Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2014, 13:06:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Insa nu reusesc sa inteleg 2 termeni 1. "Consacrare"( banuiesc ca e echivalentul epiclezei, adica transformarii painii in Trupul lui Cristos ?)
"Consacrare" in general inseamna sfintire in general. De exemplu, o biserica e un loc consacrat. Un felon este un vesmant consacrat, pe cand blugii sunt vesminte neconsacrate. Un Sfant Potir este consacrat. Cand l-a luat prima data preotul de la bijutierul care l-a facut, nu era consacrat. Dar pe urma a facut o slujba speciala, de sfintire a Potirului si de atunci a devenit obiect consacrat. ACEL Potir consacrat preotul il poate folosi numai la slujba, nu il poate folosi, de exemplu, in bucatarie la el acasa. In principiu, laicii nu pot nici atinge Potirul, ci numai preotul, fiindca mainile lui sunt consacrate.

Aplicand, acum, la Liturghie, consacrarea Darurilor inseamna prefacerea lor din Cinstitele Daruri (paine curata si vin curat) in Sfintele Daruri (trupul si sangele lui Cristos). Aceasta este esenta Liturghiei.

Putem deci, ca il loc de "Consacrare" sa spunem "sfanta Prefacere" cand ne referim la ce se intampla pe Sf Masa.

Epicleza este o parte a Liturghiei care consta in invocarea Sfantului Spirit. Orice Liturghie, fie ea ortodoxa, monofizita sau anglicana, are epicleza.

Citat:
2. " ostiile neconsacrate" ? Acestea sunt cumva prescurile inainte de a fi " transformate "( prin lucrarea Duhului sfant) in Trupul Domnului?
Au aceeasi functie ca prescurile. Doar ca, spre deosebire de prescuri, din care preotul ia numai o parte si o aseaza pe Sf Disc (cealalta parte devenind anafura), ostiile se pun integral. Ostiile au forma si marimea unei monezi subtiri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2014 at 13:11:37.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2014, 15:39:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit conditia iubirii de aproape...

Dupa cum tocmai vazuram, conditiile de curatie trupeasca si sufleteasca is cam aceleasi, indiferent de confesiune.
De asemeni, iubirea de aproape este o porunca probabil in toate religiile lumii, insa noua crestinilor ne-a fost data deinsusi Mantuitorul cu xact aceste cuvinte " iubeste pe Dumnezeu din toata inima ta si pe aproapele ca le tine insuti". Nu stiu daca e in instinctul nostru sau o invatatm de mici, cert e multi dntre noi suntem constienti de ea, si incercam inca de mici sa o urmam, sa o indeplinim. Si facem asta chiar si in pofida nedreptatilor care ni se fac si pe care le acceptam de la ceilalti, pana ne facem mari si constatam ca necazurile si nedreptatile ne coplesesc, si atunci alergam la Dumnezeu sa Ii cerem ajutorul....( e si un psalm , sau mai multi, cu subiectul asta). Si atunci, prin vocea interioara a constiintei sau prin a vreunui slujitor, ni se arata ca si noi insine' la randul nostru, suntem copiii lui Dumnezeu, si noi trebuiem sa ne iubim, si noi avem dreptul sa fim fericiti, samd, si nu avem dreptul sa ne facem rau si sa ne nedreptatim pe noi insine in favoarea altor persoane .... Si atunci incepem sa ne preocupam de propria mantuire, ingrijindu-ne de sufletul nostru si de ce nu si de trup... Insa de-acum incep sa apara alte impedimente, si anume : 1) incepem sa fim acuzati de egoism de catre tocmai cei mai apropiati noua , rude sau buni prieteni, de ale caror probleme si nevoi ne ingrijeam mai inainte cu predilectie ( ex.: numai pot sa petrec timpul liber cu prieteni sau rude pt ca vreau sa am familia mea, sot, copii, etc; nmai pot sta la servici peste program pt ca trebuie sa merg si la biserica in unele dupa-amieze, etc) si 2), cm grav, incepem chiar sa uram pe dusmani sau chiar pe apropiatii care ne-au nedreptatit candva si incearca sa o faca in continuare, impiedicandu-ne de la a ne preocupa de propria mantuire; ori mantuirea noastar econditionata tocmai de acceptul lor, nu? De impacarea cu aproapele si de iubirea lui... deci vreau sa zic ca am ajuns chiar sa-i urasc pt ca as vrea sa-i ajut, sa le rezolv problemele, dar nu pot, pt ca ma depasesc, nu am puterea si cunostintele necesare....si mai grav, nici nu prea mai am chef (:.... mai ales acum, in perioada asta de vacante, as aveachef doar sa ma plimb, sa calatoresc, in munti, n natura, mi se pare ca acolo sunt cel mai aproape de Dumnezeu si ca toate celelate probleme lumesti numai conteaza....dar din pacate nu e asa, e doar o amagire... chiar daca citim despre pustnici care au trait in padure izolati de lume, in post si rugacini ....noi probabil am muri de foame si de hipotermie daca ne prinde noaptea in salbaticie :). Misiunea noastra pe aceasta lume e de a sluji, fiecare la jobul lui, care mai de care mai umilitoare si mai neplacute munci, in scopul de a-i ajuta pe ceilalti....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2014, 16:49:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Consacrare" in general inseamna sfintire in general. De exemplu, o biserica e un loc consacrat. Un felon este un vesmant consacrat, pe cand blugii sunt vesminte neconsacrate. Un Sfant Potir este consacrat. Cand l-a luat prima data preotul de la bijutierul care l-a facut, nu era consacrat. Dar pe urma a facut o slujba speciala, de sfintire a Potirului si de atunci a devenit obiect consacrat. ACEL Potir consacrat preotul il poate folosi numai la slujba, nu il poate folosi, de exemplu, in bucatarie la el acasa. In principiu, laicii nu pot nici atinge Potirul, ci numai preotul, fiindca mainile lui sunt consacrate.

Aplicand, acum, la Liturghie, consacrarea Darurilor inseamna prefacerea lor din Cinstitele Daruri (paine curata si vin curat) in Sfintele Daruri (trupul si sangele lui Cristos). Aceasta este esenta Liturghiei.

Putem deci, ca il loc de "Consacrare" sa spunem "sfanta Prefacere" cand ne referim la ce se intampla pe Sf Masa.

Epicleza este o parte a Liturghiei care consta in invocarea Sfantului Spirit. Orice Liturghie, fie ea ortodoxa, monofizita sau anglicana, are epicleza.



Au aceeasi functie ca prescurile. Doar ca, spre deosebire de prescuri, din care preotul ia numai o parte si o aseaza pe Sf Disc (cealalta parte devenind anafura), ostiile se pun integral. Ostiile au forma si marimea unei monezi subtiri.
Am vazut in filme, ba chiar uneori cand le ofera credinciosilor preotul spune " corpus dominum nostrum ...."( nu stiu prea bine cum se declina substantivele, chiar si cele propii, in latina). Insa nu am vazut sa fie muiate, imbibate si in ceva lichid, ba chiar mi-a spus cineva ca nu sunt, si am citit ulterior ca mirenii se imparasesc doar cu Trupul; atunci cu Sangele Domnului, din Sfantul potir, se impartasesc doar clericii? Nu se impartasesc si mirenii nici macar odata in viata, la prima comuniune, sau poate la ultima?
Dar chiar, la noi ortodocsii, la pruncii foarte mici, cand se boteaza, mai ales cei prematuri, sau la muribunzii care abia mai pot inghiti, se da doar partea lichida, sau si o cantitate f mica si rehidrarata de Trup?
Dar la catolici, daca un prunc care inca nu a ajuns la varsta primei comuniuni, e in pericok de moarte, se poate impartasi? Daca supravietuieste nu se mai impartaseste si la 7-8 ani, la varsta cuvenita?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2014, 18:01:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Insa nu am vazut sa fie muiate, imbibate si in ceva lichid, ba chiar mi-a spus cineva ca nu sunt, si am citit ulterior ca mirenii se imparasesc doar cu Trupul;
Noi credem ca in Sf Ostie consacrata se afla trupul viu al lui Cristos, adica impreuna cu sangele Sau. Nu ne putem imagina ca luam un trup lipsit de sange. Aceasta e in acord si cu miracolele euharistice, in care Sfanta Ostie s-a prefacut in carne sangeranda, iar gura comuniantului s-a umplut de sange.
Parerea ca Sf Ostie ar contine NUMAI trup fara sange este o erezie anatemizata de multe secole, numita "utraquism".

Citat:
atunci cu Sangele Domnului, din Sfantul potir, se impartasesc doar clericii? Nu se impartasesc si mirenii nici macar odata in viata, la prima comuniune, sau poate la ultima?
Intr-adevar, in imprejurari solemne, precum la prima comuniune, la cea presupusa a fi ultima, la casatorie, de Sarbatoarea Sf Sange si in multe alte situatii, toti cei pregatiti sunt impartasiti cu ambele specii. In rest, la liturghiile obisnuite (apusene), credinciosii se impartasesc sub o singura specie: ei primesc o ostie consacrata, in care, dupa formularea celui de al 19-lea Conciliu Ecumenic se afla Cristos viu si intreg, "cu trupul Sau, cu sangele Sau, cu sufletul Sau, cu dumnezeirea Sa".

Citat:
Dar chiar, la noi ortodocsii, la pruncii foarte mici, cand se boteaza, mai ales cei prematuri, sau la muribunzii care abia mai pot inghiti, se da doar partea lichida, sau si o cantitate f mica si rehidrarata de Trup?
La ortodocsi preotul este chemat sa incerce sa dea copilului mic o cantitate, oricat de mica, din Sf Impartasanie sub ambele specii.

Citat:
Dar la catolici, daca un prunc care inca nu a ajuns la varsta primei comuniuni, e in pericok de moarte, se poate impartasi? Daca supravietuieste nu se mai impartaseste si la 7-8 ani, la varsta cuvenita?
La catolici (cei de rit apusean, fiindca la ceilalti randuiala e conforma ritului lor propriu), daca un copil botezat e in pericol de moarte, se poate impartasi. Aceasta nu impieteaza cu nimic impartasirea solemna de la 8-9 ani, care se face in fata intregii adunari, dupa un ciclu de lectii numit "cateheza primara" si dupa ce, imediat inainte, copilul a recapitulat tripla lepadare si fagaduintele pe care nasii le-au spus in numele lui la Botez, de asta data in mod personal si intelegand, in linii mari, ce spune si promite.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2014, 21:38:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
preotul spune " corpus dominum nostrum ...."( nu stiu prea bine cum se declina substantivele, chiar si cele propii, in latina).
Se declina in mod complicat. Dar si in romana, e inca mai complicat, stiati ca in romana avem 10 declinari ? Ei bine, in latina sunt 5 declinari. Le recunoastem dupa terminatia la genitiv. Deci, daca in romana invatam un substantiv dupa singular si PLURAL (nominativ), spre exemplu "dulap, dulapuri", in latina invatam substantivele dupa terminatia la nominativ si genitiv SINGULAR. De exemplu, "dominus, domini"= "stapan, domn". Prin urmare, forma "domini" este genitivul singular al lui dominus. Vom spune, deci, "corpus Domini" pentru "corpul Domnului".
In Sf Missa tridentina, preotul, intinzand Sf Ostie spune: "Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam (in vitam aetarnam)", adica "trupul Domnului nostru Isus Cristos sa prezerve sufletul tau (spre viata vesnica)". In Sf Missa de dupa Conciliul Vatican II, formula fiind cam lunga, s-a scurtat la "Corpus Christi", adica "Trupul lui Cristos", introducandu-se, insa, obligatia credinciosilor de a raspunde prin "Amen", ca sa nu se poata spune ca nu au priceput despre ce fel de hrana e vorba.

Ca anecdotica, expresia "hocus-pocus" vine din maimutarirea, de catre protestanti, a cuvintelor consacrarii de la Sf Missa, care sunt cuvintele lui Cristos de la Sf Cina. "Hoc est enim corpus Meus". Pentru cei care nu cred, preotul e un fel de iluzionist care-i pacaleste pe oameni, iar Sfintele Daruri sunt iluzie...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2014, 02:47:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am mai spus si cu alte prilejuri. Pe mine nu m-a suparat ortodoxia. M-au suparat, e drept, niste ortodocsi, care m-au mintit ani si ani de zile. De la inventii aiuresti (daca nu ar fi dracesti) cum ca "Isus" cu un"I" inseamna magar, pana la chestii istorice, ca de exemplu aceea ca greco-catolicismul ar fi tradat pe romanii din Ardeal si inca si mai si, la chestii teologice.
Dar ortodoxia ca atare ? Depinde ce intelegeti exact. Daca intelegeti credinta si lucrarile Sfintilor Parinti, liturgica si practica lasata de ei, acelea nu m-au suparat de loc. Daca intelegeti derapajele de azi, talibanismele de azi, minciuna si ura de azi, superstitiile de azi, acelea, da, sunt suparatoare.
Si totusi, poate ca as fi putut trai cu toate astea daca nu as fi aflat adevarul intreg, adica pe Isus intreg in Biserica Catolica. Si am sentimentul ca m-am intors acasa, dupa o lunga calatorie.



Fiindca acesta a ramas singurul forum religios romanesc, in acelasi timp bine populat si pe care poti citi (in afara de maculatura virtuala) si multe postari de valoare. Altul, eu nu mai stiu. Dv stiti ?



2. In Franta e ora Romaniei minus 1. Si maine dimineata nu lucrez. In plus, mai ma bucur si de alte forumuri, de limba franceza si engleza. Cand ma vedeti conectat, nu inseamna ca eu chiar atunci citesc forumul acesta, ci ca am o fereastra deschisa spre el.
Nu eu nu stiu alte forumuri abia am timp sa intru pe aici sa mai citesc cite ceva in romaneste.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2014, 13:39:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se declina in mod complicat. Dar si in romana, e inca mai complicat, stiati ca in romana avem 10 declinari ? Ei bine, in latina sunt 5 declinari. Le recunoastem dupa terminatia la genitiv. Deci, daca in romana invatam un substantiv dupa singular si PLURAL (nominativ), spre exemplu "dulap, dulapuri", in latina invatam substantivele dupa terminatia la nominativ si genitiv SINGULAR. De exemplu, "dominus, domini"= "stapan, domn". Prin urmare, forma "domini" este genitivul singular al lui dominus. Vom spune, deci, "corpus Domini" pentru "corpul Domnului".
In Sf Missa tridentina, preotul, intinzand Sf Ostie spune: "Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam (in vitam aetarnam)", adica "trupul Domnului nostru Isus Cristos sa prezerve sufletul tau (spre viata vesnica)". In Sf Missa de dupa Conciliul Vatican II, formula fiind cam lunga, s-a scurtat la "Corpus Christi", adica "Trupul lui Cristos", introducandu-se, insa, obligatia credinciosilor de a raspunde prin "Amen", ca sa nu se poata spune ca nu au priceput despre ce fel de hrana e vorba.

Ca anecdotica, expresia "hocus-pocus" vine din maimutarirea, de catre protestanti, a cuvintelor consacrarii de la Sf Missa, care sunt cuvintele lui Cristos de la Sf Cina. "Hoc est enim corpus Meus". Pentru cei care nu cred, preotul e un fel de iluzionist care-i pacaleste pe oameni, iar Sfintele Daruri sunt iluzie...
Ca sa vezi! Habar n-aveam ca "hocus-pocus e o blasfemie asa de mare! De fapt, si-n limba romana sunt din pacate expresii vulare care contin cuvinte cu semnificatie sacra, pe care, daca nu le cunosti (anafura, grijanie) inclini sa crezi ca sunt injuraturi ca toate celelalte (recunosc ca in copilarie nu le stiam semnificatia, si nici la scoala, cat am mai apucat din comunism, nu se grabeau sa ne invete)... De aceea poate si astazi, celor mai putin religiosi le e usor sa injure de cele sfinte, necunoscandu-le adevarata semnificatie, si de asemeni sa trimita si sa dea necuratului persoane si lucruri importante...

Last edited by fallen; 10.08.2014 at 16:41:19.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2014, 16:55:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

...insa intrebarea e daca vreodata noua credinciosilor ne e permis sa trimitem pe cineva la naiba, chiar si pe aceia care, prin faptele si spusele lor, arata ca fix pe acela il servesc...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.08.2014, 10:52:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mai demult se spunea pe un alt topic ca dupa ce iei sf impartasanie nu ai voie"" sa sangerezi, nici sa versi sau altcva asem....desi nimeni nu face asa ceva voluntar ( de e intreg la cap), se spunea ca ar tb sa eviti a lua sf mpartasanie dc sti ca exista aceste riscuri...dar ma intreb, dc chiar esti bolnav, grav ? Daca urmeaza sa suferi o interventie chirurgicala ( la care sigur vri sangera), care e iminenta, nu ai putut nici s-o prevezi, si nici nu o poti amana, si din care e posibil sa nici nu te mai trezesti, decat in lumea celor drepti, sau poate fi vorba si de alt gen de interventie, chimioterapie, radioterapie, care de asemeni, iti pot provoca si greata, pd o parte, dar te pot baga si in coma definitiv sau pt vreme indelungata, din care dc mai te trezesti ramai cu deficit neurologic major ( paralizat). Repet, poate esti in situatia de a nu putea amana nici interventia pt inca o zi, caci nu stii dc mai o apuci, si nici sf impartasanie pt cand te trezesti, pt ca de asemeni nu stii daca si unde te vei trezi....

Si daca totusi te trezesti, nestiind insa daca vindecat sau...doar pentru inca putina vreme, e indicat sa mai iei odata sf impartasanie inainte de altceva, sau mai bine te limitezi doar la aghiasma, ca prima inghititura pt " the first day of the rest of your life"? ( stiu din exp ca la trezirea din anestezie gen exista risc de voma, de aceea si noi recomandam sa se administreze intai putina apa, apoi sa se astepte vreo 30 min si dc nu apare voma, atunci sa se continue administrarea de lichide, si eventual sa se incerce si hrana solida....)


Bine, acuma stiu, o sa spuneti si dvs, ca tb sa ai mereu constiinta mortii si nu trebuie sa te prinda nepregatit; stiu de asemeni ca dc e voia lui Dumnezeu ca sa ti se inlesneasca aceasta ultima sansa de a fi primit in Imparatia cerurilor, si nu esti chiar vreun nevrednic care te-ai trezit abia in ceasul al treispelea, nu vei intimpina impedimente, insa ar fi aiurea ca doctorul sau preotul sa iti interzica sa iei sf impartasanie pe motiv ca ai putea sa vomiti ( eventual pe masa de operatii, ceea ce nu e de dorit, pt ca poti sa te ineci)....

Last edited by fallen; 21.08.2014 at 11:19:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.08.2014, 11:57:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu eu nu stiu alte forumuri abia am timp sa intru pe aici sa mai citesc cite ceva in romaneste.
Un credincios nu trebuie sa foloseasca cuvantul "drac" ,"naiba".Ar fi de dorit ca nici o persoana sa nu foloseasca acest cuvant.
Reply With Quote
Răspunde