Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.10.2011, 22:07:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Smile Urmarire videoclipuri

http://www.youtube.com/user/sofiaiug...l=first_upload

acesta este linkul spre canalul meu de pe youtube,canalul utilizatorului sofiaiuga,unde puteti urmari videoclipuri cu filmarile cele mai semnificative de sfintire ,dar si de la resfintirea manastirii hodosBODROG....de asemeni atmosfera se SINTAMARIA de la ixvorul izbuc de la manastirea izbuc ,judetul Bihor,,o atmosfera as putea spune incendiara..mai ales noaptea dupa prohodul Maicii Domnului.De asemenea va recomand videoclipul cu schitul din m.retezat in care veti vedea acele cruci si pietre memorabile...dar si transfagarasanul care are si legenda ...in care veti urmari minunatele peisaje insotiti de naiul lui GHEORGHE ZAMFIR...SI NU IN ULTIMUL RIND CEVA MAI PERSONAL ,TOAMNA LA CULESUL CIEIE ,in ritm de Vivaldi
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.10.2011, 17:56:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Schitul fedeu,arad

SCHITUL FEREDEU,ARAD

Aflat la poalele muntilor ZARANDULUI,,lîngă localitatea ȘIRIA,,locul de baștină al scriitoruluiI IOAN SLAVICI,este situat la 650 METRI ALTITUDINE ,unde un pustnic FILIMON sau FILOTEI a ridicat acest schit cu vreo 300 ani în urmă lîngă izvorul aflat aici .La acest izvor se făceau pelerinaje de către credincioși împreună cu preotul și cu prapori din timpuri străvechi, la acest izvor cu proprietăți vindecătoare,unic în ROMANIA ,prin situarea lui la această altitudine .Aceste manifestări religioase de amploare au determinat construirea unui altar unde credincioșii să se roage …astfel a apărut un paraclis,refăcut la inițiativa preotului Nicolae Biru din Covăsinț și sfințit în anul 1932 de P.S.Grigore Comșa.Hramul este SFINTUL MARE MUCENIC GHEORGHE,care subliniază calitatea izvorului vindecător de patimi și boli, prin nimicirea balaurului ca imagine a răului spiritual și material.Sărbătoarea cea mai importantă care adună creștinii în acest loc este ziua ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI ,ZI ÎN CARE SE FĂCEAU PELERINAJELE in frunte cu preotul ,străbătînd DRUMUL CRUCII pînă sus la schitul FEREDEU .Acest cuvint în limba turcă inseamnă BAIE…adică venea lumea în pelerinaj la izvorul Feredeu ,vindecător ,ca să facă o baie…spălîndu-și păcatele prin spovedanie și plecînd de aici curățiți și vindecați.Aceste pelerinaje se făceau în zilele de 23 aprilie ,de izvorul tămăduirii în săptămina luminată ,pe 15 august de Sintamaria mare ȘI se încheia cu pelerinajul din ziua Crucii.
Desființat abuziv în anul 1959,așezămintul a fost redeschis în anul1986,avind ca stareț pe părintele ILARION TĂUCEAN ȘI S-AU RECONTRUIT BISERICA,STĂREȚIA,TRAPEZA ȘI CORPURILE DE CHILII.După anul 1989,gospodăria s-a mutat la vale ,fapt ce a determinat construirea unui așezămint mohahal și la vale ,anume mănăstirea FEREDEU ,cu hramul SFINTUL PROROC ILIE TESVITEANUL.
De trei ani s-a reînceput în ziua de 13 septembrie ,după vecernie să se meargă pe DRUMUL CRUCII cu cele 14 popasuri ,în primul an pe drumul de potecă străbătut de monahi pînă în vale ,iar anul trecut pe drumul asfaltat pînă sus la schit de către primăria ȘIRIA…cinste ei…crucile frumos făcute din lemn de stejar lăcuit ,cu icoanele calvarului împodobite cu coronițe identice și cu flori naturale la baza fiecărei cruci ,aceste îngrijiri fiind făcute de anumiți credincioși care se oferă să îngrijească și să pregătească fiecare cruce cit mai frumos pentru sărbătoarea comemorării calvarului din ajunul praznicului ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI.Am participat la acest eveniment anul trecut ,fiind și primul an cu stabilirea definitivă a DRUMULUI CRUCII cu popasurile care se încheie sus la schitul FEREDEU și am văzut ajungînd sus că izvorul ,care nu a mai curs de mulți ani ,el fiind captat printr-un furtun prin care curge apă încontinuu , izvorul a reînceput să curgă ca un fin firicel.,care avea alt gust modificat ușor față de cel care curge pe furtun ,fapt adeverit și de o credincioasă la care i-am dat să bea din sticlă.De anul trecut s-a construit aici un altar de vară în poienița schitului care are hramul Inălțarea Sfintei Cruci.Am avut plăcerea să ascult vecernia cit și Sfinta Liturghie efectuate de la acest altar.Schitul este înconjurat de pădure ,iar de sus se vede un peisaj frumos al satelor cu cîmpiile lor .De la RUSALII ,cind am fost sus am observat că izvorul curge avind cuva de colectare pe jumătate plină .În noaptea vecerniei înainte de ziua CRUCII am observat cum debitul izvorului a crescut foarte mult ajungînd pentru un timp egal cu jetul care curge pe furtun.ȘI de ziua crucii a curs puternic ,destui credincioși luînd apă direct de la țeava care iese din stîncă.
M-am bucurat de o cazare foarte bună sus la schit,unde am admirat luna plină deasupra dealului și a copacilor care îl străjuiau ,dar și multiplele lumini care e vedeau în satele din vale.Peisajul mi-a amintit întru-cîtva de peisjul admirat în toamna trecută în GRECIA de la mănăstirea SF.PATAPIE…doar că aici lipsea marea .
Adoua zi de dimineață am participat la sfințirea apei ,am ascultat rugăciunile foarte frumoase făcute de preot cu această ocazie ,apoi am participat la primirea arhiereului IPS.TIMOTEI SEVICIU,al ARADULUI ,am ascultat Sfînta Liturghie și predica interesantă a IPS.TIMOTEI ,am participat la Sfîntul maslu de obște ,am primit anaforă ,am sărutat SFINTA EVANGHELIE ȘI SFÎNTA CRUCE,ne-am luat apă de la izvorul renumit ca vindecător ,am primit fiecare credincios cîte o caserolă cu sarmale de post,fiind zi de post,apoi am coborît pe jos pe drum pînă la vale inspirînd aerul curat al pădurii ce străjuiește drumul de asfalt,pînă jos la mănăstirea FEREDEU ,unde aveam mașinile parcate.Am încheiat această binecuvintată zi de mare praznic cu pace în suflete și cu dorința de a mai reveni în acest loc binecuvintat….. unde din păcate se află doar un singur călugăr,ceilalți fiind la mănăstirea din vale .Preoții deși sint 4 jos vine unul singur Duminica ȘI ÎN ZILELE DE PRAZNIC PENTRU OFICIEREA SFINTEI LITURGHII.Dar după cum spun destui credincioși ei vin la izvor cu dorința de a găsi aici un preot în permanență chiar dacă ei știu că toți preoții sunt acolo jos.Parcă expunerea problemelor lor ,cit și cererea de sfaturi pare sa aibă o altă rezonanță în sufletele lor în acest binecuvintat loc …căci mănăstirea de jos,FEREDEUL DI N VALE este de fapt o consecință a FEREDEULUI DIN DEAL..…și nu invers!!!Aci ar mai trebui meditat la acest aspect de către forurile în drept.

http://www.youtube.com/user/sofiaiug.../8/_7MwUEVRogw
ACESTA ESTE CANALUL MEU DE PE YOUTUBE,UNDE PUTETI URMARI TOT CEEA CE AM SCRIS AICI..ANUME DRUMUL CRUCII ,cu opopasurile ,videoclipul cu DRUMUL CRUCII de la FEREDEU ,sfintirea apei ,predica IPS.TIMOTEI..S.A.FILME INTERESANTE.
__________________
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.01.2012, 19:03:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit SSCHITUL SI MANASTIREA FEREDEU,jud.ARAD PE 13-14 SEPTEMBRIE 2011,DRUMUL CRUCII

SCHITUL FEREDEU,ARAD

Aflat la poalele muntilor ZARANDULUI,,lîngă localitatea ȘIRIA,,locul de baștină al scriitoruluiIIOAN SLAVICI,este situat la 650 METRI ALTITUDINE ,unde un pustnic FILIMON sau FILOTEI a ridicat acest schit cu vreo 300 ani în urmă lîngă izvorul aflat aici .La acest izvor se făceau pelerinaje de către credincioși împreună cu preotul și cu prapori din timpuri străvechi, la acest izvor cu proprietăți vindecătoare,unic în ROMANIA ,prin situarea lui la această altitudine .Aceste manifestări religioase de amploare au determinat construirea unui altar unde credincioșii să se roage …astfel a apărut un paraclis,refăcut la inițiativa preotului Nicolae Biru din Covăsinț și sfințit în anul 1932 de P.S.Grigore Comșa.Hramul este SFINTUL MARE MUCENIC GHEORGHE,care subliniază calitatea izvorului vindecător de patimi și boli, prin nimicirea balaurului ca imagine a răului spiritual și material.Sărbătoarea cea mai importantă care adună creștinii în acest loc este ziua ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI ,ZI ÎN CARE SE FĂCEAU PELERINAJELE in frunte cu preotul ,străbătînd DRUMUL CRUCII pînă sus la schitul FEREDEU .Acest cuvint în limba turcă inseamnă BAIE…adică venea lumea în pelerinaj la izvorul Feredeu ,vindecător ,ca să facă o baie…spălîndu-și păcatele prin spovedanie și plecînd de aici curățiți și vindecați.Aceste pelerinaje se făceau în zilele de 23 aprilie ,de izvorul tămăduirii în săptămina luminată ,pe 15 august de Sintamaria mare ȘI se încheia cu pelerinajul din ziua Crucii.
Desființat abuziv în anul 1959,așezămintul a fost redeschis în anul1986,avind ca stareț pe părintele ILARION TĂUCEAN ȘI S-AU RECONTRUIT BISERICA,STĂREȚIA,TRAPEZA ȘI CORPURILE DE CHILII.După anul 1989,gospodăria s-a mutat la vale ,fapt ce a determinat construirea unui așezămint mohahal și la vale ,anume mănăstirea FEREDEU ,cu hramul SFINTUL PROROC ILIE TESVITEANUL.
De trei ani s-a reînceput în ziua de 13 septembrie ,după vecernie să se meargă pe DRUMUL CRUCII cu cele 14 popasuri ,în primul an pe drumul de potecă străbătut de monahi pînă în vale ,iar anul trecut pe drumul asfaltat pînă sus la schit de către primăria ȘIRIA…cinste ei…crucile frumos făcute din lemn de stejar lăcuit ,cu icoanele calvarului împodobite cu coronițe identice și cu flori naturale la baza fiecărei cruci ,aceste îngrijiri fiind făcute de anumiți credincioși care se oferă să îngrijească și să pregătească fiecare cruce cit mai frumos pentru sărbătoarea comemorării calvarului din ajunul praznicului ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI.Am participat la acest eveniment anul trecut ,fiind și primul an cu stabilirea definitivă a DRUMULUI CRUCII cu popasurile care se încheie sus la schitul FEREDEU și am văzut ajungînd sus că izvorul ,care nu a mai curs de mulți ani ,el fiind captat printr-un furtun prin care curge apă încontinuu , izvorul a reînceput să curgă ca un fin firicel.,care avea alt gust modificat ușor față de cel care curge pe furtun ,fapt adeverit și de o credincioasă la care i-am dat să bea din sticlă.De anul trecut s-a construit aici un altar de vară în poienița schitului care are hramul Inălțarea Sfintei Cruci.Am avut plăcerea să ascult vecernia cit și Sfinta Liturghie efectuate de la acest altar.Schitul este înconjurat de pădure ,iar de sus se vede un peisaj frumos al satelor cu cîmpiile lor .De la RUSALII ,cind am fost sus am observat că izvorul curge avind cuva de colectare pe jumătate plină .În noaptea vecerniei înainte de ziua CRUCII am observat cum debitul izvorului a crescut foarte mult ajungînd pentru un timp egal cu jetul care curge pe furtun.ȘI de ziua crucii a curs puternic ,destui credincioși luînd apă direct de la țeava care iese din stîncă.
M-am bucurat de o cazare foarte bună sus la schit,unde am admirat luna plină deasupra dealului și a copacilor care îl străjuiau ,dar și multiplele lumini care e vedeau în satele din vale.Peisajul mi-a amintit întru-cîtva de peisjul admirat în toamna trecută în GRECIA de la mănăstirea SF.PATAPIE…doar că aici lipsea marea .
Adoua zi de dimineață am participat la sfințirea apei ,am ascultat rugăciunile foarte frumoase făcute de preot cu această ocazie ,apoi am participat la primirea arhiereului IPS.TIMOTEI SEVICIU,al ARADULUI ,am ascultat Sfînta Liturghie și predica interesantă a IPS.TIMOTEI ,am participat la Sfîntul maslu de obște ,am primit anaforă ,am sărutat SFINTA EVANGHELIE ȘI SFÎNTA CRUCE,ne-am luat apă de la izvorul renumit ca vindecător ,am primit fiecare credincios cîte o caserolă cu sarmale de post,fiind zi de post,apoi am coborît pe jos pe drum pînă la vale inspirînd aerul curat al pădurii ce străjuiește drumul de asfalt,pînă jos la mănăstirea FEREDEU ,unde aveam mașinile parcate.Am încheiat această binecuvintată zi de mare praznic cu pace în suflete și cu dorința de a mai reveni în acest loc binecuvintat….. unde din păcate se află doar un singur călugăr,ceilalți fiind la mănăstirea din vale .Preoții deși sint 4 jos vine unul singur Duminica ȘI ÎN ZILELE DE PRAZNIC PENTRU OFICIEREA SFINTEI LITURGHII.Dar după cum spun destui credincioși ei vin la izvor cu dorința de a găsi aici un preot în permanență chiar dacă ei știu că toți preoții sunt acolo jos.Parcă expunerea problemelor lor ,cit și cererea de sfaturi pare sa aibă o altă rezonanță în sufletele lor în acest binecuvintat loc …căci mănăstirea de jos,FEREDEUL DI N VALE este de fapt o consecință a FEREDEULUI DIN DEAL..…și nu invers!!!Aci ar mai trebui meditat la acest aspect de către forurile în drept.
__________________
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.01.2012, 19:07:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
schitul feredeu,arad

aflat la poalele muntilor zarandului,,lîngă localitatea șiria,,locul de baștină al scriitoruluiiioan slavici,este situat la 650 metri altitudine ,unde un pustnic filimon sau filotei a ridicat acest schit cu vreo 300 ani în urmă lîngă izvorul aflat aici .la acest izvor se făceau pelerinaje de către credincioși împreună cu preotul și cu prapori din timpuri străvechi, la acest izvor cu proprietăți vindecătoare,unic în romania ,prin situarea lui la această altitudine .aceste manifestări religioase de amploare au determinat construirea unui altar unde credincioșii să se roage …astfel a apărut un paraclis,refăcut la inițiativa preotului nicolae biru din covăsinț și sfințit în anul 1932 de p.s.grigore comșa.hramul este sfintul mare mucenic gheorghe,care subliniază calitatea izvorului vindecător de patimi și boli, prin nimicirea balaurului ca imagine a răului spiritual și material.sărbătoarea cea mai importantă care adună creștinii în acest loc este ziua înălțării sfintei cruci ,zi în care se făceau pelerinajele in frunte cu preotul ,străbătînd drumul crucii pînă sus la schitul feredeu .acest cuvint în limba turcă inseamnă baie…adică venea lumea în pelerinaj la izvorul feredeu ,vindecător ,ca să facă o baie…spălîndu-și păcatele prin spovedanie și plecînd de aici curățiți și vindecați.aceste pelerinaje se făceau în zilele de 23 aprilie ,de izvorul tămăduirii în săptămina luminată ,pe 15 august de sintamaria mare și se încheia cu pelerinajul din ziua crucii.
Desființat abuziv în anul 1959,așezămintul a fost redeschis în anul1986,avind ca stareț pe părintele ilarion tăucean și s-au recontruit biserica,stăreția,trapeza și corpurile de chilii.după anul 1989,gospodăria s-a mutat la vale ,fapt ce a determinat construirea unui așezămint mohahal și la vale ,anume mănăstirea feredeu ,cu hramul sfintul proroc ilie tesviteanul.
De trei ani s-a reînceput în ziua de 13 septembrie ,după vecernie să se meargă pe drumul crucii cu cele 14 popasuri ,în primul an pe drumul de potecă străbătut de monahi pînă în vale ,iar anul trecut pe drumul asfaltat pînă sus la schit de către primăria șiria…cinste ei…crucile frumos făcute din lemn de stejar lăcuit ,cu icoanele calvarului împodobite cu coronițe identice și cu flori naturale la baza fiecărei cruci ,aceste îngrijiri fiind făcute de anumiți credincioși care se oferă să îngrijească și să pregătească fiecare cruce cit mai frumos pentru sărbătoarea comemorării calvarului din ajunul praznicului înălțării sfintei cruci.am participat la acest eveniment anul trecut ,fiind și primul an cu stabilirea definitivă a drumului crucii cu popasurile care se încheie sus la schitul feredeu și am văzut ajungînd sus că izvorul ,care nu a mai curs de mulți ani ,el fiind captat printr-un furtun prin care curge apă încontinuu , izvorul a reînceput să curgă ca un fin firicel.,care avea alt gust modificat ușor față de cel care curge pe furtun ,fapt adeverit și de o credincioasă la care i-am dat să bea din sticlă.de anul trecut s-a construit aici un altar de vară în poienița schitului care are hramul inălțarea sfintei cruci.am avut plăcerea să ascult vecernia cit și sfinta liturghie efectuate de la acest altar.schitul este înconjurat de pădure ,iar de sus se vede un peisaj frumos al satelor cu cîmpiile lor .de la rusalii ,cind am fost sus am observat că izvorul curge avind cuva de colectare pe jumătate plină .în noaptea vecerniei înainte de ziua crucii am observat cum debitul izvorului a crescut foarte mult ajungînd pentru un timp egal cu jetul care curge pe furtun.și de ziua crucii a curs puternic ,destui credincioși luînd apă direct de la țeava care iese din stîncă.
M-am bucurat de o cazare foarte bună sus la schit,unde am admirat luna plină deasupra dealului și a copacilor care îl străjuiau ,dar și multiplele lumini care e vedeau în satele din vale.peisajul mi-a amintit întru-cîtva de peisjul admirat în toamna trecută în grecia de la mănăstirea sf.patapie…doar că aici lipsea marea .
Adoua zi de dimineață am participat la sfințirea apei ,am ascultat rugăciunile foarte frumoase făcute de preot cu această ocazie ,apoi am participat la primirea arhiereului ips.timotei seviciu,al aradului ,am ascultat sfînta liturghie și predica interesantă a ips.timotei ,am participat la sfîntul maslu de obște ,am primit anaforă ,am sărutat sfinta evanghelie și sfînta cruce,ne-am luat apă de la izvorul renumit ca vindecător ,am primit fiecare credincios cîte o caserolă cu sarmale de post,fiind zi de post,apoi am coborît pe jos pe drum pînă la vale inspirînd aerul curat al pădurii ce străjuiește drumul de asfalt,pînă jos la mănăstirea feredeu ,unde aveam mașinile parcate.am încheiat această binecuvintată zi de mare praznic cu pace în suflete și cu dorința de a mai reveni în acest loc binecuvintat….. Unde din păcate se află doar un singur călugăr,ceilalți fiind la mănăstirea din vale .preoții deși sint 4 jos vine unul singur duminica și în zilele de praznic pentru oficierea sfintei liturghii.dar după cum spun destui credincioși ei vin la izvor cu dorința de a găsi aici un preot în permanență chiar dacă ei știu că toți preoții sunt acolo jos.parcă expunerea problemelor lor ,cit și cererea de sfaturi pare sa aibă o altă rezonanță în sufletele lor în acest binecuvintat loc …căci mănăstirea de jos,feredeul di n vale este de fapt o consecință a feredeului din deal..…și nu invers!!!aci ar mai trebui meditat la acest aspect de către forurile în drept.
scuze..nu am observat ca am pus acest subiect ..deja
__________________
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.01.2012, 23:39:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Cazari

La manastiri ,gratis,la schitul feredeu sus ,jos nu prea au locuri,la hodos-bodrog la manastire,gratis,dar nu la hramuri ,la izbuc ,cazari gratis la manastire,la gai asta e in arad,poate sa aiba ceva locuri...da imi amintesc ca au.
__________________
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.01.2013, 21:32:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri si hramuri

MANASTIREA SIHASTRIA

SCHITUL SIHLA

Am ajuns din Rusia la SUCEAVA la miezul noptii si la manastirea Sihastria la ora 12 in ziua de 5 august,incit ne-a fost imposibil sa mai prindem hramul Sf.IOAN IACOB HOZEVITUL de la manastirea NEAMT.Am fost cazati la casa de cazare cu paturi suprapuse de la Sihastria.Studentul si-a aranjat afara pe iarba icoanele in geamantan,care abia i-au incaput.Tinara timisoreanca a mers la spovedanie aicea la duhovnicul ei mai tirziu si studentul Mi-a aratat casa cu pridvor in care se afla foarte multa lume la coada la spovedanie ,coada la care ceva mai tirziu s-a asezat si el ,doar pentru a anunta ca a venit si sa fie programat pentru a doua zi.Toata perioada cit am stat la Sihastria acolo era la fel de multa coada ,incit m-am intrebat cind isi mai poate face pravila acel preot!Studentul a zis sa merg si eu sa-l vad pe duhovnicul lui si sa cer o binecuvintarebineinteles ca atunci cind s-a deschis usa nici nu se punea problema pentru a intra inauntru ca nici nu as fi fost probabil lasata de lume,am cerut aceasta binecuvintare din usa ,apoi am plecat prin manastire sa ma inchin si sa dau pomelnicele ,sa aprind luminari .Am admirat si filmat paraclisul cu picturile lui Protcenko ,pictorul rus care a stat un timp mai indelungat la Sihastria ,apoi a si murit aici.
Trecind spre chilia parintelui Cleopa ,m-am abatut si pe la sala de mese pe linga care treceam si desi era ora trei p.m.mai erau putini oameni la masa,unde la prinz eu nu am putut merge si nici la cina pentru ca urma sa merg la schitul Sihla ,la vecernie si apoi sa ramin acolo pina a doua zi pentru slujba de hramAsa ca Domnul mi-a rinduit sa si maninc inainte de a pleca ,servindu-ma din mincarurile aflate inca pe masa.Am plecat la camera unde tocmai pleca timisorenca la Suceava ,unde si-a lasat bagajul ,apoi am plecat si eu spre Sihla ,luindu-mi si videoul cu mine,singura ,caci studentul a zis ca vine mai tirziu.Nu am fost indiscreta sa il intreb ce treaba mai avea,cred ca era obosit de orele putine de somn din noaptea trecuta si mai trebuia sa se odihneasca.Am urcat pe o cararuie prin padure si alaturi de mine urcau doua femei localnice,am traversat cam pe la jumatatea drumului drumul de masini ,apoi am ajuns la o intersectie unde era o troita cu icoana Maicii Domnului si crucea ,unde m-am inchinat ,am admirat cele doua tarabe cu sucuri din fructe de padure si miere,naturale ,din care mi-am si cumparat un borcan cu nuci verzi ,Am plecat pe drumul care indica ca se afla pestera Sfintei TEODORA DE LA SIHLA.Nu am observat ca in fatza mea se afla asa de aproape intrarea in curtea manastirii,decit a doua zi.Am ajuns la o piatra foarte mare unde se aflau niste scari din lemn pe care pelerinii urcau si se uitau la ceva.Acest ceva era o scobitura naturala in piatra unde se aduna apa de ploaie si de unde se hidrata Sfinta Teodora.Apoi imediat linga acea piatra m-am aflat la intrarea in pestera ,inainte era asa ca un hol natural unde se aflau icoane ale Sfintei Teodora ,un calugar de paza si ordine acolo .Tocmai au venit doua persoane sa puna afisul programului si mi-a parut asa de rau ca nu am retinut ultimul rind,anume ca a doua zi dimineatza la ora 6 era slujba intr-o biserica,eu nestiind care esteinca!Tocmai cind am intrat in pestera ,acolo se aflau un grup de femei si tineri din Galati si o maica de la manastirea Cocosul ;aceasta se afla in genunchi si cinta foarte frumos,avea voce frumoasa,acompaniata de ceilalti ,Acatistul Sfintei Teodora.Am intregistrat aceasta si am pus pe YOUTUBE .Apoi maica a sters piatra cu un servet sau batista si eu nu m-am intrebat de ce o face ..desi si eu am aprins luminari ,m-am rugat si dupa terminarea acatistului m-am inchinat la icoana Sfintei din pestera,am evitat a ma atinge de piatra umeda ,asa incit nu mi-am dat seama ca acolo era mir ,adica a fost caci l-a sters maica.Dar sfinta nu m-a lasat asa nelamurita si am aflat mult mai tirziu ,la Sihastria de la o tinara din acel grup ca maica de la manastirea Cocosul a sters mirul care s-a prelins pe piatra in timpul cintarii acatistului!Sa nu va spun cit de rau mi-a parut de grija avuta de mine sa nu ating acea piatra!
Am plecat mai departe pe drumeagul din padure admirind pietrele enorme cit si linistea din acel loc,caci eram singura pe drum,grupul a luat-o spre drumul acesibil inapoi de care eu nu stiam dar mai bine ca nu am stiut caci pentru mine a fost mai interesant acest drum care duce la o bisericuta din lemn unde am intrat sa ma inchin la multele icoane aflate acolo pe pereti;am admirat si o chilie in stinca mare de vizavi de bisericutza,care avea un pridvor plin cu flori.Apoi am plecat mai departe pe cararuie si am auzit cintarile vecerniei ,iar de sus am admirat curtea schitului si altarul de vara unde se tinea slujba,am ascultat frumoasele cintari psaltice ale unui cor de la Bucuresti venit.Erau frumoase ele ,dar eu tocmai ajunsa din Rusia si dupa ce am audiat cintarile de la slujbele de acolo ,muzica psaltica nu prea mi-a mai placutas fi preferat stilul rusilor!!muzica lor este intr-adevar divina!Am coborit sa intru in biserica sa ma inchin ,am admirat aceasta curte sub forma unui coridor ingust marginit de o parte de chilii cu prispe din lemn si spatii de cazare cu pridvor si de cealalta parte ,de o sala de mese cu bucatarie mare si prispa spatioasa cu mese si banci pentru servirea mesei in aer liber.Splendid intr-un asemenea peisaj si in acel aer curat de munte.!,in partea opusa altarului de vara se afla intrarea pe sub o clopotnitza frumoasa.
__________________
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.01.2013, 21:33:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit schitul SIHLA DE HRAM,continuare

M-am interesat cam pe unde se poate dormi si cei doi barbatI cu barbi albe si lungi, pe care i-am cunoscut la Sihastria m-au incurajat ca in cel mai fericit caz pe una din prispe.La munte este frig noaptea ,iar eu aveam un cumul de oboseala .Am stat la vecernie ,am intrat si la pangarul aflat linga altarul de vara si apoi am urcat incet spre niste case cu garaje ,unde am aflat ca s-a amenajat loc de dormit pentru pelerini,dar ca nu mai sunt locuri.Am observat ca linga usa de la intrare in garaj mai era un loc ,dar fara scindura si saltea.M-am dus in biserica sa dau pomelnic,am dat o iconita mica monahului de acolo cu Maica Domnului HLEBENIA de la manastirea Solovat din Rusia,spunindu-I ca cine are aceasta icona nu va fi lipsit de piine niciodata si nu va muri de foame ,asa se zice.Monahul s-a bucurat foarte mult de iconita de la manastirea Solovat ,adusa de mine si daruita lui ,din nordul Rusiei.Apoi i-am spus ca am gasit loc de cazare si l-am intrebat unde ,la cine sa apelez ca sa obtin si o saltea.Mi-a spus numele moahului ,dar eu nu-l cunosteam asa ca putea trece pe linga mine fara ca eu sa stiu ;Mi-a indicat camera unde vine si am stat pe acolo un pic;nu mai avea saltea,dar mi-a dat o plapuma conta pasaport,caci asta aveam la mine,care sa o pun pe ciment direct;apoi am mers sa-I multumesc monahului si i-am aratat ce am obtinut,el mi-a dat o patura groasa de la el si mi-a zis sa o dau a doua zi acelui la care voi aduce si plapuma.Pe fondul acestor realizari ale mele ,vine si studentul ,la care i-am spus ca am gasit loc in garaj ,dar acolo sunt numai femei .El ,care avea doua sacuri de dormit la el a zis ca doarme linga usa,nici nu mai era loc altundeva!.Cum vecernia era lunga ,cu litie ,am stat pe coasta sa ascultam .apoi am plecat spre bucatarie ,unde era lumina pe prispa si inauntru ,sa ma uit daca se da ceva studentului de mincare caci ii era cam foame!Acolo o femeie de pe prispa si un monah din bucatarie au fost extrem si neasteptat de amabili ,incit daca am cerut ceva de mincare pentru student ,mi-au adus si mie ,anume ardei umpluti care se serveau a doua zi.Nici nu m-am asteptat ca la acea ora cam 22 sa fim serviti doar noi,pentru ca am intrebat ,cu o cina buna!Dupa terminarea vecerniei am auzit ca lumea de afara va fi cazata in pod.Eu si cu studentul nu am luat-o cu gramada mare care alerga pe linga monahul cu cazarile spre sala de mese,care pasamite avea pod.Noi am luat-o spre cladirea cu camere de cazare ca sa constatam ca acea cladire nu avea pod!!..asa ca ne-am dus la garaj,ratind cazarea la pod!Acolo tocmai s-a eliberat un loc de catre o tinara care a zis ca a gasit in alta parte,pasamite in pod ii convenea mai mult,fiind probabil mai cald.Am trecut eu in locul ei ,caci avea saltea pusa pe suport de scinduri si l-am lasat pe student pe plapuma ,linga usa ,avind si cei doi saci de dormit.Acuma mare zarva de la tinere ca acolo se aflau numai femei.El a zis ca sta afara pina se aranjeaza ele ,iar eu le-am calmat spunindu-le ca in pod au urcat de-a valma de ambele sexe,ca la astfel de aglomeratie este pacat sa lasam pe cineva afara in frig,daca este loc,atitudine defel crestina.Se pare ca le-am convins ,nu l-am lasat pe student ,mai impulsiv,ca si acele tinere , sa zica nimica.Apoi i-am spus ca numai cu vorba buna se pot calma spiritele si cu vorba razvratita chiar nu se rezolva nimica!In sfirsit afara nu mai era tipenie de om la ora 23,30.Am dormit relativ bine ,nu mi-a fost frig,dar pe la ora 6 dimineatza am auzit cintari si nu imi dadeam seama de unde vin ele .Uitasem de bisericuta si negindindu-ma ca vin de acolo nu m-am sculat!Mai tirziu,am aflat ca a fost slujba la bisericauta de la cei doi barbati cu barba,unul bihorean ,ca ei au participat si ca a fost putina lume acolo.Neputintele omenesti se vadesc pina si la hramurile manastirilor cind nu suntem in stare sa ne adunam spre a participa la mai multe servicii religioase.Necazul meu mi-a mai trecut cind urcind spre bisericuta am intilnit un preot care cobora cu potirul .M-am inchinat si el mi- l-a pus pe cap.Studentul era si el acolo pe cararuie statea pe o piatra si vorbea la celular,,pierzind astfel aceasta frumoasa binecuvintare!Dupa inchinarea in bisericutza am coborit din nou si m-am asezat pe iarba ascultind slujba si cintarea Shimbatu-te-ai la fatza,foarte frumoasa cantata de acel cor de tineri de la Bucuresti.Slujba a fost minunata,de sus vedeam totul ,apoi am intrat din nou in biserica sa ma mai inchin inca odata la moastele de acolo si la icoana Sfintei TEODORA .aflata pe iconostas.Am multumit monahului de la pomelnic pentru patura data mie care mi-a fost de mare folos!Am plecat la acel pridvor unde se servea masa ,ciorba ,ardei umpluti,sucuri,apa,cozonc .Eu m-am minunat ca era de mincare pentru atita lume care a participat la hram.Am plecat spre iesire si am constatat ca pestera Sfintei este foarte aproape de manastire,asa incit m-am dus sa ma mai inchin odata stiind ca poate nu voi mai ajunge aici niciodata,acuma fiind si la prima mea vizita aicea.Am avut bucuria sa ma inchin si moastele SF.TEODORA DE LA SIHLA in primle pesteri de la lavra Pecerska din Kiev,moaste care nu se aflau acolo cu un an in urma cind am fost ca pelerin numai in Ucraina..Cind m-am intors ,la intersectie studentul aflat sus int-un microbus m-a strigat sa vin, asa ca am ajuns repede jos.Am mers la manastirea Sihastria ,la camera ,apoi am participat la vecernia cu litie ,unde cinta acelasi cor de tineri de la SIHLA.A fost foarte frumos la SIHLA de hram ,nu voi uita niciodata.Era si mai interesant noaptea aceea sa fim si noi sus caci se pornea cu prapori si rugaciuni la pestera sfintei de la schit.
__________________
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.01.2013, 21:38:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Manastirea dihastria de hram

http://www.youtube.com/watch?v=hc63aHTHch4LA PESTERA SF.TEODORA,acatistul

http://www.youtube.com/watch?v=BTMjoPi1_GMschitul SIHLA DE HRAM

Dar ar fi insemnat sa pierd aici la Sihastria, vecernia asa ca ne-am multumit a participa aici la slujba.Seara am mers la camera si eram doar 3 persoane in camera.Dar tocmai au sosit pelerini pentru a doua zi incit camera s-a umplut cu femei care au dormit doua in pat si una pe jos,caci asa a vrut ea sa aiba loc mai mult.Totusi n-am inteles de ce noile venite au impus celor doua maicute sa doarma impreuna ca unele din ele sa poata dormi singure in pat,desi erau venite abia atunciadica ele in loc sa se plieze ele si apoi sa vedem dupa ce sunt doua in pat cine a mai ramas pe dinafara ,ele au procedat si aici la manastire cu smecherie,si mai ales fatza de niste batrinele care erau numai doua!...ca eu n-am inghitit stratagema lor !!!
A doua zi a fost o zi minunata de hramul Sfintei Teodora,cu participarea aceluiasi cor si a IPS.TEOFAN .M-am sculat mai de dimineatza pentru ca era maslu ,au zis femeile venite noaptea la noi in camera.Nu stiam de unde se aud vocile si daca tot am pornit cu filmatul de sus de unde manastirea se vede superb!,am filmat inconjurind manastirea si asa am dat de o usa de intrare intr-un paraclis aflat la demisol ,unde se oficia Sfintul Maslu.Era inceput déj,am participat partial,si eu apoi mi-am continuat filmarea si in spatele manastirii unde erau frumoase alei strajuite de flori si o cararuie ce ducea spre vale a carui susur se auzea pina sus.Am intrat apoi in manastire pe usa laterala sa ma inchin si am observat ca lumea iese,si nu stiam de ceau inceput sa sune clopotele ,dar mi-e mi-a convenit ca lumea s-a rarit pentru ca nu era coada la inchinare si puteam filma linistita interiorul pe dangatul clopotelor care ,aveam sa- mi dau seama prea tirziu, ca anuntau venirea ierarhului .Ca de cele mai multe ori ,nu mi-am urmat impulsul cel bun de a merge la usa inchisa de la intrarea principala pe care am vazut ca a iesit cineva ,caci atunci as fi avut o panorama frumoasa pentru a filma venirea IPS.TEOFAN AL MOLDOVEI.Asa ca dupa slujba si dupa ascultarea cuvintului IPS.Teofan am fost atenta sa pot filma macar plecarea si sa obtin o binecuvintare de la IPS.SaStind pe iarba verde studentul ,mi-a facut cunostinta cu o profesoara din Vaslui care era venita cu copii la hram M-au rugat sa filmez pe copii cind ii binecuvinteaza IPS.Teofan Am reusit cu greu pentru ca lumea ma tot ruga sa plec de pe culoar desi dupa filmarea ultimului copil binecuvintat eu tot as fi plecat lateral ,caci eu primisem binecuvintare mai inainte.Am putut sa vad cu cit drag ii privea Inalpreasfintitul pe copii,zimbindu-le.In timpul slujbei am mai plecat si in cimitir sa ma inchin si sa filmez caci dupa slujba urma sa plec la manastirea Petru Voda cu autocarul cu copii de la Vaslui si cu studentul si nu as mai fi avut timp,apoi am intrat si in bisericuta de acolo si m-am inchinat,dar nu am stat prea mult caci acolo erau doua femei la spovedanie!Am revenit la slujba de hram,unde predica episcopul de Neamt, dupa ce am filmat si atmosfera de la intrare unde se aflau foarte multe masini parcate pe linga riu si tarabe cu obiecte bisericesti ,icoane,CD-uri cu filme religioase,mi-am luat si eu doua,cu SF.TEODORA DE LA VASTA si filmul PREOTUL.apoi mai erau icoane,siropuri de fructe,alte suveniruri constind din lucru manual,am baut si o cafea ca sa nu mai fiu obosita cu noptile dormite partial si in Rusia si aicea.Dupa slujba,studentul a plecat sa isi ia bagajele ca sa ajunga la autocar.El venea des pe aicea,dar eu i-am spus ca nu plec pina nu ascult si cuvintul IPS.Teofan .Am plecat apoi spre bagaje,dar m-am oprit la grupul de copii carora le era foame si se aflau linga biserica asteptind profesoara sa vada daca stau ici la masa sau la manastirea Petru Voda.Cum drumul meu ducea pe linga bucatarie ,unde era multa lume la rind ,profit de faptul ca tocmai s-a deschis usa ca sa intru sa imi iau ramas bun de la parintele cu cazarile si care avea ascultare si la supravegherea servirii mesei ,ascultare deloc usoara mai ales la hramuri si sarbatori.Dar, fiind eu inauntru am aruncat o privire in sala de mese,unde aproape se afla un loc liber,am vazut ca sunt farfurii curate linga oala mare cu ciorba,aflata pe masa aparte linga intrare,asa ca mi-am luat o farfurie cu o lingura si m-am asezat la masa.Interesant este ca in loc de piine aici se serveste mamaliga mai tare ,cu orice fel de mincare,dar este foarte buna.Am terminat de mincat cu seria care era inauntru pe terminate si am iesit cu ei dar nu inainte de a intra vizavi sa mi se dea si mie coliva,caci imi place foarte mult.Am vazut afara inainte de a intra la citeva persoane si am intrebat de unde au primit-o!Aicea totul este sa intrebi caci nimeni din cei ce ieseau nu au mai trecut pe acolo pentru ca probabil nu stiau!Am multumit parintelui pentru tot si am iesit cu restul seriei de la masa.
Dar am observat ca la chilia parintelui CLEOPA este deschis asa ca am intrat si eu sa ma mai inchin pentru ultima data ,dar sa si filmez caci era ultima mea iesire in aceasta zona a tarii si filmarile nu se pot face cind vii in grupuri cu autocarul caci timpul este foarte limitat.Asa ca mi-am luat amintire si de la chilie ,apoi am ajuns in camera unde nu mai era nimenea decit eu .Am descuiat,mi-am luat bagajul ,am coborit pe drumul de masini si tocmai am vazut cum pleaca autocarul de Vaslui aflat cam la 10 metri in fatza mea.Deci copii nu au mincat aicea,caci nu ar fi putut intra inaintea mea care nu am stat la coada!Dar eu nu am disperat,am aflat un microbus tot de Vaslui ,parcat la iesire dupa un pod.Am stat cu restul pelerinilor la iarba verde,admirind valea si peisajul si luind o ultima imagine cu manastirea Sihastria, asteptind sa se adune toti ,caci ei urcau la manastirea Petru Voda.Pina la acest microbus m-a dus altcineva de la manastire
__________________
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.01.2013, 21:41:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Manastirea petru voda

http://www.youtube.com/watch?v=5z3mXHibyvgM.SIHASTRIA DE HRAM


Nu aveau loc,nici nu aveam eu pretentie,dar totusi un pelerin mi-a cedat locul lui .La intersectia din Petru Voda spre manastire il vad din microbus pe student stind la stop.Deci el a reusit sa ajunga la manastirea de jos la parintele Iustin si nu a mai urcat sus!Atunci l-am vazut ultima oara!tot aicea unde l-am si cunoscut cu vreo doi ani in urma.Eu am ajuns sus si am vrut sa platesc ceva soferului ,dar el a refuzat si atunci am daruit doua iconite cu Maica Domnului de la POCEAEV,renumita icoana, la sofer si amabilul barbat care m-a lasat pe scaunul lui linga sotia lui.Mi-am luat ramas bun de la aceasta lume amabila de la Vaslui care urma sa plece la DURAU tot in aceasta zi.
M-am prezentat la maica cu cazarile .I-am spus sa ma cazeze undeva mai sigur ca vin din Rusia din pelerinaj si as dori securitate mai mare pentru bagajul meu ,care nu se incuia.Maica mi-a zis ca ma repartizeaza in camera cu doua doamne foarte serioase de la Bacau.Se pare ca vasluienii mi-au purtat noroc in aceasta zi de hram si dupa acceea in ziua a doua,bacauancele.Doamnele veneau mai des de la Bacau si chiar daca nu veneau foarte des aveau cunostinte in rindul monahilor.Tocmai asteptau pe unul sa le duca jos la schitul maicilor ,unde la etajul de sus avea camera parintele IUSTIN.Asa ca m-au luat si pe mine si in mod nesperat am ajuns sa iau binecuvintare de la acest minunat parinte!Monahul ne-a introdus pe usa din spate;sus mai era destula lume intrata ,caci afara era multa lume pe scarile de la intrarea din fatza!Cind ne-a venit rindul au intrat doamnele amindoua si apoi eu .Nu am stat mult caci parintele era dupa o operatie la ochi si dupa o spovedanie mai lunga pe care a facut-o unui tinar.Parintele ne-a primit pe toti pe rind pe balconul care avea usa spre coridorul sectiei de spital .Am multumit bunului Dumnezeu pentru aceasta ocazie nesperata,caci eu nu mai aveam timp sa ajung daca ar fi trebuit sa ajung pe jos pina la schitul maicilor ,pe care nu l-am vazut in alte dati cu ocazia pelerinajelor.Am coborit ,am intrat sa ne inchinam in biserica de lemn de aicea,am filmat, apoi am plecat sus.Mi-am exprimat ingrijorarea pentru a doua zi daca voi reusi sa prind singurul autobus care circula spre Vatra Dornei in ziua de Duminica si pe care trebuia as il iau din satul Petru Voda ,din statia de oprire.Dar cum Dumnezeu este grijuliu cu pelerinii ,mi-a aratat ca e bine sa ma las pe seama Lui ,caci nu prea reusesc eu sa o fac!!intotdeauna!Doamna cu masina s-a oferit sa ma duca la statie,ba chiar dupa slujba ,cind a inceput predica am plecat sa-mi cobor bagajul greu ca sa nu retin prea mult pe doamna.Tocmai le-am intilnit mergind la masa ,mai repede ca sa poata pleca cu mine si sa ajung la timp in statia de autobus.M-au chemat cu ele la masa ,in sectorul unde serveau masa mohahii,insotite fiind de un monah..adica nu asa singure si de capul nostru am intrat noi acolo.!
Dupa sevirea mesei ,care a fost foarte buna,inclusiv prajituri,doamna a incarcat bagajul meu si am iesit conduse de acel monah fara a mai lua si anaphoramie mi-a parut rau dar nu puteam risca ,zicea ea sa pierd legatura ,singura spre acceleratul de Arad,care ajungea dimineatza in Arad si apoi aveam o buna legatura spre casa inca o ora si jumatate!
Manastirea, de cind parintele este jos,este mult mai libera,in sensul ca nu se inghesuie lumea la cazari fiind destule locuri libere.Ma intilnesc aici la slujba de seara cu cei doi barbati cu barba de la Sihastria si Sihla.Ajung si pe la pangar tot acuma caci stiam ca a doua zi nu mai aveam timp.Ma inchin la moastele sfintilor de la AIUD ,apoi ascult slujba,dau pomelnice pentru 40 zileminunat parca mai frumos cind nu este aglomeratie.Seara in camera am dat un mic cadou doamnei de la Bacau ,caci stiam ca nu imi va lua bani pentru transport,un CD cu un film religios care mie mi-a placut foarte mult,anume cu viatza SF.IOAN COLOV,zis si IOAN CEL MIC,ale carui moaste se afla la manastirea SF.MACARIE CEL MARE in Egypt.A doua zi slujba de Duminica s-a tinut la altarul de vara.
Datorita grijii lui Dumnezeu pentru mine,care a lucrat prin doamna cu masina de la Bacau, am ajuns la timp in statie.Apoi ele au plecat inapoi spre Bacau,intorcindu-se din drumul spre Durau pe care l-au parcurs o bucata pina la statie.Dumnezeu sa le aiba in paza lor pe aceste minunate doamne cit si pe familiile lor.
Ajung dupa amiaza la Vatra Dornei ,trecind pe linga drumul ce urca la manastirea RARAU si admirind inspumata vale a Bistritei..Am trecut linia ferata de la autogara si am platit pentru bagaj la vinzatoarea de bilete caci bagajul nu functiona Duminica .Am plecat in statiune sa ma plimb prin frumosul parc si sa ma inchin in frumoasa biserica din centru linga parc,mi-am luat provizii de drum ,apa si mincare ,am admirat un grup instrumental care cinta la o tearsa acolo unde se aflau multe cofetarii,am admirat valea si pirtia de schi,am filmat spre amintire si apoi am plecat la gara ca sa ajung inainte de ora 19 cind se schimba tura ca sa imi iau bagajele .Asa a trecut o dupaamiaza de Duminica ,seara la ora 20 avind trenul spre casa.Plec dintr-o zona in care cel mai probabil nu cred ca voi avea ocazia sa mai revin din varia motive.
Astfel se incheie pelerinajul meu pe cont propriu la cele 3 manastiri,de fapt doua ,care a fost foarte frumos si mi-a mers la suflet.Pe student nu l-am mai vazut de atunci ,doar ne-am vorbit la telefon de citeva oridar viatza merge ianainte si noi raminem cu amintirile ,cu intimplarile si cu binecuvintarile primite cu aceste ocazii.Studentul ,care are si darul poetic ,mi-a spus ca isi va scrie si el amintirile lui si viatza lui .Astept sa ma anunte cind sa ii cumpar cartea!...caci el umbla prin multe locuri pe la manastiri,indeosebi de inviere in Israel.
Multumesc Domnului pentru tot ceea ce mi-a oferit in acesta vara dar si pentru ceea ce mi-a oferit in continuare in acest an binecuvintat 2010,pelerinajul in tara din 16 august si pelerinajul in GRECIA in luna octombrie tot in acest an.
__________________
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.02.2013, 23:01:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pelerinaj ROMANIA ,2010

Este un pelerinaj care vizeaza manastiri din zona sudica a tarii ,inclusiv Dobrogea,cu trecerea pe

TRANSFAGARASAN

Ajungem din zona vestica a tarii pe la prinz la inceputul drumului pe transfagarasan.oprim cu autocrul linga o vale frumusica linga care se afla doua magazine cu articole diverse,inclusiv haine cu motive nationale.Stam ,nu stiu de ce asa de mult ,peste jumatate de ora aicea ,unde lumea sta pe linga vale mai mult decit sa isi cumpere ceva ..eu imi cumpar o carte cu tranfagarasanul care include si cascada.Lumea,mai merge si la un restaurant aflat aiceala toaleta lui.Parintele a considerat ca nu vom mai opri decit sus la lacul Bilea,fara a-l intreba pe sofer daca mai trebuie sa opreasca sau nu din cauza incalzirii motorului din cauza urcusului .Acest gest ne-a costat pierderea vizitariI cascadei .In sfirsit plecam si admiram frumosul peisaj ce ni se desfasoara in fatza ochilor! Trecem pe linga zona cascadei ,..ma oftic rau in sinea mea fiind o ocazie unica a traversarii si sa nu ne oprim aicea!!.Am auzit din mers doar zgomotul cascadei si am vazut o alee cu tarabe pe linga care am trecut ,iar nu departe de acest loc soferul a oprit sa se racoreasca motorul intr-un loc larg cu parcare in lateral ,pe iarba ,dar de unde nu se vedea nici un peisaj!!!fiind copaci in jur.Nu am putut sa nu gindesc in alta jumatate de ora pierduta aicea la cascada care ne-ar fi luat cam tot atita timp ca sa o vizitam ! Eu si inca o persoana inspirata gasim o cale mica care ne duce spre coasta muntelui ,foarte aproape de unde admir un minunat peisaj montan de sus cu intretaierea muntilor.In sfirsit plecam din parcare si nu peste mult timp urcusul se accentueaza in aceasta caldare dintre doi munti ,admiram de mai sus numeroasele serpentine ale soselei ,o foare buna realizare din vremurile vechi si condamnate de noi.Trecem pe linga turme de oi care ne apar ca niste pietre de culoare deschisa ,din departare.Vedem si telecabina care circula in ambele sensuri la acea ora a dupaamiezii.
Ajungem in sfirsit sus ,ne apare pe o coasta o cabana din lemn ,trecem pe un drum strajuit de multe tarabe si oprim intr-o parcare mare.Admir frumosul apus de soare ,soare care se pregatea sa se intilneasca cu creasta muntelui!Vad intre niste pietre o ancosa cu un mic lac.In fatza parcarii ne apare pe partea opusa LACUL BILEA. ,iar in departare pe mal o cabana din lemn ,cu acelasi nume.Admir lacul destul de intins ,dar uitind sa verific temperatua .cu degetul sa vad cit de rece este apa ! ,filmez,ne facem poze ,apoi trec la tarabele care pornesc dinspre lac ,acestea fiind tarabe cu suveniruri,imi iau o ceasca de ceai cu transfagarasanul pe ea,admir niste posete ,imi mai cumpar niste papuci de casa calzi pentru iarna ,ma uit la niste blanuri albe si esarfe din lina si pelerine tot din lina ,privesc tarabele cu pietre de mina si cu figurine interesante cit si cu pietre de diferite culori .Ajung in drumul principal Aicea se afla multe tarabe cu produse alimentare,autohtone care se vede ca sunt de casa ,adica originale,precum cirnati ,sunci,muschiuleti afumati,toate frumos agatate sus spre a fi admirate si cumparate.Pe mesele tarabelor se afla alte produse naturale FARA EU-ri ,precum cascaval afumat si neafumat ,brinza de oaie,miere de albine ,dulceturi si siropuri naturale din fructe de padure ,dar si cozonaci de casa ,ciocolati de casa ,ambalate in celofan,covrigi pe ate.M-au impresionat in mod foarte placut tot ceea ce am vazut aici pentu ca aici la aceste tarabe cu produse de casa autohtone transpare harnicia taranului cit si curatenia lui !!!Avem ce arata atit romanilor cit si strainilor ce produse bune avem noi ,romanii!Preturile sunt ca la munte,adica mai ridicate decit la ses.Imi cumpar cozonac,ciocolate si o sticla de juma de litru de sirop de afine pe care il beau cu apa ca un suc ,seara la camera pe parcursul pelerinajului.Se mai fac aici si traditionalii mici linga lacul mic cit si clatite mari .Ma mai intorc la frumosul lac intins ,Bilea ,lac glaciar ,situat la 2040 metri altitudine si adinc de peste 11 metri ,cu lungime de de 360 metri
Plecam cam peste o ora si jumatate de aici din aceasta minunata zona batuta de vinturi si cind este soare.Coborim pe partea aregesului si admiram soseaua care coboara de sus spre lacul VIDRARU ,sosea cu doua cascade ,una chiar linga sosea,trecem pe linga o cabana turistica frumoasa ,aflata intr-un peisaj minunat si spre seara ,asa la inceputul serii, ajungem la marele lac VIDRARU care se intinde pina la copacii aflati pe marginea soselei!Trecem barajul fara a ne opri macar citeva minute spre a admira frumosul peisaj .Eu inteleg ca trebuie sa ajungem la cazare,dar totusi nu sintem copii mici ca sa ne grabim la culcare ,mai ales cind trecam prin locuri unice pe unde poate ca nu vom mai trece altadata!Continuam sa coborim si trecem un mic riulet ,este riul Arges la izvoare,strajuit in acea zi de weekwnd de mai multe corturi ale turistilor aflati la relaxare.Ajungem o data cu seara la Curtea de Argeas ,unde suntem cazati la o frumoasa locatie ,care are terasa si restaurant.Nu stiu daca cineva a mincat la restaurant ,dar stiu ca unii au servit o cafea pe aceasta terasa dimineatza,inainte de a pleca la
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 15:36:28
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 21:23:06
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 16:04:58
Impresii din pelerinajul unei minivacante sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 3 09.12.2008 02:12:10
impresii crestine eea Generalitati 8 08.03.2008 11:33:58