Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 18.11.2014, 15:00:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce zici de o ora de etica? Mai ales la clasele gimnaziale.
" etica", ca si legea, au aceeasi " mama" :)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 18.11.2014, 15:07:35
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Totusi ati auzit cat ati avut tatal, bunicul, unchiul, in biserica, sa se imbolnaveasca cineva de la acea lingurita ? Ma refer grav, hepatita, tbc, mononucleoza, ca gripa si strepto/stafilococi ii iei oricum in aer, in aglomeratie. Ma gandesc totusi ca contactul e prea scurt si nu scuipa nimeni in lingura aia. Microbii se elimina in special prin expiratii fortate, stranut, tuse, insotite de secretii patologice, ceea ce se intampka foarte usor in locuri inchise si aglomerate ( inclusiv autobuze). Mie mi se pare din cate aud de la mame, eu nu am avut norocul, ca la fel sunt de bolnaviciosi si copiii care merg la biserica ai cei care nu merg decat la gradinita sau nici macar...
Sper sa nu va suparati ca o sa va raspund sec: in ceea ce tine de sanatatea copilului meu am preferat sa ascult pediatrul in locul preotului. Consider ca doar unul dintre ei are aceasta autoritate. Am ales si i-am oferit doar unuia dintre ei "sansa" sa fie absurd si exagerat.

Nu exista studii care sa confirme faptul ca nu se pot lua boli in urma acestui act. Daca doriti va pot oferi eu articole care spun ca acest lucru este posibil.

Un exemplu banal:

Cele mai frecvente cai de transmitere a hepatitei A sunt:

ingerarea alimentelor si a apei ce au intrat in contact cu materii fecale infectate;
omiterea procesului de spalare a mainilor dupa utilizarea toaletei;
utilizarea instrumentelor de mancat/baut folosite in prealabil de o persoana infectata;

Sursa:
http://www.hep.ro/informatii/hepatita-a/

Imi puteti justifica motivul pentru care ar merita sa-mi expun copilul unui asemenea risc, oricat ar fi el de mic?
Reply With Quote
  #203  
Vechi 18.11.2014, 15:17:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu ma supar deloc, dar cred ca de hepatita a as prefera sa-l vaccinez. Sunt sanse f mari s-o ia din alte locuri unde poate pune mana cineva murdar de rahat ...inclusiv pe paine...chiar ma intreb daca mai pot sa ma vaccinez si eu la batranete, am auzit ca anul asta e foarte virulenta.

Stiu ca majoritatea parintilor au adoptat acum un nou trend si anume sa se teama de vaccinuri din varii motive ( poate unii abia acum au aflat ca acestea contin defapt microbi :)), poate ca intr-adevar se fac prea multe si prea repede, si degeaba ( daca sist imunitar nu e pregatit sa faca anticorpi), dar alta cale nu e de a ne imuniza decat fie prin vaccinare fie prin infectie naturala. Eu am luat in toamna asta Bronhovaxon. Alte tipe nu au vrut sa dea la copii, ca cica contine " bacterii"...si nu inteleg ele ce ar fi vrut sa contina???

Last edited by fallen; 18.11.2014 at 15:27:58.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 18.11.2014, 15:24:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si acum ce vreti sa faca, sa se desparta de familie, sa-si ia nevasta si copilul si sa plece in Neverland?
Da' cine a zis asta?
Mă rog, la o adică, pentru unul cu convingeri solide, de ce nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #205  
Vechi 18.11.2014, 15:27:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, este miciună și ipocrizie, nu te mai amăgi.
Poți foarte bine să refuzi să participi la un "ritual", cum îi zici, în care nu crezi.

Nu să minți.
Sunt de aceeași părere.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 18.11.2014, 15:33:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Evident! Dar banuiesc ca el merge mai departe cu intrebarea. Toata sarada asta este, in definitiv, o minciuna din partea mea. Dar am spus: e o bagatela. Primeaza respectul fata de semeni si apararea in fata intolerantei. Prefer sa punctez acolo si sa "pacatuiesc" dincolo. Cine crede ca poate impaca si capra si varza se inseala amarnic.
De unde stii ca e bine sa iti respecti semenii?
Ce e bine ,unde scrie asta?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 18.11.2014, 15:42:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De unde stii ca e bine sa iti respecti semenii?
Ce e bine ,unde scrie asta?
Stai stai stai... de cand nu mai este Matei 22:39 valabil?
Reply With Quote
  #208  
Vechi 18.11.2014, 15:55:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' cine a zis asta?
Mă rog, la o adică, pentru unul cu convingeri solide, de ce nu?
Nu prea vad o motivatie solida. Daca esti credincios si familia e atee, poate esti justificat sa o " parasesti" pt Hristos. Invers, insa, de ce ai face-o, si pt ce?
Desigur, daca ar sti cu totii ce gandeste d-lui cu adevarat...poate s-ar teme si l-ar evita. Desi nu cred ca este " de datoria" crestinilor sa ii alunge pe cei rataciti, totusi de multe ori suntem nevoiti sa-i evitam pentru ca sa nu ne sminteasca. Mai ales pe cei care sunt agresivi si bat cu pumnul in masa, ne fac idioti in gura mare, spun ca ar trebui sa ne dea foc si alte asemenea manifestari foarte frecvente din pacate in ultima vreme mai ales in mediul virtual . Unul ca dansul nu reprezinta insa un astfel de pericol, din contra, respecta convingerile si credintele noastre, poate mai mult decat unii dintre noi.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 18.11.2014, 16:09:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De unde stii ca e bine sa iti respecti semenii?
Ce e bine ,unde scrie asta?
Important e ca stie :). Altii nu stiu. Din educatia religioasa din copilarie a ramas cu ce a considerat dansul ca e bine. Sau ca ii e de folos. Poate fi si ipocrizie, pur interes. Nu neaparat in cazul dlui, ci in general, la oameni.
( de unde stim noi acum ca dl Iohannis chiar crede in Dumnezeu si nu a spus-o asa de ochii lumii? Daca spunea ca nu patea ca Iliescu in 96. Asa a castigat pe credinciosi, iar ateii poate s-au prins ca zice asa de forma; de unde stim noi, la randul nostru, ca PF Daniel chiar a fost luminat de Dumnezeu ca dansul e salvarea Romaniei, si nu a fost luminat de informatorii sfintiei sale sau de propria intuitie, ca acesta va castiga oricum si deci este intelept sa il sustina?)

Acum pe bune, daca erai ateu intr-o tara crestina si candidai ka presedentie, putea sa spui la dezbaterea finala ca daca castigi ii vi persecuta pe credinciosi si le vei distruge bisericile? Cred ca nici Hitler nu a facut asta :)....
In virtutea carei morale ( afara de cea crestina sau a altei religii), ai fi dator sa faci ceva ce nu e in interesul tau, ci dimpotriva, te-ar distruge???

Last edited by fallen; 18.11.2014 at 16:12:27.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 18.11.2014, 16:13:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred ca nici Hitler nu a facut asta :)....
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))
Reply With Quote
Răspunde