Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.05.2009, 00:38:40
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
e ok... voia lui Dumnezeu...
Da, o stiu si eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.05.2009, 00:42:30
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Da, o stiu si eu.
eu supravietuiesc incercand sa inteleg acest lucru...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2009, 13:13:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Tratamentul limfomului Hodgkin este chimioterapia si transplantul autolog de celule stem hematopoietice (de la acelasi pacient). Deci, este chiar tratamentul de baza, nu numai ca este util (intai se incearca u chimioterapie, si daca este rezistent la chimoiterapie sau recidiveaza, se face transplantul). Transplantul alogen (de la alta persoana) nu s-a stabilit cat este de eficient.

Eu sunt curios cate boli se pot trata cu o doza rezonabila de certitudine la ora actuala cu acele celule prelevate din cordonul ombilical, placenta, imediat dupa nastere.

De ex. daca ne puteti spune care este procentul in care chimioterapia da rezultate si care e procentul in care terapia cu celule stem da rezultate.

De altfel ordinea prezentanta (intai chimioterapie, pe urma celule stem) arata ca, probabil, sansele de reusita prin tratamentul cu ceule stem este mai mic decat in cazul chimioterapiei, care deja am impresia ca este destul de mic..
Dar poate este o impresie.

In rest, intr-adevar, de multe ori sunt o iluzie si este un domeniu inca la inceput. Nu se stie inca daca aceste tratamente nu pot induce la randul lor cancer sau alte complicatii.

Gasisem pe Internet la un moment dat un anunt din acela care viza strangerea de foduri pentru o persoana (fost sportiv) care suferise un traumatism la coloana insotit de paralizia membrelor inferioare.
In astfel de cazuri, dupa cum se stie, medicina nu mai poate face nimic.

Si totusi, banii se strangeau pentru un presupus tratament-miracol cu celule stem prelevate din sangele placentar, la o clinica din China.
Respectivii aveau si o pagina de web, unde culmea mirarii, era trecuta o larga cazuistica a tratamentelor din acea clinica. Tratamente care nu vizau doar paralizii ci o gama larga de afectiuni care se presupunea ca pot fi tratate astfel.

Cazuistica foarte profesionala, cu diagnostic la intrare, tratament administrat (injectii cu celule stem in general), starea la iesire din spital, evolutii ulterioare comunicate de ingrijitorii pacientului.

Ei bine, in general rezultatele erau in mod evident de la minore spre nule.
Cred ca asta spune destul de mult..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2009, 16:14:10
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate nu am acum timp sa iti raspund la toate intrebarile.
In acest caz e vorba de transplant de sange placentar, adica celule hematopoietice care se folosesc in tratamentul bolilor de sange. Leucemii, limfoame, anemii etc. In aceste boli, daca exista sange deja prelevat, nu mai trebuie sa se caute un donator (care poate fi foarte greu de gasit , din cauza incompatibilitatii), iar respingerea transplantului, fiind vorba de sange de la acelasi pacient, nu mai are loc.
In tratamentul oricarui tip de cancer se merge pe un protocol. Nu e vorba ca transplantul ar da rezultate mai bune, ci ca se incearca intai tratamentul cel mai la indemana. Protocoalele sunt bine puse la punct, in urma numeroaselor studii care se fac in acest scop. Depinde si de tipul histologic de tumora, si multe alte variabile. Ar fi un intreg articol legat de rezultatele tratamentului chimio sau transplant la limfomul hodgkin. Daca doresti iti pot da cateva linkuri.
Deci e vorba de SANGE placentar, care contine multe celule stem HEMATOPOIETICE, si nu de celule stem in general. Celule stem adulte sunt de mai multe tipuri, depinde din ce tesuturi provin. In tratamentul sectiunii medulare nu e vorba de aceste celule stem, ci de celule stem provenite din sistemul nervos.
Cred ca e important totusi, sa nu ne revoltam impotriva a ce nu cunoastem bine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2009, 16:18:10
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu sunt curios cate boli se pot trata cu o doza rezonabila de certitudine la ora actuala cu acele celule prelevate din cordonul ombilical, placenta, imediat dupa nastere.


.
Se pot trata bolile sangelui-leucemii acute, limfoame, anemii aplastice, refractare, displazii medulare, mielom multiplu, etc . Leucemiile sunt prima cauza de cancer la copii. Leucemiile se trateaza ORICUM cu transplant. Transplantul medular (de maduva osoasa) e singurul tratament cu adevarat curativ in aceste boli, desi raspund foarte bine si la chimioterapie si unele numai recad. Leucemiile se vindeca la copii prin transplant in proportie de 70-80%. E un procent foarte mare, avand in vedere ca e vorba de VINDECAREA completa a cancerului.
Transplantul cu sange provenit de la acelasi pacient reduce semnificativ riscul de reactii de respingere a grefei, si practic nu mai trebuie sa se caute donator compatibil.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2009, 16:19:47
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

De altfel ordinea prezentanta (intai chimioterapie, pe urma celule stem) arata ca, probabil, sansele de reusita prin tratamentul cu ceule stem este mai mic decat in cazul chimioterapiei, care deja am impresia ca este destul de mic..
Dar poate este o impresie.
..
Limfomul hodgkin este o boala maligna curabila. Procentul de vindecare e mult mai mare decat al celorlate cancere.
ESTE cu siguranta o impresie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2009, 16:24:49
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu sunt curios cate boli se pot trata cu o doza rezonabila de certitudine la ora actuala cu acele celule prelevate din cordonul ombilical, placenta, imediat dupa nastere.

De ex. daca ne puteti spune care este procentul in care chimioterapia da rezultate si care e procentul in care terapia cu celule stem da rezultate.

De altfel ordinea prezentanta (intai chimioterapie, pe urma celule stem) arata ca, probabil, sansele de reusita prin tratamentul cu ceule stem este mai mic decat in cazul chimioterapiei, care deja am impresia ca este destul de mic..
Dar poate este o impresie.

In rest, intr-adevar, de multe ori sunt o iluzie si este un domeniu inca la inceput. Nu se stie inca daca aceste tratamente nu pot induce la randul lor cancer sau alte complicatii.

Gasisem pe Internet la un moment dat un anunt din acela care viza strangerea de foduri pentru o persoana (fost sportiv) care suferise un traumatism la coloana insotit de paralizia membrelor inferioare.
In astfel de cazuri, dupa cum se stie, medicina nu mai poate face nimic.

Si totusi, banii se strangeau pentru un presupus tratament-miracol cu celule stem prelevate din sangele placentar, la o clinica din China.
Respectivii aveau si o pagina de web, unde culmea mirarii, era trecuta o larga cazuistica a tratamentelor din acea clinica. Tratamente care nu vizau doar paralizii ci o gama larga de afectiuni care se presupunea ca pot fi tratate astfel.

Cazuistica foarte profesionala, cu diagnostic la intrare, tratament administrat (injectii cu celule stem in general), starea la iesire din spital, evolutii ulterioare comunicate de ingrijitorii pacientului.

Ei bine, in general rezultatele erau in mod evident de la minore spre nule.
Cred ca asta spune destul de mult..
Informatie falsa. Tratamentul cu sange placentar are indicatii bine definite-le am scris mai sus in mare. De multe ori, ceea ce se scrie pe net/in reviste dezinformeaza, pentru ca nu sunt deloc in tema cei care scriu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2015, 23:42:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

https://translate.google.com/transla...tody-lecheniya

Traducere automată, dar inteligibilă:
Pentru a creste sine foame celule stem

Multi medici, vorbind despre efectele de celule stem, a remarcat că, împreună cu efectul pozitiv la tratamentul unui anumit organ este aproape întotdeauna există o întinerire a pielii, mai multa energie, a crescut vitalitatea, întinerire din total până la dispariția de păr gri.

Cu 20 de ani de experiență în propriile metode de post de la 1 la 5 săptămâni, de fiecare dată mă uit aceste simptome in timpul ieșirea din foame. Așa că am sugerat directorului adjunct al "Kriotsentra" Cercetări Doctor Stiinte Biologice Yuri Romanov a efectua un experiment pe el însuși cu măsurarea numărului de celule stem.

Continuarea pentru a merge la locul de muncă, face exerciții și exerciții de respirație, am pregătit o saptamana, foame de o săptămână pe apă și a ieșit din foame timp de trei săptămâni. Numărul de celule stem numărat șapte zile înainte de începerea postului, producția de foame prin una și două săptămâni după. Sa constatat că până la sfârșitul anului șapte zile de numărul postului de celule stem din sânge a scăzut. Dar, după săptămâni de foamete ieșirea numărul acestora sa dublat și triplat după două săptămâni în comparație cu numărul de celule măsurate înainte de foame. Pentru prima dată a fost în măsură să dovedească faptul că postul ajuta la eliberarea în celule stem din sange, de exemplu. E. Stimularea proceselor fiziologice de regenerare și creștere a structurilor de proteine.

Experimentul a fost realizat cu ajutorul echipamentelor scumpe cu utilizarea unor reactivi dificil, astfel încât măsurarea a trebuit să întrerupă "cea mai interesantă" când creșterea celulelor stem este încă în curs. Pot spune de la cei 20 de ani de experiență, că efectul pozitiv chiar de la un post de săptămână durează mai multe luni.

Se pare, post, stimularea creșterii celulelor stem, puteți câștiga 15-25 de ani de viață! În sine, poate crea o bancă de celule stem pentru depozitarea mai multor luni la un an este rezervele de sănătate genetice, după cum este necesar pentru procesul de creație și / sau activitatea de afaceri. Tot ce transporta cu mine însumi.

. În timpul prelungit postul organismul este curățat în mod activ, T E. A scăpa de toate "vechi" - aceste celule, și astfel a plecat să trăiască pentru mult timp. Ca urmare, in tesuturile produce libere "apartamente" pentru celule stem. Și dacă ar exista apartamente, și locatarii de necesitatea. Celulele stem sunt eliberate în sânge de către organismul să se stabilească și să contribuie la reînnoirea acestuia. Datele experimentale obținute pentru prima dată a confirmat oportunitatea acestui fenomen biologic. De aceea, postul cure multe boli prin acest mecanism duce la o întinerire și promovarea sănătății clar.

Yuri GUSCHO
Cercetare mai nouă:

https://news.usc.edu/63669/fasting-t...immune-system/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iov mai este prezent? costel Generalitati 32 09.05.2011 15:59:44
Craciunul la timpul prezent plesa dan Intrebari utilizatori 1 14.12.2010 13:39:32
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 11:36:19
ALCOOLISMUL – EXISTA TOTUSI SPERANTA ! Ioan_Ciobota Generalitati 11 30.11.2009 20:37:17
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 18:49:52