Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2013, 22:14:05
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Imaginile din prima postare a topicului le-am vazut de curand. Statiuni balneare de renume lasate in paragina. Au aparut insa zone turistice pe langa manastiri (ceea ce nu-i rau de loc) ex. Sambata de Sus. Eu nu sunt deloc pesimista. Din centrul Moldovei pana in Ardeal si inapoi am vazut foarte multe case noi, localitati intregi construite recent, cu bun gust si care arata prosperitate. Am vazut cirezi de vaci ca dupa carte, turme de oi, zone unde se practica agroturismul. Am vazut lucrandu-se intens la soseaua pe doua benzi cu pasaje subterane si poduri impresionante. Romnia nu e chiar in paragina. Sa privim si partea plina a paharului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2013, 22:21:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Din fericire nu putem fi nici chiar Afghanistan !!!
Si eu am fost recent pe Valea Bistritei,in Moldova, si am putut sa vad multe gospodarii mari si frumoase in zona, si multe case noi cu etaj, foarte frumos zugravite si ingrijite !!!

Concluzia e simpla :

Romania trebuie sa incurajeje mediul privat, pentru ca statul sa aiba apoi fonduri pentru intretinerea unor obiective culturala sau economice !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2013, 00:45:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Concluzia e simpla :

Romania trebuie sa incurajeje mediul privat, pentru ca statul sa aiba apoi fonduri pentru intretinerea unor obiective culturala sau economice !
Și dacă statul a fost confiscat de grupări mafiote (sper că nu mai ai dubii în privința asta), crezi că privatizarea va ajuta cultura și economia? A cui cultură și economie - a mafioților? Și de ce aș fi eu, cetățean român, obligat sau motivat să contribui la prosperitatea statului mafioților?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2013, 01:53:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Și dacă statul a fost confiscat de grupări mafiote (sper că nu mai ai dubii în privința asta), crezi că privatizarea va ajuta cultura și economia? A cui cultură și economie - a mafioților? Și de ce aș fi eu, cetățean român, obligat sau motivat să contribui la prosperitatea statului mafioților?
Nu știu ce să spun , dar titlul dat acestui thread este puțin cam deplasat , sau poate mintea noastră ește în "paragină", căci de dragul "audienței" folosim cuvinte care nu ne onorează , neadăvărate și care spun multe despre autor ! Ecaterina deja este bine "instruită"de presa tabloidă , o presă în PARAGINĂ ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.09.2013 at 01:58:50.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2013, 04:01:55
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Și dacă statul a fost confiscat de grupări mafiote (sper că nu mai ai dubii în privința asta), crezi că privatizarea va ajuta cultura și economia? A cui cultură și economie - a mafioților? Și de ce aș fi eu, cetățean român, obligat sau motivat să contribui la prosperitatea statului mafioților?
in mediul privat lucrezi in primul rand pentru tine!
taxe oricum dai, in rest faci ce vrei.
Oricum e mai bine decat sa stam cu mana in fund.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2013, 11:39:31
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Daca am avea ochi sa vedem si lucrurile bune si ochiul nostru ar fi curat am vedea ca Roamnia se schimba. Incet, prea incet pentru noi cei care ne-am obisnuit sa vedem fabrici uzine si blocuri ca niste cutii aparute ca ciupercile dupa ploaie. Prosperitate la care am sperat nu pote fi decat rezultatul muncii si a sacificiului. Vom avea parte de ea dar va mai trece timp. Nu va lasa Dumnezeu sa piara asa o tara binecuvantata si cu atate manastiri presarate pe tot cuprinsul ei, locuri in care rugaciunea nu inceteaza nici ziua nici noaptea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2013, 11:49:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul


Prima data cand vad icoana asta.
Ce reprezinta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2013, 11:57:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Imaginile din prima postare a topicului le-am vazut de curand. Statiuni balneare de renume lasate in paragina. Au aparut insa zone turistice pe langa manastiri (ceea ce nu-i rau de loc) ex. Sambata de Sus. Eu nu sunt deloc pesimista. Din centrul Moldovei pana in Ardeal si inapoi am vazut foarte multe case noi, localitati intregi construite recent, cu bun gust si care arata prosperitate. Am vazut cirezi de vaci ca dupa carte, turme de oi, zone unde se practica agroturismul. Am vazut lucrandu-se intens la soseaua pe doua benzi cu pasaje subterane si poduri impresionante. Romnia nu e chiar in paragina. Sa privim si partea plina a paharului.
1. Intreaba-te cu ce bani s-au facut astea.

2. Pentru o casa din asta frumoasa, bine mersi, intreba-te in cate case romanii nu au ce pune pe masa si de ce

3. Intreaba-te cu ce bani si la ce costuri s-a facut soseaua aia pe doua benzi si cu pasaje subterane si poduri impresionante.
Raspunsul ai sa-l gasesti prin presa, ca nu e singura.
Intreaba-te cat va tine asfaltarea. Am vazut strazi care se asfalteaz odata la 2-3 ani.

4. Uita-te si la ce am pierdut, daca in loc de zeci si sute de intreprinderi, ca sa nu mai vorbim de CAP -uri am ramas doar cu cateva case frumoase si cateva sosele/autostrazi...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2013, 15:56:22
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Pentru Alin

"De multe ori un oftat, un suspin din adancul inimii este de ajuns". Parintele Sofian Boghiu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2013, 16:41:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Din fericire nu putem fi nici chiar Afghanistan !!!
Si eu am fost recent pe Valea Bistritei,in Moldova, si am putut sa vad multe gospodarii mari si frumoase in zona, si multe case noi cu etaj, foarte frumos zugravite si ingrijite !!!

Concluzia e simpla :

Romania trebuie sa incurajeje mediul privat, pentru ca statul sa aiba apoi fonduri pentru intretinerea unor obiective culturala sau economice !
Aiurea,Romania a incurajat mediul privat incepand cu 1990.
Aici s-a ajuns datorita lacomiei atat private cat si de stat ;unii dintre politicieni au ei insusi afaceri prospere a caror legislatii le sustin prin pozitia proprie.Nu ati auzit cumva de comertul si de afacerile subterane,la negru? De neplata TVA-ului sau a altor taxe? Dar de evidenta tinuta la dublu?
Normal,cand inchiriezi o casa trebuie sa platesti o taxa;cati dintre cei care inchiriaza o fac? Cati dintre cei care inchiriaza camere turistilor in statiuni platesc taxe din venitul pe care il fac?
Furtul intr-o tara majoritara de ortodocsi ? Doua notiuni care nu fac sens impreuna!

Banii in Romania ajung in gauri negre.
Multi si-au facut case si afaceri prospere aducand bani din strainatate(lucrand acolo).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare