Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2015, 08:44:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Despre care ortodocsi vorbesti, omule? Despre Putin si clica lui ? Putin are scoala KGB-ului. A fost KGB-ist proeminent. Nu cumva il confunzi cu Sf. Serafim? Putin e la fel de ortodox pe cat e Vadim Tudor de legionar. Numai ca e un Vadim ajuns la putere, spre pierzarea popoarelor din jur si al lui. Putin e din mantaua lui Stalin, au schimbat doar partitura, dar nu interpretii, nici instrumentele.
Dincolo, despre care catolici vorbesti? Catolicii sunt o minoritate in Ucraina, ca si in Ardeal, datorita persecutiei predecesorilor lui Putin. Razboiul acesta nenorocit este un razboi ortodoxo-ortodox.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.02.2015, 09:13:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu credeam ca-i un razboi intre niste satane care detin controlul intregii lumi mai putin a Rusiei si conducerea Rusiei care nici ea nu are nimic sfant dar care intelege ca singura sansa pentru supravietuirea propriului popor este sa se opuna globalizarii cu tot ce inseamna ea.

Nu am vorbit despre ortodocsi, am vorbit despre unii care-i invinovatesc pe toti cei care nu stau in genunchi in fata SUA ca-s adepti ai "panortodoxismului". Si am vorbit despre fantasmele tale cu catolicii buni si ortodocsii rai care i-au invadat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2015, 09:35:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cica s-ar semna un acord de pace. Asteptam noul editorial al lui Georgica Soros in care acesta sa ne explice de ce trebuie pusa Rusia cu botul pe labe. Ca doar nu a bagat bani cu lopata ca astia sa se inteleaga ca oamenii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2015, 14:08:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Despre care ortodocsi vorbesti, omule? Despre Putin si clica lui ? Putin are scoala KGB-ului. A fost KGB-ist proeminent. Nu cumva il confunzi cu Sf. Serafim? Putin e la fel de ortodox pe cat e Vadim Tudor de legionar. Numai ca e un Vadim ajuns la putere, spre pierzarea popoarelor din jur si al lui. Putin e din mantaua lui Stalin, au schimbat doar partitura, dar nu interpretii, nici instrumentele.
Dincolo, despre care catolici vorbesti? Catolicii sunt o minoritate in Ucraina, ca si in Ardeal, datorita persecutiei predecesorilor lui Putin. Razboiul acesta nenorocit este un razboi ortodoxo-ortodox.
Cred ca se amesteca niste lucruri aici!

1. Cu totii suntem de acord ca Stalin- alaturi de Hitler- au fost unii dintre cei mai feroce criminali ai istoriei, si nimeni nu cred ca i-ar apara.

2. In schimb, in privinta lui Putin, lucrurile stau cu totul altfel. Nimeni nu-i poate reprosa ca inainte de 1991 a lucrat ca si ofiter de informatii in cadrul KGB, si ca astfel si-a servit patria (asa cum exista ea atunci, indiferent de regimul politic sau orânduirea sociala care exista la aceea data), deoarece un stat- fie el comunist sau capitalist- nu poate exista fara un serviciu de informatii.
Desi este un om inteligent, totusi, din pacate, nici Putin nu a reusit sa depaseasca complexul si fatalitatea istorica rusa- anume testamentul lui Petru cel Mare.

3. In perspectiva evolutiilor viitoare, probabil ca in viitor - si dpdv istoric, lingvistic, etnic este ceva indreptatit- estul Ucrainei si estul Bielorusiei se vor uni cu Rusia.
Si aici dorintele Rusiei le inteleg , chiar daca metodele utilizate acum de Putin in acest sens nu sunt de admirat, ci dimpotriva.

4. Insa daca Putin va intelege ca tarile baltice au individualitatea, specificul si traditiile lor, daca va intelege ca partea de vest a Ucrainei si BIelorusiei apartin de drept Poloniei, iar basarabia, nordul Bucovinei, tinutul Hertei si insula Serpilor apartin de drept Romaniei, atunci va aveea toata aprecierea mea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.02.2015, 16:18:17
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Ecourile Moscovei fac fani !!!

O alta celebra teza dughinista,vad,preluata cu naivitatea tampa ce caracterizeaza pe unii semeni de-ai nostri !

Dezmembrarea Ukrainei si impartirea ei intre vecini !!!

E mama rusie foarte generoasa, si ne da ea la toti de sa putem numai duce,ce ne da !!!

I'a da'ci neamu'leeeee,ca mi sa straca !!!

Pai asta si vrea tarul rosu, sa se invecineze iarasi cu Europa,adica cu noi !

Sa stea,adicatele,bot in bot cu granita romaneasca, poloneza si baltica !

Sa le fie si mai usor sa sara parleazul !!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2015, 23:24:47
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

mesaj sters

Last edited by Ion Pop; 14.02.2015 at 02:36:25.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2015, 10:09:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, intradevar, majoritatea celor ucisi in razboiul civil din Ucraina era ortodocsi, dar sa nu uitam ca si soldatii sau politistii ucrainieni ucisi de separatisti erau tot ortodocsi!
Acum in acest razboi civil, pentru cei care se ucid intre ei, nu cred ca are vreo relevanta ca cei pe care o tabara sau alta i vede ca si dusmani si i ucide, sunt ortodocsi!

Iar in privinta a ceea ce s-a intamplat in al doilea razboi mondial pe teritoriul de azi a Ucrainei, nici pentru Stalin (din ordinul lui fiind asasinati deopotriva si romani sau rusi ortodocsi, dar si polonezi catolici), si nici pentru Hitler (din ordinul lui fiind asasinati deopotriva si rusi ortodocsi, polonezi catolici sau evrei), nu a avut absolut nici o importanta religia celor omorati in lagarele de exterminare sovietice sau naziste!
Reply With Quote
Răspunde