Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.04.2011, 17:24:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Pe care crestini ??????
Pe noi care numai cu numele suntem ??
pe noi care mintim de milioane de ori ca sa ne aratam ca suntem crestini, crezInd ca daca noi marturisim ca suntem crestini si unul si altul aude ce spunem chear si suntem,
Undei dragostea noastra ???
Undei rabdarea care duce la mIntuire ''''????
Undei ascultarea porunci Lui Hristos care spune Iubitiva unii pe altii pre cum si Eu vam iubit pe voi. Drept dovada ca sa dat sa fie rastignit pt. noi ca sa arate cIt de mult a iubit zidire mIinilor Lui.
Cum putem sa ridicam ochi nostri spre cer sa privim spre Dumnezeu stiind ca mintim si cum sa ne ubeasca lumea daca noi nu facem fapte demne de dragostea Lui Hristos .
Cum sa ne iubeasca cInd noi Ii urIm pe alti, oare crestinismul a fost facut odata cu zidirea lumi sau odata cu trimiterea SFINTILOR LUI DUMNEZEU la propovaduire, si atunci cum sa face ca Sfinti apostoli propovaduiau MIntuirea Intru Hristos la toate neamurile de oameni ce erau pe pamint la acea vreme si cine credea se boteza atunci de catre sfinti nu ????? Ei cei IntIi chemati si sfintiti de dumnezeu faceau munca lor cu dragoste si nu din vreun interes ca astazi, cInd preotia este un serviciu ca sa cIstige uni un ban sa traiasca cu familia , Insa vai si amar de uni ca acestia ca vine o vreme grea pentru ei si este aici ca bate la usa .
Doamne si StapInul veti mele Daruieste sami cunosc pacatele mele si sa nu fie In mine mIndrie si ura ca sa nu fac voia celui rau Insa nu ma lasa ca sa cad In desnadesde si uitare ca tu teai rastignit pentr ca eu sa fiu viu si nu tac cInd vad ca vrajmasul Intra In casa ta si In turma pasuni tale amin amin amin
Tu ești sigur Ioan , uzerul Ioan , dar restul de 80% , cine sunt , ce vor ei . . . ? Groaznic ce pot afla în ultimele zile , despre adevărata identitate a unora ! Simplii combinatori de cuvinte mieroase și frumos răsunătoare, în rest oameni în mari păcate și rătăciri ! "Cu mască și fără mască", acesta va fi noul thread pe care intenționez să-l deschid , cu tot riscul . . . . ! Oameni , useri pe care îi credeam îngeri ai luminii , sunt defapt diavoli rătăciți , oamni grav bolnavi cu mintea lor ! Doamne ajută-mă să-i dau în vileag . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2011, 00:42:01
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce uIm ceia ce este zidirea Lui DUMNEZEU

"@cristiboss 56
Peraiubitul meu frate sa nu ma judece Lumea gresit, eu sunt cel mai netrebnic si mai pacatos om de pe fata pàmIntului si nu sunt vrednic sa ridic ochi mei spre slavile ceresti ,Insa pentru dragostea ce o are Dumnezeu fata de mine si pentru ca El Imi da Putere sa razbat prin toate hatisurile si prin toate ispitele care vin ca sa Incerce dragostea si rabdarea mea .
Fratiilor Derpt Maritori si Slavitori de Hristos nu lasati ca ura si mIndria sa biruie ca nu vom fi vrednici de plata pe care o da El celor ce lau ascultat si au Implinit poruncile Lui.
Nu stiu de ma puteti crede dar va spun In fata Lui Hristos ca vor veni zile tare grele pe fata pamintului si ma rog ca Dumnezeu sa nu ne ajunga acele zile insa nu este dupa voia noastra si nici sa nu fie In veac amin ,.
Sa nu fie In noi rautate si ura ca MINTUITORUL nostru este Dragoste si iubire.
Cel ce spune ca iubeste pe Domnul IISUS HRISTOS iar pe un frate al sau uraste acelai un mincinos.
Este drept sa ne mIhnim de greselile fratilor nostri si sai certam du duhul BlIndeti si al dragostei fratesti Insa nu sai BIRFIM sa vorbim cu ei fata In fata si sa nu cautam sai judecam noi.
Bunul Dumnezeu sa va sfinteasca si sa va faca vase alese si placute Lui si sa reverse peste fratiile voastre a tuturor celor cel Iubiti pe El Darul Duhului Sau cel SfInt amin amin amin +++ +++ +++ +++ Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh amin
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2011, 01:05:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Nu stiu de ma puteti crede dar va spun In fata Lui Hristos ca vor veni zile tare grele pe fata pamintului si ma rog ca Dumnezeu sa nu ne ajunga acele zile insa nu este dupa voia noastra si nici sa nu fie In veac amin ,.
Frate Ioan , aceste zile au si inceput , sunt in plina desfasurare , si multi lupi in haine de oaie navalesc peste noi cautand sa ne dezbine , sa dezbine credinta noastra , Biserica lui Hristos . Ce este foarte grav ca din cauza slabiciunilor noastre , cedam in fata lor , cedam in fata ispitelor , si tot atat de grav este inmultirea celor cu multe fete , ce aduc deruta mare in randul nostru . Dumnezeu nu doarme si vor fi vaditi cei ce viclenesc si ne dezbina ! Mare atentie ce alegem si mai ales cu cine ne intovarasim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.04.2011, 04:57:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Frate Ioan , aceste zile au si inceput , sunt in plina desfasurare , si multi lupi in haine de oaie navalesc peste noi cautand sa ne dezbine , sa dezbine credinta noastra , Biserica lui Hristos . Ce este foarte grav ca din cauza slabiciunilor noastre , cedam in fata lor , cedam in fata ispitelor , si tot atat de grav este inmultirea celor cu multe fete , ce aduc deruta mare in randul nostru . Dumnezeu nu doarme si vor fi vaditi cei ce viclenesc si ne dezbina ! Mare atentie ce alegem si mai ales cu cine ne intovarasim !
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu vom razbate prin toate.
Nu suntem lasati de izbeliste, cum le place unora sa creada. "CU NOI ESTE DUMNEZEU"!
Amin.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.04.2011, 19:53:24
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa luam armele lui Dumnezeu si vom birui

Preiubitilor frati si surori Intru Hristos sa luam armele care nilea dat Dumnezeu si sa nu desnadajduim In marele ajutor si mila de la creator ca El atIt de mult nea iubit In cIt a dat pe singurul Sau Fiu sa moara pentru pacatele noastre si cu ajutorul sau de Tata la trimis sa desrobeasca oameni care erau morti In pacatul stramosesc, ira El Hristosul care a primit sa se rastigneasca pt. noi nea Invatat sa cerem de la Tatal In Numele Lui toate de care avem nevoie si El Dumnezeu In numele si pentru dragostea Lui de tata toate nile va da ce este de folos si de trebuinta sufletelor si trupurilor noastre,
Nu ne Invata El sa nu desnadajduim si sa nu disperam ci sa luptam lupta cea buna care este , dragoste si iubire de Dumnezeu si de aproapele nostru, sa fim ca si copii care la intrarea In Ierusalim a domnului au asezat hainele lor sub picioare mInzului asinei in semn de recunostinta si dragoste pt. Hristos .
Frati mei sa credem cu tarie In promisiunile facute de Hristos si In proorocia care spune ca Biserica lui Hristos adica noi care trudim si rabdam multa ocara pt fapta noastra de dragoste si de iubire si smerenie nu vom peri si nu ne va birui nici portile iadului pt ca noi slujim Lui Hristos care a DarImat portile Iadului si a rupt legatura morti si nea dat dreptul la veata cea vesnica .
Spun ca rabdam ocara pt ca eu stiu ca multi dintre fratiile voastre care din smerenie nu o spuneti Insa Hristos va cunoaste si stie totata truda voastra , care nu va ramIne ne rasplatita In Imparatia cerurilor, pentru ca stiu si cunosc ca faceti cunoscut pe Hristos oamenilor si lumi In care traiti iar ocara nu IntIrzie sa vina de la vrajmasi cruci si al lui Hristos , eu ma confrunt cu multe astfel de cazuri aici unde sunt departe si IntIlnesc multi care vin cu Invataturi mincinoase si amagitoare care cauta sa rupa pe multi de Biserica si sai duca spre secte Insa daca vine Hristos In ajutorul meu pe toti iam dovedit cu cuvIntul care Domnul mil pune pe buze si cu raspunsul care El ma Invata sa dau acestor oameni pt care mult ma rog pentru ca asa cere MINTUITORUL meu ca eu sa ma rog si pentru cei ce ma Infrunta si sa iubesc pe cei ce ma urasc sa lupt lupta cea buna cu amele biruintei lui IISUS, amin amin amin
Slavit sa fie Domnul +++ +++ +++ +++ Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh amin amin.
Doamne departeaza de mine Duhul MIndriei si daruieste mie robului tau zmerenie si dragoste de tine si de aproapele meu amin amin amin
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.04.2011, 22:22:03
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Frate Ioan , aceste zile au si inceput , sunt in plina desfasurare , si multi lupi in haine de oaie navalesc peste noi cautand sa ne dezbine , sa dezbine credinta noastra , Biserica lui Hristos . Ce este foarte grav ca din cauza slabiciunilor noastre , cedam in fata lor , cedam in fata ispitelor , si tot atat de grav este inmultirea celor cu multe fete , ce aduc deruta mare in randul nostru . Dumnezeu nu doarme si vor fi vaditi cei ce viclenesc si ne dezbina ! Mare atentie ce alegem si mai ales cu cine ne intovarasim !
Bucurie si spor Duhovnicesc sa dea Dumnezeu tuturor si sa ne trimita Ingeri pazitori care sa ne pazeasca de caderea in lenevire si In pacatul mIndriei si al trupfie, si de cel al judecari aproapelui nostru , Dragul meu frate Intru Hristos cu multa durere In suflet scriu cIte ceva si asta o fac numai atunci cInd vad ca marei Desbinarea In Biserica Ortodoxa si nu ia seama nimeni din cei ce au fost pusi sa conduca si sa fie lumina In poporul Rascumparat prin Moartea pe cruce si cu varsarea Sfintului SInge a lui Hristos si nu stiu de ce credema ca spun cu multa durere ca am fost SImbata la Inviere si mam bucurat mult sa vad mai mult de 500 de persoane strInsi la Sf. Inviere si am intrebat pe uni si pe alti de ce nu vin In fiecare duminica la Sf. Liturghie si stii ce au raspuns multi si foarte multi venim cInd putem de la 50 --60 si poate 80 de Km nu putem veni In fiecare Duminica ca costa sump sa taxezi pe cineva sa te duca dar daca ar fi o biserica mai aproape si la 10 15 km multi ar veni cu bicicleta si sa titi ca vad multa dorinta si dragoste Insa nu vad de ce nu sau facut mai multe parohii ca sa fie mai dese pt ca cineva va da socoteala odata de ratacirea oilor turmei lui Hristos , stiti voi cu cIta tarie si agresivitate lupta martori lui iehova aici in spania ca au ajuns sa vorbeasca cu romani limba romIna numai sai atraga la ei , am sesizat aceasta Episcopiei Spanie si Portugalie Parintelui Episcop Timotei si a promis ca va trimite un preot aici dar asta a fost acum un an si nu sa facut nimic mai nou acum nici nu ne mai raspunde la telefon Parintele Vicar Nicodim nu stiu de ce ca nu am cerut nimic , din contra neam asumat raspunderea sa ajutam si sa sustinem pe Parintele care lar trimite acum frati de aici stii ce spun ca nu am fost capabili s facem ceva pt ca Sf. Biserica sa creasca si sa nu se rataceasca multi,
Doamne Dumnezeul meu sa faci precum vrei tu si sa nu lasi sa se rataceasca turma pasuni tale pe care ai rascumparato cu scump SIngele tau si jertfa de pe cruce amin amin amin
Doamne aalumineaza pe cei pe care iai pus sa conduca si sa pasroreasca pe poporul Tau amin amin amin

S L A V I T sa fie D M N U L AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.04.2011, 23:04:56
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

E exagerată treaba cu lumea care urăște creștinii. Oameni aparținând oricărei religii ar putea spune același lucru, mai ales budiștii tibetani. Unii îi urăsc, alții îi respectă, altora le este indiferent. Iar prostii apar și vor apărea mereu, nu trebuie să facem caz din toate stupizeniile făcute de dragul de a da naștere unor teorii. Și nu numai creștinismul se confruntă cu erezii. Nu cred că merită să vorbim despre asta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.04.2011, 07:48:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
E exagerată treaba cu lumea care urăște creștinii. Oameni aparținând oricărei religii ar putea spune același lucru, mai ales budiștii tibetani. Unii îi urăsc, alții îi respectă, altora le este indiferent. Iar prostii apar și vor apărea mereu, nu trebuie să facem caz din toate stupizeniile făcute de dragul de a da naștere unor teorii. Și nu numai creștinismul se confruntă cu erezii. Nu cred că merită să vorbim despre asta.

Budiștii sunt mult mai inocenți decât creștinii, ca unii ce nu au pretenția că sunt 'aleși' și care nu urmăresc convertirea celorlalți. Această aroganță specifică musulmanilor și creștinilor îndrituiește într-o măsură la aversiunea contra lor (mai ales în cazul musulmanilor, care au multe alte păcate), pe când budiștii chiar nu văd de ar fi urâți.

Credința că ești o victimă a urii celorlalți nu este decât o manifestare a credinței că ești ceva deosebit.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 28.04.2011 at 07:52:53.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.04.2011, 17:02:42
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Budiștii sunt mult mai inocenți decât creștinii, ca unii ce nu au pretenția că sunt 'aleși' și care nu urmăresc convertirea celorlalți. Această aroganță specifică musulmanilor și creștinilor îndrituiește într-o măsură la aversiunea contra lor (mai ales în cazul musulmanilor, care au multe alte păcate), pe când budiștii chiar nu văd de ar fi urâți.

Credința că ești o victimă a urii celorlalți nu este decât o manifestare a credinței că ești ceva deosebit.
Cred că confunzi întreg creștinismul cu catolicismul sau protestantismul. Și de iubiți ce sunt tibetanii, Dalai Lama nu mai poate sta în Tibet.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.04.2011, 19:08:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laotze Vezi mesajul
Vreau o explicatie : de ce apar tot mai multe romane in care se demonstreaza ca Isus NU A INVIAT! El este mort si ingropat la Ierusalim! Secretul lui Iosif, Al 13 lea Apostol, Iuda Apostoll sau demon..toate fiind scrise in SUA si avand o uysoara tenta politista.
Nu spune Sfantul Apostol Pavel ca daca Hristos nu ar fi inviat zadarnica ar fi fost credinta noastra? Sunt multi care incearca de doua milenii sa ne zadarniceasca credinta. Mizeaza pe un fel de "totul sau nimic" incercand sa loveasca la temelie. Dar Hristos Inviat si Inaltat la Tatal, a trimis pe Duhul Sfant si a intemeiat Biserica, despre care ne-a spus ca "portile iadului nu o vor birui". Are sens sa ne mai temem atunci de astfel de oameni?

Mai degraba sa ne temem de noi insine si de cei ca noi, crestini, deoarece nu mai dam cum se cuvine marturie despre Invierea Sa si invierea noastra. Ne plangem ca lumea ii uraste pe crestini, dar si noi, atat timp cat inmultim pacatele nu facem altceva decat sa aratam daca nu ura fata de lume, cel putin lipsa iubirii fata de aceasta. Nu lovim noi parca mai vartos in invatatura crestina si in Biserica atunci cand ramanem doar la suprafata lucrurilor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 18.07.2014 00:07:04
Dumnezeu uraste? Hector Din Vechiul Testament 120 13.04.2011 17:54:08
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 21:42:28
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 29.09.2010 00:46:17