Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2010, 18:40:58
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Arrow Colindele - lauda Nasterii Domnului sau a Craciunului?

Astazi intreaga lume canta si se pregateste de minunata sarbatoare a Nasterii Domnului! Minunata sarbatoare, cu atat mai mult daca meditam la cuvintele Sf.Ap.Ioan „si Cuvantul TRUP S-a facut”! O negraita taina a lui Dumnezeu, „Care atat de mult a IUBIT lumea, incat a dat pe Unicul Sau Fiu...” miscatoare cuvinte, daca le lasam sa se prinda in inimile noastre! Vedem nesfarsita Sa iubire, incat din starea de pacat si neascultare sa ne ridice din nou la starea dintai, asa cum ne-a aratat Moise ca era omul in rai, la creatie - cand a coborat cu Tablele Legii de pe Sinai - si la ce stare trebuie sa ajunga, adica la asemanarea cu El, cum Insusi ne arata Domnul Hristos la Schimbarea Sa la fata! Aici este chemat omul sa ajunga! Si asta ne arata si la Nasterea Sa, caci si STEAUA LUMINOASA ridica lumina asupra Sa, incat trezeste curiozitatea astrologilor acelei vremi - magilor, caci era un fapt nemaintalnit! Ingerii plini de lumina vestesc pastorilor Nasterea Cuvantului prin care s-au zidit toate, ei se umplu de lumina si vin plini de bucurie, radiind de lumina cunostintei de Dumnezeu aducand din facerea mainilor Sale, mielusei, ca recunostinta si ca dar pentru Creator!
De aceea in simplitatea si credinta lor curata, oamenii curati si simpli impreuna cu ingerii aduc Lauda lui Dumnezeu Cel Ce S-a nascut sa Moara pe Cruce - umil la nastere, umil la moarte - iar Hristos Se naste si inimile inghetate ale oamenilor ce inca nu L-au cunoscut, incat sa le umplde lumina Sa sfanta si de Bucuria ingerilor si a pastorilor, dar si a magilor...
Dar astazi, cu durere vedem, ca Nasterea Domnului ia chipul Sarbatorii Bradului si a Cadourilor! Se umbreste sarbatoarea, se lauda bradul si iarna, zapada si clopoteii...
Dumnezeu sa ne umple de Harul Sau si sa Se nasca si in inimile noastre pline de pacat...

Steaua spre rasarit straluceste: http://www.youtube.com/watch?v=Z2ufn...eature=related

Last edited by Paisie Aghioritul; 21.12.2010 at 18:49:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2015, 22:06:49
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Astazi intreaga lume canta si se pregateste de minunata sarbatoare a Nasterii Domnului! Minunata sarbatoare, cu atat mai mult daca meditam la cuvintele Sf.Ap.Ioan „si Cuvantul TRUP S-a facut”! O negraita taina a lui Dumnezeu, „Care atat de mult a IUBIT lumea, incat a dat pe Unicul Sau Fiu...” miscatoare cuvinte, daca le lasam sa se prinda in inimile noastre! Vedem nesfarsita Sa iubire, incat din starea de pacat si neascultare sa ne ridice din nou la starea dintai, asa cum ne-a aratat Moise ca era omul in rai, la creatie - cand a coborat cu Tablele Legii de pe Sinai - si la ce stare trebuie sa ajunga, adica la asemanarea cu El, cum Insusi ne arata Domnul Hristos la Schimbarea Sa la fata! Aici este chemat omul sa ajunga! Si asta ne arata si la Nasterea Sa, caci si STEAUA LUMINOASA ridica lumina asupra Sa, incat trezeste curiozitatea astrologilor acelei vremi - magilor, caci era un fapt nemaintalnit! Ingerii plini de lumina vestesc pastorilor Nasterea Cuvantului prin care s-au zidit toate, ei se umplu de lumina si vin plini de bucurie, radiind de lumina cunostintei de Dumnezeu aducand din facerea mainilor Sale, mielusei, ca recunostinta si ca dar pentru Creator!
De aceea in simplitatea si credinta lor curata, oamenii curati si simpli impreuna cu ingerii aduc Lauda lui Dumnezeu Cel Ce S-a nascut sa Moara pe Cruce - umil la nastere, umil la moarte - iar Hristos Se naste si inimile inghetate ale oamenilor ce inca nu L-au cunoscut, incat sa le umplde lumina Sa sfanta si de Bucuria ingerilor si a pastorilor, dar si a magilor...
Dar astazi, cu durere vedem, ca Nasterea Domnului ia chipul Sarbatorii Bradului si a Cadourilor! Se umbreste sarbatoarea, se lauda bradul si iarna, zapada si clopoteii...
Dumnezeu sa ne umple de Harul Sau si sa Se nasca si in inimile noastre pline de pacat...

Steaua spre rasarit straluceste: http://www.youtube.com/watch?v=Z2ufn...eature=related
Sa-mi spuneti va rog daca pricepeti de ce STEAUA LUMINOASA , fiind un semn de la Dumnezeu i-a condus pe magi (astrologi) , intai la regele Irod si APOI la Betleem la locul nasterii Mantuitorului? .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2015, 22:25:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Sa-mi spuneti va rog daca pricepeti de ce STEAUA LUMINOASA , fiind un semn de la Dumnezeu i-a condus pe magi (astrologi) , intai la regele Irod si APOI la Betleem la locul nasterii Mantuitorului? .
A fost suficient sa mai uit pe Google Map ca sa ma lamuresc. Am aflat ca:
-intre Ierusalim si Betleem distanta este de 7.1 kilometri
-nici in ziua de azi nu ai cum sa ajungi la Betleem, venind dinspre est, decat trecand mai intai prin Ierusalim.

Distanta si pozitia dintre ele este oarecum asemenea celei dintre Bucuresti si Bragadiru. Schimband datele problemei, intrebarera dv devine: "din ce cauza cineva care se indreapta de la Constanta la Bragadiru trece mai intai Bucuresti ? Raspuns: fiindca asta e drumul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.12.2015 at 22:32:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2015, 23:19:13
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A fost suficient sa mai uit pe Google Map ca sa ma lamuresc. Am aflat ca:
-intre Ierusalim si Betleem distanta este de 7.1 kilometri
-nici in ziua de azi nu ai cum sa ajungi la Betleem, venind dinspre est, decat trecand mai intai prin Ierusalim.

Distanta si pozitia dintre ele este oarecum asemenea celei dintre Bucuresti si Bragadiru. Schimband datele problemei, intrebarera dv devine: "din ce cauza cineva care se indreapta de la Constanta la Bragadiru trece mai intai Bucuresti ? Raspuns: fiindca asta e drumul.
Nu nu asta e raspunsul cu directia cardinala. De ce totusi daca ,,Steaua,, fiind un semn de la Dumnezeu i-a condus pe magi direct la regele Irod? Deci era un semn de la Dumnezeu care i-a condus prima data pe magi la Irod ca sa afle si el , iar apoi frumos ,,steaua,, mergea inaintea lor pana la locul nasterii in Bethleem. Interesant semn de la Dumnezeu. Si apoi tot Dumnezeu avertizeaza magii sa nu se mai intoarca la Irod . Oricum un fenomen astronomic nu era deoarece o stea sau o planeta nu merge inaintea unor oameni in felul asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2015, 00:42:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

[quote=Ionel28;609083] De ce totusi daca ,,Steaua,, fiind un semn de la Dumnezeu i-a condus pe magi direct la regele Irod? Deci era un semn de la Dumnezeu care i-a condus prima data pe magi la Irod ca sa afle si el , iar apoi frumos ,,steaua,, mergea inaintea lor pana la locul nasterii in Bethleem. Interesant semn de la Dumnezeu. Si apoi tot Dumnezeu avertizeaza magii sa nu se mai intoarca la Irod .

De unde ati tras concluzia ca steaua i-a condus pe magi direct la regele Irod ? Nu scrie asa ceva in Biblie. Iata textul din Matei 2 cu 1 si urm:

"Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând:
Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci am văzut la Răsărit steaua Lui și am venit să ne închinăm Lui.
Și auzind, regele Irod s-a tulburat și tot Ierusalimul împreună cu el."

Prin urmare, nu vedem deloc ca Biblia sustine ceea ce dv pretindeti ca sustine. Nu scrie "ia condus pe magi direct la regele Irod" ci, mai degraba, intelegem ca venind de undeva "de la Rasarit" magii au ajuns la 7 kilometri de Betleem, la Ierusalim. Acolo s-au interesat in stanga si in dreapta unde este Isus (poate presupuneau ca e deja adus in capitala, asa cum se procedeaza cu un cocon regal ?). Auzind de niste straini si de obiectivul remarcabil al vizitei lor, Irod trimite dupa ei. In Matei 2:7 se spune limpede: "Irod chemând în ascuns pe magi". Prin urmare, secventa biblica a faptelor e cu totul alta decat lasati sa se inteleaga: nu "steaua i-a dus direct la Irod", ci Irod a trimis dupa ei.

In sfarsit, vedem ca steaua "ia condus" efectiv pe magi de la Ierusalim la (langa) Betleem. Atat scrie Biblia. E explicabil: plecand din Bucuresti poti nimeri Bragadiru si fara vreun ghid special, dar sa nimeresti un staul oarecare aflat langa Bragadiru e mai greu. Sa fi mers steaua inaintea lor si inainte, adica in partea lunga a drumului (de la "Rasarit", pana la Ierusalim) ? Nu stim. Biblia spune, referindu-se la prima etapa a drumului "am vazut steaua lui". Nu spune ca s-a si miscat. O stea supranumerara arata un azimut. Ca se misca sau nu, e tot aia: directia e determinata. Doar de la Ierusalim la staul incepi sa ai dificultati.


Citat:
Oricum un fenomen astronomic nu era deoarece o stea sau o planeta nu merge inaintea unor oameni in felul asta.
Aici, Biblia va contrazice. Intelegem ca era un fanomen astronomic, toata discutia fiind daca a fost vorba de un fenomen astronomic natural sau supranatural. S-au lansat multe ipoteze: ca era vorba de o cometa (desi cea mai apropiata in timp cometa posibila ar fi fost in anul minus 6), ca ar fi fost vorba de o conjunctie (ipoteza astronomului Kepler), ca ar fi fost o supernova. Sau, un fenomen supranatural, ipoteza sugerata de faptul ca nimeni de la curtea lui Irod nu vazuse nimic deosebit, din moment ce-i intreaba pe magi cand a aparut.

P.S.: Sunt surprins sa citesc ca sunteti ortodox. Puneti niste intrebari, ca si cand ati fi ateu. Uneori, si ortodocsii contrazic ce scrie in Biblie, dar o fac in cu totul alt fel, de pe alte pozitii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.12.2015 at 00:45:06.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2015, 11:44:38
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

[quote=Mihnea Dragomir;609094]
Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
De ce totusi daca ,,Steaua,, fiind un semn de la Dumnezeu i-a condus pe magi direct la regele Irod? Deci era un semn de la Dumnezeu care i-a condus prima data pe magi la Irod ca sa afle si el , iar apoi frumos ,,steaua,, mergea inaintea lor pana la locul nasterii in Bethleem. Interesant semn de la Dumnezeu. Si apoi tot Dumnezeu avertizeaza magii sa nu se mai intoarca la Irod .

De unde ati tras concluzia ca steaua i-a condus pe magi direct la regele Irod ? Nu scrie asa ceva in Biblie. Iata textul din Matei 2 cu 1 si urm:

"Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând:
Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci am văzut la Răsărit steaua Lui și am venit să ne închinăm Lui.
Și auzind, regele Irod s-a tulburat și tot Ierusalimul împreună cu el."

Prin urmare, nu vedem deloc ca Biblia sustine ceea ce dv pretindeti ca sustine. Nu scrie "ia condus pe magi direct la regele Irod" ci, mai degraba, intelegem ca venind de undeva "de la Rasarit" magii au ajuns la 7 kilometri de Betleem, la Ierusalim. Acolo s-au interesat in stanga si in dreapta unde este Isus (poate presupuneau ca e deja adus in capitala, asa cum se procedeaza cu un cocon regal ?). Auzind de niste straini si de obiectivul remarcabil al vizitei lor, Irod trimite dupa ei. In Matei 2:7 se spune limpede: "Irod chemând în ascuns pe magi". Prin urmare, secventa biblica a faptelor e cu totul alta decat lasati sa se inteleaga: nu "steaua i-a dus direct la Irod", ci Irod a trimis dupa ei.

In sfarsit, vedem ca steaua "ia condus" efectiv pe magi de la Ierusalim la (langa) Betleem. Atat scrie Biblia. E explicabil: plecand din Bucuresti poti nimeri Bragadiru si fara vreun ghid special, dar sa nimeresti un staul oarecare aflat langa Bragadiru e mai greu. Sa fi mers steaua inaintea lor si inainte, adica in partea lunga a drumului (de la "Rasarit", pana la Ierusalim) ? Nu stim. Biblia spune, referindu-se la prima etapa a drumului "am vazut steaua lui". Nu spune ca s-a si miscat. O stea supranumerara arata un azimut. Ca se misca sau nu, e tot aia: directia e determinata. Doar de la Ierusalim la staul incepi sa ai dificultati.




Aici, Biblia va contrazice. Intelegem ca era un fanomen astronomic, toata discutia fiind daca a fost vorba de un fenomen astronomic natural sau supranatural. S-au lansat multe ipoteze: ca era vorba de o cometa (desi cea mai apropiata in timp cometa posibila ar fi fost in anul minus 6), ca ar fi fost vorba de o conjunctie (ipoteza astronomului Kepler), ca ar fi fost o supernova. Sau, un fenomen supranatural, ipoteza sugerata de faptul ca nimeni de la curtea lui Irod nu vazuse nimic deosebit, din moment ce-i intreaba pe magi cand a aparut.

P.S.: Sunt surprins sa citesc ca sunteti ortodox. Puneti niste intrebari, ca si cand ati fi ateu. Uneori, si ortodocsii contrazic ce scrie in Biblie, dar o fac in cu totul alt fel, de pe alte pozitii.
Pai domnule Mihnea , conform textului din Matei cand au ajuns Magii la Ierusalim , le cine au intrebat ,UNDE ESTE REGELE IUDEILOR, daca ei nu se aflau in fata regelui Irod? Atunci cum spuneti ca ei nu au fost condusi de catre stea direct la regele Irod. Nu sant ateu dar imi pun intrebari ca orce crestin care ar trebui sa-si puna intrebari. Eu nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu . Despre cine a spus Hristos ca se poate preface IN INGER DE LUMINA OARE ? . Cine voia moartea Matuitorului chiar de la nasterea s-a oare ? Atunci. De Dumnezeu era cel care i-a condus pe magi(astrologi) , si tot el dupa aceea i-a avertizat pe magi sa nu se mai intoarca la Irod , si tot el printr-un inger i-a spus lui Iosif sa mearga in Egipt. Interesant. Nu rimeaza de loc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2015, 18:40:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai domnule Mihnea , conform textului din Matei cand au ajuns Magii la Ierusalim , le cine au intrebat ,UNDE ESTE REGELE IUDEILOR, daca ei nu se aflau in fata regelui Irod?
La trecatori. La oameni de pe strada. Magii isi inchipuiau ca vor avea in fata lor un prunc regal, ca toti pruncii regali. Un eveniment public si cu pompa de rigoare. Nastere anuntata de vornici pe la rascruci. Alai cu heralzi in frunte. Lucruri care, desigur, pentru ei urmau sa aiba loc in capitala tarii respective.
Sa presupunem ca, de pe balconul dv, unde sunteti inarmat cu o luneta si un "Idiot's guide into astronomy" vedeti un semn exceptional pe cer. Mai vorbiti cu doi prieteni pasionati de la Clubul Micilor Astronomi si ajungeti la concluzia ca evenimentul semnifica faptul ca s-a nascut regele promis al Frantei: Marele Monarh. Va urcati in tren si va opriti la Gare de l'Est din Paris. Booon. Ce faceti acuma ? Asa-i ca veti intreba in dreapta si in stanga, inca de pe peron, unde este pruncul domnesc ? Nu-mi spuneti ca faceti altfel, nu-mi spuneti ca mergeti la Palatul Elizeu, sunati la usa pana iese presedintele Frantei, pe care il intrebati, senin: "Bey François, stii cumva unde tocmai s-a nascut Maria Sa Ludovic al XX-lea ?"

Citat:
Nu sant ateu dar imi pun intrebari ca orce crestin care ar trebui sa-si puna intrebari. Eu nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu .
Este foarte bine ca va puneti intrebari. Numai ca nu acesta e modul de a-si pune intrebari al crestinilor. Un crestin, punandu-si aceeasi intrebare ca dv, o face in urmatoarea forma: "Am auzit de la persoane de incredere ca Steaua Luminoasa a fost un semn de la Dumnezeu. Si totusi, eu inteleg ca steaua i-a dus pe primii adoratori ai lui Isus direct in gura lupului. Prin urmare, aici imi pare a fi o neconcordanta, e ceva ce am nevoie sa aprofundez".
Altfel spus, intre atitudinea de tip "am dificultati de intelegere" si atitudinea de tip "rejectez!", "Nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu" distanta e enorma. Ca intre un intelept pasionat si un Ghita Contra.

Intr-o zi ca aceasta cei trei Crai de la Rasarit au ajuns la dumnezeiescul prunc, i s-au inchinat si i-au adus darurile lor. E o buna tema de meditatie igantiana. Luati loc, in genunchi, in fata unei icoane cu Pruncul Isus. Daca nu aveti (cum nu am eu), e bine si in fata ferestrei. Si ganditi-va ca sunteti unul dintre cei trei crai. Calatoriti, cu mintea si cu inima, pana la Betleem. Lasati-va calauzit pana in fata Lui. Felicitati-o pe Mama acelui Prunc, pe care toate natiunile o vor onora. Ingenuncheati in fata Pruncului si cereti-i permisiunea de a-i saruta mana aceea in care tine globul pamantesc. Oferiti-i daruri, apoi retrageti-va. Pe cai deosebite, asa cum v-a sfatuit ingerul. Nimeni sa nu stie ce ati facut, nu spuneti oricui unde se afla El: chiar la coltul strazii, unde sta ascuns.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2015, 21:51:57
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La trecatori. La oameni de pe strada. Magii isi inchipuiau ca vor avea in fata lor un prunc regal, ca toti pruncii regali. Un eveniment public si cu pompa de rigoare. Nastere anuntata de vornici pe la rascruci. Alai cu heralzi in frunte. Lucruri care, desigur, pentru ei urmau sa aiba loc in capitala tarii respective.
Sa presupunem ca, de pe balconul dv, unde sunteti inarmat cu o luneta si un "Idiot's guide into astronomy" vedeti un semn exceptional pe cer. Mai vorbiti cu doi prieteni pasionati de la Clubul Micilor Astronomi si ajungeti la concluzia ca evenimentul semnifica faptul ca s-a nascut regele promis al Frantei: Marele Monarh. Va urcati in tren si va opriti la Gare de l'Est din Paris. Booon. Ce faceti acuma ? Asa-i ca veti intreba in dreapta si in stanga, inca de pe peron, unde este pruncul domnesc ? Nu-mi spuneti ca faceti altfel, nu-mi spuneti ca mergeti la Palatul Elizeu, sunati la usa pana iese presedintele Frantei, pe care il intrebati, senin: "Bey François, stii cumva unde tocmai s-a nascut Maria Sa Ludovic al XX-lea ?"



Este foarte bine ca va puneti intrebari. Numai ca nu acesta e modul de a-si pune intrebari al crestinilor. Un crestin, punandu-si aceeasi intrebare ca dv, o face in urmatoarea forma: "Am auzit de la persoane de incredere ca Steaua Luminoasa a fost un semn de la Dumnezeu. Si totusi, eu inteleg ca steaua i-a dus pe primii adoratori ai lui Isus direct in gura lupului. Prin urmare, aici imi pare a fi o neconcordanta, e ceva ce am nevoie sa aprofundez".
Altfel spus, intre atitudinea de tip "am dificultati de intelegere" si atitudinea de tip "rejectez!", "Nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu" distanta e enorma. Ca intre un intelept pasionat si un Ghita Contra.

Intr-o zi ca aceasta cei trei Crai de la Rasarit au ajuns la dumnezeiescul prunc, i s-au inchinat si i-au adus darurile lor. E o buna tema de meditatie igantiana. Luati loc, in genunchi, in fata unei icoane cu Pruncul Isus. Daca nu aveti (cum nu am eu), e bine si in fata ferestrei. Si ganditi-va ca sunteti unul dintre cei trei crai. Calatoriti, cu mintea si cu inima, pana la Betleem. Lasati-va calauzit pana in fata Lui. Felicitati-o pe Mama acelui Prunc, pe care toate natiunile o vor onora. Ingenuncheati in fata Pruncului si cereti-i permisiunea de a-i saruta mana aceea in care tine globul pamantesc. Oferiti-i daruri, apoi retrageti-va. Pe cai deosebite, asa cum v-a sfatuit ingerul. Nimeni sa nu stie ce ati facut, nu spuneti oricui unde se afla El: chiar la coltul strazii, unde sta ascuns.
In primul rand acei ,,magi,, erau niste astrologi ori din Persia ori din Babilon si nu ,,crai,, iar dupa cum stim Dumnezeu le interzicea iudeilor sa practice astrologia. Si am zis clar chiar daca altcineva nu trebuie sa creada ca si mine daca nu intelege evenimentul. Steaua respectiva nu putea fii un semn de la Dumnezeu atata timp cat , tot el pe urma indruma magii si apoi pe Iosif si Maria sa fuga departe de Irod. Logic. Dar din vremea aia a nasterii Mantuitorului si pana azi cand santem in secolul 21 , Hristos dupa cum bine stiti este prezentat atat in cartea Apocalipsa sau in cartea Daniel ca fiind ,,Imparat,, sau ,,Rege,, si nu un prunc mic intr-o iesle. Cum ar trebui astazi sa-l onoram oare? . Cand au ajuns magii la Bethleem cum zice un evanghelist avand in vedere ,,ca ,,calatoria lor,, de la asa distanta s-a facut ori pe cai ori pe camile cu opriri desigur ca nu au calatorit intr-un galop a dupat poate saptamani poate mai mult , acolo in evenghelie se spune ca au gasit ,,copilul,, in ,,casa. Deci Hristos era deja marisor si nu mai era in adapostul animalelor intr-o iesle.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2015, 10:26:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fiecare e liber. Fiecare e liber sa creada ca Steaua Sus Rasare i-a condus pe magi direct la Irod. Fiecare e liber sa creada ca magii l-au vizitat pe Isus pe cand Acesta era deja la gradinita.

La randul meu, sunt un om liber. Am libertatea de a avea credinta inaintasilor mei, de a da mai departe ceea ce am primit.

Pace si Bine,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2015, 20:00:27
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Wink

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiecare e liber. Fiecare e liber sa creada ca Steaua Sus Rasare i-a condus pe magi direct la Irod. Fiecare e liber sa creada ca magii l-au vizitat pe Isus pe cand Acesta era deja la gradinita.

La randul meu, sunt un om liber. Am libertatea de a avea credinta inaintasilor mei, de a da mai departe ceea ce am primit.

Pace si Bine,
M.D.
Nu vorbiti in felul asta , ca nu dati dovada nici de tact nici de intelepciune in felul asta. Treaba nu e asa ca ,,fiecare e liber sa creada cum vrea,, din moment ce asta spune Scriptura. Din moment ce una din Evanghelii spune ca ,,magii, au gasit copilul in casa, este evident ca nu mai era un prunc nou nascut de cateva zile sau saptamani. Existau atunci garduri metalice oare sau ce altceva ca magii condusi de ,,steaua magica,, care mergea inaintea lor(?) sa nu poata trece pe langa Ierusalim si sa mearga direct la locul nasterii lui Hristos ? . Sa fim seriosi. Treaba asta trebuie sa dea de gandit oricui crestin . Asta este la fel ca si cu exemplul lui Constantin cel Mare tot cu un ,,semn de la Dumnezeu,, . Ca si aici asta se crede de majoritatea oamenilor. Deci Dumnezeu hotaraste inca din secolul intai cand s-a dat startul crestinismului in Imperiul Roman si nu erau inca formate multe natiuni si granite , ca prin Hristos Fiul sau oamenii sa se iubeasca unul pe altul , ba chiar sa-si iubeasca si ,,dusmanul,, si stim bine ca primii crestini erau clar impotriva orcarei forme de violenta , si sa credem ca dupa cateva secole Dumnezeu asaista la o batalie intre Constantin si Maxentiu doi oameni care erau si rude(interesant) Maxentiu era cumnatul lui Constantin , si se luptau nu pentru altceva decat pentru putere si suprematie si Dumnezeu interesant le trimite un semn . Sin in cazul asta nu era nicidecum un semn de la Dumnezeu care dorea prin Hristos iubirea semenului indiferent daca era dusman sau nu. Cu ,,cruciatii,, la fel , adica Hristos le spune crestinilor inaintea distrugerii Ierusalimului de catre romani , SA FUGA IN MUNTI, si nu sa lupte pentru a apara centrul inchinarii iudaice. Fara suparare eu cred ca ar trebui sa citim mai atent sau de mai multe ori unele evenimmente ca sa ne dam seama in final cum sta treaba. Numai bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilitatea Nasterii Domnului Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 127 22.05.2013 21:55:13
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Spre lauda Maicii Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 37 21.11.2009 13:59:11
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21
Ziua Nasterii Maicii Domnului silverstar Generalitati 0 08.09.2006 08:54:00