Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2015, 17:21:16
landshut landshut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2015
Mesaje: 2
Post vraji care ne-au despartit sau .......???

Buna ziua. Nici nu mai stiu cum sa incep. In primul rand ma numesc Marius si de ceva vreme am inceput sa am probleme in casnicie. Am impreuna cu sotia mea 8 ani si 3 ani jumate de cand suntem cununati religios. Totul a fost foarte frumos in relatia noastra (ca in orice familie mai sunt si certuri, dar nu niste certuri care sa provoace divort). In februarie 2014 am hotarat sa il luam pe cumnatul sotiei mele in Germania la noi sa munceasca. Din pacate promisiunile pe care le aveam pentru el sa se angajeze s-au spulberat. Seful nu a mai vrut sa il angajeze si el deja venise in Germania la noi. El a inceput sa intre in panica si in mintea lui sa instalat ura asupra noastra ca noi nu am vrea sa il angajam si ca ne batem joc de el. Intr-un final pe la inceputul lui aprilie am reusit sa ii gasesc de lucru. Desi ii gasisem de munca el inca nu era multumit. Precizez ca el a stat la noi in tot acest timp si noi am avut grije ca el sa aibe tot ce vrea. Adica bautura ca nu putea sa stea fara ea nici macar o zi, tigari , mancare .... Spre sfarsitul lui aprilie mi-am dat si eu demisia de unde lucram ca incepuse sa fie foarte nasol si m-am angajat la aceasi firma unde ii gasisem lui. La inceputul lui mai a primit si sotia mea demisia de unde lucra si am reusit cumva sa o aduc si pe ea la aceasta firma . Parca toate incepeau sa mearga prost. Am lucrat la acea firma o luna si ceva si sotia cam o saptamana si ceva si ne-au dat afara cand leam zis ca ne vrem contractele de munca. am ramas fara nici un ajutor. fara bani fara munca. Ne mai avand decat 500 euro bani pe care iam primit eu pe o luna de munca de la firma respectiva iam zis cumnatului meu ca ar fi bine sa impartim cheltuielile la 3 ca sa fie mai usor, precizez ca aveam chiria si curentul impreuna 500 euro pe luna. El nu a fost foarte incantat si a zis ca el nu ne da mai8 mult de 100 euro. Dupa ce am inceput sa ii insir cheltuielile care le avem a acceptat dar foarte suparat sa impartim la 3. Intre mine si sotia mea a fost totul frumos pana spre sfarsitul luni iunie cand a venit si sora ei in Germania. Dupa cateva zile dupa ce a venit sora ei noi ne-am mutat in alta locuinta si locuinta noastra le-am lasato lor. In ziua cand ne-am mutat in acea locuinta au inceput problemele. In timp ce caram lucrurile in acea locuinta am avut primul atat de panica. Dintr-o data a inceput sa imi bata foarte rau inima in mine si nu mai aveam aer si parca aveam ceva prin corp. Dupa cateva zeci de minute mi-am mai revenit dar stare de rau am avut cateva saptamani. Parca nu mai puteam nici sa ma misc. Din acea zi au inceput si durerile de cap la sotia mea. Avea aproape zilnic dureri de cap si cateodata nu putea sa respire si albea toata. Eu am incercat de foarte multe ori sa o fac sa mergem la doctor dar nu am reusit. Ea dadea pe seama ca a citit ea pe net si ca ar avea sinuzita. Comportamentul ei fata de mine a inceput sase schimbe di acea zi. Pe zi ce trecea era tot mai rece. Eu aveam momente cand incepeam sa ma cert cu ea si incercam sa imi impun sa nu ne mai certam dar nu reuseam. Relatia noastra a inceput sa se raceasca din ce in ce mai mult desi eu o iubeam si o iubesc foarte mult. Pe la inceputul lunii august a fost pentru pri,a data cand mia zis ca vrea sa divortam. Pentru mine a fost un soc foarte mare. Ea imi reprosa sa imi schimb comportamentul fata de ea si fata de prieteni si fata de rude. Am incercat sa fiu putin mai altfel dar raceala care se instalase intre noi ma facea sa ma cert cu ea. Ea era din ce in ce mai rece. Disparusera acele vremuri cand ne jucam ca doi copii si cand faceam planuri. Pana sa vina sorusa noi am incercat sa avem un copil. Din momentul acela ea nu isi mai dorea. In octombrie in urma unei cearte ea a plecat la sora ei si nu am mai putut sa vb cu ea. Vruia sa bage divortul neaparat. Sora ei a inceput sa o sustina foarte mult si mia zis ca atata timp cat e la ea eu nu am ce cauta acolo. M-am certat si cu eisi vazand ca tot insist sa ne impacam a plecat sa fara sa zica nimic in tara sa bage divortul. Precizez ca in august am fost in tara si toata lumea a observat ca sotia mea nu mai e cum era. Era foarte rece cu toata lumea, era pusa mai tot timpul pe cearta cu toti. Cateodata zicea cu gura ei ca nu stie ce are parca a innebunit. In tot acest timp si eu si sotia mea am inceput sa avem tot felul de probleme. Ea nu si-a mai gasit de lucru niciunde desi vorbeste foarte bine germana, a inceput sa nu mai gateasca desi pana atunci nu a fost odata sa vin acasa sa nu gasesc mancarea pe masa. Nu se mai trezea cu mine dimineata sa ne bem cafeaua , desi pana atunci nu sa intamplat asa ceva. A inceput sa fie din ce in ce mai obosita, desi statea toata ziua acasa sau mai bine zis la sorusa. A inceput sa nu mai manance, a inceput sa aibe cosmaruri, nu prea mai dormea noaptea, relatii intime aveam foarte rare si atunci ca insistam eu , durerile de cap care le vea aproape pe fiecare zi, nu mai putea sa stea in casa, si multe altele pe care le voi scrie cand mi le mai amintesc. Eu am inceput sa am insomnii, am inceput sa am cosmaruri de ma trezeam din somn tipand, au inceput sa imi treaca prin cap ganduri de sinucidere, aveam dureri de stomac, desi pe acestea le-am pus pe seama ca aveam acele dureri si mai demult, imi venea sa ma cert cu ea mai tot timpul, am inceput si eu sa am dureri de cap, am inceput sa slabesc desi mancam foarte mult,atacurile acelea de panica au inceput sa fie mai dese, am inceput sa am dureri in piept si simpteam ca ma sufoc. Toate acestea cu toate ca nu erau ceva bun nu le-am dat foarte mare importanta punandule pe seama unor boli. Sa revin. In octombrie dupa ce ea a plecat in tara parca am avut si eu un sentiment ca ein tara si am plecat dupa ea. Cu ajutorul socrului meu am reusit sa ne impacam dar totul era rece intre noi. Ea a inceput sa ii zica unei prietene comune ca nu mai simpte nimic pentru mine si ca ii e scarba de mine. Avea momente cand totul era frumos si dintr-o data ziceai ca nu ai e acelasi om. Tot atunci cand eram in tara eu am gasit niste mesaje intre sora ei si barbatuso de cand era el in Germania si ea in romania. Cumnatu sotiei mele ii spunea lui nevastasa ca sotia mea parca e nebuna ca plange atunci cand plec in deplasare ca ii e greu fara mine , ca daca el incearca sa zica ceva la adresa mea ea imi ia apararea, ca eu sunt foarte gelos si ca sunt prost si tot felul de rautati la adresa noastra. Api sora ei a zis ca va veni ea in Germania si se va schimba totul. Problema este ca, chiar asa a si fost. Eu tot nu am dat prea mare atentie si am gandit ca sunt niste rautati din partealor. Dupa ce ne-am impacat in octombrie am revenit in Germania. Cu toate ca eram impreuna aveam certuri si totul era din ce in ce mai rau. In decembrie am venit iar in tara si cateva zile a fost bine. Apoi iar au inceput problemele. Cum ii auze vocea lui sorusa parca era alt om. In ianuarie am revenit in Germania si totul era din ce in ce mai rau. De cand se trezea pana se culca vorbea cu sorusa pe telefon sau daca nu se ducea la ea. Am uitat eu am primit demisia in decembrie de la locul de munca unde eram. Si ghici cine sa angajat in locul meu?....cumnatul sotiei mele. Un prieten comun care ma ajutase sa ma angajez pe mine si care acum era prieten cu ei si cu mine nu mai era pentru ca m-am certat cu el ca in fata mea o incuraja pe nevastamea sa ne despartim. Prietenul acesta era in plin divort ca il parasise nevasta. Eu am inceput sa ii reprosez sotiei ca toata ziua sta pe telefon cu sora ei si ca eu vorbesc cu ea si ea parca nici nu ma aude. Daca cateva zile nu vorbea cu sorusa totul era cat de cat mai bine dar cum vorbea cu ea nu ma mai putea intelege cu ea. Pe 20 februarie 2015 am avut o mica cearta cu sotia pentru ca ea a vrut sa se duca la ziua fetei lui sorusa si eu i-am zis ca nu a las ca vine si prietenul ala si atata timp cat eu nu am voie acolo nici ea nu ar trebui sa se duca. Eu sa stau acasa si ea acolo. Iam zis ca daca se duce sa nu se mai intoarca, dar ea mia zis ca nu sta decat putin si sa ii dau bani de autobuz si daca vreau sa vin sa o iau. Iam dat bani dar iam zis ca nu vin. Dupa vreo doua ore am plecat sa o iau. Ea nu mai ajunsese. A iesit sora ei la usa si mi-a zis ca ea nu a ajuns dar ca ea nu va mai pleca din casa aceea decat peste cadavrul ei. Am intrat in panica ca nu stiu nimic de ea si ca era si seara. Ea nu avea nici telefonul la ea ca pe zi il luasem eu ca eu incercam sa vorbesc cu ea si ea tot pe telefon cu sorusa. Am cautato prin oras , pe acasa am incercat iar sa o sun pe sorusa dar nu imi raspundea. Dupa ceva timp mi-a raspuns si am vorbit cu sotia mea si mia zis ca nu a mai avut autobuz si a mers pe jos vrea 7 km. Mia zis sa o las o ora doua si vine acasa. Eu am insistat sa vin acolo sa vorbim dar i-a luat cumnatuso telefonul si a inceput sa ma injure. M-am enervat si mam dus acolo si era cat pe ce sa ma bat cu cumnatuso si cu fostul meu prieten. Apoi am vrut sa ma sincid.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2015, 17:22:17
landshut landshut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2015
Mesaje: 2
Implicit

Sora mea a anuntat politia si mau luat si mau duc la spitalul de nebuni. De sambata seara pana luni dimineata am stat in acel spital. Duminica am vorbit putin cu sotia mea prin mesaje si la telefon dar mi-a zis ca nu vrea sa afle sorusa. Luni a venit la mine si am plecat impreuna din spital dar eu m-am dus acasa si ea la sorusa. Mi-a zis ca ii e frica de mine. Am mai vorbit cu ea doar prin mesaje pana joi cand ne-am intalnit. Am iesit sa bem o cafea si sa mai vorbim. Binenteles ca am iesit atunci cand sora ei era la munca si cu cumnatul ei. Nu ne-am farit niciodata de nimeni cu toate ca ea era impreuna cu minela la 14 ani. Am intrebatao ce are de gand si mia zis sa ii mai dau cateva zile timp si va veni acasa. Mi-a zis ca stiu destul de bine ca nu ar putea sa se desparta de mine dar la o mai las putin sa isi revina. Am ras impreuna am facut glume, ne-am mai dat si cate un pupic mic. Parca incepe sa fie cat de cat bine. A doua zi cand mi-a trimis mesaj am observat o raceala din partea ei. Am incercat sa o invit lao cafea sau sa mancam ceva si nu a vrut. Mi-am dat seama ca ceva nu e inregula. Iam zis ca vreau sa ne intalnim doua minute si sa vorbim si cand am vazuto m-am speriat. Parca nu dormise de o luna cu toate ca doar cu o zi inainte fusese bine. Atunci ne-am si despartit. Ea a zis ca nu poate sa mai fim impreuna dar nu poate nici sa bagam divortul. Eu iam zis ca il bag eu si ea mi-a zis daca asta vrei e alegerea ta. In prima faza am zis asta cu gandul ca poate auzind acestea vine acasa. Din pacate nu a fost asa. Eu a doua zi am plecat definitiv in tara cu cateva lucruri deale mele. Din acel moment nu am mai vazuto. Ultima data am vazuta pe data de 27 februarie exact cand faceam 3 ani si 6 luni de casnicie. Am mai vorbit cu ea putin pe net si de doua ori la telefon si ea mi-a zis ca nu mai vrea sa ne impacam si ca vrea divortul. Probleme e oare are facut ceva sau doar sa racit totul intre noi. Ce mai stiu eu este ca bunica lor se ocupa cu farmece. e foarte cunoscuta si i-a facut chiar propiului copil farmece. Ce ma puteti sfatui?....Eu o iubesc foarte mult si nu vreau sa renunt la ea. Ce as putea sa fac?....Intradevar imi cam pierdusem credinta si eu si ea in ultimul timp. Eu acum am inceput sa ma duc la biserica si sa ma rog si pentru mine si pentru ea. Eu mai am din cand in cand momente cand parca o iau razna si imi vin in cap ganduri sinucigase dar vad ca din ce in ce e mai bine acum. Ea parca din ce in ce e mai rau. Va rog foarte mult ajutati-ma ca vreau sa lupt pentru sotia mea pentru ca eu sunt un familist convins si o iubesc foarte mult.Va multumesc si imi cer scuze daca v-am plictisit!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2015, 19:50:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, nu am sesizat unde este Cristos in toata aceasta istorie. Si nu este, fiindca imi pare ca l-ati dat afara din ecuatie, inca de la inceput. "Iata, eu stau la usa si bat" a spus El. Daca nu-i deschideti, nu o sa intre, fiindca nu vrea sa va tulbure viata pe care v-ati asternut-o.
De aici, de la aceasta instrainare de Cristos, vin toate. De aici vine senzatia ca va luptati cu mori de vant, sau ca nu faceti decat sa umpleti un butoi gaurit: fiindca numai Cristos satura. De aici vin pana si lipsurile materiale. Acei doi tineri din Cana, care L-au invitat pe Cristos la nunta lor, buna socoteala si-au facut. El face ca nunta sa fie bogata si masa plina.

Nu sunteti dv respunzator de faptul sa sotia dv a stat mereu cu spatele la Cristos. In schimb, de faptul ca dv ati facut la fel atata amar de timp, sunteti pe deplin raspunzator. Convertiti-va! Asta inseamna "convertire", adica sa te intorci: de unde erai cu spatele la Domnul, te intorci la El. Pentru asta, nu e nici pe departe destul sa mergeti din cand in cand la biserica, sa aprindeti o lumanare. Pentru asta, trebuie sa incepeti cu o spovada generala.

Dupa spovada generala si impartasirea cu Preasfantul Trup si Sange al Domnului, urmand o viata regulata de credinta, veti simti cum lucrurile se schimba. Incepand din interiorul dv si mergand spre exterior. Il veti iubi tot mai mult pe Domnul. Acum, nu Il puteti iubi, fiindca nu Il cunoasteti. De aceea, nici nu L-ati invitat la nunta. E normal sa nu invitam la nunta persoane necunoscute. Dar, mergand cu regularitate la biserica, ascultand ceea ce spune Dumnezeu, ascultand despre oameni bineplacuti Lui, traind cu El in uniune mistica, il veti cunoaste. Si, cand veti vedea cat de bun este, il veti iubi. Si, din ce il veti iubi mai mult, din aceea veti privi cu groaza cea mai mica suparare pe care i-ati putea-o aduce.
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" a spus El. Deci, nu exista alta cale. Acesta e adevarul. Vreti viata, viata adevarata ? Cautati-l. E imediat dupa usa, acolo sta de mult si bate. Il mai faceti mult sa astepte pe Imparatul Imparatilor ? Deschideti larg usa inimii dv chinuite, dupa ce ati scos tot ce e amar, dupa ce ati curatit tot ce e murdar din ea, ca sa aiba loc. Si lasati-va umplut de El. Cel care este Calea va va arata ce trebuie sa faceti mai departe.

Drum bun,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2015, 20:04:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihnea a dat sfaturile pentru indreptarea spirituala, care ar putea duce la o indreptare generala.

In ce priveste casnicia in sine, cred ca singurul lucru logic pe care poti sa-l faci este sa vorbesti personal cu ea, asta probabil insemnand ca trebuie sa vii in tara sa o gasesti.

Sa nu ai ganduri sinucigase! Este o lovitura imensa, dar suicidul nu este solutia pentru nimic! Cu putina vointa, si luand in seama sfaturile lui Mihnea (gaseste un duhovnic care sa te ghideze), poti sa treci peste orice iti arunca viata in cale. Esti tanar, exista loc mult pentru redresare!

In rest, nu stiu ce ai putea sa obtii mai mult de la un forum...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2015, 22:04:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda, probabil se asteapta la indicatii forumistice de dez-vrajire, solutii magice, etc. din partea crestinilor creduli.

Nu e primul si nici ultimul.

Daca era un caz real, prima data dadea fuga la biserica, la un preot, nu pe forum crestinortodox.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.03.2015 at 22:09:48.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2015, 13:49:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Eu nu sunt casatorita si nu pot sa dau sfaturi, mai bine las pe altii care sunt si au experienta de viata.
Indraznesc sa dau doar o parere, aceea ca nu e bine sa te grabesti in a divorta, nu e nici o graba, las-o mai bine pe sotia ta sa isi limpezeasca sentimentele, mintea si sa hotarasca ea pe ce drum mergeti, daca vrea sa dea divort sa il bage ea. Daca te iubeste nu va face efectiv pasul asta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2015, 11:00:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Eu nu sunt casatorita si nu pot sa dau sfaturi.
Dar aici nu este vorba de casatorie.Este vorba de bani.Problemele lor au
inceput cand s-au terminat banii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2015, 11:44:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda, probabil se asteapta la indicatii forumistice de dez-vrajire, solutii magice, etc. din partea crestinilor creduli.

Nu e primul si nici ultimul.

Daca era un caz real, prima data dadea fuga la biserica, la un preot, nu pe forum crestinortodox.
si eu cred la fel
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2015, 23:01:37
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vraji... asta e nimic! Ati vazut vreodata cock magic?

https://www.youtube.com/watch?v=3o3N...7-mFeg&index=1
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2015, 07:17:19
VasileP VasileP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2015
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda, probabil se asteapta la indicatii forumistice de dez-vrajire, solutii magice, etc. din partea crestinilor creduli.

Nu e primul si nici ultimul.

Daca era un caz real, prima data dadea fuga la biserica, la un preot, nu pe forum crestinortodox.
sau nu..

eh, dai un cadou sotiei tale, cristal de cuart nu e scump, dar sa fie natural nu sintetic.
sau spune urmatoarea rugaciune.

Prin numele lui Dumnezeu cel Atotputernic si de-viata-dadator, ș˜aday El-Hai, te chem Gabriel, arhanghelul puterii divine si al nasterii, pentru a ma cufunda in izvorul vieti eterne al Creatorului, Aici si acum.
Prin numele lui Dumnezeu cel Atotputernic si Victorios, Elohim Tzabaoth, te chem Mihail, arhanghelul mintii divine si al creatiei, pentru a ma ajuta in acest ceas in care am nevoie de protectie, putere si calauzire, Aici si acum.
Amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare