat.
Invatati sa aveti putina recunostinta, mai copii, ca doar nu vi se cuvine totul de-a gata...

Cat priveste opinia despre rege, sunteti liberi sa credeti ce doriti, desigur. Dar cu ce va incalzeste sa raniti sentimentele celor care au alte convingeri?
Eu nu am simpatizat pe Rege, atunci dupa revolutie, ca eram plin, ca si voi se pare, de tot mesajul manipulator al comunistilor. Dar cu anii, citind, ascultind, vazind, comparind, am inteles treptat ca adevarul nu se lasa usor cunoscut si ca multi vor sa semene discordie si sa tulbure apele ca noi sa avem o tara la mana hotilor, cu tineri debusolati, numai buni de dus inapoi in robia Egiptului, Babilonului si a altor robii.

Noi, Romania, suntem o tara condusa, dintotdeauna de regi si voievozi.
Traditiile noastre precum si Traditia / Biserica s-au impletit cu viata romanilor si a regilor si domnitorilor ei.
Nu putem sterge trecutul unui popor din istorie doar pentru ca am avut 50 ani de comunism si pentru ca acum e inca tulburare... Nu putem sa ne hranim la nesfarsit cu minciunile comunistilor privind monarhia si viata monahala, de pilda, privind omul si pe Dumnezeu.
Cu voia lui Dumnezeu va trece si asta!

Poate ar fi bine sa aveti si putina consideratie, putin respect pentru opiniile celor care au trudit cand voi va jucati, in libertate, cu mingea si cu zmeul...

Va asigur ca stim si noi, astia mai imbatriniti in rele, care va sunt necazurile, stim si ne mahnim si incercam sa facem ce putem. Doar nu bateti prea tare din picior la noi, ca suntem mai fragili, mai incarcati cu vremea si ati putea ramane prea devreme doar voi, singuri, sa va luptati cu ceea ce deocamdata nu vedeti si nu auziti cum respira, hidos, in umbra...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2011, 13:57:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cat despre modul cum puneti voi problema, iata ce vad eu:

Mai intai, cand intrati in vorba cu oameni care v-ar putea fi parinti, s-ar cuveni sa fiti un pic mai respectuosi. Scotland si CristiBoss merita ceva mai multa consideratie din partea voastra, nu credeti? Rasfoiti si voi un pic postarile lor si activitatea lor de aici si sesizati cu usurinta ca au pus mult suflet, timp, dragoste pentru a lumina acest forum. Eu unul, desi nu am fost mereu in acord cu ei, iar cu Scotland chiar am avut o iesire urata, le sunt cu totul indatorat.
Invatati sa aveti putina recunostinta, mai copii, ca doar nu vi se cuvine totul de-a gata...

Cat priveste opinia despre rege, sunteti liberi sa credeti ce doriti, desigur. Dar cu ce va incalzeste sa raniti sentimentele celor care au alte convingeri?
Eu nu am simpatizat pe Rege, atunci dupa revolutie, ca eram plin, ca si voi se pare, de tot mesajul manipulator al comunistilor. Dar cu anii, citind, ascultind, vazind, comparind, am inteles treptat ca adevarul nu se lasa usor cunoscut si ca multi vor sa semene discordie si sa tulbure apele ca noi sa avem o tara la mana hotilor, cu tineri debusolati, numai buni de dus inapoi in robia Egiptului, Babilonului si a altor robii.

Noi, Romania, suntem o tara condusa, dintotdeauna de regi si voievozi.
Traditiile noastre precum si Traditia / Biserica s-au impletit cu viata romanilor si a regilor si domnitorilor ei.
Nu putem sterge trecutul unui popor din istorie doar pentru ca am avut 50 ani de comunism si pentru ca acum e inca tulburare... Nu putem sa ne hranim la nesfarsit cu minciunile comunistilor privind monarhia si viata monahala, de pilda, privind omul si pe Dumnezeu.
Cu voia lui Dumnezeu va trece si asta!

Poate ar fi bine sa aveti si putina consideratie, putin respect pentru opiniile celor care au trudit cand voi va jucati, in libertate, cu mingea si cu zmeul...

Va asigur ca stim si noi, astia mai imbatriniti in rele, care va sunt necazurile, stim si ne mahnim si incercam sa facem ce putem. Doar nu bateti prea tare din picior la noi, ca suntem mai fragili, mai incarcati cu vremea si ati putea ramane prea devreme doar voi, singuri, sa va luptati cu ceea ce deocamdata nu vedeti si nu auziti cum respira, hidos, in umbra...
domnule Ioan Cezar, ceea ce am postat se gaseste si pe situ-ul Fundatiei Printul Paul pentru Romania, si nu numai. Si in presa internationala au aparut stiri despre vanzarile anumitor tablouri de catre Mihai I.Iar ADEVARUL este mai presus decat orice, chiar daca PRIN dovedirea adevarului ranim pe cei care au alte convingeri si simpatii pentru monarhie.Oare cei care au simpatii pt Mihai nu-i ranesc pe cei care au simpatii pentru maresalul Ion Antonescu.Am vazut ca prietenul cristiboss m-a facut nesimtit si om fara inima si nu stiu sigur de ce! Banuiesc din cauza ca am zis adevarul despre fostul rege Mihai.Nu am sa-i raspund la provocari. Omul e liber sa zica ce vrea. Dar Cum zicea mantuitorul: ADEVARUL VA V-A FACE LIBERI, iar eu vreu sa fiu LIBER.Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 26.12.2011 at 14:00:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.12.2011, 14:03:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Florin, dar nu de adevarul tocmit de oameni e vorba in cuvintele Domnului.
Ci de Adevarul Care, atentie, nu este o idee sau alta ci este PERSOANA. Hristos este Adevarul. Dumnezeu.
La aceasta se refera Domnul, cum altfel talcuiesti?...

iar libertatea, dragul meu, te rog din tot sufletul meu, asa nenorocit cum este el, ranit de multele mele rele, te rog: libertatea exista doar in Hristos. Te rog, te rog, cugeta la asta...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.12.2011, 14:16:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da, Florin, dar nu de adevarul tocmit de oameni e vorba in cuvintele Domnului.
Ci de Adevarul Care, atentie, nu este o idee sau alta ci este PERSOANA. Hristos este Adevarul. Dumnezeu.
La aceasta se refera Domnul, cum altfel talcuiesti?...

iar libertatea, dragul meu, te rog din tot sufletul meu, asa nenorocit cum este el, ranit de multele mele rele, te rog: libertatea exista doar in Hristos. Te rog, te rog, cugeta la asta...
domnule Ioan aveti perfecta dreptate. Dar...ne-a invatat cumva Domnul adevarului sa mintim? Sau sa sprijinim pe cineva care ,din functia de conducator al unei tari, nu a fost sincer si si-a mintit poporul pe care l-a pastorit? Stiti cuvintele mantuitorului: daca ochiul tau v-a fi intunecat, atunci tot trupul tau v-a fi intunecat, iar Mihai a avut acest rol, de ochi al tarii.Mihai si-a inchis ochiul la suferinta poporului, a plecat si si-a lasat tara in mainile sovieticilor atei.Matuitorul ne-a invata ca pastorul cel BUN isi da viata pentru oile sale, pe cand pastorul cel rau cand vdede lupul fuge si isi paraseste oile (Ioan 10:11).Mihai, dupa dumneavostra a fost un bun pasator sau nu? A fugit el cand a vazut lupul sovietic sau nu?Astept raspunsul dumneavoastra. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.12.2011, 17:08:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonescu a avut rol in Holocaust. Asta e evident. In ce il priveste pe fostul rege, face parte din "nobilimea neagra". Adica aia care lucrea cu Vrajmasul, la propriu. Primul, daca nu ar fi facut crime impotriva Poporului Ales (a carui contributie la civlizatia de aici si de oriunde este evidenta si uriasa), ar fi fost si ramas un mare patriot. Al doilea nu a omorat, direct, sau prin ordin, pe nimeni, dar conspira impreuna cu subumanii care "conduc lumea": un "fleac" pe care l-a facut a fost aducerea comunismului.
Nu ii simpatizez pe nici unul. Nu are rost sa ne intoarcem cu mintea spre trecut. In ACEST moment istoric, nici Mihai de Hohenzollern, nici Ion Antonescu nu ne (mai) fura. Ne fura un fost marinar securist/activist, actualmente membru marcant al masoneriei, ajuns prin tehnici de manipulare a maselor presedinte de tara, si toata clica sa incepand cu obedientul premier tocilar si lingau, genul de ardelean cretin (astia sunt cei care au generat bancurile cu ardeleni, caci exista si ardelenii majoritari, lucizi si cerebrali) care "lucra" orice, cu constiinciozitatea staruitoare a imbecilului, numai sa "lucre", chit ca "lucra" la distrugerea tarii.
Conflictul dintre cei doi, ambii cu grad inalt, este artifical, teatru politic pentru inselat victimele (masele & clasa mijlocie), adica noi, simulare infecta cum era simulare conflictul Ion Iliescu - Petre Roman.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Mesajul diavolului catre demoni annajanette Generalitati 9 14.03.2010 15:25:28
Mesajul PF Bartolomeu cu ocazia Zilei mondiale a mediului mihailt Stiri, actualitati, anunturi 3 10.06.2009 20:06:51
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Pr. Arsenie Papacioc despre mesajul Pr. Iustin Parvu tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 33 19.01.2009 22:11:04