Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.11.2008, 06:15:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si totusi, nu era nici o problema daca se facea un candelabru simplu, fara balauri. ceea ce s-a facut acum e un fel de grandomanie, vezi si clopotele cu GPS si chipul Patriarhului.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.11.2008, 06:48:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te alinti, Mirela?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.11.2008, 10:17:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La Biserica Podeanu din Bucuresti, exista niste candelabre superbe, in care inspiratia artistica si spiritul ortodox si-au dat mana. De jur-imprejur sunt icoane mici care-ti dau impresia ca esti protejat o data in plus.

Cum sa te simti linistit si protejat cu balaurii deasupra ta? Greseala e greseala, ce mai, indiferent cui ii apartine. Caci pe mine nu ma poate convinge nimeni ca aceasta ,,inventie'' este in spirit ortodox.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.11.2008, 19:28:15
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

nu este inventie!este o forma de Erminie aprobata de un sinod panortodox!
Nu trebuie sa te convinga nimeni.Tu cauti nod in papura ,iar Dumnezeu te va trece in randul celor care provoaca sminteala!,,Tu vei da seama!''
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.11.2008, 19:29:39
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
nu este inventie!este o forma de Erminie aprobata de un sinod panortodox!
Nu trebuie sa te convinga nimeni.Tu cauti nod in papura ,iar Dumnezeu te va trece in randul celor care provoaca sminteala!,,Tu vei da seama!''
una este o biserica simpla si alta o Catedrala.Sun forme de erminie diferita!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.11.2008, 19:35:50
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

,,Cum sa te simti linistit si protejat cu balaurii deasupra ta? Greseala e greseala, ce mai, indiferent cui ii apartine. Caci pe mine nu ma poate convinge nimeni ca aceasta ,,inventie'' este in spirit ortodox.''

Dupa parerea ta este o greseala ,dar dupa parerea mea este o realizare corecta! si dupa parerea Sinodului este tot corecta.Care parere conteaza a ta sau a sinodului?
Si daca tot arunci cupietre arata care este ,,spiritul ortodox''!Evident daca stii,si nu ai aruncat vorbe la intamplare!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.11.2008, 21:05:53
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit La muzeu cu policandrul...

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
nu este inventie!este o forma de Erminie aprobata de un sinod panortodox!
Nu trebuie sa te convinga nimeni.[COLOR="Magenta"][SIZE="3"]Tu cauti nod in papura ,iar Dumnezeu te va trece in randul celor care provoaca sminteala!,,Tu vei da seama!''[/SIZE][/COLOR]
Sminteala vine tocmai de la candelabru. Si trebuie sa se tina cont, ca nu toti cei care intra in catedrala sunt dintre cei sporiti duhovniceste, incat sa nu-i stanjeneasca un astfel de candelabru,... adica nu toti sunt dintre aceia precum... sfantul din pateric care dormea in templul idolo-dracesc !
Daca candelabrul e o piesa veche, s-o duca la muzeu,... in biserica mireanul e obisnuit sa vada chipuri de sfinti la loc de cinste si nu dragoni!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.11.2008, 21:34:34
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

In biserica mireanul crestin ortodox se smereste iar mireanul eretic carteste!Pentru mireni cu adevarat crestin ortodocsi nu este nici o sminteala ,cum nu smintesc nici balauriide deasupra catapestesmei!Pentru cartitorii indrumati de Cartitorul normal ca este sminteala,dar sminteala vine din sufletul lor nesmerit nu dintr-o tema de erminie perfect canonica....astfel de mireni nu sunt vrednici de a asista la epicleza, iar daca o asista o fac spre osanda lor!Saule,Saule..greu iti este a lovi cu calcaiul in tepusa(bolduri)!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.11.2008, 23:31:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crestinul trebuie sa aiba discernamant si sa nu confunde smerenia cu lasitatea si cu indiferenta. E o datorie sa ne spunem parerile atunci cand simtim ca nu e in regula ceva. Asa, fara sa ne suparam peste masura si fara sa ne jignim. Important este cum ne considera Dumnezeu pe fiecare, nu cum ne numim noi unii pe altii.

Daca simt ca acest candelabru imi starneste repulsie in calitate de crestina ortodoxa, asta spun. Nu cred ca trebuie incurajata introducerea in biserica a unor astfel de obiecte.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.11.2008, 02:19:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

wow, nu stiu cum de vede-ti voi balauri si dragoni in candelabru ala, dar eu nu vad decat o aglomeratie de brate intortocheate din care disting doar niste lumanari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 15:36:54
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 20:42:22
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13