Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2008, 12:23:24
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

este interesant numele topicului " loc in rai"
parerea mea este ca nici un ban dat in lumea asta nu va asigura un loc in rai
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.07.2008, 12:28:53
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

si daca vei intalni si tu, la un moment dat?
n-am dat peste ele ca am vrut... ca n-am eu treaba cu bisericile alea... dar daca tot merg prin excursii si ador calatoriile, am dat si peste asemenea manastiri cu pretentii. :)
am auzit ca si in Israel se plateste... dar acolo nu-s mici exceptii, ci e o regula..
in fine, e treaba lor; ei vor da socoteala pt ce si-au pus nadejdea-n oameni si nu in Dumnezeu.
daca n-ar fi existat schituri si manastiri de la care sa ia exemplu ca se poate si fara taxa fixa.... am fi zis ca e le teama sa moara de foame; dar sincer, n-am auzit sa moara vreun calugar de foame.


apropo, cand am vazut titlul topicului am crezut ca bate apropoul la catolici
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2008, 12:32:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin

Poate ca dupa cum va e inima, asa va e dat sa aveti si parte:(!
Se vede ca te-ai gandit mult pana ai scos replica asta inteligenta! Doamne cata limita!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2008, 12:34:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta



apropo, cand am vazut titlul topicului am crezut ca bate apropoul la catolici
catolicii nu iti cer tarif ca sa te spovedesti.... se fac doar donatii ptr biserica de catre cine vrea si daca vrea si fiecare dupa putinta portofelului lui...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2008, 12:44:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta



apropo, cand am vazut titlul topicului am crezut ca bate apropoul la catolici
catolicii nu iti cer tarif ca sa te spovedesti.... se fac doar donatii ptr biserica de catre cine vrea si daca vrea si fiecare dupa putinta portofelului lui...
Treci la catolici daca ii admiri atat.
Eu cred ca nu e loc de comparatie cu alte culte.
In occident biserica catolica e puternic subventionata de stat,altfel de unde atatia bani .La mine in oras ,si nu locuiesc in Ardeal ,deci la mine in oras unde sunt prea putini catolici s-a marit biserica lor si au si o vila f.mare ,nu stiu cine sta acolo.
Cert este ca de cativa ani doua calugarite carmelite stau acolo.
Nici eu nu dau bani la spovedanie ,de unde ideea asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2008, 12:55:53
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita

Nu prea se vede o atitudine crestina in ceea ce spui ,"explicatie cretina".
Daca esti asa de generoasa poti sa dai si la saraci si la manastire ,daca vrei pomenire.
Eu am fost la sf.man.Sihastria vara trecuta.
Am mancat si am stat acolo doua zile fara sa dau un ban.Si in aceeasi perioada s-au perindat pe acolo cel putin vreo doua sute de persoane.
De unde crezi ca iau acei calugari bani sa ne hraneasca?
Mai sunt manastiri care nu au tarife fixe ,nu te obliga nimeni sa pomenesti daca ti se pare scump.
Deci eu dau 10 ron pt.un acatist si mai primesc si raspuns de la staret cu multumiri.Asta prin posta ,pe cheltuiala manastirii.
E adevarat ca am fost la o man.in judetul meu si am intrebat ,mi-a spus 1000 lei vechi pentru un nume pe zi ,deci 4 lei noi pentru 40 de zile pt.o persoana.
Mi s-a parut mult si nu am dat.
Fiecare e liber sa dea cat vrea ,si daca stau si ma gandesc bine ,acea manastire era formata din vreo 10 calugari ,majoritatea f.batrani si aveau nevoie de bani pt.a plati oameni pt.diferite munci.
In afara de asta ,sunt praznice unde mesele sunt gratuie ,de unde bani.
Inainte de a face astfel de afirmatii mai ganditi ce scrieti.
Anita draga mea ma vad nevoita sa fac cateva precizari ca sa nu mai existe confuzii:
1.cuvantul "cretin" se afla in DEX si nu are nici o legatura cu atitudinea crestina... conform DEX cretin = stupid, lipsit de inteligenta... daca ti se pare ca intr-o atitudine crestina suna mai bine pe forum exprimarea "expresie lipsita de inteligenta" atunci uite ca de dragul tau am schimbat exprimarea
2.am afirmat ca sunt un om generos nu spre lauda ci ptr a nu se crede ca din zgarcenie sunt atat contrariata de practicile prezentate mai sus...si daca tot a venit vorba de cuvantul"generos" tot conform DEX generos= cineva care este PREDISPUS sa ajute in mod dezinteresat pe altii, care este INSUFLETIT... asadar ptr cineva PREDISPUS chair nu e necesar sa existe constrangere din partea bisericii CAT sa ofere...
3. ceea ce povestesti tu despre manastirile generoase, nu e un lucru de care as fi straina, stiam asta, e un fapt laudabil.... eu am afirmat din capul locului in prima postare a mea pe acest topic cum ca IN UNELE manastiri se practica tarife.. dar se pare ca lucrul asta l-ai omis
4. Total de acord cu tine ca acei calugari in mod personal nu au banii necesari ptr hranirea atator oameni si daca o fac se datoreaza DONATIILOR ce intra in acele manastiri si a bucuriei de a imparti cu semenii lor ceea ce au!ca vorba ceea " DAr din dar se face Raiul"
5. "Inainte de a face astfel de afirmatii mai ganditi ce scrieti" -avand in vedere cele cateva explicatii date mai sus am convingerea ca vei reconsidera afirmatia facuta . Toate cele bune sa fie ptr tine!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.07.2008, 12:58:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita

Treci la catolici daca ii admiri atat.
Cred ca mai inati de toate ar trebui sa faci distinctie intre ADMIRATIE si CONSTATARE.. e evident ca folosesti cuvinte fara a le cunoaste sensul... oare ce varsta ai???:rolleyes:
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.07.2008, 13:01:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
In occident biserica catolica e puternic subventionata de stat,altfel de unde atatia bani .La mine in oras ,si nu locuiesc in Ardeal ,deci la mine in oras unde sunt prea putini catolici s-a marit biserica lor si au si o vila f.mare ,nu stiu cine sta acolo.
Cert este ca de cativa ani doua calugarite carmelite stau acolo.
Cum ramane cu citatul celebru" nu judeca ca sa nu fii judecat!":D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2008, 13:03:08
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita

Nici eu nu dau bani la spovedanie ,de unde ideea asta.
Se vede ca traiesti in lumea ta ireala!!
Imi asum 100% responsabilitatea celor afirmate!!! SE DAU BANI LA SPOVEDANIE!!!!!!! de catre ffffffff multi enoriasi si in fffffffffff multe biserici!!!!!!!!!!!mai intreaba si pe altii
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.07.2008, 13:07:27
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Daca esti asa de generoasa poti sa dai si la saraci si la manastire ,daca vrei pomenire.
EXCELENTA AFIRMATIA TA!!!! asta oglindeste exact ceea ce am vrut si eu sa spun!!! asadar daca vrem pomenire musai sa dam bani si la manstire ca de nu.... nu mai pupam nici pomenire nici nimic!!! BRAVO!!!!!!!!!!! ai pus punctul pe "I" .. . FELICITARILE MELE!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tarif: 15 milioane inmormantarea. cocacoc Generalitati 78 17.11.2011 21:06:33