Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2008, 09:05:41
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

O sa va rog sa cititi un articol aparut in Magazinul Istoric din Ianuarie 2006, despre "firea" de crai a lui Stefan cel Mare. Din pacate nu l-am mai putut gasi pe site-ul Magazinului Istoric si atunci l-am preluat intr-un blog personal.

http://dariusandreica.blogspot.com/

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2008, 09:22:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din discutiile purtate cu anumite persoane care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare, am observat ca se conduc dupa un spirtit juridic. Adica sunt contabilizate virtutile si pacatele, acestea sunt puse intr-o balanta si daca sunt mai numeroase virtutile atunci vorbin de mantuire, in cazul nostru si despre sfintenie. Eu cred ca acest mod de a gandi este nescripturistic. Ce facem cu talharul de pe Cruce carea a dobandit raiul?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2008, 10:28:54
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Din discutiile purtate cu anumite persoane care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare, am observat ca se conduc dupa un spirtit juridic. Adica sunt contabilizate virtutile si pacatele, acestea sunt puse intr-o balanta si daca sunt mai numeroase virtutile atunci vorbin de mantuire, in cazul nostru si despre sfintenie. Eu cred ca acest mod de a gandi este nescripturistic. Ce facem cu talharul de pe Cruce carea a dobandit raiul?
Fratii mei , daca acest Sfant nu exista atuncea nu ar mai fi Romania aicea , vorbeam toti turceste. Si cat timp credinta din draga noastra tara a fost pastrata prin aceste manastiri si biserici zidite de el, nu vad care ar mai fi contrargumentul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2008, 12:45:00
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu este adevarat. Uita-te la tarile din jurul nostru care au fost cucerite de turci si nici una nu vorbeste turceste.

Cat des[re Stefan cel Mare, nu stiu, ma abtin. A fost un mare militar, viata sfanta nu a prea dus, si a contruit biserici in schimb. Poate asta este una din caile de a obtine sfintenia, nu stiu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2008, 15:13:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
multumim, darius, ptr articol. incheierea mi se pare semnificativa:

Concluzia investigației de față este limpede, dar surprinzătoare probabil pentru multă lume: în ciuda faimei sale de mare semănător de bastarzi, lui Ștefan nu i se pot dovedi, cu probe documentare, decât unul sau cel mult doi fii nelegitimi: Petru Rareș și, posibil, Alexandru. Ceilalți presupuși bastarzi ai domnului s-au născut nu din păcatele lui, ci din... fantezia istoricilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2008, 15:55:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Concluzia investigației de față este limpede, dar surprinzătoare probabil pentru multă lume: în ciuda faimei sale de mare semănător de bastarzi, lui Ștefan nu i se pot dovedi, cu probe documentare, decât unul sau cel mult doi fii nelegitimi: Petru Rareș și, posibil, Alexandru. Ceilalți presupuși bastarzi ai domnului s-au născut nu din păcatele lui, ci din... fantezia istoricilor.
Hahaha :D Deci poti sa fii foarte desfranat si sa ai 47 de copii ilegitimi, si mai putin desfranat cu numai 2 copii ilegitimi. Credeam ca desfranarea este desfranare, nu conteaza cine o face.

In fine, nu putem sa stim precis. Daca asa a hotarat biserica si Dumnezeu ca dupa 500 de ani de la moarte Stefan sa devina sfant, atunci asa este. Cel mai corect este sa spunem ca Dumnezeu l-a invrednicit pe Stefan sa capete darul sfinteniei nu imediat dupa moarte cum multi mucenici si drepti au capatat, ci dupa 500 de ani de pocainta pentru pacatele sale.

De ce sa negam pacatele lui, cand se stie ca Stefan a fost cum a fost (cititi si cornicarii -- "de multe ori pe la ospete omora fara judet" -- adica la manie, si ca era "iubitoriu de sange"), si de ce sa nu ne gandim ca pentru ravna lui i-a iertat Dumnezeu pacatele, dar dupa 500 de ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2008, 16:12:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Noesis, dupa 500 de ani a fost declarat sfant, dar asta nu inseamna ca atunci a fost si iertat pentru pacatele sale, iertarea putea sa o primeasca si inainte de moartea sa. Cunoastem cazuri de persoane care desi cazusera in pacatul desfranarii au ajuns sfinti. Deci, a cadea intr-un pacat nu e atat de grav, il poti marturisi si te poti indrepta. Grav este cand cresti si sfarsesti in acel pacat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2008, 16:16:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

f. frumos scrie despre Stefan si intr-un articol de pe acest site:

"Durerea l-a insotit pe domnul Moldovei in tot cursul vietii sale. Rana de la picior l-a muncit vreme de patru decenii. Suferintele provocate de guta si de afectiuni ale sistemului circulator l-au imobilizat ani buni. Nimic nu se va fi comparat, insa, cu atrocele chinuri pe care domnul sexagenar a trebuit sa le indure in timpul operatiei de cauterizare a ranilor de la picioare cu fierul inrosit. Dar n-a fost numai durerea fizica. In mai multe randuri, moartea a lovit familia domneasca. Stefan si-a pierdut doua sotii (dintre care una, doamna Evdochia, a murit tocmai cand regele Matias intrase cu razboi in Moldova) si cinci copii (intre care Alexandru, barbat in puterea varstei, crescut si educat pentru a deveni, la randul sau, domn). Ultimii ani ai vietii i-au fost intunecati de vestea intemnitarii la Moscova a fiicei sale, Elena, si a nepotului sau, Dimitrie. La toate acestea trebuie adaugata durerea pricinuita de infrangerile in lupta. Oricat de mari vor fi fost suferintele trupesti si sufletesti prin care a trecut, Stefan cel Mare nu s-a plans niciodata. Din izvoarele pastrate se intrevede ca domnul Moldovei isi controla cu grija reactiile, ca nu se lasa usor prada deznadejdii si ca traia momentele grele - ale sale ca om ori ca suveran - cu o tristete retinuta si cu o ingrijorare fireasca. Cercetarea felului in care Stefan isi traia durerea ii pune in lumina taria de caracter iesita din comun, remarcata, de altfel, si de contemporani."

Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2008, 16:18:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cine iubeshte mult i se iarta mult sau dumneata ca multzi dintre sfintzi au fost greu pacatoshi? iar daca pe Shtefan l-a iertat sotzia shi l-a iertat shi Domnul... sa nu fi putut el oare sa ajunga sfant prin pocaintza shi ascultare de Duhovnicul sau sf. Daniil Sihastru? sau voi credetzi ca Shtefan cel mare trebuia sa fi fost ca Hristo, fara de pacat... poi a ajuns sfant shi a fost canonizat dupa dreptatea lui Dumnezeu shi nu a noastra... caci noi shi sfintzilor le vedem pacate dar pe ale noastre shi al suicigashtii din care facem parte nu le vedem... fiindca nu mai vrem sa ne vedem pacatele ci minuni absurde... domnule cronicarii aia care erau boieri mari doar n-o sa spuna ca pe drept i-a caspit Shtefan pe boierii tradatori de neam shi de tzara... iar chestia asta cu multzimea de fii mi se pare o barfa shi o inflorire a realitatzii ca nu potzi sa shi ascultzi de duhovnic dar shi sa fi un lacom adulterin shi pe dealta parte sa shi faci sumedenie de manastiri... ca te-ar bate Dumnezeu pentru dragostea fatzarnica... deci cred ca sunt doar barfe... dar posibil sa fi avut shi mici gresheli... shi asha cum Domnul l-a iertat pe regele David, robul Sau asha shi pe Shtefan, robul tzarii Sale... Israilul cel Nou... Romania... Canaanul judecattzilor Cuvantului Lui Dumnezeu... Edenul stralucirilor shi Pamantul Ierusalimului Ceresc unde Domnul ishi odihneshte picioarele Sale... Caci Domnul intre copilashii shi florile Sale pururea va petrece... :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2008, 17:23:46
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu este adevarat. Uita-te la tarile din jurul nostru care au fost cucerite de turci si nici una nu vorbeste turceste.

Cat des[re Stefan cel Mare, nu stiu, ma abtin. A fost un mare militar, viata sfanta nu a prea dus, si a contruit biserici in schimb. Poate asta este una din caile de a obtine sfintenia, nu stiu.
as zice ca mai mult conteaza faptul ca a reusit sa patreseze in aceste parti ale europei credinta ortodoxa intacta. pentru ca vedem cita tulburare exista in tari in care exista mai multe comunitati numeroase care au religii diferite, si cel mai bun exemplu este tocmai yugoslavia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 18:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 21:11:05