Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.01.2012, 12:02:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...unsul Domnului...CARE DOMN?
Și au zis către el: "Tu ai îmbătrânit, iar fiii tăi nu-ți urmează căile. De aceea pune peste noi un rege, ca să ne judece acela, ca și la celelalte popoare!"
Cuvântul acesta însă N-A plăcut lui Samuel când i-au zis: "Dă-ne rege, ca să ne judece!" și s-a rugat Samuel Domnului.
Și a zis Domnul către Samuel: "Ascultă glasul poporului în toate câte îți grăiește; căci nu pe tine te-au lepădat, ci M-au lepădat PE MINE, ca să NU mai domnesc Eu
(1 Regi 8:5-7)
Iat tu il compari pe Mihaita cu Moise?
Iar după ce Domnul l-a uns pe David rege căci Saul nu a răbdat împresurarea și nu a ascultat de Domnul să aștepte pe Samuel ca să jertfească Proorocul și să binecuvinteze El pe poporul drept credincios și luptător... și apoi după ce David s-a pocăit și s-a întors... voi vreți să lepădați și pe rege ca să reveniți la judecători și triburi patriarhale?

Și atunci a zis Domnul către Samuel, parafrazez cu înțelepciune: " Nu Asculta glasul poporului rătăcit, în nimic din toate câte îți grăiește cu sminteală; căci nu pe tine te-au lepădat nătărăii, ci M-au lepădat PE MINE, ca să NU mai domnesc... Eu prin robul meu David”

Deci asta ziceam ca să nu repetați greșelile căci Unsul Domnului este Mihail al României și e uns de Dumnezeu prin preoții ortodoxiei.

Cel mai bine este un referendum prin care poporul să aleagă între Monarhie-Constituțional Parlamentară și Populară cu revenirea lui Mihail al României pe tronul său de drept sau Republică Semiprezidențială Parlamentară și socială cu Băsescu încă 2 ani, cu președinte ales la 5 ani cu maxim 2 mandate.

Să aleagă românii sub insuflarea Duhului Sfânt ceea ce vor ei pe mai departe.

Așa cum vor alege așa este voia Domnului, dacă nu cumva se vor fura alegerile.
Dumnezeu este cu noi, cu românii creștini, cu România!

Last edited by vsovivi; 24.01.2012 at 12:08:22.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.01.2012, 12:03:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mesajul imi era adresat cumva? Doamne ajuta!
Nu. Mesajul meu răspundea mesajului pe care îl succeda, adică lui Theodor.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.01.2012, 12:17:44
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu. Mesajul meu răspundea mesajului pe care îl succeda, adică lui Theodor.
Da, sunt. Dar sunt si om, si rabufnesc si eu la ipocrizia unora care vin sa ne "ajute", dupa ce bineinteles isi iau averile inapoi. Eu nu omor insecte (cei de pe forum care ma cunosc personal stiu foarte bine), darmite sa ridic mana asupra unui semen, fie el semen doar biologic, cum e cazul cu politicienii si/sau membrii societatilor secrete. Toti, cred ca si domnia ta, avem momente de rabufnire. Nu mise pare normal ca poporul acesta a ajuns, iarta-ma, colectiv, un so ide victima a iluziilor, ca vocatie. Sunt studii care arata ca oriacat de brilianti pot fi si sunt indivizii umani de ambele sexe si de orice rasa si popor, masele au o psihologie de femela slaba de minte si iubitoare de iluzii, care nu invata nimic din faptul ca a fost "sedusa, parasita si ucisa" de atatea ori...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.01.2012, 12:31:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Eu nu omor insecte (cei de pe forum care ma cunosc personal stiu foarte bine), darmite sa ridic mana asupra unui semen, fie el semen doar biologic, cum e cazul cu politicienii si/sau membrii societatilor secrete.
Te cred. Dar sunt sigur că știi că și cuvântul e o armă (și încă ce armă!) și poate ucide. Unul cu mai puțină minte își poate însuși ca pe un îndemn cuvintele tale și le poate pune în practică.
Sigur că și eu mai răbufnesc sau spun vorbe neînțelepte, și nu mă voi supăra dacă mă vei îndrepta. Sper, din contră, că îți voi mulțumi.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.01.2012, 16:03:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci asta ziceam ca să nu repetați greșelile căci Unsul Domnului este Mihail al României și e uns de Dumnezeu prin preoții ortodoxiei.
Asa,si ce zice Scriptura cand acel uns al Domnului nu mai are nicio credinta si nicio nadejde in Dumnezeu,cand devine un tradator de neam si isi vinde tara plecand ca un las?? L-a mai omorat si pe Antonescu! Deci lasa-ne cu astfel de oameni! Dar desigur... probabil asa esti si tu din moment ce iti doresti sa te conduca Mihai. Cine se-aseamana....

Si uite cum inca o data am reusit sa-l facem pe vsovi sa vorbeasca (scrie) ca un om normal. Deci se poate. Oare cat o sa tina?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.01.2012, 16:29:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Iar după ce Domnul l-a uns pe David rege căci Saul nu a răbdat împresurarea și nu a ascultat de Domnul să aștepte pe Samuel ca să jertfească Proorocul și să binecuvinteze El pe poporul drept credincios și luptător... și apoi după ce David s-a pocăit și s-a întors... voi vreți să lepădați și pe rege ca să reveniți la judecători și triburi patriarhale?

Și atunci a zis Domnul către Samuel, parafrazez cu înțelepciune: " Nu Asculta glasul poporului rătăcit, în nimic din toate câte îți grăiește cu sminteală; căci nu pe tine te-au lepădat nătărăii, ci M-au lepădat PE MINE, ca să NU mai domnesc... Eu prin robul meu David”

Deci asta ziceam ca să nu repetați greșelile căci Unsul Domnului este Mihail al României și e uns de Dumnezeu prin preoții ortodoxiei.

Cel mai bine este un referendum prin care poporul să aleagă între Monarhie-Constituțional Parlamentară și Populară cu revenirea lui Mihail al României pe tronul său de drept sau Republică Semiprezidențială Parlamentară și socială cu Băsescu încă 2 ani, cu președinte ales la 5 ani cu maxim 2 mandate.

Să aleagă românii sub insuflarea Duhului Sfânt ceea ce vor ei pe mai departe.

Așa cum vor alege așa este voia Domnului, dacă nu cumva se vor fura alegerile.
Dumnezeu este cu noi, cu românii creștini, cu România!
ma lasi?! Unde scrie in Biblie: "...Eu...prin robul meu David"? Si domnitorii fanarioti, care au fost "buni si patrioti", au fost tot unsii Domnului? Si vad ca ai evitat sa-mi spui CE A FACUT MIHAITA PENTRU ROMANI DE CAND S-A INTORS IN TARA? Doar are mai mult de 10 ani. Si desfranatul de taica-su, Carol al 2-lea, care si el a fost uns de patriarhul BOR in numele Domnului, cum zici tu amice, a facut voia Domnului? Raspunde-mi te rog.
Eu prefer sa-mi aleg conducatorul odata la 5 ani, nu sa ramana pe viata sef de stat. I-a gandeste-te, ce ne faceam daca tovarasul Iliescu era regele tarii si ar fi condus Romania pe viata fara sa ai posibilitatea de a-l schimba? Sau Basescu regele tarii? Ce ne facem atunci? Prietene, sa gandim cu creierul si nu cu inima (si sa nu fim nostalgici) Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 24.01.2012 at 16:39:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Mesajul diavolului catre demoni annajanette Generalitati 9 14.03.2010 15:25:28
Mesajul PF Bartolomeu cu ocazia Zilei mondiale a mediului mihailt Stiri, actualitati, anunturi 3 10.06.2009 20:06:51
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Pr. Arsenie Papacioc despre mesajul Pr. Iustin Parvu tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 33 19.01.2009 22:11:04