Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2011, 08:59:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Motivul pentru care cel cu un talant, ingroapa talantul este frica de Dumnezeu.De ce s-a temut de Dumnezeu in ce sens?Cei care au credinta si nu au fapte de obicei se bizuie atat de mult pe credinta incat cred ca prin ea se vor mantui, ba se si considera deja mantuiti.Eu zic sa ne punem sa lamurim termenii.. Hai sa ii luam pe rand...
ce inseamna talantii?
de ce unuia i se da mai multi talanti si altuia mai putin?

Cine sunt zarafii?

De ce trebuia sa dea talantul zarafilor?Ce insemna asta?

Ce insemna dobanda de la zarafi?

de ce talantul ultimului nu i se da celui de-al doilea ci i se da celui care avea cei mai multi talanti?ce inseamna asta?

pilda se incheie cu celui ce nu are i se va lua si ce are si celui ce are i se va da... nu e nici un echilibru aici ci o disproportionalitate.
.
Preotul nostru a spus ca nu frica a fost motivul ingroparii talantului. Motivul a fost lenea. Cel cu un talant a ales calea cea mai usoara, iar argumentatia lui ca i-ar fi fost frica era pretext.

Multi din preotii pe care i-am auzit vorbind despre aceasta pilda au vorbit despre frica. Scrie in Sfinta Scriptura ca frica de Domnul este inceputul intelepciunii. Daca ne gindim la inteleptii pe care ii cunoastem, fie cei din Biblie, fie filosofi, nu prea ii vedem fricosi. Nu mai stiu ce sfint spunea ca nu frica de Domnul il impiedica sa pacatuiasca, ci rusinea de a da ochii cu DOmnul la Judecata cind se va vadi ca l-a ales pe cel rau si nu pe Domnul.

Eu cred ca frica de Domnul nu este frica aceea paralizanta, care ne impiedica sa facem ceva, ci este rusinea de Domnul. Iar slujitorul care si-a ingropat talantul a fost nerusinat. Pentru ca daca noi credem ca Domnul nostru e milostiv si bun, asa cum scrie in Sfinta Scriptura, cum ne-ar putea fi frica de El? Cind stim ca sintem indemnati sa venim la El, cum am putea spune ca nu mergem de frica? Sfintul papa Ioan Paul al II-lea si-a inceput prima predica dupa ce a fost ales papa cu "Nu va fie frica." Pe de alta parte, a nu ne face datoria stiind ca Domnul este bun inseamna a abuza de bunatatea Lui. Si asta a facut cel care si-a ingropat talantul.

Ce insemna talantii si de ce unii au mai mult si altii mai putin? Preotul nostru nu a dezvoltat ce inseamna talantii, insa cred ca inseamna toate darurile primite de la Domnul. Am citit undeva ca un talant insemna o avere enorma pe vremea aceea. De ce unii au mai mult si altii mai putin? Pentru ca unii trebuie sa faca mai mult si altii mai putin, cred eu.


De ce talantul i se da celui cu trei talanti? Pai eu cred ca pentru ca a demonstrat ca poate sa-i gestioneze.

Iar despre faptul ca celui care nu are i se va lua, iar celui care are i se va da: daca Domnul ne-a dat niste daruri, iar noi spunem "Nu am nevoie de darurile Tale", normal ca Domnul ne va lua darul. Iar daca noi spunem "vrem sa ne imbogatim cu Darurile Tale, Doamne, pentru ca..." Domnul ne va da aceste daruri. Domnul ne ia Darurile pentru ca noi alegem sa renuntam la ele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.11.2011, 13:28:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Predica de astăzi, deși destul de ștearsă, m-a învățat, totuși, două lucruri interesante: două perspective noi pentru mine:
1) Aceea că Domnul nostru Isus este și Păstor, este și Rege. Dar, până la A Doua Sa Venire, funcția Sa de păstor prevalează asupra celei de rege. După acel moment, când va fi "Totul în toți", funcția regală va prevala asupra celei pastorale.

2) Toate atributele Sale (mai corect spus: toate modurile de a-L vedea) întâlnite în Noul Testament: ca Preot, ca Păstor, ca Rege, ca Mire etc se regăsesc și în Vechiul Testament, ceea ce confirmă încă o dată observația mai generală "Noul Testament în cel Vechi se ascunde". Părintele a susținut acest lucru cu citate din Iezechiel, Isaia, Zaharia și Osea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.11.2011, 15:22:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Azi în Biserică s-a citit pilda bogatului căruia i-a rodit țarina.
În predica sa părintele a pus accentul atât pe neghiobia de a strânge averi doar de dragul lor cât și, făcând o paralelă cu pilda bogatului și a lui Lazăr de acum câteva săptămâni, pe milostenie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.11.2011, 17:21:18
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Predica de astăzi, deși destul de ștearsă, m-a învățat, totuși, două lucruri interesante: două perspective noi pentru mine:
1) Aceea că Domnul nostru Isus este și Păstor, este și Rege. Dar, până la A Doua Sa Venire, funcția Sa de păstor prevalează asupra celei de rege. După acel moment, când va fi "Totul în toți", funcția regală va prevala asupra celei pastorale.

2) Toate atributele Sale (mai corect spus: toate modurile de a-L vedea) întâlnite în Noul Testament: ca Preot, ca Păstor, ca Rege, ca Mire etc se regăsesc și în Vechiul Testament, ceea ce confirmă încă o dată observația mai generală "Noul Testament în cel Vechi se ascunde". Părintele a susținut acest lucru cu citate din Iezechiel, Isaia, Zaharia și Osea.
Ce inseamna functia de rege a lui Iisus?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2011, 19:36:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Ce inseamna functia de rege a lui Iisus?
Pe scurt spus, este funcția de conducător a lui Isus.

Ea este deosebită de funcția pastorală a lui Isus, care este aceea de a învăța și de a îngriji.

Și deosebită de funcția preoțească a lui Isus, care este aceea de a mijloci prin sacrificiul Său.

"Munus regendi", "munus docendi" și "munus sacramentalis" sunt cele trei funcții ale lui Isus, care au fost, sunt și vor fi administrate de Biserică, prin delegație, până la Advențiu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.11.2011, 19:39:43
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe scurt spus, este funcția de conducător a lui Isus.

Ea este deosebită de funcția pastorală a lui Isus, care este aceea de a învăța și de a îngriji.

Și deosebită de funcția preoțească a lui Isus, care este aceea de a mijloci prin sacrificiul Său.

"Munus regendi", "munus docendi" și "munus sacramentalis" sunt cele trei funcții ale lui Isus, care au fost, sunt și vor fi administrate de Biserică, prin delegație, până la Advențiu.
Si cum se manifesta aceasta functie?Mi se pare mie sau epistolele noului testament nu prea vorbesc de aceasta functie imparateasca a lui Iisus?Sa fie cumva o functie viitoare?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.11.2011, 19:40:59
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Munus regendi"
Munus regendi in Biserica?Cum?Explica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.11.2011, 23:05:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Si cum se manifesta aceasta functie?Mi se pare mie sau epistolele noului testament nu prea vorbesc de aceasta functie imparateasca a lui Iisus?Sa fie cumva o functie viitoare?
După cum a reliefat preotul chiar în omilia de azi, funcția de împărătească a lui Isus se va manifesta pe deplin în lumea viitoare. Dar, într-un fel, ea se manifestă și în lumea de azi, deosebirea fiind că, în timp ce în lumea viitoare împărăția Lui va fi vizibilă și va domni în toată gloria Sa, acum este ascunsă. Dumnezeu este tainic acum, este latens deitas.
Scris este: căci voi ați murit și viața voastră este ascunsă împreună cu Cristos în Dumnezeu.
Când se va arăta Cristos, care este viața voastră, atunci și voi vă veți arăta împreună cu el în glorie.
(Coloseni 3:3-4)

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Munus regendi in Biserica?Cum?Explica.
Munus regendi este funcția Bisericii de a conduce oamenii spre mântuire. Isus împărățește poporul Său și, în mod concret, face asta prin Biserică. În cadrul Bisericii, sacerdoții au această funcție și, în mod deosebit, cei aflați la treapta deplinei preoții, adică arhiereii, ca urmași ai apostolilor. Domnul nostru a delegat funcția regală Colegiului Apostolic atunci când a spus: "Cine vă asculta pe voi, pe Mine Mă ascultă !" (Luca, 10 cu 16).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.11.2011 at 23:09:26.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2011, 09:15:04
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Preotul nostru a vorbit despre faptul ca anul liturgic inceppe cu asteptarea venirii Mintuitorului si se incheie cu sarbatoarea Cristos Rege; aceiasi dinamica a anului liturgic ar trebui sa o aiba si vietile noastre. Dupa nasterea noastra, iar apoi renasterea prin botez, viata noastra ar trebui sa tinda spre slujirea Celui care este Regele nostru, iar la final Regele nostru sa ne confirme ca sintem slujitorii Lui.

Cum pasajul din evanghelie a fost cel referitor la judecata de apoi, cind Domnul a despartit caprele de oi, iar cei care au intrat in Casa Tatalui au fost cei care au dat de mincare celor flaminzi, au dat de baut celor insetati, i-au vizitat pe cei bolnavi si pe cei din inchisoare, parintele a accentuat ca nu putem sa spunem ca il avem ca Domn si Rege pe Isus Cristos daca nu ne iubim aproapele. Fiecare om este facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu, iar noi trebuie sa incercam sa vedem chipul Domnului in spatele chipului aproapelui nostru. In acest fel il vedem pe Domnul insetat, sau infometat, sau parasit in spital sau in inchisoare si constientizam ca slujirea aproapelui inseamna slujirea Domnului nostru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.12.2011, 07:03:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt patru sensuri de citire a Bibliei.
Cred ca mai este un sens (cel mai important) de interpretare a Bibliei: sa stii la ce intrebare voia sa raspunda acel pasaj si sa asculti raspunsul.

In pilda bunului samaritean, Domnul Iisus Hristos a raspuns la intrebarea: "Cine este aproapele meu?" (Luca 10: 29 - apoi urmeaza pilda, ca raspuns). Nici una din interpretarile postate nu a facut referire la acest aspect. Foarte rau. Domnul raspunde la o intrebare iar noi nu vedem aceasta. Asta nu inseamna ca acele interpretari nu au fost bune (mai ales cea cu asemanarea dintre samaritean si Domnul Iisus Hristos).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predica despre iertare Ioana Amariucai Intrebari utilizatori 4 29.06.2012 11:08:05
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 31.07.2011 23:18:41
Predica de pe Munte catalinabalhui Din Noul Testament 1 17.03.2009 16:58:46
Predica Hartford Despre Biserica Ortodoxa in general 3 06.02.2008 12:14:30