Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2010, 16:57:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Cere ajutor lui Dumnezeu si nu renunta !

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
Pana acum nu m'am gandit la un asemenea sfant sau acatist.
Insa unde e o patima, lucrurile nu mai se pot lua in gluma.

Tin minte o intamplare din viata Sfantului Calinic de la Cernica.

"Cuviosul obisnuia adesea sa pescuiasca la lacul din jurul manastirii, iar pestele pe care il prindea il dadea la obste pentru hrana parintilor. Intr-o zi, un calugar tanar, curatind de solzi o caracuda mica, a inceput a carti si, lovind-o cu cutitul, zicea:

- Na, na! De ce n-ai adus pe tata-tu, pe mama-ta, pe mosu-tu, pe stramosu-tu, care aveau solzi mai mari, ca nu ma necajeam atata!

Apoi tot el raspundea:

- Am venit si cu tata, si cu mama, si cu mosul, si cu stramosul, dar i-au luat parintii duhovnici cei din comitet si parintele staret.

Aceste cuvinte au ajuns la urechile Cuviosului staret Calinic.
Atunci el, stand putin pe ganduri, pentru a inlatura orice pricina de sminteala din manastire, a zis:

- De azi inainte nu voi mai pune peste in gura mea!

Si intr-adevar, pana la sfarsitul vietii sale nu a mai mancat niciodata peste, pazind cu sfintenie fagaduinta data lui Dumnezeu.
Se hranea numai cu verdeturi, si acelea o data pe zi, cu multa infranare."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2010, 17:00:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu. Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.
Daniel, singuri ajungem sa simtim apasarea patimilor care ne stapanesc. Dar nu tot singuri putem ajunge sa ne salvam de sub povara lor. Oricata vointa am avea si oricat ne-am lupta de unii singuri vom sfarsi regretabil, pentru ca in noi va invinge iubirea de placere.

Trebuie insa sa stim ca de unde noi nu mai putem, poate harul lui Dumnezeu. Incredintat de acest fapt, incearca sa pui inceput bun cailor prin care il poti dobandi. Cere de la Dumnezeu harul Sau prin rugaciune, asa cum poti tu si cat de des poti tu. Infraneaza-te de la mancare si posteste dupa aceleasi considerente.

Nu tine durerea ta numai pentru tine si spune-o sotiei, celor apropiati dar mai ales preotului duhovnic. Participa cat de des poti la Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu, iar atunci cand ai posibilitatea, da un pomelnic. Nu nesocoti rugaciunile celorlalti si mai ales pe cele ale Bisericii care se vor face pentru tine. Sa spui "Doamne, daca nu pentru rugaciunile mele, macar pentru rugaciunile celorlalti Sa-mi dai mangaiere si izbavire in aceasta lupta cu pacatul!".

Sunt numai cateva ganduri. Totul este sa nu deznadajduiesti si sa nu te dai batut. Iti garantez ca aceasta este o cale care da rezultate mai bune decat sportul sau retetele de la nutritionisti. Si acestea sunt bune, dar numai lupta cu patimile purtata in Biserica, ne ajuta sa indepartam sau sa "tinem in frau" chiar sursa raului.

In rest, "rabdare, rabdare, rabdare..."

Last edited by Marius22; 30.11.2010 at 17:04:06.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.11.2010, 21:11:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred că apetitul e dovada unui suflet optimist, cu poftă de viață, dar partea proastă e că se depune, apare greutatea disconfortantă și mai târziu bolile.

Există o soluție să mănânci pe săturate și să nu te îngrași: să devii complet vegetarian, fără nici un produs animal. Eu am un asemea regim de aproape 8 ani (de 13 ani fără carne și ouă) și mă simt excelent, mănânc uneori cantități record (vara, când sunt fructe și legume) fără a se depune, am energie și mai ales o bună-dispoziție psihică permanentă. Trecerea de la alimentația omnivoră la cea vegetariană e ca trecerea de la moarte la viață, îți dă o încredere și optimism de neatins altfel.

Și nici nu este greu, atunci când m-am lăsat nu am depus nici cel mai mic efort, a fost cel mai ușor și plăcut lucru! În prezent, mi se face rău dacă mănânc ceva ce conține alimente de origine animală sau chiar ulei, zahăr, chiar și mirosul de carne îmi face rău. După ce se elimină toxinele din organism el începe să funcționeze perfect, dispar orice boli (înafară de răceli) și în general simți că ai renăscut.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.11.2010, 23:38:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.Doamna ajuta.
In zadar vei rosti un acatist, de vreme ce tu vei manca la fel sau poate si mai mult. Dumnezeu nu e magic, El te ajuta, dar trebuie sa faci si tu ceva in acest sens. Nu te gandi ca daca tu mananci de "spargi", vei deveni suplu prin rugaciune. Am fi ipocriti sa credem asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2010, 23:46:03
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In zadar vei rosti un acatist, de vreme ce tu vei manca la fel sau poate si mai mult. Dumnezeu nu e magic, El te ajuta, dar trebuie sa faci si tu ceva in acest sens. Nu te gandi ca daca tu mananci de "spargi", vei deveni suplu prin rugaciune. Am fi ipocriti sa credem asta.
"Un om incerca sa inoate si se ineca, strigand:
-Doamne, fa o minune!!!
Din cer se aude:
-Eu fac... da' da si tu din maini!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2011, 14:50:23
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Daniel

Si eu am avut aceeasi patima.Imi placea sa mananc.Acum,eu am facut de vreo 2 ani un fel de cura de dezintoxicare care a constat intr-o luna fara mancare.Asta pentru ca nu eram in stare sa ma ponderez mi-am zis: daca nu stiu sa ma opresc,am sa renunt de tot.Asa ca o luna intreaga am baut doar ceaiuri si suc de legume,dupa regimul Breuss,il gasesti si pe internet.Este conceput ca un regim pentru cancer si leucemie si asta a fost si motivatia care m-a intarit ca sa-l pot tine.Ma rugam in fiecare zi la Sf. Nectarie si nu mi-a fost greu deloc.Nu ma mai recunosteam cat de bine ma simteam atat fizic cat si psihic.Mai sunt si alte beneficii dar te las sa le descoperi singur daca tu crezi ca merita sa incerci,este oricum ceva mai mult decat radical...A fost oarecum ciudat ca problema a fost cand am reinceput sa mananc solid-cate putin.Mi-era pofta de toate si atunci chiar a trebuit sa lupt cu mine ca s-o iau mai usor sa nu gust din toate in aceeasi zi...De atunci ceva s-a schimbat ca am ramas cu un fel de frana care ma opreste de la excese,ceva s-a schimbat in mine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2011, 15:09:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

O cura de dezintoxicare poate fi binevenita,insa nu orice organism suporta ceva dus la extrem si nici nu e indicat.
Cel mai bine ar fi de adoptat un stil de viata sanatos permanent,pentru ca daca dupa ce sunt date jos kg in plus se revine la vechile obiceiuri,atunci persoana ajunge sa se ingrase si mai rau decat inainte de regim.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2011, 15:19:20
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;
Imi dau cu parerea:

Pe langa sfaturile celorlalti ai putea sa faci urmatorul lucru: sa incepi intr-o zi sa postesti iar cand te apuca pofta de carne si lactate iti zici "acum sau azi tin post ca nu mor si maine bag ce vreau in mine" si continui sa zici asa de cate ori apare pofta. In loc sa zici ca de maine incepi postul te gandesti ca de maine te lasi de el (intre timp postind). Sper ca macar o vreme sa fie de folos.

Mult succes in continuare !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2011, 15:35:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

grasule, :)))), dacă mănânci și mulțumești Domnului e suficient...

Nu cere Dumnezeu jertfe ci milă... așa că regula din sus dată este ca în fiecare zi să tai din mîncare și din voirea de sine... și vei ajunge la ceea ce-ți dorești: să fii mai sărac azi decât ieri și mâine decât azi, căci dragostea curată și feciorelnică și credincioasă nu are nevoie de altă bogăție, decât Înțelepciunea Duhului Sfânt, Duhul ascultării.

Deci fii liniștit căci Domnul le va pierde și le va distruge și le va lichida și pe mâncare și pe pântece, căci mâncarea este pentru pântece și pântecele pentru mâncare.

Începe prin a tăia din apă și din pită! Adică din lichide și paste ca să nu ajungi așa!

Last edited by vsovivi; 25.02.2011 at 15:39:03.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.02.2011, 17:21:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua din nou, am sa va marturisesc ca am un mare pacat........mancarea.......sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Problema mare este ca din aceasta foame a mea, pacat al meu vin si alte pacate,:
- lenea; explicatie : dupa ce mananc ma pun in pat, sau cate odata mananc in pat;
- somnul: explicatie: daca ma pun in pat ma apuca somnul;
- netinerea postului: mananc carne, lactate
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;

Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu.
Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
In august se va naste sper primul meu copil si vreau ca el sa ma vada ca mananc pana mor, vreau sa slabesc cumva sau cel putin sa nu mai mananc atat.

Va multumesc din suflet, si astept sfaturile voastre, al vostru gurmand Daniel.
Doamna ajuta.
Sufăr și eu de aceeași boală. Aroma din cratițele cele sfârâitoare mă atrage ca cel mai diafan și feromonal parfum. Fripturile cu cimbru și un zar de unt nu sunt niciodată destul de mari pentru mine. Dacă îmi doresc o minune, este ca oala de sarmale să se umple la loc deîndată de o golesc. Adică, zilnic. Marmite de dimensiuni militare sunt visul meu erotic, ciorbele bine drese cu smântână mă atrag precum nectarul insectele. Oalele de vin uleios și tandru sunt femeile mele, iar buchetul lor bogat e sărutul pe care îl aștept. Dar adevărata mea slăbiciune sunt plăcintele. Nu stau să aleg: fie poale-n brâu moldovenești, fie pită machedonească cu brânză ori ciuperci, fie complicate aluaturi franțuzești, orice tavă de plăcintă rumenă scoasă din cuptor este mai străluce, pentru mine, ca soarele sfânt de pe cer.
Cu un timp în urmă, antrenat de un exercițiu spiritual pentru găsirea păcatului capital de care sufăr cel mai mult, a ieșit, la scor, că sufăr de lăcomie. Și atunci, întrebând ce-i de făcut, Dumnezeu mi-a amintit că păcatele capitale se combat prin practicarea virtuților contrare lor. Așa am ajuns să țin post. Mai mult, i-am promis lui Dumnezeu și am primit binecuvântarea Lui să adopt o regulă personală de post: vinerea, de la răsărit și până la apus, mănânc numai pâine și fructe. Începând cu ora 19 iarna sau 19 vara, pot să mănânc post obișnuit (care în Biserica mea înseamnă abținere de la carne). De acord cu soția mea, care apreciază cam cât economisesc nemâncând dimineața și la prânz decât pâine și, eventual, fructe, diferența de bani ia drumul unui plic care este destinat ajutorării săracilor. Am adunat bani frumușei în acel plic cu exercițiul de vineri. Trebuie să spun că, la început, îmi era tare greu și deseori am căzut. Când reușeam, eram plin de arțag ca nemâncații pentru care cuiele par scobitori, iar lemnele cârnați. Când nu reușeam, eram deznădăjduit. Uitasem ceva esențial: uitasem că nu poți să ții post singur. Am cerut ajutorul lui Cristos, spunându-I: "Doamne, Tu pe toate le poți. Tu poți să întărești puțina mea voință. Iată, eu vreau să fac acest lucru bineplăcut Ție, numai că nu prea pot. Ai vrea, Te rog, să mă ajuți ?" Și m-a ajutat. De unde, până atunci, ziua de vineri era o zi neagră pentru mine, acum abia aștept să vină vinerea. Iarăși am ceva să-I ofer !

Poate folosește ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.02.2011 at 17:32:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea de post care INGRASA. AndreiM Postul 132 03.01.2018 10:22:41
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Marele dom ortodox din Bacau! Legionarul Generalitati 1 12.01.2011 13:27:28
Sfantul si Marele Mir Paisie Aghioritul Biserica Ortodoxa Romana 0 30.03.2010 17:33:36
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23