Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2012, 17:16:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Rugu-va sa ma iertati ca iar indraznesc sa apelez la bunatatea voastra,imi e si rusine,deja simt ca cer prea mult Bunicul meu iar se simte rau,din nou are probleme grave de sanatate,este intr-o stare foarte proasta,nici nu stiu cat il mai tine Bunul Dumnezeu.. Stiu ca acesta este cursul firesc al vietii,stiu ca impotriva mortii nu poate sta nimeni,dar imi pare foarte rau de bunica,va ramane singura,acest lucru o va baga si pe ea in pamant,plus ca in cazul unui deces ar suferi si mama mea,afland de dincolo de hotare ca i-a murit tatal,nestiind nici macar daca va putea veni la timp in tara. Nici nu ma mai gandesc la mine,ma gandesc la cat de afectati vor fi altii,asa ca orice zi in plus data de Dumnezeu este binevenita,va face mai mult decat orice. Stiu ca timpul dvs. este pretios,stiu ca sunt si alte persoane care au la fel de multa nevoie de rugaciune,asadar nu vreau sa va necajesc. Tot ce cer este acelasi lucru: spuneti un "Doamne miluieste" macar,in momentul in care terminati de citit acest mesaj. Tudor il cheama pe bunicul meu,si am nadejdea ca de se va gasi un gram de credinta i se vor mai lungi putin zilele pe acest pamant,caci la Dumnezeu orice este cu putinta.

Va rog din suflet sa ma iertati pentru mesaj si pentru ca am indraznit sa vin cu o noua cerere,Dumnezeu sa rasplateasca fiecare secunda de bunatate din viata voastra,a bunilor crestini.

Sa aveti o viata binecuvantata.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2012, 20:40:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Doamne, miluieste-l pe Tudor!
Sa il ajute Bunul Dumnezeu sa treaca cu bine si peste aceasta incercare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2012, 22:36:11
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne miluieste pe Tudor!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2012, 22:39:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, pe Tudor miluiește-l!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.09.2012, 02:17:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miluieste, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pe Tudor! Intareste pe toti cei din familia lui, sa duca povara suferintei impreuna, cu dragoste. AMIN+
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.09.2012, 02:20:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor,sa va fie rasplatita fiecare secunda de osteneala si de dragoste pe care o aveti!
Ma bucur ca nu m-ati uitat,si pot sa va asigur ca nici eu nu v-am uitat nicio clipa!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.10.2012, 11:26:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am primit veste ca azi noapte, in jurul orei 1:40, bunicul meu a incetat din viata. Eu... inteleg, este ceva firesc, normal, biologic. Multumesc lui Dumnezeu ca zilele trecute a reusit din nou sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Chiar daca nu era om bisericos si un credincios practicant, dar cel putin ma multumesc ca nu L-a refuzat pe Hristos, a avut credinta in El si in Biserica, si a reusit sper sa se impace cu Dumnezeu si sa dobandeasca iertarea pacatelor macar pe ultima suta de metri, la fel ca talharul de pe cruce. Mare este puterea ortodoxiei!

V-as ruga, daca este cu putinta, sa va rugati si pentru iertarea pacatelor lui si mantuirea sufletului. Pomeniti-l macar o secunda si ziceti un "Doamne-miluieste", macar atat. Tudor este numele.

Dumnezeu sa va ajute si mare sa va fie rasplata! +
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.10.2012, 18:39:35
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului să mijlocească pentru robul ei Tudor. Tinând cont de faptul că s-a împărtășit înainte de moarte avem toată nădejdea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.10.2012, 18:45:15
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am primit veste ca azi noapte, in jurul orei 1:40, bunicul meu a incetat din viata. Eu... inteleg, este ceva firesc, normal, biologic. Multumesc lui Dumnezeu ca zilele trecute a reusit din nou sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Chiar daca nu era om bisericos si un credincios practicant, dar cel putin ma multumesc ca nu L-a refuzat pe Hristos, a avut credinta in El si in Biserica, si a reusit sper sa se impace cu Dumnezeu si sa dobandeasca iertarea pacatelor macar pe ultima suta de metri, la fel ca talharul de pe cruce. Mare este puterea ortodoxiei!

V-as ruga, daca este cu putinta, sa va rugati si pentru iertarea pacatelor lui si mantuirea sufletului. Pomeniti-l macar o secunda si ziceti un "Doamne-miluieste", macar atat. Tudor este numele.

Dumnezeu sa va ajute si mare sa va fie rasplata! +
Dumnezeu sa-l miluiasca si sa-l odihneasca in pace pe Tudor! Maicuta Domnului sa va lumineze inimile rudelor si apropiatilor si sa va umple sufletele de pace si dragoste de la Domnul.

Doamne miluieste-l pe robul tau Tudor
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.10.2012, 22:08:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Maica Domnului să mijlocească pentru robul ei Tudor. Tinând cont de faptul că s-a împărtășit înainte de moarte avem toată nădejdea.
Sa-l ierte Domnul pe Tudor!
Raoul, sa fii tare! Sa il pomenesti pe bunicul tau peste tot la manastiri. Vezi ca in Bucuresti sunt multe locuri unde ai putea da sarindare pentru sufletul lui: Cernica, Antim, Darvari, Radu-Voda, Patriarhie, Sf. Spiridon Nou...
Sa nu uiti de pomenirile cuvenite, sa nu uiti de rugaciune. daca poti, pomeneste-l si la Psaltire, roaga-i pe sfintii dragi tie sa mijloceasca pentru el... Acum el si-a incheiat socotelile, numai tu si ai tai mai puteti sa il ajutati cu rugaciunea, aici pe pamant!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile spre indreptarea pacatosului annajanette Intrebari utilizatori 25 23.09.2012 14:25:24
Rugaminte t_a_pirvu Umanitare 10 14.07.2010 21:59:18
rugaminte lore86 Generalitati 4 30.04.2010 12:13:21
O rugaminte Maria-Raluca Umanitare 2 23.04.2010 19:06:56
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19