Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2011, 19:27:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Micul erou

Povestea sfasietoare a baietelului de 13 ani din Australia care i-a rugat pe salvatori sa-l ajute mai intai pe fratele sau mai mic de la inec, o decizie care l-a costat viata, a impresionat o lume intreaga.
TAGURI: Jordan Rice, inundatii
Jordan, impreuna cu fratele sau mai mic, Blake (10 ani) si mama lor, Donna (43 de ani), mergeau cu masina pentru a cumpara uniforme scolare, in momentul in care au fost surprinsi de ape.

Mama baietilor a sunat la numarul de urgenta, dupa care i-a luat pe baieti si s-au urcat pe capota masinii, asteptand ajutoare.

Un barbat aflat in zona, Warren McErlean, i-a vazut si a decis sa le sara in ajutor. Acesta s-a legat cu o franghie si a inotat spre masina.

Barbatul s-a intins prima data dupa Jordan, dar baiatul i-a spus sa-l ia intai pe fratele sau mai mic.

Din cauza insa ca nivelul apelor crescuse amenintator, barbatul a fost nevoit sa dea drumul franghiei inainte ca Donna si Jordan sa o apuce, cei doi fiind luati de ape.

"Imi tot striga sa-i salvez mama si fratiorul. Imi pare atat de rau ca nu am putut face mai mult. Ii tot spuneam ca totul o sa fie bine. Si nu a fost. Imi pare foarte rau pentru el si pentru familia sa ca nu am reusit sa facem mai mult si sa-i scoatem de acolo", a marturisit barbatul care a sarit in ajutorul celor trei.

"Jordan nu stia sa inoate si era speriat de apa. Insa cand barbatul a vrut sa-l salveze, el i-a spus: salvati-l mai intai pe fratiorul meu. Nici nu pot sa-mi imaginez ce a fost in sufletul lui in acele momente... E micul nostru erou", a spus tatal lui Jordan.


Pe Facebook a fost creata o pagina in memoria lui Jordan Rice, care a strans peste 150.000 de sustinatori. Oamenii au trimis mii de mesaje de condoleate si sprijin pentru tatal baiatului si pentru ceilalti frati ai lui, Blake, Kyle si Chris. Forumurile de discutii din Australia au fost invadate de mesaje de elogiere a baiatului.

Incidentul a avut loc luni, in Toowoomba, o zona grav afectata de inundatiile recente.

Potopul din Australia a facut pagube de 10 miliarde de dolari
Attached Images
File Type: jpg 60467711.jpg (31,9 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2011, 20:24:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

stirea este sfasietoare.
te intristeaza si te bucura in acelasi timp.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2011, 20:41:56
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

am vazut si eu stirea ... povestita chiar de cel care l-a salvat pe cel mic si nu a mai putut sa il salveze pe cel mare si pe mama lor


era complet ravasit ... una e sa vezi stirea la televizor ... altceva este sa traiesti situatia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2011, 21:39:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stirea este sfasietoare.
te intristeaza si te bucura in acelasi timp.
adevarat, si pe mine m-a impresionat profund. acest baietel a dat masurata adevarata a dragostei.
Sa ne rugam pentru el, acolo in Ceruri. il cheama Jordan.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2011, 22:33:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
adevarat, si pe mine m-a impresionat profund. acest baietel a dat masurata adevarata a dragostei.
Sa ne rugam pentru el, acolo in Ceruri. il cheama Jordan.

Jordan, prin jertfa ta curata ai dat o mare pilda tuturor oamenilor, crestini
sau necrestini. Deci se poate... Domnul fie cu tine!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2011, 23:08:42
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rest in peace Jordan

Din pamint am fost facuti si in pamint ne intoarcem.Copil al Celui de Sus,sa nu-ti fie teama cand vei trece prin valea umbrei mortii,Lumina Lui te va calauzi.Mergi spre Cel care te-a trimis in lumea acesta si fie ca intr-o zi,cand va fi voia Lui, sa fi iar impreuna cu cei dragi tie,carora tu le-ai oferit viata ta ca sa continue a lor.Odihneste-te in pace Jordy.

Last edited by Scotsman; 15.01.2011 at 23:12:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2011, 01:19:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-i odihneasca sufletelul!
Hmmm...ma intreb acum oare cati adulti ar fi spus" salveaza-mi mai intai fratele???"...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2011, 13:41:24
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Povestea sfasietoare a baietelului de 13 ani din Australia care i-a rugat pe salvatori sa-l ajute mai intai pe fratele sau mai mic de la inec, o decizie care l-a costat viata, a impresionat o lume intreaga.
TAGURI: Jordan Rice, inundatii
Jordan, impreuna cu fratele sau mai mic, Blake (10 ani) si mama lor, Donna (43 de ani), mergeau cu masina pentru a cumpara uniforme scolare, in momentul in care au fost surprinsi de ape.

Mama baietilor a sunat la numarul de urgenta, dupa care i-a luat pe baieti si s-au urcat pe capota masinii, asteptand ajutoare.

Un barbat aflat in zona, Warren McErlean, i-a vazut si a decis sa le sara in ajutor. Acesta s-a legat cu o franghie si a inotat spre masina.

Barbatul s-a intins prima data dupa Jordan, dar baiatul i-a spus sa-l ia intai pe fratele sau mai mic.

Din cauza insa ca nivelul apelor crescuse amenintator, barbatul a fost nevoit sa dea drumul franghiei inainte ca Donna si Jordan sa o apuce, cei doi fiind luati de ape.

"Imi tot striga sa-i salvez mama si fratiorul. Imi pare atat de rau ca nu am putut face mai mult. Ii tot spuneam ca totul o sa fie bine. Si nu a fost. Imi pare foarte rau pentru el si pentru familia sa ca nu am reusit sa facem mai mult si sa-i scoatem de acolo", a marturisit barbatul care a sarit in ajutorul celor trei.

"Jordan nu stia sa inoate si era speriat de apa. Insa cand barbatul a vrut sa-l salveze, el i-a spus: salvati-l mai intai pe fratiorul meu. Nici nu pot sa-mi imaginez ce a fost in sufletul lui in acele momente... E micul nostru erou", a spus tatal lui Jordan.


Pe Facebook a fost creata o pagina in memoria lui Jordan Rice, care a strans peste 150.000 de sustinatori. Oamenii au trimis mii de mesaje de condoleate si sprijin pentru tatal baiatului si pentru ceilalti frati ai lui, Blake, Kyle si Chris. Forumurile de discutii din Australia au fost invadate de mesaje de elogiere a baiatului.

Incidentul a avut loc luni, in Toowoomba, o zona grav afectata de inundatiile recente.

Potopul din Australia a facut pagube de 10 miliarde de dolari
Pray for the souls of our little angel!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 19:21:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

De asta am facut topicul,fiindca am fost impresionat si eu.Cati dintre noi si-ar da viata pentru fratele si aproapele nostru?Cred ca acel copil s-a mantuit pe loc pentru fapta sa.Dumnezeu sa il odihneasca!
Reply With Quote
Răspunde